Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Υπαρξη Ζωολογικών Κήπων .... Υπέρ ή Κατά ?

  1. #1
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Για να ΜΗΝ επιβαρυνθει η παρουσιαση που μας εκανε ο φιλος cbr1100xx στα "Ταξιδιωτικα" με ανταλλαγες αποψεων σχετικα με την αναγκη υπαρξης ή οχι των Ζωολογικων Κηπων, ανοιγεται η παρουσα συζητηση για πειτε ελευθερα τις αποψεις σας ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2005
    Μηνύματα
    135
    Προστριβες για το αν πρεπει να υπαρχουν ζωολογικοι κηποι δεν νομιζω οτι θα γινουν ειναι σαφες σε εμενα τουλαχιστον οτι σε εναν ιδανικο κοσμο απλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν αλλα επειδη ο κοσμος μας απεχει πολυ απο το ειναι ιδεωδες η ζωολογικη κηποι προσφερουν θεαση ζωον που ετσι και αλλιως ειναι δυσκολο να τα δεις στο φυσικο τους περιβαλον ειτε γιατι ειναι δυσκολο, ακριβω ,σπανιο,επικυνδηνο .απο αυτην την αποψη τα παρκα αυτα ειναι ενα ειδος σχολειου.
    Και επιμενω απο την στιγμη που πληρουντε ολες η προυποθεσης ειναι και μια ακρως ας πουμε οικολογικη κατασταση, τι εννοω? απλα την καφε αρκουδα ενδημικο ειδος της πατριδας μας θα την δουν φετος 200,000 παιδακια τα μισα να καταλαβουν την αξια του ζωου αυτου ειναι ενα μικρο βημα στην ολοκληρωσει της οικολογικης τους συνηδεισης.
    Αν δεν την εβλεπαν θα ταυτιζαν την αρκουδα με το cazolyn η τον τεντυ τον αρκουδο, οποτε χωρις να θελω να το παιξω παιδαγωγος πιο νομιζεται οτι ειναι το σωστο??
    Και κατι τελευταιο παντα ηθελα να δω ας πουμε κροκοδειλο λιονταρι τσιταχ νομιζεται οτι ακιμα και στην αφρικη να πηγαινα θα ηταν ευκολο??








    Ο θυμος βαζει συρτη στην πορτα της λογικης

  3. #3
    Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
    Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

  4. #4
    Ασχετο μελος Το avatar του/της Druuna
    Εγγραφή
    06/03/2005
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
    Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.



    victi vincimus.....


    Το δεντρο για να φτανει μεχρι τον ουρανο πρεπει να εχει ριζες στην κολαση........

    Nietzsche


  5. #5
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
    Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

    :a19: :a19: :a19: :a19:
    το original α-μηχανο™ μελος

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2005
    Μηνύματα
    135
    Η περιεργια ειναι πρωτοξαδερφο της μαθησης αν δεν εισαι λιγο τουλαχιστον περιεργος εχεις χασει εναν βασικο κινητιριο μοχλο αναπτυξεις του εαυτο σου.
    Σαφως και δεν συμφωνο να κλεισουμε εναν παπουα στο κλουβι -αν και η φυλη αυτη εχει μαλλον εξαφανιστη αν δεν κανω λαθος- αλλα το να προσπαθεις να ανθρωπομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ζωα η να ζωομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ανθρωπους μαλλον ειναι σοφιστια.
    Ειναι πολυ κοντα στις φρασεις του στυλ ολοι η αντρες ειναι γουρουνια , η ολες η γυναικες ειναι σκυλες , η αυτος τρωει σαν ζωο, που κατα την γνωμη μου και την αληθεια δεν λενε και ακουμπανε στα ορια του ρατσισμου.
    Ο θυμος βαζει συρτη στην πορτα της λογικης

  7. #7
    Και ομως οσα ζωα ειναι γεννημενα μεσα σε κλουβια, θεωρουν οτι ειναι ασφαλεις μονο μεσα σε αυτα!

    Ολος ο κοσμος για μια γατα, ειναι 100cm2 διαμερισμα, σκεφτειτε το λιγο αυτο

    Καπως ετσι γινεται και ο ανθρωπος...




    Τι θελω να πω?

    Οτι πολλα 'ζωα', μαζι και ο ανθρωπος,οπως θελει να εχει εναν ηγετη,ετσι νιωθει και μεγαλυτερη ασφαλεια οταν υπαρχουν συνορα.

    Βγαλτε ενα καναρινι απο το κλουβι, και σε 2΄΄ θα ξαναγυρισει σε αυτο(το εχω κανει με το δικο μου)
    Μια φορα μου εφυγε απο το μπαλκονι, και μετα ξαναμπηκε μεσα μονο του αφου παλευε να βρει την εισοδο!

    Αυτη η σιγουρια του ετοιμου φαγητου/στεγης, σε κανει να προτιμας να εισαι φυλακισμενος

    Και μετα κοροιδευουμε οσους θελουν να μπουν στο δημοσιο....

  8. #8
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
    Η περιεργια ειναι πρωτοξαδερφο της μαθησης αν δεν εισαι λιγο τουλαχιστον περιεργος εχεις χασει εναν βασικο κινητιριο μοχλο αναπτυξεις του εαυτο σου.

    Νομίζω πως έχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία, που πλέον μπορείς να βρεις και να δεις τα πάντα μέσω ιντερνέτ. Σαφώς δεν είναι το ίδιο με το να βλέπεις κάποιο σπάνιο ζώο από κοντά...όμως προτιμώ να στερηθώ εγώ την πολυτέλεια του να το δω από κοντά....από το να είναι αυτό κλεισμένο σ’ένα κλουβί επειδή εμείς οι άνθρωποι την έχουμε δει και κάλα ότι όλος ο πλανήτης και τα ζωάκια πάνω του μας ανήκουν...

    Έξαλλου τα περισσότερα ζωάκια που είναι υπό εξαφάνιση είναι σε αυτήν την κατάσταση επειδή ΕΜΕΙΣ είμαστε χειρότερα ζώα από αυτά...
    το original α-μηχανο™ μελος

  9. #9
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν θα δω από κοντά έναν άνθρωπο της φυλής παπούα. Ας είναι έτσι..
    Δεν θα ήθελα να κλείσουν έναν σε κάποιο κλουβί προκειμένου να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.
    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!


    Έχω βρεθεί στη Γερμανία και στη Φινλανδία που υπάρχουν πάρα πολύ καλοί κήποι
    (δεν είμαι 100% σίγουρος τι σημαίνει αυτό)
    και γυρνώντας βαρέθηκα να προσπαθώ να εξηγήσω γιατί δεν τους επισκέφτηκα.

    Όταν ήμουν μικρός με πήγαινε ο πατέρας μου στον εθνικό κήπο.
    Η εικόνα των ζώων εκεί (ξέρω ότι δεν είναι έτσι στους άλλους) σε συνδυασμό
    με τις λοιπές απόψεις μου περί ζώων μου απαγορεύουν τις βόλτες αυτές.

    Πραγματικά θα ήθελα πολύ να δώ αυτά τα ζώα από κοντά.

    Για την ώρα αρκούμε στα πολλά και πάρα πολύ καλά ντοκιμαντέρ
    και στο όνειρο ότι πριν πεθάνω θα επισκεφτώ εκείνο το φοβερό πάρκο
    (στην Κένυα νομίζω; )
    και να είμαι εγώ στο κλουβί
    (όπως πολύ ωραία είπε και μας έδειξε ο φίλος στο αρχικό θρεντ )
    Ξέρω από βέσπα!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
    ...
    αλλα το να προσπαθεις να ανθρωπομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ζωα η να ζωομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ανθρωπους μαλλον ειναι σοφιστια.
    Ειναι πολυ κοντα στις φρασεις του στυλ ολοι η αντρες ειναι γουρουνια , η ολες η γυναικες ειναι σκυλες , η αυτος τρωει σαν ζωο, που κατα την γνωμη μου και την αληθεια δεν λενε και ακουμπανε στα ορια του ρατσισμου.

    Τον ίδιο σεβασμό που τρέφω γιά τους ανθρώπους, τρέφω και γιά τα ζώα.

    Στον -εξ ορισμού- υποκειμενικό μου κόσμο δεν διαχωρίζω ανθρώπους-ζώα-φυτά, βλέπω μόνο μόνο ένα ενιαίο σύνολο, τη Φύση, την οποία λατρεύω ως έχει.

  11. #11
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    εμενα μ' αρεσει που μπορουμε να πηγαινουμε στον ζωολογικο κηπο και να περναμε μπροστα απ' τα ζωα και να μας χαζευουν...

    Βλεποντας τα χαλια μας περνουν κουραγιο....
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  12. #12
    Ασχετο μελος Το avatar του/της Druuna
    Εγγραφή
    06/03/2005
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
    Η περιεργια ειναι πρωτοξαδερφο της μαθησης αν δεν εισαι λιγο τουλαχιστον περιεργος εχεις χασει εναν βασικο κινητιριο μοχλο αναπτυξεις του εαυτο σου.
    Σαφως και δεν συμφωνο να κλεισουμε εναν παπουα στο κλουβι -αν και η φυλη αυτη εχει μαλλον εξαφανιστη αν δεν κανω λαθος- αλλα το να προσπαθεις να ανθρωπομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ζωα η να ζωομορφοποιης καταστασεις που αφορουν ανθρωπους μαλλον ειναι σοφιστια.
    Ειναι πολυ κοντα στις φρασεις του στυλ ολοι η αντρες ειναι γουρουνια , η ολες η γυναικες ειναι σκυλες , η αυτος τρωει σαν ζωο, που κατα την γνωμη μου και την αληθεια δεν λενε και ακουμπανε στα ορια του ρατσισμου.

    Δηλαδη αν καταλαβα καλα τα ζωα υπο αιχμαλωσια και μαλιστα με τις χειροτερες δυνατες συνθηκες, πρεπει να υπαρχουν για να ικανοποιουν την δικη μας φυσικη περιεργεια, κι ακομα πιο τραβηγμενο....για να αναπτυξουμε τον εαυτο μας....Μαλιστα..... θα την ελεγα ενδιαφερουσα την θεωρια σου αν δεν ηταν απλα ανατριχιαστικη....

    Μη σκοτιζεσαι αγαπητε με τις ανθρωποποποιησεις και τα ρεστα οι ανθρωποι δεν γινεται να εξομοιωθουν με τα υπολοιπα ζωα, γιατι απλουστατα ειναι το μονο ζωο που σκοτωνει μονο απο ευχαριστηση κι οχι για να τραφει....


    victi vincimus.....


    Το δεντρο για να φτανει μεχρι τον ουρανο πρεπει να εχει ριζες στην κολαση........

    Nietzsche


  13. #13
    θα συμφωνησω με τον αφτερ απτη μια γιατι ειναι οι μειοψηφια κ απο την αλλη γιατι το παραδειγμα με το δημοσιο τα σπαει!

    μανε@ συμφωνω με το οτι δε θα θελα να δω οχι μονο παπουα σε κλουβι αλλα τον οποιοδηποτε ανθρωπο περιορισμενο απο φυσικα ακομα κ απο ψυχολογικα δεσμα.

    θα διαφωνισω ομως στο οτι θεωρεις αδιερετα κ ταυτοσημα τον ανθρωπο,τα ζωα κ τα φυτα!
    το οτι ειναι ζωντανοι οργανισμοι δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο.
    πες μου λιγο μπορεις να αγαπησεις ενα σκυλο κ μια αμοιβαδα το ιδιο?
    θα μπορουσες ποτενα ζευγαρωσεις ποτε με μια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ αντιλοπη -ας πουμε???
    καταλαβαινεις πως το καθε πραμα στο κοσμο/φυση εχει κ τον δικο του σκοπο!

    αλλωστε εαν δουμε τη θεωρεια της εξελειξης,ολοι ξεκινησαμε απο καποιο μονοκυτταρο οργανισμο σιγα-σιγα καποιοι εβγαλαν ποδια-φτερα-οπλες κ.α. για να ικανοποιησουν καποιες αναγκες τους,
    η συνομοταξια μας καταφερε να δημιουργησει ακομα κ ροδες κ διαφορα πολυπλοκα μηχανηματα κ μεγαλα κουτια για να μενουμε μεσα τους κ πολλα πολλα αλλα για να ικανοποιησει καποιες αναγκες της -οχι τοσο σημαντικες/πρωταρχικες ολες- , αλλα δε μενει σε κουφαλες,δε κηνηγαει (πλεον) για να επιβιωσει,δε πηδιετε στη μεση του πουθενα κ δε κοιματε με σκεπασμα τα'στερια!
    ουτε ειμαστε φυτα για να περιμενουμε ποτισμα κ να κοιταμε τον ηλιο για να μεγαλωσουμε!

    ανταμ@ εχεις ενα δικιο κ συ παντως!!!!

    ζανδαρκ@ το internet ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ!


    σας απαντησα εναν-εναν πρωσοπικα γιατι δεν εχω καποια συγκεκριμενη αποψη επι του θεματος αλλα μεσα απο αυτο το τοπικ/διαλογο ισως διαμορφωσω μια!!!

    παντως οσο ξερω καποιοι ζωολογικοι κηποι ευθηνονται για την διατηρηση ορισμενων σπανιων ζωων στο πλανητη κ βοηθανε στην αναπαραγωγη τους.
    ενας τυπος λευκου γοριλα υπαρχει μονο στο Ζ.Κ της βαρκελωνης κ ολα τα παντα (ποσα ειναι 10-20) γεννηθηκαν,μεγαλωσαν κ ζουνε σε μεγαλους Ζ.Κ!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    εμενα μ' αρεσει που μπορουμε να πηγαινουμε στον ζωολογικο κηπο και να περναμε μπροστα απ' τα ζωα και να μας χαζευουν...

    Βλεποντας τα χαλια μας περνουν κουραγιο....
    :a19: :a19: :a19:

    Και που να τα αφήσουμε ακριβώς ελεύθερα? Στον Αμαζόνιο? Στην κεντρική αμερική? Στον επόμενο φιλανθρωπικό στόχο των αμερικάνων την Αφρική? Η μήπως στα άγρια Ελληνικά δάση, να έχουν να μπιστολιάζουν τίποτα οι κυνηγοί μας?

    Στα κλουβιά σας αμέσως, και να αφήσετε τις φιλοσοφικές εξυπνάδες.

    Smouts
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    αυτό που είναι στον "ζωολογικό κήπο" (ένας κήπος δε μπορεί να είναι "ζωολογικός"... τέλοσπαντων) δεν είναι πια τίγρης. δεν είναι πια ελέφαντας.

    αν δεν είναι στον χώρο του, παύει να είναι

    φύση στη φορμόλη, δεν είναι φύση.

    ο χώρος εκείνος, τέλος πάντων, είναι η λάθος λύση για κάποιο πρόβλημα. λάθος λύση δεν είναι λύση. Ποτέ.

    το ερώτημα του crsk απαντάται τη στιγμή που εκφράζεται.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεγάλο / μικρό τιμονι, υπερ κ κατά
    από Cpt. Haddock στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2010, 00:53
  2. Συναντηση κατα Ηπειρο μερια.......
    από BMW1150 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2005, 22:15
  3. Κατα-σταση Η Αντι-σταση
    από kostasfazer στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2005, 09:46
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF