Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ελλάδα VS Τουρκία - Θέμα: Εξοπλισμοί

  1. #1
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ναι, καλά...

    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...9&lngDtrID=253

    Απόφαση του υπουργείου Παιδείας
    Αφαιρείται έργο του Ντελακρουά από τουρκικό σχολικό βιβλίο λόγω γυμνού στήθους

    «Αυτός ο πίνακας είναι το σύμβολο της Γαλλικής Επανάστασης, και κατά συνέπεια δεν είναι σύμβολο μόνο της Γαλλίας, αλλά της δημοκρατίας» σχολιάζει ο συγγραφέας του κύριου άρθρου της εφημερίδας....

    Μεσα στην τουρκια υπαρχουν 5 εθνοτητες.

    Τις συγκρατουν λοιπον με στρατιωτικο καθεστος γιατι με δημοκρατια δεν θα μπορουσαν.

    Και καθε φορα που κατι θα γινει προς την εκδημοκρατηση της τουρκιας και την βελτιωση των σχεσεων μας(εθνικα)κατι τρομερο συμβενει.Για παραδηγμα:::::ΙΜΙΑ,αμεσως μετα το συμβαν η ελλαδα αντικατεστησε τα οπλα των ειδικων δυναμεων και απο F-N απεκτησε τα M-16,η τουρκια απεκτησε τα πρωτα Μ 113(τα λεγομενα παπακια).στο συμβαν με τον πιλοτο πηραμε τα Φ 16,στο συμβαν με την παραβιαση των αεροπλανων στη μυτιληνη πηραμε τα VBL.Kai για να μη γινομαι βαρετος και χαρακτηριστω και εγω ως κουμουνιστης θα πω ενα πραγμα και ας ειναι απλα η γνωμη μου.Δεν τους συμφερει η ελλαδα να εχει καλες σχεσεις με την τουρκια και δεν τους συμφερει η τουρκια να εχει δημοκρατια αντι για στρατιωτικο πολιτευμα.Ξερεις γιατι?Γιατι ειμαστε 2 χωρες που ξοδευουν το μισο προυπολογισμο τους για οπλα.Λεμε οτι η αμυνα της χωρας ειναι το πλεον σοβαρο ζητημα,ναι συμφωνω αλλα εμεις παραβιασαμε πρωτοι την συνθηκη με τους τουρκους και εξοπλισαμε ΟΛΑ τα νησια μας ενω το ειχαμε απαγορευσει.Γιατι λοιπον η ευρωπη ζηταει απο εκεινους να μην παραβιαζουν τις συνθηκες?Ολα αυτα λοιπον κατα την γνωμη ΜΟΥ ειναι ενα ωραιοτατο τρυπακι που μας βαζουν και καποιοι εχουν ενα ωραιοτατο κερδος απο αυτο.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
    ΙΜΙΑ,αμεσως μετα το συμβαν η ελλαδα αντικατεστησε τα οπλα των ειδικων δυναμεων και απο F-N απεκτησε τα M-16,η τουρκια απεκτησε τα πρωτα Μ 113(τα λεγομενα παπακια).στο συμβαν με τον πιλοτο πηραμε τα Φ 16,στο συμβαν με την παραβιαση των αεροπλανων στη μυτιληνη πηραμε τα VBL.
    Να με συμπαθάς αλλά ΟΛΑ αυτά που γράφεις είναι απολύτως ανακριβή

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Να με συμπαθάς αλλά ΟΛΑ αυτά που γράφεις είναι απολύτως ανακριβή


    Συμφωνω ειναι ανακριβη,αλλα μικρη σημασια εχει.Στην ουσια εχει δικιο.
    Τωρα βεβαια δε θα ηταν φρονιμο να αφοπλισει το ελληνικο κρατος τα νησια.
    Εστω κι αν αυτο σημαινει οτι παιζουν το παιχνιδι των βιομηχανιων οπλων.
    Η απειλη του πολεμου ειναι προφαση για να κανει τα κρατη να αγοραζουν οπλα.Αν μονομερως υποχωρησει η Ελλαδα ,ειναι βεβαιο οτι θα της την πεσουν.
    Ιδανικο θα ηταν μια απο κεινου μειωση στρατου κι εξοπλισμων ,μια ισσοροπια προς τα κατω.Οι στρατηγοι ομως δεν θα το δεχοντουσαν αυτο.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  4. #4
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Εχεις δικιο οτι ειναι ανακριβη γιατι δεν ξερω ημερομηνιες!!!Να σε ρωτησω κατι απλο?Εγω που θα υπερασπιστω το σπιτι μου εδω στη μυτιληνη,τι να τα κανω τα vbl?Για οσους δεν ξερουν ειναι γαλλικα οχηματα κατασκευασμενα για μεταφορα σε λιμνοθαλασσα και βαλτοτοπους.Μονο που δεν εχουμε ουτε καν ποταμια στη μυτιληνη και επισης δεν εχουμε χερσαιες περιοχες.Επισης γνωριζεις οτι αυτην την περιοδο οι αμερικανοι ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ τη χωρα μας να δωσει ΟΛΑ τα bmp(τεθωρακισμενα,κανονιοφορα για μεταφορα οπλιτων πεζικου,12 ατομα πληρωμα)για τον πολεμο του ιρακ και εμεις αγορασαμε ΜΕΤΑΧΗΡΙΣΜΕΝΑ παπακια(μ 113)απο των αμερικανικο στρατο τα οποια ειχαν πολεμησει στο κοσσοβο?Επισης ποτε αλλαξε ο οπλισμος των Ε.Δ. αν οχι μετα τα ιμια?Γιατι τοτε ετυχε να υπηρετει ο αδερφος μου.Τελος ,ποιον ειχαν συμμαχο οι τουρκοι οταν ζητησαν να αποσυρουμε τους S -300 απο την κρητη?Που ειναι το μονο αξιολογο οπλο που εχουμε.Τους αμερικανους,οι οποιοι δηλωσαν οτι δεν πρεπει να εχουμε τετοια οπλα.Αν ειναι δυνατον να ζητανε κατι τετοιο οταν η τουρκια εχει κατι εκατονταδες συστοιχιες PATRIOT(Συγκεκριμενα εκανε αυτη τη δηλωση ο ερντογαν τον ιουλιο και με την αυριο τον υποστηριξε η υπουργος εξωρικων των ΗΠΑ)Τελος τα vbl τα πηραμε μετα την πτωση του αεροπλανου στη μυτιληνη. .Προς θεου δεν ειμαι κανενας αντηρησιας συνηδησης και ΘΕΛΩ η πατριδα μου να ειναι εξοπλισμενη.Θελω να καταληξω στο οτι κατηγορουμε τους τουρκους για πραγματα οπως για παραδηγμα τις παραβιασεις οταν εμεις παραβηκαμε πρωτοι την συνθηκη και εξοπλισαμε το αιγαιο.Για οσους δεν ξερουν στο αιγαιο τα ταγματα ονομαζονται ΤΕ.Ταγματα εθνοφυλακης,γιατι υποτιθετε οτι δεν εχουν ενεργο στρατο αλλα εθνοφυλακες.Και ανετα πιστευω οτι οι δυο υπουργοι εξωτερικων (οι οποιοι αποτελουν ανωτερο κλιμακιο απο τον ΓΕΣ και απο τον αρχιστρατηγο της τουρκιας)Θα μπορουσαν να συμφωνησουν στη παυση του εμπλουτισμου των οπλοστασιων μας.Δεν το κανουν ομως.Οι στρατηγοι νομιζεις δεν αφηνουν?Και θελω να καταληξω στο θεμα μας.ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να υπαρξουν σχεσεις φιλιας με τους τουρκους και δεν θα αλλαξουν σταση ΠΟΤΕ οι τουρκοι.Γιατι και να θελουν δεν θα τους αφησουν.Διαφορετικα εκεινοι θα ειναι το επομενο ιρακ.Ειμαστε χρυσορυχειο για τις μεγαλες δυναμεις.Πραγμα που σημενει οτι ειμαστε γιαυτους ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ και εχουμε ΑΦΕΝΤΙΚΟ.Και τελος με ολο το σεβασμο παιδια αυτη ειναι η γνωμη μου.Ουτε αναγκαζω να τη δεχτει κανεις ουτε να την πιστεψει.Σε ελευθερη χωρα ζουμε δοξα το Θεο.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  5. #5
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Υ.Γ εκανα ελα λαθος.Θα δωσουμε ενα μερος απο τα bmp,οχι ολα.Και τελος για να μην με παρεξηγησει κανεις δεν υπερασπιζομαι την τουρκια,υπερασπιζομαι αυτους τους πολιτες που τους εχουν μαθει να ζουν στο μισος και στη δυστοιχια.Υπερασπιζομαι τη χωρα μου που εχει μεινει με το σοβρακο για να πληρωνει νταβατζιδες,υπερασπιζομαι αυτο το ερημο το αιγαιο που τοσα οπλα δεν μπορουν να το κρατησουν ησυχο,υπερασπιζομαι τους κακομοιρους τους κουρδους που καθε μερα βγαινουν στη μυτιληνη απο λαθρεμπορους,αλλα ακομα ο πολεμος στο κουρδισταν συνεχιζει για να συνεχιζει να εξοπλιζεται η τουρκια απο τα αμερικανακια,υπερασπιζομαι αυτη τη χωρα που εχει μεινει στο ελεος των βαρβαρων.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
    ...............
    Τα έχεις λίγο μπλεγμένα με τις προμήθειες και τα χαρακτηριστικά αμυντικού υλικού, οπότε δεν έχει νόημα να σχολιάσω

    έτσι στην τύχη:
    πως μας ανάγκασαν οι αμερικάνοι να δώσουμε στο ιράκ τα bmp όταν τα πήραμε σαν δωρεά από την Αν. Γερμανία; Ευτυχώς πουτα δώσαμε γιατί είχαν τεράστια προβλήματα)

    Τα VBL είναι οχήματα αναγνωρίσεως, παντός εδάφους, αγοράστηκαν εσπευσμένα για να καλύψουν ανάγκες ειρηνευτικών αποστολών και είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερα απο τα τζιπ Μερσέντες που χρησιμοποιούσε ως τότε ο στρατός

    ενημερώσου λίγο και εδώ είμαστε




    ΥΓ. Οι S-300 αποσύρθηκαν ΑΠΟ την Κύπρο και μπήκαν στην Κρήτη

    :smilea:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Καθολου μπερδεμενα δεν τα εχω.Τα γραφω στα γρηγορα γιατι αλλου επρεπε να καταληξω.Χανεις το θεμα φιλε μου.Οσο για τα bmp οπως ελεγε και ο δκτης μου,οτι και να κανεις παιρνουν 12 ατομα ανετα τα οποια μπορουν να καθησουν μερες εκει μεσα,και στο κατω κατω εχουν και το κανονακι τους.Οπου βαζεις το αντιαρματικο βλημα,αλλα βαζεις και το αντι προσωπικου.Ενω τα μ 113 τα διαπερνα μεχρι και το μπαρετ(οχι οτι τρυπα το οχημα και σκοτωνει τον οπλιτη,αλλα τρυπα το οχημα προκαλοντας ζημια στο αμαξομα)Οσο για τη μη λειτουργικοτητα των βμπ αλλα και ολων των αλλων αρματων δεν φταινα νομιζω τα αρματα αλλα το οτι οι δημηριες στελεχονονται απο ατομα ανεκπαιδευτα,μη εξιδηκευμενα,χωρις γνωσεις και χωρις ορεξη που απλα κανουν το 8ωρο τους στο δημοσιο.Στο ταγμα μου μεχρι και το τελευταιο οχημα λειτουργουσε αψογα.Χαρη σε ενα λοχαγο που ο ανθρωπος απλα ειχε ορεξη και παθος.Δεν θεωρουσε το στρατο δουλεια αλλα λειτουργειμα.Ετσι παει μπροστα ο στρατος.Οσο για τους σ 300 μας ζητηθηκε οπως προανεφερα να τους αφοπλισουμε,δεν ανεφερα απο που τους πηραμε και γιατι.Επισης δεν μας αναγκασαν οι αμερικανοι μα δωσουμε τα βμπ αλλα το νατο(συνεπως οι ιδιοι ειναι).Ζητηθηκε απο τη χωρα μας προσωπικο που θα στελεχωνε τον νεοσυστατο και νατοσυστατο στρατο του ιρακ.Η Ελλαδα αρνηθηκε και η απαντηση του νατο ηταν οτι τοτε πρεπει να δωσει υλικα(ασυζητητη)Συνεπως εφυγαν 10 βμπ απο καθε μ/κ τε της λεσβου για θεσσαλονικη και επειτα ιρακ.Τεραστια προβληματα εχουν και τα ραημενταλ του πυροβολικου,δεν παμε να τα δωσουμε ουτε να τα πεταξουμε,αλλα κουτσα κουτσα τα δουλευουμε.Συγκεκριμενα λειτουργει το 1 στα 3.Αλλα επαναλαμβανω δεν τα πεταμε και καλα κανουμε.Τι αναβατικοτητα εχει το vbl ξερεις?Και τι αναβατικοτητα ενα ρεο?Ειναι μια γελοια ερωτηση για να σου δειξω ποσο γελοια αγορα ηταν.Η αν δεν ηταν γελοια αγορα τοτε ηταν γελοιο που τα στειλανε σε ενα ορεινο νησι.Το τζιπακι εχει 70 % αναβατικοτητα,συνεπως παει παντου.Και ειναι ασφαλεστερο απο το τζιπακι,συμφωνω,αλλα ειναι τοσο ασφαλη για να κινηθει σε πολεμικη ζωνη?Οχι για το διαπερνα μεχρι και το g 3 οποτε και το τζιπακι την ιδια δουλεια θα εκανε,συν οτι χωραει 8 ανθρωπους αντι για 4 συν οτι φερει 4 ασυρματους αντι για εναν.Μειονεκτιμα οτι δεν εχει πενηνταρι στην κορυφη και δεν μπορει να κινηθει σε περιοχη με χημικα.Αρα λοιπον vbl και νησι δεν ειναι σοφο!!
    Και εγω σου λεω οτι οοοοολα αυτα που λεω ειναι παραμυθια του μυαλου μου.Τιποτα δεν ισχυει,αλλα τα χρησιμοποιησα για να καταληξω καπου αλλου.Εσυ δεν δεχεσε την καταλυξη η τα παραδηγματα που οδηγουν εκει?Αν δεν δεχεσε την καταλυξη τοτε απλα ειναι η γνωμη σου και η γνωμη μου που διαφερουν.Αν δεν δεχεσε τα παραπανω παραδηγματα δεν μπορω να σε πεισω γιατι δεν εχω κανενα εγγραφο στα χερια μου εκτος απο τη λογικη μου και τη γνωμη πολλων ομοιδεατων(το ειπα σωστα?)στελεχων του στρατου(οχι εποπ)που απορουν με το τι θα πολεμησουν.Και στην τελικη οταν πολεμας πρεπει να εχεις κατι που θα κανει μπαμ και θα σκοτωνει.Αν εχεις κατι που θα κανει σουζες,μπαντιες,μπαντιλικια, σιγουρα θα σε καμαρωσει ο εχθρος αλλα μετα θα κανει εκεινος το μπαμ!!Επαναλαμβανω ομως οτι ολα τα παραπανω δεν αφορουν το θεμα μας οπου σκοπος μου δεν ηταν να θιξω τον ΕΣ.Σε ολα τα προηγουμενα ποστ αλλου κατεληγα.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
    Καθολου μπερδεμενα δεν τα εχω.Τα γραφω στα γρηγορα γιατι αλλου επρεπε να καταληξω.Χανεις το θεμα φιλε μου.Οσο για τα bmp οπως ελεγε και ο δκτης μου,οτι και να κανεις παιρνουν 12 ατομα ανετα τα οποια μπορουν να καθησουν μερες εκει μεσα,και στο κατω κατω εχουν και το κανονακι τους.Οπου βαζεις το αντιαρματικο βλημα,αλλα βαζεις και το αντι προσωπικου.

    Το BMP1 ειναι κατασκευη του 60,εχει βεβαια τα καλα του (αμφιβιο) αλλα δεν επιβιωνει σε σημερινο πολεμο.Το κανονακι του ειναι ψηλοαχρηστο.δεν κανει για κινουμενους στοχους,δεν κανει για θωρακισμενα ή προσωπικο ,δεν υπαρχει σημβατοτητα στο διαμετρημα.


    ....Τι αναβατικοτητα εχει το vbl ξερεις?Και τι αναβατικοτητα ενα ρεο?Ειναι μια γελοια ερωτηση για να σου δειξω ποσο γελοια αγορα ηταν.Η αν δεν ηταν γελοια αγορα τοτε ηταν γελοιο που τα στειλανε σε ενα ορεινο νησι.Το τζιπακι εχει 70 % αναβατικοτητα,συνεπως παει παντου.Και ειναι ασφαλεστερο απο το τζιπακι,συμφωνω,αλλα ειναι τοσο ασφαλη για να κινηθει σε πολεμικη ζωνη?

    Nαι. ασφαλεια απο 7.62 και ναρκες προσωπικου και θραυσματα.ειναι πιο ανθεκτικο απο τα hammer στο ιρακ.Aλλα ειναι για περιπολια ,οχι για ντου σε μαχη Για να σε προλαβω μην συγκρινεις με το bmp γιατι εκεινο ειναι οχημα μαχης σε μαζικους σχηματισμους και δεν μπορει να παιξει το ρολο του vbl

    Οχι για το διαπερνα μεχρι και το g 3 οποτε και το τζιπακι την ιδια δουλεια θα εκανε,συν οτι χωραει 8 ανθρωπους αντι για 4 συν οτι φερει 4 ασυρματους αντι για εναν.Μειονεκτιμα οτι δεν εχει πενηνταρι στην κορυφη....

    Το 50αρι εχει μικροτερη ταχυβολια,ακριβεια και ζεσταινεται πιο γρηγορα.Αναλογα τι θες να κανεις επιλεγεις και το οπλο.Εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να επιβιωσεις σε ενα vbl παρα σε ενα τζιπακι.Ειναι ειδικο οχημα για ειδικη δουλεια.Το πηραν γιατι δεν ηθελαν να εχουν θυματα στις ειρηνευτικες αποστολες.

    ξεφυγαμε αλλα κι εσυ επιμενεις σε ανακριβειες.
    Η ουσια ειναι οτι ξοδευονται πολλα χρηματα για οπλα,ενω δε θα πρεπε.Κι φυσικα μαζι με τις βιομηχανιες οπλων ,τσεπωνουν και κατι πολιτικοι ζητουλες και κατι ελληνακια επιχειρηματιες
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  9. #9
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Κατασκευαζονται ακομα βληματα αντι προσωπικου και αντι αρματικα για τα βμπ.Πριν 5 μηνες εκανα βολη.Δεν το συγκρινω με τα vbl και επαναλαμβανω οτι τα θεωρω αχρηστα για το νησι.Η δουλεια των χαμμερ ειναι αλλη και δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους γιατι αλλη δουλεια ειναι το καθενα.Και πιστεψε το κανονι του βμπ δεν ειναι καθολου αχρηστο.Πληρη διατριτικοτητα εναντια σε τεθωρακισμενο εχει.(και στο νησι μεχρι και τωρα ειναι το μονο οπλο που εχει το πεζικο και γιαυτο το λογο η 98 αδτε δινει τοση σημασια και προσπαθουν οι ανθρωποι να τα επισκευασουν)Και εγω θα σας πω οτι ειμαι λαθος και εχτε απολυτο δικιο.

    Αντι για παπακια και vbl και οτι αλλο θελετε μπορουσαμε να εχουμε παρει δυο συστοιχιες s-300 h patriot η οτι αλλο προτιματε ωστε να υπαρχει αεραμοινα.Αυτη τη στιγμη στη μυτιληνη η αεραμοινα μας ειναι τα ζου και τα ραημενταλ.Αν ειναι δυνατον.Δεν θα πω αλλα γιατι βαριεμαι και δεν υπαρχει λογος να διαφονουμαι για το οπλοστασιο του στρατου.

    Καταληγω λοιπον παλι στο ιδιο θεμα.Το οποιο εχουμε χασει.Κανουμε δαπανηρες και μη χρησιμες αγορες εκαστοτε και το ιδιο συμβενει με τους απεναντι.Απωτερος σκοπος ειναι να πουλανε καποιοι τα οπλα τους και να ελεγχουν τους πελατες τους.Με αποτελεσμα να ελεγχομαστε για τις πραξεις μας και να κατευθηνομαστε.Και μιας και στην τουρκια τα συμφεροντα ειναι πολλα λογο αωοιχτης οδου προς τα πετρελαια και μαζικοτερης αγορας οπλων,δεν εχουν συμφερον η τουρκια να μην μπει σε καμια ευρωπη.
    Και να ρωτησω και κατι.Αφου δεν υπαρχει καμια δημοκρατια σε αυτη τη χωρα,αντιθετα υπαρχει ελεγχος και στρατιωτικο καθεστος οι αμερικανοι γιατι δεν κανουν και εκει ενα ντου να σωσουν τον λαο?Ετσι δεν εκαναν στο κοσσοβο?Ας το κανουν και στην τουρκια να την εκδημοκρατησουν!!!Δεν το κανουν ομως γιατι η τουρκια κρατα την καλυτερη προς αυτους σταση,την απολυτα συμφερουσα.Κακες σχεσεις και στρατιοτικο καθεστος και συναμα πολεμο στο κουρδισταν οποτε αγοραζει οπλα σαν τρελη.Αρα δεν ειναι συμφερουσα η ευρωπαικη πορεια της τουρκιας και συνεπως ποτε δεν θα γινει!!
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  10. #10
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    [FONT=century gothic]Εγινε διαχωρισμός από το thread Ευρώπη VS Τουρκία - Θέμα: Διαφορά Νοοτροπίας

    οπότε τις απόψεις σας περί της Πολιτικής και τα Παρασκήνια των Εξοπλισμών των δύο χωρών .... πλέον εδώ....

    [/FONT]

  11. #11
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Ολα αυτα που εγραφα κατεληγαν αλλου.Οχι στο ποιος εχει ποσα και ποια οπλα!Κατεληγαν στο αν η τουρκια θα μπει στην ευρωπη.Η διαφορα στα ποστ μου ηταν οτι εξηγουσα τον λογο που η τουρκια ΔΕΝ θα μπει στην ευρωπη.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
    Ολα αυτα που εγραφα κατεληγαν αλλου.Οχι στο ποιος εχει ποσα και ποια οπλα!Κατεληγαν στο αν η τουρκια θα μπει στην ευρωπη.Η διαφορα στα ποστ μου ηταν οτι εξηγουσα τον λογο που η τουρκια ΔΕΝ θα μπει στην ευρωπη.
    Πάντως οι γνώσεις σου στο στρατιωτικό υλικό και οπλισμό είναι ελλειπείς....

    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά μην γράφεις τέτοια και εκτείθεσαι....

    Για τους αμυντικούς εξποπλισμούς έχουν γράψει και γράφουν άνθρωποι με πείρα στον χώρο και με γνώσεις και πάλι δεν γράφονται τα πάντα.....

    Το σίγουρο είναι ότι παιζονται πάρα πολλά πίσω απο το τι αγοράζει κάποιος και από ποιον.

    Αλλά, ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που αγοράζουμε δεν ειναι χρήσιμο αν το χρησιμοποιεί ανεκπαίδευτο προσωπικό.

    Τεσπα.... αναλύουμε πράγματα για τα οποία έχουμε άγνοια.

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper ...........
    Το σίγουρο είναι ότι παιζονται πάρα πολλά πίσω απο το τι αγοράζει κάποιος και από ποιον.

    Αλλά, ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που αγοράζουμε δεν ειναι χρήσιμο αν το χρησιμοποιεί ανεκπαίδευτο προσωπικό.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    ........

    Αλλά, ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που αγοράζουμε δεν ειναι χρήσιμο αν το χρησιμοποιεί ανεκπαίδευτο προσωπικό.

    .......

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!

    ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ!!!

    ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΚΕΥΤΕΙΤΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ??

    ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΛΟΥΦΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΥΤΕΙΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ VBL ΚΑΙ ΤΑ M113 ΚΑΙ ΒΜΡ NA ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΟΧΗΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΠΙΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ "ΤΑΚΤΙΚΑ " ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΡΟΠΟ!!!

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ "ΤΕ" ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ!!!

    ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΡΑΜΥΝΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ S300 ΑΝΤΙ ΓΙΑ Μ113 ΚΑΙ VBL ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!
    ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ LEOPARD 2 ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ F16???

    ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!!!

    ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



  14. #14
    ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ Το avatar του/της T-REX
    Εγγραφή
    22/10/2006
    Μηνύματα
    53
    Kαλησπερα σε ολους.

    Το θέμα που αναπτυσεται ειναι πολυ ενδιαφερον .Παρακαλω επιτρεψατε μου να εκφερω κι εγω τη αποψη μου μιας και ειμαι μεσα στα πραγματα.
    Επουδενι δεν πρεπει να νομιζουμε κατα την αποψη μου οτι οι γειτονες σκεφτονται οπως εμεις.
    Εχουμε να κανουμε κατα την αποψη μου με ενα καθεστος (για τους γειτονες μας μιλαω)το οποιο για να παραμεινει στην εξουσια διατηρει εναν φανατισμο εναντια της χωρας μας καθαρα για εσωτερικη καταναλωση ετσι ωστε να κρατησουν ενωμενο το Εθνος. Τωρα αν θα τολμησουν ποτε να πατησουν ελληνικο εδαφος αυτο εινα αγνωστο αλλα δεν μπορουμε να το ρισκαρουμε.Αλλοστε στη τουρκια ο στρατος ειναι ο Θεματοφυλακας του Κεμαλισμου και προστατης του κοσμικου κρατους που αυτο σημαινει πρακτικα οτι κανουν κουμαντο οι στρατηγοι,(βλεπε δηλώσεις του αρχηγου τουρκικου επιτελειου για την Ε.Ε και την προοπτικη της Τουρκιας γεγονος που αντανακλα τον τροπο λειτουργιας της ''δημοκρατιας τους'')κατι που δεν γινεται στην χωρα μας (σωστα φυσικα)

    Οντως οπως προαναφερθηκε τα Ιμια ηταν κομβικο σημειο για τις Ε.Δ.
    Αλλαξε η φιλοσοφια των εξοπλισμών, δοθηκε ιδιαιτερη βαρυτητα στις Ειδικες δυναμεις και στην αμυνα των νησιων και των βραχονησιδων.Το κυριοτερο ειναι οτι αλλαξε η φιλοσοφία των επιχειρησεων .Οι Ε.Δ εγιναν και γινονται ταχυκινητες κατι που προυποθετει αλλαγη εξοπλισμου(πολλα απο τα αυτα που γραφτηκαν σε προηγουμενα post εμπιμπτουν σε αυτο το πλαισιο)Ταυτοχρονα διδεται μεγαλυτερη εμφαση στη διακλαδικοτητα.Σημερα ο πολεμος δεν κερδιζεται στη ξηρα(τουλαχιστον οχι μονο εκει) αλλα προυποθετει και την επικρατηση στον αερα και την θαλλασσα για να μπορεσει να πολεμησει ο στρατος (οπως στον προσφατο πολεμο του Ιρακ).
    Για το θεμα των εξοπλισμων γραφηκαν πολλες ανακριβειες αλλα το θέμα δεν είναι εκεί. Δυστηχως η γεωπολιτικη κατασταση στην χωρα μας δεν μας επιτρεπει να μην δινουμε τα ωραια μας λεφτουδακια για οπλα πολλες φορες μονο και μονο για να δημιουργουμε εντυπωσεις στους γειτονες.
    Το Θεμα της εκπαιδευσης του προσωπικου ειναι επισης σοβαρο και κατα την αποψη μου το σοβαροτερο, αλλα αυτο ειναι μια μεγαααααλη κουβεντα

    Συδνωμη αν κουρασα
    φιλικα

  15. #15
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Τρεις λαλουν και δυο χορευουν.Ριξτε μια ματια στο πρωτο ποστ για να καταλαβετε για τι μιλουσα εγω και που κατεληγα και επειτα μια ακομη ματια στο τελευταιο.Κ ας μην θιξω καλυτερα το θεμα των στρατιωτων και των εποπ.....Τεσπα,για διαφορετικα θεματα αρχιζουμε να μιλαμε.


    ΚΑΙ ΦΙΛΕ CPTN HADDOC ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΒΗΣΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ΑΠΟ ΕΔΩ.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελλάδα vs εξωτερικό @ restoring
    από DimChios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2012, 11:51
  2. Γαλλία VS Τουρκία - Θέμα : Γενοκτονίες
    από cityfly στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 17:50
  3. Ευρώπη VS Τουρκία - Θέμα: Διαφορά Νοοτροπίας
    από Maira στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 11:43
  4. Ελλάδα VS Τουρκία - Θέμα: Πολιτεύματα - Ψευδαίσθηση Δημοκρατίας
    από Χωμάτινος στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF