Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Γρανάζωμα τελικής μετάδοσης

  1. #1
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521

    Γρανάζωμα τελικής μετάδοσης

    Συχνά γίνεται λόγος για γρανάζωμα τελικής μετάδοσης.

    Υποθέτουμε ότι μπορούμε να αλλάξουμε και το μπροστινό και το πίσω. Μπορούμε δηλαδή να διαλέξουμε το ένα από τα δύο για αλλαγή.

    Ποιό είναι προτιμότερο να αλλάξουμε? Το μπροστινό ή το πίσω? (αφήνουμε την οικονομικότερη λύση)

    Για μένα είναι το ίδιο όποιο και να αλλάξουμε αλλά ψυχολογικά μου κάθεται να μείνει το μπροστινό ως έχει και να αλλαχτεί το πίσω.

    Να ακούσω και την άποψή σας.

    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  2. #2
    Οταν το μπροστα πρεπει να γινει πολυ μικρο(π.χ. 12 δοντια), τοτε ταλαιπωρειται η αλυσιδα, οποτε και αλλαζουμε το πισω!
    Ενα μεγαλο μπροστα μπορει να μην χωραει καν(το εχω παθει)

    Επισης περιπου 1 δοντι μπροστα=2.5 πισω.
    Αρα με πισω γραναζι εχουμε περισσοτερες επιλογες!

    Τωρα αν θελουμε απλα να κοντινουμε ή να μακρυνουμε αρκετα την μεταδοση και εχουμε π.χ. 15 γραναζι, τοτε συμφερει να αλλαξουμε το μπροστα(πιο ευκολο και φθηνοτερο), αλλα θα δουμε μεγαλη διαφορα, και ισως δεν ειναι επιθυμητο

    Το tuono π.χ. διατιθεται με 2 μπροστινα γραναζια

  3. #3
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    φθηνοτερο μεν αλλα το κοντερ μας θα δειχνει αλλα ντι αλλον δε!!!οποτε προτιμοτερο ειναι να περιμενουμε να αλλαξουμε γραναζι πισω μαζι με αλυσιδα και να ειμαστε κομπλε,δηλ να βαλουμε ακριβως την αλυσιδα χωρις κοψιματα στα πριτσινια και αλλες πατεντες για να μεγαλωσουμε η μικρηνουμε την δικια μας αλυσιδα.
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    φθηνοτερο μεν αλλα το κοντερ μας θα δειχνει αλλα ντι αλλον δε!!!οποτε προτιμοτερο ειναι να περιμενουμε να αλλαξουμε γραναζι πισω μαζι με αλυσιδα και να ειμαστε κομπλε,δηλ να βαλουμε ακριβως την αλυσιδα χωρις κοψιματα στα πριτσινια και αλλες πατεντες για να μεγαλωσουμε η μικρηνουμε την δικια μας αλυσιδα.

    Mα και με το πισω αλλαζει η ενδειξη στο ταχυμετρο!
    Φτανει μια αλλαγη στην τελικη σχεση(π.χ. 1:1234), και πανε ολα στον βροντο!

  5. #5
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Mα και με το πισω αλλαζει η ενδειξη στο ταχυμετρο!
    Φτανει μια αλλαγη στην τελικη σχεση(π.χ. 1:1234), και πανε ολα στον βροντο!
    Ωχ αυτο ομολογω πωε δεν το ξερα Γιωργη νομιζα οτι μονο το μπροστα μπορει να κανει την "ζημια" στο κοντερ
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μεγαλύτερο γρανάζι = Μεγαλύτερο βάρος (μη αναρτώμενο(*) στον τροχό, αν πρόκειται για πισινό γρανάζι) = Μακροζωία αλυσίδας (λόγω μικρότερης εφαπτομενικής ταχύτητας).

    Μικρότερο γρανάζι = τα αντίθετα ...


    Συνήθως, σε αλλαγή του μπροστινού ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή μήκους της αλυσίδας, ενώ σε αλλαγή του πίσω σχεδόν πάντα (πάνω από 2 δόντια) αλλάζει και ο αριθμός κρίκων της αλυσίδας.




    (*) Στέφανε και Βρωμόπουλε, σας προειδοποιώ ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Αλλαγη γραναζωματος σε ΜΤ07

    Ας συνεχισω κι εγω εδω, να μην ανοιγω αδικα καινουριο θεμα. Θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων στο θεμα καθως και καποιες εξτρα πληροφοριες που μου διαφευγουν.

    Πρωτα να περιγραψω την κατασταση μου για να μπορειτε να με βοηθησετε καλυτερα. Το ΜΤ07 εχει μαμα γραναζωμα 16/43 και σκεφτομουν μηπως το εκανα πιο κοντο. Η χρηση που κανω στη μηχανη ειναι λιγο ιδιαιτερη οποτε πιστευω πως το κοντεμα θα ηταν καλη επιλογη. Πρωτον δεν κανω ταξιδια με τη μηχανη και ακομα και οταν βγαινω εθνικη δεν πηγαινω με πανω απο 130-140 χαω (ουτε μου αρεσει, αλλα και λογω μεγαλου υψους τρωω τοσο αερα απο εκει και πανω με το γυμνο που κατανταει κουραστικο). Επισης μου αρεσει πολυ η επιταχυνση/ τα ανοιγματα, τα κλειστα στροφιλικια και επιπλεον η πιστα που μπαινω ειναι αυτη του Ρυσιου που ειναι επισης πολυ μαζεμενη καθως ειναι σχεδιασμενη για καρτ. Τελευταια εχω δε αρχισει να καταπιανομαι και με το σπορ της σουζας (σε απομερους δρομους παντα). Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα πως θα ευχαριστιομουν ακομα πιο πολυ το μηχανακι με ενα πιο κοντο γραναζωμα. Μαλιστα σ'αυτο συντελει και το γεγονος πως η αγαπημενη μετατροπη που εχω κανει στη μηχανη μεχρι τωρα ειναι με διαφορα η αλλαγη της γκαζιερας με πιο κοντη, που μου ταιριαξε παρα πολυ στην οδηγηση μου. Μια-δυο φορες που ανοιξα τη μηχανη παντως ειδα πως εγραψε σχετικα ευκολα τα 190 (κοντερισια) οποτε μου "περισσευουν" πολλα χλμ απο τα 120-140 που κινουμαι συνηθως. Οπως καταλαβαινετε ειμαι σχεδον πεπεισμενος να προχωρησω στην κινηση, αλλα θα ηθελα και καμια γνωμη ακομα μηπως και μου διαφευγει κατι.

    Προφανως θα ανεβει λιγο η καταναλωση μου και θα εχω λαθος ενδειξη σε κοντερ και χιλιομετρα. Προσωπικα δε με προβληματιζει τπτ απο τα δυο. Ισως λιγο τα χιλιομετρα στην επιπτωση που θα εχει στη μεταπωλητικη αξια, αλλα δε νομιζω πως μια αποκλιση της ταξης του 5-10% θα ειναι τοσο δραματικη. Υπαρχει κατι αλλο;

    Παμε τωρα και στην επιλογη γραναζωματος. Σκεφτομουν να παω στο κλασσικο -1 μπροστα. Πιθανοτατα δε θα με πειραζε και παραπανω κοντεμα (κατεβασμα μπροστα με ταυτοχρονο ανεβασμα πισω), αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Λιγοτερο απο το -1 μπροστα (πχ μονο +2 πισω) δε νομιζω πως θα μου κανει τοσο μεγαλη αλλαγη ωστε να αξιζει τον κοπο. Το λεω αυτο γιατι κανονικα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση για αλλαγη αλυσιδογραναζων (10000 χλμ εχει η μηχανη), οποτε η ολη δουλεια θα γινει καθαρα ως μετατροπη. Θεωρω ως δεδομενο πως η οποια αλλαγη σε γραναζια θα προϋποθετει και αλλαγη αλυσιδας, σωστα;

    Ειναι πολλες οι ερωτησεις το ξερω, αλλα και μια μονο να απαντησετε βοηθεια θα ειναι.

    Ευχαριστω.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Το -1 εμπρός είναι εύκολο, έχει μικρό κόστος και δεν θα χρειαστεί να κανεις κατι με την αλυσίδα εκτός του να την ξαναρυθμίσεις.
    Θεωρώ οτι για χρήση δρόμου είναι υπερ αρκετό και θα δείς μεγάλη διαφορά.
    Αν δεν σου αρέσει ΟΚ, ξαναβάζεις το original.
    Εμένα προσωπικά για χρήση δρόμου με κουράζει το κοντό γραναζωμα όποτε το δοκίμασα.
    Στο R6 που εχουμε συνεταιρικό με ενα φίλο μονο για πίστα, βάλαμε -1 εμπρός και 520 και αλουμινενιο πίσω γρανάζι και του παει πολύ καλά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Θεωρώ ότι το ΜΤ έχει εξαιρετική σχέση μοτέρ-γραναζώματος και, όσο κι αν το έχω σκεφτεί, δε νομίζω ότι θα άλλαζα ποτέ. Σχεδόν σε όλα μου τα μηχανάκια είχα κοντύνει τις σχέσεις, αλλά αυτό εδώ δουλεύει ιδανικά, με μπόλικη ροπή από το 0. Τι θέλεις να πετύχεις, εκτός του ότι δε θα τολμάς να ανοίγεις το γκάζι με 1η;

    Ιδανικά αλλάζεις πάντα ολόκληρο το σετ, αλλά αν είναι σε καλή κατάσταση τα αλυσιδογράναζά σου, μπορείς να αντικαταστήσεις μόνο το μπροστινό, που είναι φθηνό έτσι κι αλλιώς και δε θέλει μακρύτερη αλυσίδα, σαν δοκιμή.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αλλαγη γραναζωματος σε ΜΤ07

    Ας συνεχισω κι εγω εδω, να μην ανοιγω αδικα καινουριο θεμα. Θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων στο θεμα καθως και καποιες εξτρα πληροφοριες που μου διαφευγουν.

    Πρωτα να περιγραψω την κατασταση μου για να μπορειτε να με βοηθησετε καλυτερα. Το ΜΤ07 εχει μαμα γραναζωμα 16/43 και σκεφτομουν μηπως το εκανα πιο κοντο. Η χρηση που κανω στη μηχανη ειναι λιγο ιδιαιτερη οποτε πιστευω πως το κοντεμα θα ηταν καλη επιλογη. Πρωτον δεν κανω ταξιδια με τη μηχανη και ακομα και οταν βγαινω εθνικη δεν πηγαινω με πανω απο 130-140 χαω (ουτε μου αρεσει, αλλα και λογω μεγαλου υψους τρωω τοσο αερα απο εκει και πανω με το γυμνο που κατανταει κουραστικο). Επισης μου αρεσει πολυ η επιταχυνση/ τα ανοιγματα, τα κλειστα στροφιλικια και επιπλεον η πιστα που μπαινω ειναι αυτη του Ρυσιου που ειναι επισης πολυ μαζεμενη καθως ειναι σχεδιασμενη για καρτ. Τελευταια εχω δε αρχισει να καταπιανομαι και με το σπορ της σουζας (σε απομερους δρομους παντα). Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα πως θα ευχαριστιομουν ακομα πιο πολυ το μηχανακι με ενα πιο κοντο γραναζωμα. Μαλιστα σ'αυτο συντελει και το γεγονος πως η αγαπημενη μετατροπη που εχω κανει στη μηχανη μεχρι τωρα ειναι με διαφορα η αλλαγη της γκαζιερας με πιο κοντη, που μου ταιριαξε παρα πολυ στην οδηγηση μου. Μια-δυο φορες που ανοιξα τη μηχανη παντως ειδα πως εγραψε σχετικα ευκολα τα 190 (κοντερισια) οποτε μου "περισσευουν" πολλα χλμ απο τα 120-140 που κινουμαι συνηθως. Οπως καταλαβαινετε ειμαι σχεδον πεπεισμενος να προχωρησω στην κινηση, αλλα θα ηθελα και καμια γνωμη ακομα μηπως και μου διαφευγει κατι.

    Προφανως θα ανεβει λιγο η καταναλωση μου και θα εχω λαθος ενδειξη σε κοντερ και χιλιομετρα. Προσωπικα δε με προβληματιζει τπτ απο τα δυο. Ισως λιγο τα χιλιομετρα στην επιπτωση που θα εχει στη μεταπωλητικη αξια, αλλα δε νομιζω πως μια αποκλιση της ταξης του 5-10% θα ειναι τοσο δραματικη. Υπαρχει κατι αλλο;

    Παμε τωρα και στην επιλογη γραναζωματος. Σκεφτομουν να παω στο κλασσικο -1 μπροστα. Πιθανοτατα δε θα με πειραζε και παραπανω κοντεμα (κατεβασμα μπροστα με ταυτοχρονο ανεβασμα πισω), αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Λιγοτερο απο το -1 μπροστα (πχ μονο +2 πισω) δε νομιζω πως θα μου κανει τοσο μεγαλη αλλαγη ωστε να αξιζει τον κοπο. Το λεω αυτο γιατι κανονικα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση για αλλαγη αλυσιδογραναζων (10000 χλμ εχει η μηχανη), οποτε η ολη δουλεια θα γινει καθαρα ως μετατροπη. Θεωρω ως δεδομενο πως η οποια αλλαγη σε γραναζια θα προϋποθετει και αλλαγη αλυσιδας, σωστα;

    Ειναι πολλες οι ερωτησεις το ξερω, αλλα και μια μονο να απαντησετε βοηθεια θα ειναι.

    Ευχαριστω.
    Γνωμη μου περιμενε καλοκαιρι οταν τα αλλαξεις να τα αλλαξεις ολα και αλλαξε μονο πισω 2 δοντια δε χρειαζεσαι παραπανω και θα δεις διαφορα στο μοτο σου το μπροστα δε το συνηστα η skip ουτε οι 30 κατασκευαστες/επισκευαστες μοτο
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Λετε δλδ οτι θα μπορουσα να κρατησω την αλυσιδα και να αλλαξω μονο το μπροστινο; Σε αυτην την περιπτωση δεν εχω κατι να σκεφτω. Ακομα και αν δε με βολεψει δε θα εχω χασει και τπτ το φοβερο, το κοστος μονο για το μπροστινο γραναζι ειναι αστειο.

    Τι θέλεις να πετύχεις, εκτός του ότι δε θα τολμάς να ανοίγεις το γκάζι με 1η;
    Νομιζω πως θα μου αρεσε λιγος εξτρα "κανιβαλισμος" απο το μηχανακι. Οπως βλεπω βιντεο απο το ΜΤ09 που σηκωνεται η μπροστα ροδα σε 1η, 2η, 3η και μονο με το γκαζι (οχι για τη σουζα αυτη καθαυτη, για την αισθηση μιλαω). Να παει λιγο πιο προς sumo η συμπεριφορα της αν καταλαβαινεις τι εννοω. Επισης σκεφτομαι πως θα φερει την 6η σε πιο σωστες στροφες στις ταχυτητες που ταξιδευω (~120). Τωρα ειναι λιγο χαμηλα οι στροφες και παιζω αναμεσα σε 5η-6η αναλογα με το αν θελω να επιταχυνω ή οχι.

    το μπροστα δε το συνηστα η skip ουτε οι 30 κατασκευαστες/επισκευαστες μοτο
    Επιβαρυνεται τοσο πολυ το μοτερ δλδ;

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Γνωμη μου περιμενε καλοκαιρι οταν τα αλλαξεις να τα αλλαξεις ολα και αλλαξε μονο πισω 2 δοντια δε χρειαζεσαι παραπανω και θα δεις διαφορα στο μοτο σου το μπροστα δε το συνηστα η skip ουτε οι 30 κατασκευαστες/επισκευαστες μοτο
    Και γιατί παρακαλώ?
    Απο τεχνικής άποψης μια κι εχει 16/43, ανετα παει στο 15/43 χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως.

    Αλλο θέμα αν θα τον βολέψει ή όχι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Προχώρα το,θα δεις διαφορά και θα σ' αρέσει!
    Όταν είχα το KLR μόνο για ταξιδάκια είχα 16 μπροστά.Όταν το περιόρισα μόνο πόλη,το έκανα 15 και άλλαξε περπάτημα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Μια ακομα ερωτηση. Στην περιπτωση μου κατεβω ενα δοντι μπροστα, τι ποσοστο θα ειναι η αλλαγη στις ενδειξεις του κοντερ; Υπαρχει καποιος τυπος για να το υπολογισω;

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και γιατί παρακαλώ?
    Απο τεχνικής άποψης μια κι εχει 16/43, ανετα παει στο 15/43 χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως.

    Αλλο θέμα αν θα τον βολέψει ή όχι.
    ''το δε το συνιστούν'' ηταν χιουμοριστικο, το θεμα ειναι πως βολευεται ο καθενας.εμενα μου εκατσε καλυτερα με το πισω θες που τα αλλαξα ολα σα συνολο θες ηταν η ιδεα μου και απο τοτε αν αλλαξω γραναζομα παιζω μονο με το πισω..
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΣΤΟ Gsxr-600 Κ5
    από PSYCHOPAN στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 10:33
  2. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 10:26
  3. Γρανάζωμα cbr 600 fs 2002
    από Dr.Evil στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 13:55
  4. Σχέσεις μετάδοσης και τελική
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2005, 18:32
  5. Γρανάζωμα ??
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF