Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Pandora: The music genome project

  1. #1

    Pandora: The music genome project

    The Music Genome Project

    On January 6, 2000 a group of musicians and music-loving technologists came together with the idea of creating the most comprehensive analysis of music ever.

    Together we set out to capture the essence of music at the most fundamental level. We ended up assembling literally hundreds of musical attributes or "genes" into a very large Music Genome. Taken together these genes capture the unique and magical musical identity of a song - everything from melody, harmony and rhythm, to instrumentation, orchestration, arrangement, lyrics, and of course the rich world of singing and vocal harmony. It's not about what a band looks like, or what genre they supposedly belong to, or about who buys their records - it's about what each individual song sounds like.

    Over the past 6 years, we've carefully listened to the songs of over 10,000 different artists - ranging from popular to obscure - and analyzed the musical qualities of each song one attribute at a time. This work continues each and every day as we endeavor to include all the great new stuff coming out of studios, clubs and garages around the world.

    It has been quite an adventure, you could say a little crazy - but now that we've created this extraordinary collection of music analysis, we think we can help be your guide as you explore your favorite parts of the music universe.

    We hope you enjoy the journey.

    Tim Westergren
    Founder
    The Music Genome Project



    Μια τρελη ιδεα, οπως βλεπετε που οδηγησε σε κατι πραγματικα επαναστατικο: ενα ταξιδι εξερευνησης της μουσικης.

    Το Pandora -που ειναι ουσιαστικα το front end του Music genome project- σου δινει την ευκαιρια να κανεις ταξιδια στην μουσικη. Ξεκινας απο ενα σημειο, πχ REM και καταληγεις να εξερευνεις μουσικα τοπια που δεν ειχες ιδεα οτι υπαρχουν...

    Δεν ειναι ευκολο να περιγραφει ολο αυτο, οποτε καλυτερα δειτε το απο μονοι σας.

    www.pandora.com

    Τωρα πλεον εμενα προσωπικα η μουσικη συλλογη μου -παροτι τεραστια (60,000+ κομματια)- μου φαινεται να με περιοριζει...
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220
    Μου το είχε δείξει φίλος πριν 4-5 μήνες (όταν είχα και dsl ακόμα) και είχα πάθει πλάκα! Με 1-2 ρυθμίσεις που έβαλα, μου έβγαλε απίστευτα άσχετα κομμάτια και συγκροτήματα που γούσταρα τρελά και δεν έπαιζε με τίποτα να τα έχω ανακαλύψει μόνος μου...


  3. #3
    +100000

    Πολύ καλό!!Κι εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και κάμποσο καιρό!

    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    worthless. (πλάκα κάνω... τα γούστα μου είναι λιγάκι "κάπως"... that is all )


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bah.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	67506

  5. #5
    ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΕΙ REGISTER ΚΑΙ ΕΝΑ ZIP CODE ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ...
    www.caferacers.gr

  6. #6
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
    ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΕΙ REGISTER ΚΑΙ ΕΝΑ ZIP CODE ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ...

    Ώστε αφού φτιάξει πελατολόγιο, να αρχίσει να χρεώνει για τις υπηρεσίες του...


    Η εποχή του τζάμπα στo ιντερνετ πέρασε !

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  7. #7

  8. #8
    εισ'ωραιοοοοοςςς!!!
    www.caferacers.gr

Παρόμοια θέματα

  1. The Haya-Dio project...
    από Gi_4ce στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2013, 18:39
  2. The Fzr 750 (2lm) Project
    από csofos στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2011, 11:39
  3. THE GPZ 1100 Project
    από csofos στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 195
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2011, 00:17
  4. The FZR 400 (3TJ) PROJECT
    από csofos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2009, 22:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF