Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 88

Θέμα: Διηθήσεις

  1. #31
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Έχει αναφερθεί γενικά και αόριστα, θα προστεθεί σύντομα όμως καθαρογραμμένα για τους υπεροδηγούς της κίνησης -μην αφοδεύσω.
    Υπεροδηγος δεν υφιστατε(ψωναρα ειναι που του φταινε ολα).

    Ο καλος οδηγος,απλα ρεει μεσα στην κινηση χωρις να ενοχλει και να ενοχλειται.


  2. #32
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    ]

    Και τη νυχτα επισης.Ειναι παρανομο δεν αντιλεγω,αλλα το προτιμω απο το να πατησω παλι καποιον Αλβανο
    Επισης μπορει να στραβωσεις κανεναν ...χριστιανο και να τον στειλεις στα θυμαρακια, για βρουβες και λοιπα χορταρικα...

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    ΚΑΙ.........Σταματήστε να πιέζετε τον οδηγό του μπροστά δίκυκλου για να πάει πιο γρήγορα επειδή εσείς είστε οδηγάρες υπάρχει κίνδυνος να προκληθεί σοβαρό ατύχημα!
    Κάποια στιγμη όταν αυξηθεί η ροή θα περάσετε μπροστά με μεγαλύτερη ασφάλεια.
    Αυτό κανείς δεν το έγραψε, και συμβαίνει ΜΟΝΙΜΑ απο....γρήγορους!
    Εννοειται οτι δε πατας κορνα στο μπροστα μηχανακι ,ουτε κολλας στην ροδα του ουτε τον κραζεις μεσα απο το κρανος,
    Αλλα γιατι δηλ. να μην κανει δεξια πισω απο ενα αυτοκινητο για να περασει ο γρηγορος - βιαστικος ;
    Εγω παντα αφηνω τα πιο γρηγορα μηχανακια να με περασουν στην διηθηση.Αλλα μονο 1 στους πεντε κανει το ιδιο σε μενα και τους σεβομαι γι αυτο.
    Κανεις δεν πιεζει κανενα να παει πιο γρηγορα μπορει παντα να κανει στην ακρη.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  4. #34
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Αλλο ενα απο μενα. Μερικοι ισως πουν οτι ειναι λαθος. Τεσπα.

    Στα φαναρια το πρωτο μηχανακι πρεπει να κανει λιγο μπροστα για να χωρεσουν και οι λοιπες μηχανες να βγουν μπροστα γιατι θεωρω πολυ επικινδυνο να ειναι 10 μοτο αναμεσα στα αμαξια.

    Ενας να εχει τις ροδες του αριστερα ή δεξια πηρε σβαρνα τουλαχιστον 2.

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
    Αλλο ενα απο μενα. Μερικοι ισως πουν οτι ειναι λαθος. Τεσπα.

    Στα φαναρια το πρωτο μηχανακι πρεπει να κανει λιγο μπροστα για να χωρεσουν και οι λοιπες μηχανες να βγουν μπροστα γιατι θεωρω πολυ επικινδυνο να ειναι 10 μοτο αναμεσα στα αμαξια.

    Ενας να εχει τις ροδες του αριστερα ή δεξια πηρε σβαρνα τουλαχιστον 2.

    Ωραίος ο ktm640lc4 προστέθηκαν και αυτά, τσεκάρετε το αρχικό ποστ για τη "τελευταία έκδοση", πριν απαντήσετε.


  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
    Αλλο ενα απο μενα. Μερικοι ισως πουν οτι ειναι λαθος. Τεσπα.

    Στα φαναρια το πρωτο μηχανακι πρεπει να κανει λιγο μπροστα για να χωρεσουν και οι λοιπες μηχανες να βγουν μπροστα γιατι θεωρω πολυ επικινδυνο να ειναι 10 μοτο αναμεσα στα αμαξια.

    Ενας να εχει τις ροδες του αριστερα ή δεξια πηρε σβαρνα τουλαχιστον 2.
    Ενταξει ειναι ελαφρα επικυνδινο (και λεω ελαφρα γιατι εγω 17 χρονια στο δρομο δεν εχω κινδυνευσει σταματημενος αναμεσα σε αμαξια) αλλα που προτεινεις να πανε τα μπροστα μηχανακια;Πανω στην διαβαση των πεζων;Γιατι αυτο για μενα ειναι ψιλοαπαραδεχτο.

    Πρεπει να σεβομαστε το χωρο των πεζων εστω κι αν τους αρκει μισο μετρο για να περασουν οφειλουμε κατα την γνωμη μου να διατειρουμε τον χωρο των διαβασεων ελευθερο για τους πεζους.

    Πως να το κανουμε, ασκουμε ψυχολογικη βια οταν τους αναγκαζουμε να κινουντε αναμεσα στις ροδες μας και τις εξατμισεις μας.θεωρω οτι ειναι εξυπνο το να περιοριζουμε την βια που ασκειται σε ολους τους χρηστες των δρομων.Σεβομαστε για να μας σεβαστουν.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  7. #37
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Οταν παω μπροστα στο φαναρι ειμαι συνεχεια στο γκαζι φρενο αναλογα απο που θελει να περασει για να μην κανω πιο δυσκολο το περασμα του.

    Δεν μπορω ομως να μην παω πανω στην διαβαση. Οχι ολο το μηκος της, ισα ισα να χωραει το επομενο μηχανακι και γενικα οσοι ειναι πισω μου να βγουν μπροστα.

    Χρυση τομη. Να προστατεψω εμενα και να μην ενοχλησω τους πεζους. Με λιγη κατανοηση και απο αυτους ολα θα πανε καλα.

  8. #38
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
    Οταν παω μπροστα στο φαναρι ειμαι συνεχεια στο γκαζι φρενο αναλογα απο που θελει να περασει για να μην κανω πιο δυσκολο το περασμα του.

    Δεν μπορω ομως να μην παω πανω στην διαβαση. Οχι ολο το μηκος της, ισα ισα να χωραει το επομενο μηχανακι και γενικα οσοι ειναι πισω μου να βγουν μπροστα.

    Χρυση τομη. Να προστατεψω εμενα και να μην ενοχλησω τους πεζους. Με λιγη κατανοηση και απο αυτους ολα θα πανε καλα.


    +1

    Αυτό κάνω κι εγώ

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  9. #39
    http://www.moto.gr/forums/showthread...622#post657622

    αυτο μπορουμε να το ενταξουμε με καποιο τροπο στους κανονες;
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  10. #40
    και κάτι ακόμη ίσως γενικό αλλά ως τρόπος σκέψης βοηθάει (τουλάχιστον εμένα) να είμαστε ψύχραιμοι όταν για κάποιο λόγο έχουμε κολλήσει πίσω από τα κουτιά
    στη θεσσαλονίκη ξεκινόντας από όποιο σημείο του περιφερεικού κι αν ξεκινήσεις για μια δουλειά
    στο κέντρο:
    1) μηχανή με στρωτή οδήγηση ακολουθώντας τη ροή της κίνησης κάνοντας προσεκτικά διήθηση:
    10-20λεπτά και 30δευτερόλεπτα για πάρκιγκ

    2) μηχανή με επιθετική οδήγηση ψάχνοντας και τις χαραμάδες της κίνησης:
    8-18λεπτά και 30δευτερόλεπτα για πάρκιγκ

    3)κουτί
    25-60 λεπτά και 30-60 λετπά κύκλους για πάρκιγκ και άν

    όποτε κερδίζοντας ήδη μία ώρα τουλάχιστον από τη ζωή μου δεν έχω λόγους για τα υπόλοιπα δύο λεπτά να διακινδυνέυω

    άλλωστε έχουμε τόσους στριφτερούς επαρχιακούς δρόμους για να χαιρόμαστε τις μηχανές μας!
    mipos ksereis apo vespa????

  11. #41
    ktm640lc4, villy, και stavrogin,

    Εγώ κατάλαβα ότι ο ktm640lc4 εννοούσε πριν το χώρο που αφήνει η μηχανή άν σου τύχει και σε πιάσει κόκκινο και είσαι πρώτος μπροστά κανονικά πριν από διάβαση, και πίσω σου έρχονται κι άλλες μηχανές , παρόλο που αρκετοί καβαλάμε διαβάσεις, αρκεί να θέλει να περάσει ένας τύπος με καροτσάκι για να σκεφτούμε πόσο λαλάκες είμαστε...



    apatsi02,

    αυτό είναι και το γενικό νόημα του thread, γι' αυτό εκτός των άλλων έχει αναφερθεί η ταχύτητα μόλις 5-10 χλμ πάνω από τη κίνηση στις διηθήσεις -όπως είπε και ο zephyr1 o καλός οδηγός ρέει στη κίνηση...


    Συμπλήρωσα και κάτι βασικό (που το έχω ξαναπεί κι εγώ παλιότερα τρομάρα μου) για τη θέση του ποδιού στις στάσεις.

  12. #42
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Μια και συνεχίζουμε να μιλάμε για… «διηθήσεις», άλλη μια υπενθύμιση.
    Πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ όταν κινούμαστε στον «γνωστό διάδρομο» ανάμεσα στα αυτοκίνητα, ειδικά όταν έχει βρέξει.
    Η γλίτσα του δρόμου μεταφέρεται όλη εκεί που περνάμε και σε συνδυασμό με την «ειδική» μπογιά με προδιαγραφές ISO.....:a31: που βάφουν τις διαγραμμίσεις, ο δρόμος δεν γλιστρά απλά σαν πάγος, αλλά σαν....«φραπελιά».
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Μια και συνεχίζουμε να μιλάμε για… «διηθήσεις», άλλη μια υπενθύμιση.
    Πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ όταν κινούμαστε στον «γνωστό διάδρομο» ανάμεσα στα αυτοκίνητα, ειδικά όταν έχει βρέξει.
    Η γλίτσα του δρόμου μεταφέρεται όλη εκεί που περνάμε και σε συνδυασμό με την «ειδική» μπογιά με προδιαγραφές ISO.....:a31: που βάφουν τις διαγραμμίσεις, ο δρόμος δεν γλιστρά απλά σαν πάγος, αλλά σαν....«φραπελιά».
    +1

    προσοχη στις διαγραμμισεις κ x2 οταν ειναι βρεγμενες!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  14. #44
    Θέλετε να πείτε ότι δεν ήταν αρκετά έντονα τα λεγόμενα όσον αφορά τις αγαπημένες μου διαγραμμίσεις στο ποστ;

    Αν ναί να το αλλάξομε..

    Και οι νεότεροι... μη διστάζετε να προτείνετε κάτι ή να ρωτήσετε σχετικά, μπορεί κάτι που καταλάβατε λάθος να θέλει όντως επεξήγηση ή διόρθωση.

  15. #45
    Ως νεοφώτιστος μοτοσυκλετιστής και 16 χρόνια 'κουτάκιας', απορώ με κάποια πράγματα.

    Η διήθηση όπως είπε και κάποιος άλλος στο post είναι παραχώρηση των 'κουτάκηδων' στους μοτοσυκλετιστές, δεν είναι θεόδοτο δικαίωμα κανενός. Άρα δεν απαιτούμε ποτέ να περάσουμε από κάπου, στριμώχνοντας σώνει και καλά δια της βίας ακόμα και στους πιο στενούς δρόμους τα 'κουτάκια' γιατί αν γίνει η στραβή, φταίει το ξερό και ανυπόμονο κεφάλι... Και όπως σε όλα τα οχήματα, ο οδηγός του αυτοκινήτου δεν κοιτάει αποκλειστικά τους καθρέφτες για να βλέπει από που θα έρθει ο διηθών, κοιτάει μπροστά κυρίως, όπως όλοι οι οδηγοί όλων των οχημάτων. Στα στενά περιμένουμε την κατάλληλη στιγμή και τον κατάλληλο χώρο.
    Δεύτερον, όταν πολλά φανάρια κρατάνε ελάχιστα, να έρχεται το τσουτσέκι διηθώντας μπροστά και να τρώει το μισό πράσινο επειδή ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ το φανάρι εκεί που είναι δηλαδή επάνω/μπροστά από τη διάβαση, επειδή πρέπει να πάρει μια τζούρα από το τσιγάρο, επειδή ψάχνει που είναι η σαγιονάρα του κλπ, είναι ηλίθιο. Δεν έχω δει ποτέ να χτυπάνε μηχανή κατά την εκκίνηση από φανάρι, εκτός από περιπτώσεις που ο δίτροχος ξεκινάει αριστερά/δεξιά από την κίνηση με το πάσο του και θέλει να τον χωθεί σώνει και καλά εμπρός από το αυτοκίνητο, χωρίς φυσικά να χωράει.
    Επίσης στα πλαίσια του σεβασμού και των 'κουτάκηδων' τους αφήνουμε κάπου κάπου να αλλάξουν λωρίδα, δικαίωμά τους είναι και αυτών. Έστω και αν χρειαστεί να κόψουμε ταχύτητα για 10". (εννοείται ότι όσοι πάνε με +60 ανάμεσα στην κίνηση με δαγκωμένη ταυτότητα δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν σε τίποτα είτε ανάψει φλας είτε όχι, αλλά δεν θα ζήσουν και πολύ...)
    Ηλίθιο είναι να κοντοστέκεται ο δίτροχος στο κόκκινο και να το περνάει ντούκου μόλις σταματήσει η κάθετη ροή. Επειδή συμπεριφερόμαστε σαν το μαλάκα που τρώει τη σειρά όλων στην τράπεζα, μας φέρονται σαν μαλάκες...
    Σε άδεια Κηφησίας, βράδι, ο Varaderos ή ακόμα χειρότερα ο παπάκιας βολτάρει με 80 κολλημένος στις λευκές γραμμές ανάμεσα στην αριστερή και τη μεσαία λωρίδα, γιατί έτσι συνήθισε μέσα στην κίνηση, αδιαφορώντας για το ότι δεν μπορεί να τον περάσει κανείς με ασφάλεια εκτός αν αν κόψει δύο λωρίδες να μπει στη δεξιά... Αυτό δεν θα το καταλάβω ποτέ. Γιατί είναι παράλογο να έχει χώρο και το GTi να πάει με +80 αν θέλει;

    Κατά τα άλλα, χρήσιμος ο οδηγός και ευχαριστώ όσους τον έγραψαν και συνέβαλαν στη δημιουργία του, κάτι καινούριο έμαθα. Οι δικές μου παρατηρήσεις αφορούν κάποια από όσα με ενοχλούσαν απο τους δίτροχους ως σήμερα και τι δεν θέλω να κάνω στους άλλους, μη με παρεξηγείτε. Το ιερό μίσος έναντι του ενός ή άλλου μέσου, δεν το καταλαβαίνω. Σεβασμό να δίνουμε, για να πάρουμε, αν και όλοι στην Αθήνα πάμε σαν τρελαμένοι...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχή στις διηθήσεις!
    από MitsosNaked στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2012, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF