Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Πίστα F1 στο Ηράκλειο Κρήτης

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832

    Πίστα F1 στο Ηράκλειο Κρήτης

    Αντιγράφω από τοπική εφημερίδα.

    «Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός» δήλωσε χθες ο νομάρχης Ηρακλείου Δημήτρης Σαρρής, αμέσως μετά τη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στη νομαρχία Ηρακλείου για το θέμα της δημιουργίας πίστας Φόρμουλα 1.
    Στη συνάντηση συμμετείχαν επιχειρηματίες που μπορεί να εκφράστηκαν θετικά για το μεγαλεπήβολο όραμα του νομάρχη, όμως δεν έκρυψαν και τον προβληματισμό τους αλλά και τις ανησυχίες τους για ένα τόσο μεγάλο έργο. Παράλληλα τόνισαν πως θα πρέπει πριν προχωρήσουν οι όποιες διαδικασίες, να γίνει μια οικονομοτεχνική μελέτη και μία μελέτη σκοπιμότητας ώστε η εταιρία που θα δημιουργηθεί να μην βαδίζει στα τυφλά.
    Πάντως, το θετικό για το νομάρχη είναι πως κανείς δεν εκφράστηκε αρνητικά στο θέμα της συγκρότησης της Aνώνυμης Eταιρίας που θα αναλάβει όλες εκείνες τις διαδικασίες για ένα τόσο μεγάλο έργο, το οποίο είναι αναμφισβήτητα η δημιουργία πίστας για αγώνες αυτοκινήτων.
    Στη διάρκεια της συνάντησης ο κ. Δημήτρης Σαρρής τους παρουσίασε τα στοιχεία της προμελέτης που ήδη έχει εκπονηθεί από τη νομαρχία, αλλά και τα συγκριτικά πλεονεκτήματα που έχει ο νομός Ηρακλείου σε σχέση με τις άλλες δύο περιοχές (Πάτρα και Ορχομενό), που επίσης προσπαθούν για τη δημιουργία πίστας.
    Αυτό που τόνισε ο νομάρχης είναι πως στο χωροταξικό σχεδιασμό της Κρήτης έχει συμπεριληφθή και το θέμα της δημιουργίας πίστας αγώνων ταχύτητας, κάτι που αποτελεί βασικό πλεονέκτημα σε σχέση με τις άλλες περιοχές.
    «Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες. Αυτή την αρχή κάναμε σήμερα, εδώ στο Νομαρχιακό Μέγαρο, για μια επένδυση που θα είναι η μεγαλύτερη στην Κρήτη. Βεβαίως υπάρχουν ανταγωνιστές για την υλοποίηση της μεγαλειώδους αυτής ιδέας όπως η Πάτρα και ο Ορχομενός, αλλά τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της Κρήτης είναι πολύ περισσότερα. Διαθέτει άριστο κλίμα, ηλιοφάνεια 300 μέρες τον χρόνο, πανεπιστημιακά νοσοκομεία, ξενοδοχειακή υποδομή (πάνω από 100.000 κλίνες), έμφυτη φιλοξενία του κρητικού λαού, αποτελεί στρατηγικό σημείο ανάμεσα σε τρεις ηπείρους, διαθέτει, δε, τρία αεροδρόμια (Ηρακλείου, Χανίων, Σητείας και το προγραμματιζόμενο νέο στο Καστέλι Πεδιάδος), δύο λιμάνια και μαρίνες», δήλωσε αμέσως μετά τη συνάντηση ο νομάρχης Ηρακλείου.
    Η επένδυση
    Ο ρόλος της νομαρχίας ουσιαστικά έχει τελειώσει, τόνισε χθες ο Δημήτρης Σαρρής πολλές φορές, προσθέτοντας πως αυτό που ανέλαβε η νομαρχία ήταν να φέρει σε επαφή τους επιχειρηματίες και να συντονίσει τις ενέργειες μέχρι και τη συγκρότηση της Ανώνυμης Εταιρίας «Αυτοκινητοδρόμιο Κρήτης». Eνώ επισήμανε πως οι ιδιώτες επενδυτές πλέον είναι αυτοί που θα αναλάβουν, και μόνο αν και οι ίδιοι πιστέψουν αυτό το οραματικό έργο θα μπορέσει να προχωρήσει μία τόσο φιλόδοξη προσπάθεια.
    «Αν δεν βάλουν χρήματα δεν θα γίνει τίποτα» ανέφερε χαρακτηριστικά ο νομάρχης Ηρακλείου.
    Με βάση το σχεδιασμό της νομαρχίας και τα στοιχεία της προμελέτης που έχει εκπονηθεί, ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου μπορεί να ανέλθει στα 600 εκατομμύρια ευρώ. Ένα ποσό που μπορεί να καλυφθεί, σύμφωνα με την εισήγηση του νομάρχη, από τον αναπτυξιακό νόμο, μιας και μπορεί μία τέτοια επένδυση να χρηματοδοτηθεί με ποσοστό 50% από τη συμμετοχή των επενδυτών αλλά και από τραπεζικό δανεισμό.

    Σχόλια δικά σας..Εγώ απλά εύχομαι να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο και να μη γλινονται όλες αυτές οι συναντήσεις και προσπάθειες στο βρόντο.

    Καλημέρα...

  2. #2
    Τώρα που αποσύρθηκε ο Σουμάχερ να τη βράσω !




    Πέρα απ'την πλάκα έβλεπα προχτές την εικόνα της πίστας από υπολογιστή στα τοπικά κανάλια, έδειχνε πολύ καλή δουλειά κι έχει τις ευχές όλων μας να υλοποιηθεί αυτό το το έργο, μακάρι..


  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205

    Re: Πίστα F1 στο Ηράκλειο Κρήτης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    «Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός»
    Το πρόβλημα είναι ότι αυτό ακριβώς λένε, χρόνια τώρα, για καμιά 10αριά πίστες f1 στην ελλάδα...

  4. #4
    Μακάρι ρε παιδιά, μακάρι. Αλλά ακόμα και για την Κρήτη, όπως και για άλλες τοποθεσίες, είναι ενα γλυφιτζούρι που το γλύφουνε χρόνια τώρα. Θυμάμαι ακόμα όταν ήμουν φοιτητής στο πολυτεχνείο στα χανιά ('95-΄00), από τότε λέγανε για πίστα, και ότι είχανε έτοιμο το μέρος και τα σχέδια κλπ κλπ. Και για τα Χανιά και για το Ηράκλειο.

    Το κόστος είναι πολύ μεγάλο αν είναι όντως κοντά στα 600 εκ, και λόγω ανταγωνισμού τοποθεσιών (πάτρα, ορχομενός, κλπ) ο αναπτυξιακός νόμος θα χρηματοδοτήσει μόνο μια πίστα προδιαγραφών Φ1 στην Ελλάδα. Απο εκεί και πέρα, οι υπόλοιπες προσπάθειες ή θα φάνε πόρτα, ή θα πρέπει να περιοριστούν σε μικρότερης κλίμακας έργο και προδιαγραφές.
    Οπότε καταλαβαίνετε τι σφαγή θα γίνει. Και για αυτό ένα τέτοιο έργο μπορεί να καθυστερήσει πολύ, μα πάρα πολύ.

  5. #5

    Re: Πίστα F1 στο Ηράκλειο Κρήτης

    Καλά...

    Ρε σεις, πότε θα καταλάβετε οτι όσο βγαίνουν τέτοιες ανακοινώσεις από δήμους και νομαρχίες πίστα δεν θα δούμε ποτέ;
    Δεν υπάρχει νομαρχία ή δήμος που να έχει την οικονομική επιφάνεια να σηκώσει τέτοιο project, όλα αυτά βγάινουν στις τοπικές εφημερίδες για εσωτερική κατανάλωση και όλα όσα λέει για ιδιώτες επενδυτές που θα αναλάβουν (ευχολόγιο δηλαδή) είναι απλά μπραούφες. Ούτε μια ποδοσφαιρική ομάδα της προκοπής δεν μπορούν να στήσουν οι κατα τόπους "επιχειρηματίες" θα φτιάξουν πίστα για F1; Νομίζετε ξέρει κανένας τους οτι είναι ΠΟΛΛΑ παραπάνω από το να στρώσουμε 3-4 χλμ άσφαλτο;

    Όσο για το:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    ....τα συγκριτικά πλεονεκτήματα που έχει ο νομός Ηρακλείου σε σχέση με τις άλλες δύο περιοχές (Πάτρα και Ορχομενό), που επίσης προσπαθούν για τη δημιουργία πίστας.
    [.............] αλλά τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της Κρήτης είναι πολύ περισσότερα. Διαθέτει άριστο κλίμα, ηλιοφάνεια 300 μέρες τον χρόνο, πανεπιστημιακά νοσοκομεία, ξενοδοχειακή υποδομή (πάνω από 100.000 κλίνες), έμφυτη φιλοξενία του κρητικού λαού, αποτελεί στρατηγικό σημείο ανάμεσα σε τρεις ηπείρους, διαθέτει, δε, τρία αεροδρόμια (Ηρακλείου, Χανίων, Σητείας και το προγραμματιζόμενο νέο στο Καστέλι Πεδιάδος), δύο λιμάνια και μαρίνες», δήλωσε αμέσως μετά τη συνάντηση ο νομάρχης Ηρακλείου.
    αγγίζουν και τα όρια του γραφικού.... και απλά χαϊδεύουν αυτιά. Δηλαδή η Πάτρα που είναι δίπλα στην Ιταλία δεν έχει συγκριτικό πλεονέκτημα;

    Ο Ορχομενός που είναι στη μέση της Ελλάδας, έχει πρόσβαση απο αεροδρόμια, εθνική οδό και τρένο δεν έχει συγκριτικό πλεονέκτημα;

    Απλά πράγματα... αν υπήρχε κεντρική βούληση το κράτος θα είχε φτιάξει μια πίστα. Αλλα ΟΛΟΙ εξαρτώνται απο τις τοπικές ψήφους, κανένας δεν τολμαει να πάρει μια απόφαση και απλά κατα καιρούς βγαίνουν στον (συνήθως τοπικό) τύπο τέτοιες ειδήσεις. Πρόσφατα τα ίδια γράφτηκαν σε εφημερίδα της Καλαμάτας.

    Εν ολίγοις... παπαριές

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Εγώ πάλι τόσο καιρό πίστα ακούω και πίστα δε βλέπω...
    Όλα όσα λένε κατά καιρούς, είναι για να μας γλυκάνουν ή για να μας δώσουν κάτι να ασχοληθούμε ώστε να περάσει κάτι άλλο στο ντούκου.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  7. #7
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Λοιπόν. πίστα F1 στην Κρήτη, στην καλαμάτα θα γίνει πίστα για GP (λεφτά έχουμε εμείς, σιγά μη το κάνουμε στην ίδια), πίστα απλά να υπάρχει στη Λαμία, άλλη μια βρε αδερφέ στην Τρίπολη στην περίπτωση που βγεί εκτός κάποια (ε, τα έχουμε εμείς οι Έλληνες αυτά), άλλη μια εντός αττικής για να γουστάρουμε κ εμείς και.... ΒΡΕ ΔΕ ΜΑΣ ΧΕΕΕ ΡΕΤΑΝΕ ΛΕΩ ΕΓΩ.

    Τσουρέκια μας τα έκαναν. σιγά μη γίνει πίστα στη χώρα μας με τους μπακάληδες που έχουμε κ κυβερνούν.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  8. #8
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
    Λοιπόν. πίστα F1 στην Κρήτη, στην καλαμάτα θα γίνει πίστα για GP (λεφτά έχουμε εμείς, σιγά μη το κάνουμε στην ίδια), πίστα απλά να υπάρχει στη Λαμία, άλλη μια βρε αδερφέ στην Τρίπολη στην περίπτωση που βγεί εκτός κάποια (ε, τα έχουμε εμείς οι Έλληνες αυτά), άλλη μια εντός αττικής για να γουστάρουμε κ εμείς και.... ΒΡΕ ΔΕ ΜΑΣ ΧΕΕΕ ΡΕΤΑΝΕ ΛΕΩ ΕΓΩ.

    Τσουρέκια μας τα έκαναν. σιγά μη γίνει πίστα στη χώρα μας με τους μπακάληδες που έχουμε κ κυβερνούν.

    στην καλαματα δεν θα γινει γιατι αν πεσει κανενας κ φυγει καμια σπιθα κ παρουν φωτια τιποτα χορταρια πιο διπλα.... :wacko:






    περα απο την πλακα ομως, εχουμε φτιαξει τοσες απλες πιστες κ εχουμε κ την εμεπιρια κ την εκπαιδευση κ την τεχνογνωσια να φτιαξουμε κ φορμουλα 1 ε;

    Ολοι θελουν να φτιαξουν το ταζ μαχαλ κ δεν εχουν σηκωσει ποτε τους ουτε αντισκηνο...

    μ@λακες ολοι τους, παιζουν με την τρελλα μας...


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    κ γω διαβασα την εφημεριδα κ ειμαι αισιοδοξος!!
    (πως φαινεται οτι ειμαι ηρακλειωτης!)

  10. #10
    καλά βασίλη88, δε παμε για κανα παντιλικι στις Μαλάδες, γιατί με αυτό θα μείνουμε

  11. #11
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Οχί γιατί νομίζω οτι αυτή η 'ανακοίνωση' είναι παλιά..;;

    Ξεχάστε το,η πίστα θα γίνει στην ΠΑΤΡΑ..

    (το πιστεύω οτι θα γίνει πιστα εδώ,μακάρι να γίνουν και άλλες 10..)
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  12. #12
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715


    ρε παμε καλα σε αυτη χωρα?????


    ΚΙΑΛΛΗ ΠΙΣΤΑ? ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΥ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ??????

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΡΕΕΕΕΕ. ΒΑΡΕΘΙΚΑΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ Φ1 ΚΑΙ MOTOGP ΠΙΑ!

    δεν κανουν την εκταση αυτη πολυχωρο (βλ. πολυκατοικιες) να κονομισουν μερικοι υπεργολαβοι, να φαει μιζα πολιτικαντης κτλ κτλ....




    και αντε και εγινε...θα αρχισουν τσι μπαλωθιες οι συντεκνοι και αντε να ξαναρθουν μετα.....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  13. #13
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    περα απο την πλακα και την ειρωνια παντως...

    εχει αποκτησει μια δυναμικη το θεμα πιστα!.....που ξερεις μπορει μεσα στον ντορο καποιος να την κανει τελικα....μακαρι....


    οπως και να εχει, μεχρι να κοπει το πρωτο εισητηριο για αγωνα σε ελληνικη πιστα εγω θα διατηρησω την ειρωνικη μου απαισιοδοξια.....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  14. #14
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin


    περα απο την πλακα ομως, εχουμε φτιαξει τοσες απλες πιστες κ εχουμε κ την εμεπιρια κ την εκπαιδευση κ την τεχνογνωσια να φτιαξουμε κ φορμουλα 1 ε;

    Ολοι θελουν να φτιαξουν το ταζ μαχαλ κ δεν εχουν σηκωσει ποτε τους ουτε αντισκηνο...

    μ@λακες ολοι τους, παιζουν με την τρελλα μας...

    γιατι οι τουρκοι ειχαν τεχνογνωσια στην κατασκευη πιστας και φτιαξαν το istambul circuit?????


    δεν ειναι θεμα τεχνογνωσιας αλλα θεμα πολιτικης βουλησης, χρηματοδοτησης και κερδους/οφελους....
    και το πρωτο ειναι που λειπει απο την ιστορια.....
    τα φραγκα θα βρεθουν (με τον ενα ή τον αλλον τροπο)
    για κερδος/οφελος δεν το συζηταω....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Ξεχάστε το,η πίστα θα γίνει στην ΠΑΤΡΑ..
    στις διαμαχες τωρα!!!η πιστα θα γινει στην ΚΡΗΤΗ λεμε!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    (μαλλον κ οι δυο θα παρουμε τα @@ μας!)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2013, 09:03
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2008, 23:40
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 12:39
  4. Καλός μηχανικός στο Ηράκλειο Κρήτης???
    από sakourdelos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2008, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF