Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 88

Θέμα: Διηθήσεις

  1. #46
    ποτε θα γινει στικι επιτελους??????


    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    , ο αναβάτης είναι ένας πεζός πάνω σε μηχανή (που το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν εκπαιδεύτηκε για να αντιμετωπίζει τους κινδύνους της κίνησης)
    [/B]
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με αυτό. Ο αναβάτης είναι χειριστής οχήματος, όχι γρήγορος πεζός. Όσο πιο γρήγορα συνηδειτοποιήσουν όλοι οι αναβάτες πως αγγίζοντας τη μοτοσικλέτα τους "αναβαθμίζονται" σε οδηγούς και άρα έχουν ιδιαίτερα αυξημένες ευθύνες και υποχρεώσεις έναντι του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου, σύμφωνα με το νόμο ίδιες με των οδηγών αυτοκινήτων ή όποιου άλλου μηχανοκίνητου μέσου, τόσο γρηγορότερα ο "κάγκουρας/ινδιάνος/κάφρος" γενικώς θα σταματήσει να υπάρχει. Η τέλος πάντων θα περιοριστεί σε τέτοιο βαθμό που δεν θα έχουν τη στάμπα του "αλήτη/ηλίθιου" όλοι συλλήβδην οι μοτοσικλετιστές και οι άμυαλοι μοτοσικλετιστές θα ξεχωρίζουν τόσο έυκολα όσο και οι άμυαλοι αυτοκινητιστές. Τώρα δυστυχώς, αποτελούν κανόνα. Και επειδή οδηγούν με τη νοοτροπία πως όπου περνάει ένας πεζός έχει δικαίωμα (ποιός του το έδωσε δε ξέρω) να περνάει και ο μοτοσικλετιστής, τις συνθήκες του ατυχήματος στην κίνηση τις δημιουργούν μόνοι τους 90 φορές στις 100. Εδώ με τη μηχανή και πόσες φορές έχω γλιτώσει παπόβιο που ερχόταν καρφί από πίσω (που δεν φαίνεται στον καθρέφτη) και χώνεται λοξά μπροστά για να περάσει ξυστά απο πεζοδρόμιο με +40 και αμέσως μετά να κόψει μπροστά από το αυτοκίνητο και ξανά και ξανά... και του φταίμε κιόλας. Έλεος! Θα γλιτώσει 2 λεπτά στα 10 χιλιόμετρα; Ε και; Μήπως δεν καταλαβαίνει ότι αυτό που κάνει είναι επικίνδυνο γιατί δεν προλαβαίνει να τον δει κανείς;

    Φυσικά, επειδή ακριβώς ο μοτοσικλετιστής ΔΕΝ είναι γρήγορος πεζός, πρέπει ΠΑΝΤΑ να φοράει προστασία, όχι μόνο στο κεφάλι, αλλά και μπουφανάκι με ενισχύσεις και παπουτσάκια ή μποτάκια με ενισχύσεις και γαντάκια και παντελονάκι... Χειμώνα/καλοκαίρι. Η υπεύθυνη χρήση μοτοσικλέτας συνεπάγεται και παραχωρήσεις στην εμφάνιση. Και ας ακούω και σχόλια του τύπου "ήρθαν τα τσίρκα" από "παλιούς" που πιστεύουν ότι πέραν μιάς φανέλας, στρατιωτικού παντελονιού και του all star δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Λες και το χιλιαρικάκι που στοιχίζουν όλα αυτά, δεν είχα κάτι καλύτερο να το κάνω... Τουλάχιστον αν συμβεί τίποτα, να ξέρω ότι έκανα το περισσότερο που μπορούσα για να προφυλαχτώ!

  3. #48
    Μαγαζατουρας Το avatar του/της warlord
    Εγγραφή
    01/05/2006
    Μηνύματα
    106
    Να σου πω εγω για ενα χιλιαρικακι που πεταξα στο κοματι της Εθνικης οδου 30 χλμ πριν την Καβαλα....
    Καλα που ηταν το χιλιαρικακι και οχι κανα ποδαρακι και κανα χερακι,οταν επεσα στην Λακουβιτσα
    Ολα αυτα που λετε για την διηθιση ειναι πολυ σωστα και μακαρι να μπορουσα να προσθεσω κατι αλλα
    δεν μπορω να σκεφτω κατι...Παντως ενω πιστευω ενοειτε καλα ειναι ομως που και που να επαναλαμβανουμε οτι
    ΠΡΕΠΕΙ να φοραμε πληρη εξοπλισμο οταν καβαλαμε,το παντελονι που πεταξα το φορουσα συνολο μια ωρα απο τοτε που το αγορασα
    και το πηρα υστερα απο πολλες πιεσεις φιλων που με κραζανε γιαυτο,τωρα ξερω οτι δεν το κουναω ρουπι
    χωρις αυτο που θα αγορασω οταν επισκευασω τα χερακια μου και το μωρο μου.
    Αυτα....
    Ο πυργος της Βαβελ

  4. #49
    Περαστικά στα χεράκια, εύχομαι καλή ανάρρωση και με το καλό πάλι βόλτες.

  5. #50
    Σκοπός δεν ήταν να στην πω, μιά άποψη είπα... Και καλά κάνεις και ασχολείσαι, μαθαίνω κάτι παραπάνω. Δεν κάνουμε διαγωνισμό για το ποιός θα πείσει τον άλλον, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και με τις εμπειρίες μας έχουμε κατασταλάξει σε κάποια πράγματα. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε σε όλα! Μου αρέσει να διαβάζω την άποψη σου γιατί βλέπω πράγματα που δεν είχα σκεφτεί, ακόμα και αν δε συμφωνώ με όλα. Το χιλιάρικο αγόρασε ένα arai chaser, ένα Dainese Gator και Oxtar SS2. Λείπει ένα καλό παντελονάκι (αν και έβαλα ένα spidi στο μάτι) και δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια με ενισχύσεις... Που δεν έχω βρει στο νούμερό μου γμτ. Και μέχρι να πάρω "μοτοσυκλετιστικό" τζιν, σκέφτομαι τη λύση του να πάρω επιγονατίδες για μέσα από το κανονικό, αλλά δεν ξέρω από που ή πόσο έχουν.

    Οι οδηγοί των αυτοκινήτων αποκλείεται να μην ξέρουν ότι χτυπώντας ένα μοτοσικλετιστή θα τον σακατέψουν. Το θέμα είναι, ο εγκέφαλος του μοτοσικλετιστή που 100% ξέρει ότι θα λιώσει το κορμάκι του αν τρακάρει με αυτοκίνητο, τον κάνει πιο προσεκτικό στην κίνησή του; Τσου... Η όλη φιλοσοφία της κίνησης είναι "όλα τα αυτοκίνητα αντιμετωπίζονται ως ακίνητα εμπόδια" και μας κάνει και έκπληξη αν κάτι δεν παραμείνει εκεί που το θέλουμε. Είναι κομματάκι παράλογο... Και οκ, δεν σχολιάζω το πόσο ηλίθια ήταν αυτή που σου πετάχτηκε. "Γυναίκα στο τιμόνι ο χάρος σε ζυγώνει" διάβασα κάπου Η πλειοψηφία δεν έχει επαφή με το περιβάλλον. Αλλά μη το παίρνεις ότι σου συνέβη επειδή οδηγούσες μηχανή, τέτοια έχουν γίνει πάμπολλα και με αυτοκίνητα. Παίρνει αμπάριζα και όποιον πάρει ο χάρος! Και συνήθως, βγαίνει από το στενάκι και καρφί στην αριστερή λωρίδα, ε!!!

    Και όμως, ακόμα και σε άδειο δρόμο, οι πιο πολλοί πάλι πάνω στην λευκή διαχωριστική κινούνται!



    Για τις διηθήσεις που είναι και το θέμα μας, όσο κυκλοφορώ τόσο συνηθίζω και προσπαθώ να εφαρμόσω και όσα διάβασα εδώ και όλα τα άλλα (όχι βάρος στο τιμόνι, χαλαρός κορμός κλπ), αλλά ξέροντας ότι ελάχιστοι με βλέπουν, δεν τις κάνω παρά σε συνθήκες "άπλας"... Συνήθως απλά κάθομαι πίσω από αυτοκίνητα, σε σημείο τέτοιο που να μην αγχώνω τον οδηγό, να μπορώ να φρενάρω άνετα αλλά και που να είμαι μέσα στον κεντρικό και περιστασιακά και τον κοντινό του καθρέφτη. Και αισθάνομαι ασφαλής (λες να είναι ψευδαίσθηση; ) αν και πάντα σε εγρήγορση. Και μπορώ να πω πλέον ότι έχουν κοντέψει να με ρίξουν κάτω αρκετοί μαλάκες με παπιά και σκούτερ που χώνονται στα χιλιοστά και από εμένα, αλλά από αυτοκίνητο δεν έχω κινδυνέψει (ακόμα). Α ναι, με έχουν κράξει και οι πιο γρήγορα διηθούντες... Εκεί γέλασα Αλλά έκανα χώρο να περάσουν. Πάντως σε ότι αφορά τις διηθήσεις, όσο τις ζω, τόσο βεβαιώνομαι για το ότι 100% η μαλακία βαρύνει εμάς... Με την ταχύτητα και την εγγύτητα που περνάνε σχεδόν όλοι, δεν προλαβαίνει κανείς να τους δει. Ειδικά το βράδυ που "χάνονται" τα φώτα ανάμεσα σε αυτά των αυτοκινήτων. Ακόμα και με την αυξημένη ευαισθησία πλέον, μια που κυκλοφορώ και με τα δύο μέσα, πάλι δεν μπορώ να προσέξω ούτε τους μισούς... Και ακόμα να συνηθίσω το "κενό" πίσω από την πλάτη μου που δεν πιάνουν οι καθρέφτες!

    Ελπίζω να μείνω λίγο παραπάνω και να μην γίνω απλός περαστικός... Υπομονή με τους ψάρακες!

    υ.γ. Ωραία υπογραφή! Το twist II το είχα πάρει ένα χρόνο πριν πάρω μηχανή και το "ρούφηξα". Αλλά αντί για το CSS έλεγα να κλείσω στο "απλό" 0-300 school... Η τεχνική με το άνοιγμα του γκαζιού δουλεύει σίγουρα στην πίστα, αλλά στο δρόμο σε οδηγεί σχεδόν πάντα με πιο ανοιχτή τροχιά στο άλλο ρεύμα στις δεξιές ή σε ξακρίζει πολύ στο δικό σου στις αριστερές. Δεν είναι πίστα ο δρόμος όμως και ο απέναντι δε χαρίζεται. Ή εγώ το κάνω λάθος, που είναι και το πιθανότερο...

  6. #51
    Επειδή παίχτηκε και πμ, ξαναλέω και εδώ ότι είπα εκεί για αποφυγή τυχόν παρεξηγήσεων:

    To "γρήγορος πεζός" έχει να κάνει (στο μυαλό μου) με το ότι ο αναβάτης είναι το ίδιο απροστάτευτος με ένα πεζό, τίποτα άλλο.


    [edit]

    Κάποια κατεβατά μου άσχετα με το θέμα τσεκουρώθηκαν από μένα.

  7. #52
    Μερικά πράγματα ακόμα για τη κίνηση σε λεωφόρους:
    http://www.motorcyclecruiser.com/str...e_positioning/


    Και μιά ωραία περιγραφή για το ευγενές είδος των αυτοκινητιστών που εννοώ όταν λέω κουτάκιδες:
    http://www.motorcyclecruiser.com/str..._ride_with_me/

  8. #53
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Οι κύριοι και κυρίες με τα πανάκριβα (ή και τα πάμφθηνα, το ίδιο είναι) αυτοκίνητα, δεν μπορούν να δώσουν και άλλα 5 ευρώ για να πάρουν ένα hands free, άσε που το δίνουν οι πιο πολλές εταιρίες μαζί με το τηλέφωνο... Ή ακόμα καλύτερα και πιο "μουράτα" ένα blutetooth ακουστικό;

    Για το θέαμα που είναι ακόμα πιο επικίνδυνο όμως, των συνήθων υπόπτων παπάκηδων/βεσπάκηδων και άλλων οδηγών αυτόματων και μη που με το ένα χέρι στο γκάζι και το άλλο στο αυτί κάνουν ακριβώς τις ίδιες ανεγκέφαλες σφήνες που κάνουν και με τα δύο χέρια και από τη μία γελάνε στο τηλέφωνο από την άλλη βρίζουν και αγριοκοιτάνε αυτούς με τα αυτοκίνητα δε λέμε κουβέντα... Δεν πάω να πω ότι φταις που δεν βάζεις και ένα τέτοιο link αλλά ότι λέει ο αρθρογράφος για τους "κουτάκηδες" ισχύει απόλυτα και για εμάς. Με την αυξημένη ηλιθιότητα της οδήγησης χωρίς κράνος για να μιλάμε, γαντιών για να γράφουμε και κανένα SMS κλπ κλπ... "Ο αναμάρτητος τον πρώτον λίθον βαλλέτω" (αν σκότωσα την ορθογραφία συγγνώμη)

    Το θέμα των δρόμων και των παράπλευρων έργων το έχει επισημάνει το ΤΕΕ και άλλοι επίσημοι φορείς, αλλά όσο γίνονται εργολαβίες και μελέτες δρόμων με πολιτικά κριτήρια και κουμπαριές, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι. Αλλά αφού τα ίδια συμβαίνουν και στην Αμερική που οι άνθρωποι είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς, κάτι μου λέει ότι εδώ τα σωστά δε θα τα δουν ούτε τα τρισέγγονα μου. Αν υπάρχει βενζίνη και μοτοσικλέτα τότε...

    Και μια που ανέφερα παιδιά, χάζευα το site που έδωσες, ωραίο είναι! Πέτυχα και αυτό:
    http://www.motorcyclecruiser.com/str...ing_with_kids/
    είναι όμοιο με το serial Η Ελληνική Οικογένεια πάει για τα Μπάνια του Λαού που το βλέπουμε όλο και περισσότερο όσο ζεσταίνει ο καιρός. Μήπως κάποιος εισαγγελέας θα έπρεπε να τους πάρει την επιμέλεια των παιδιών πριν τα σκοτώσουν; Όχι τίποτα άλλο, μην πάει και κανένας κακομοίρης για παιδοκτονία φυλακή, ενώ ο φταίχτης είναι ο γονέας!

  9. #54
    Άμα προσέξεις το πρώτο ποστ θα δείς καί τον παπόβιο μέσα...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Επισης,καλο ειναι οταν ξεκιναμε απο φαναρι,να ακολουθουμε εναν συγκεκριμενο ρυθμο και ταχυτητα.Το λεω με αφορμη ενα περιστατικο που ειχα προχθες και για δευτερη φορα.
    Ξεκινησα χαλαρος σε φαναρι και γυρω στα 400 μετρα παρακατω,ετοιμαζοταν να βγει ενα αυτοκινητο απο καθετο δρομο.Προφανως με ειδε που ξεκινησα χαλαρος και γυρισε το κεφαλι του να ελεγξει απο την αλλη κατευθυνση,σιγουρος οτι εμενα με προλαβαινει.Εν τω μεταξυ ομως,εγω αλλαξα ρυθμο,επιταχυνα αρκετα και οταν εφτασα στα 50-60 μετρα κοντα του,πεταχτηκε,εφοσον νομιζε οτι θα ειμαι ακομη πολυ μακρια.
    Δεν ξερω αν εγινα σαφης.Βασικα,το λαθος ηταν δικο του που κοιταξε μονο μια φορα σε καθε κατευθυνση.
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Επισης,καλο ειναι οταν ξεκιναμε απο φαναρι,να ακολουθουμε εναν συγκεκριμενο ρυθμο και ταχυτητα.Το λεω με αφορμη ενα περιστατικο που ειχα προχθες και για δευτερη φορα.
    Ξεκινησα χαλαρος σε φαναρι και γυρω στα 400 μετρα παρακατω,ετοιμαζοταν να βγει ενα αυτοκινητο απο καθετο δρομο.Προφανως με ειδε που ξεκινησα χαλαρος και γυρισε το κεφαλι του να ελεγξει απο την αλλη κατευθυνση,σιγουρος οτι εμενα με προλαβαινει.Εν τω μεταξυ ομως,εγω αλλαξα ρυθμο,επιταχυνα αρκετα και οταν εφτασα στα 50-60 μετρα κοντα του,πεταχτηκε,εφοσον νομιζε οτι θα ειμαι ακομη πολυ μακρια.
    Δεν ξερω αν εγινα σαφης.Βασικα,το λαθος ηταν δικο του που κοιταξε μονο μια φορα σε καθε κατευθυνση.
    Έτσι παραλίγο να μου φάει μια καλή κυρία το γόνατο πέρυσι, παρά τη παρατεταμένη κόρνα μου (που παρόλο που κάποιοι θα σου πούνε ότι ηχορυπαίνεις, τη κόρνα όταν βλέπεις τέτοια να τη βαράς κάργα, εγώ την άλλαξα με μια άλλη αυτοκινητάδικη και ακούγομαι σα γιαγιά με SUV -και θα πάρω μία που βγάζει 130+ db σύντομα).



    Το θέμα μας όμως για να μη το παραχοντρύνουμε το ποστ είναι η διήθηση, ένα κάρο ποστ στο ίδιο φόρουμ μας λένε όταν οδηγάμε να μην εμπιστευόμαστε κανένα, να υποθέτουμε ότι είμαστε αόρατοι, και να προβλέπουμε τις κινήσεις των άλλων στη κίνηση.

  12. #57
    Με κίνδυνο του να χαρακτηριστώ "κακός" θα πρέπει να σας πω ότι τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο, παρ' όλο που λόγω συμπάθειας προς τη μοτοσικλέτα προσπαθούσα να προσέχω όσο γίνεται περισσότερο, το 90% των δικυκλιστών ΕΙΝΑΙ αόρατοι, λόγω του τρόπου που κινούνται. Δεν αντιλαμβάνονται ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου έχει λιγότερη επαφή με το περιβάλλον λόγω οχήματος κατ' αρχήν, είναι γεγονός ότι είναι πολύ εύκολο να αφαιρεθείς και να μην προσέχεις και πολύ γύρω σου αφού απαιτείται ελάχιστη συμμετοχή προκειμένου να κινηθείς. Την επιτάχυνση της μοτοσικλέτας ΔΕΝ την φαντάζεται κανείς αν δεν οδηγήσει... Όπως δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει τυφλές γωνίες, φαρδιές κολώνες που κόβουν ορατότητα και πολλά άλλα αν δεν οδηγείς αυτοκίνητο. Κατανόηση και στους μεν και στους δε.
    Στο τέλος τέλος αμφιβάλλω αν υπάρχει μοτοσικλετιστής που δεν ξέρει ότι θα πάθουμε τη μεγαλύτερη ζημιά σε ενδεχόμενη τράκα με αυτοκίνητο, γιατί δεν οδηγούμε πιο αμυντικά, αλλά πάμε όλο και περισσότερο επιθετικά; Απόλαυσα το editorial του Χούντρα για τις διηθήσεις πριν λίγα τεύχη στο 0-300, αλλά ο κακομοίρης δεν έχει καταλάβει σε τι κοινό απευθύνεται... Εδώ έχουμε καταστρατηγήσει κάθε έννοια κανόνων κυκλοφορίας, θα μπορέσει ένας δημοσιογράφος, έστω και τόσο γνωστός και τόσο καταρτισμένος να περάσει τέτοιες οδηγίες; Το "εγώ" πάνω από όλα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά ούτε το βαρύ χέρι του Zireous διαθέτω ούτε την διάθεση του να "διορθώσει" το μαλάκα που θα του κάνει τη ζωή δύσκολη... Να φτάσω εκεί που θέλω με ασφάλεια μόνο. (και σε αυτό πάλι τον Θανάση έχω να ευχαριστήσω, καθώς και τον Κώστα και όλα τα παιδιά στο 0-300 school).

    Πήγαινα Σαλαμίνα σήμερα, στον κεντρικό δρόμο του Περάματος πριν στρίψω για το λιμάνι, λόγω διπλο-παρκαρισμένων και λεωφορείου είχε μείνει μία λωρίδα (παρά κάτι), μπροστά μου αυτοκίνητο ίσα ίσα στριμωγμένο ανάμεσα στο λεωφορείο και τη νησίδα, στα αριστερά μου σχάρες ομβρίων και ο τοπικός μαλάκας με την υπερ-χρωμιωμένη λευκή σούπερ βέσπα πάει να με πετάξει στις λακούβες από τις σχάρες γιατί;;; Γιατί δεν άντεχε να βλέπει ένα μέτρο άδειο μπροστά του. Δεν έκανα καυγά, απλά τον έκλεισα "διακριτικά" πάνω στο λεωφορείο και κατάλαβε ότι δεν υπάρχει χώρος και για τους δύο μας. Στην επιστροφή, τσογλανοκοπέλα με mega-scooter έρχεται με κάμποσα από πίσω στο τυφλό μου σημείο και ευτυχώς που πάντα πριν τη διήθηση μαζεύω τον αγκώνα και κοιτάω άλλη μιά φορά γιατί θα αγκαλιαζόμασταν... Ούτε μεταξύ μας στοιχειώδης ευγένεια! Για να κερδίσει τι; Με το που άνοιξε το φανάρι, έμεινε πάλι πίσω, ώσπου πέρασε ένα κόκκινο και έφυγε. Φυσικά χωρίς κράνος κλπ κλπ. Μπορεί να παραγέρασα, μπορεί να παρασοβάρεψα, αλλά κάθε μέρα, βλέπω ανθρώπους που αδιαφορούν για τη ζωή τους. Γιατί κανείς ουσιαστικά δεν προσπαθεί να αλλάξει προς το καλύτερο; Πάντως πάω στοίχημα, ότι ο μαλάκας με το αυτοκίνητο όταν καβαλήσει το μηχανάκι του (και το ανάποδο) παραμένει το ίδιο μαλάκας και αδιάφορος για τους άλλους. Τελικά δεν είναι θέμα οχήματος, είναι θέμα ανθρώπων.

    Στην ΕΟ προς Λαμία έγινε το άλλο κωμικό: Στον καθρέφτη παρέα ένας με κόκκινο Multistrada και ένας με μαύρο, διήθηση ανάμεσα αριστερή και μεσαία. Πήγαινα με καμμιά 80-90, βαριόμουνα να στριμώχνομαι και είχα κάτσει απλά στο μέσο της αριστερής που πήγαινε ελάχιστα πιο γρήγορα. Με περνάνε και λίγο πιο μπροστά ένας αστείος (εμφανισιακά) τυπάκος με "τούμπανο" Nissan έχει από ώρα φλας για να βγει αριστερά, βγάζει και το χέρι για να τους κόψει τη διήθηση και πάει να αλλάξει λωρίδα... Και να που ξεκινάει τσαμπουκάς και ο κόκκινος Multis ήθελε να πάνε στην άκρη να πλακωθούνε! ΟΚ, όσο μαλάκας και να είναι ο οδηγός του αυτοκινήτου, πόσο χρόνο θα χάσεις αν τον αφήσεις να αλλάξει τη λωρίδα του; Αφού τον βλέπεις, βρήκε ένα κενό ανάμεσα στις διηθήσεις και θέλει να βγει! Άντε και πες ότι έχει άδικο, αφού και πάλι κατάφερες και τον πέρασες, τι τον θες τον τσαμπουκά; Μετά που άρχισε να προσπαθεί ο Nissanάκιας να τους κυνηγήσει και έκανε και ο multiς παλαβές σφήνες για να δείξει ότι μπορεί να φύγει, δεν δημιουργούσαν τη "μαγιά" ενός "καλού" τροχαίου; Ώρες ώρες πιστεύω οτι έχουμε κόντρα ποιός θα είναι ο πιό παράλογος... Και για να πω και τα δικά μου, όση ώρα παρακολουθούσα το Μπόλεκ και το Λόλεκ να αυνανίζονται μετά των οχημάτων τους, δεν πολυπρόσεχα το δρόμο.... Καλός μαλάκας και εγώ...

    Το καλύτερο το άφησα για το τέλος. Στο Ηράκλειο (εκεί μου έτυχε σήμερα) όπως πιθανώς γνωρίζετε γίνεται της κακομοίρας από κίνηση. Συχνό φαινόμενο τα δίκυκλα που κινούνται παράλληλα με τα αυτοκίνητα, στο αντίθετο ρεύμα όμως. (Δεν είναι διήθηση αυτό μάλλον) Δηλαδή (σήμερα) στο δικό μου... Που έχω χώρο να κινηθώ παράλληλα με τα αυτοκίνητα ΜΕΣΑ στη λωρίδα μου, στον ίδιο χώρο που αυτοί κινούνται αντίθετα με εμένα (παράλογα και παράνομα). Αν πω ότι πολύ θα ήθελα να εκτελέσω εν ψυχρώ τα τσουτσέκια που με ανάγκαζαν κακήν κακώς να χωθώ ανάμεσα στα αυτοκίνητα γιατί σώνει και καλά "πρέπει" να περάσουν ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΟ θα είμαι πολύ κακός; Και λέω τώρα, ούτε καν ένα νεύμα "ευχαριστώ", "συγγνώμη" κάτι ρε παιδί μου. ΖΩΑ... Αν την επόμενη φορά δεν πάω στην άκρη τι θα γίνει; Μετωπική δύο μηχανές; Αστείο ακούγεται!

  13. #58
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    εγώ την άλλαξα με μια άλλη αυτοκινητάδικη και ακούγομαι σα γιαγιά με SUV -και θα πάρω μία που βγάζει 130+ db σύντομα).



    Εγω θα γουσταρα να βαλω κορνα απο νταλικα , αλλα που να χωρεσει σε γυμνο μηχανακι...
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  14. #59
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Με κίνδυνο του να χαρακτηριστώ "κακός" θα πρέπει να σας πω ότι τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο, παρ' όλο που λόγω συμπάθειας προς τη μοτοσικλέτα προσπαθούσα να προσέχω όσο γίνεται περισσότερο, το 90% των δικυκλιστών ΕΙΝΑΙ αόρατοι, λόγω του τρόπου που κινούνται. Δεν αντιλαμβάνονται ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου έχει λιγότερη επαφή με το περιβάλλον λόγω οχήματος κατ' αρχήν, είναι γεγονός ότι είναι πολύ εύκολο να αφαιρεθείς και να μην προσέχεις και πολύ γύρω σου αφού απαιτείται ελάχιστη συμμετοχή προκειμένου να κινηθείς. Την επιτάχυνση της μοτοσικλέτας ΔΕΝ την φαντάζεται κανείς αν δεν οδηγήσει... Όπως δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει τυφλές γωνίες, φαρδιές κολώνες που κόβουν ορατότητα και πολλά άλλα αν δεν οδηγείς αυτοκίνητο. Κατανόηση και στους μεν και στους δε.
    Στο τέλος τέλος αμφιβάλλω αν υπάρχει μοτοσικλετιστής που δεν ξέρει ότι θα πάθουμε τη μεγαλύτερη ζημιά σε ενδεχόμενη τράκα με αυτοκίνητο, γιατί δεν οδηγούμε πιο αμυντικά, αλλά πάμε όλο και περισσότερο επιθετικά; Απόλαυσα το editorial του Χούντρα για τις διηθήσεις πριν λίγα τεύχη στο 0-300, αλλά ο κακομοίρης δεν έχει καταλάβει σε τι κοινό απευθύνεται... Εδώ έχουμε καταστρατηγήσει κάθε έννοια κανόνων κυκλοφορίας, θα μπορέσει ένας δημοσιογράφος, έστω και τόσο γνωστός και τόσο καταρτισμένος να περάσει τέτοιες οδηγίες; Το "εγώ" πάνω από όλα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά ούτε το βαρύ χέρι του Zireous διαθέτω ούτε την διάθεση του να "διορθώσει" το μαλάκα που θα του κάνει τη ζωή δύσκολη... Να φτάσω εκεί που θέλω με ασφάλεια μόνο. (και σε αυτό πάλι τον Θανάση έχω να ευχαριστήσω, καθώς και τον Κώστα και όλα τα παιδιά στο 0-300 school).

    Πήγαινα Σαλαμίνα σήμερα, στον κεντρικό δρόμο του Περάματος πριν στρίψω για το λιμάνι, λόγω διπλο-παρκαρισμένων και λεωφορείου είχε μείνει μία λωρίδα (παρά κάτι), μπροστά μου αυτοκίνητο ίσα ίσα στριμωγμένο ανάμεσα στο λεωφορείο και τη νησίδα, στα αριστερά μου σχάρες ομβρίων και ο τοπικός μαλάκας με την υπερ-χρωμιωμένη λευκή σούπερ βέσπα πάει να με πετάξει στις λακούβες από τις σχάρες γιατί;;; Γιατί δεν άντεχε να βλέπει ένα μέτρο άδειο μπροστά του. Δεν έκανα καυγά, απλά τον έκλεισα "διακριτικά" πάνω στο λεωφορείο και κατάλαβε ότι δεν υπάρχει χώρος και για τους δύο μας. Στην επιστροφή, τσογλανοκοπέλα με mega-scooter έρχεται με κάμποσα από πίσω στο τυφλό μου σημείο και ευτυχώς που πάντα πριν τη διήθηση μαζεύω τον αγκώνα και κοιτάω άλλη μιά φορά γιατί θα αγκαλιαζόμασταν... Ούτε μεταξύ μας στοιχειώδης ευγένεια! Για να κερδίσει τι; Με το που άνοιξε το φανάρι, έμεινε πάλι πίσω, ώσπου πέρασε ένα κόκκινο και έφυγε. Φυσικά χωρίς κράνος κλπ κλπ. Μπορεί να παραγέρασα, μπορεί να παρασοβάρεψα, αλλά κάθε μέρα, βλέπω ανθρώπους που αδιαφορούν για τη ζωή τους. Γιατί κανείς ουσιαστικά δεν προσπαθεί να αλλάξει προς το καλύτερο; Πάντως πάω στοίχημα, ότι ο μαλάκας με το αυτοκίνητο όταν καβαλήσει το μηχανάκι του (και το ανάποδο) παραμένει το ίδιο μαλάκας και αδιάφορος για τους άλλους. Τελικά δεν είναι θέμα οχήματος, είναι θέμα ανθρώπων.

    Στην ΕΟ προς Λαμία έγινε το άλλο κωμικό: Στον καθρέφτη παρέα ένας με κόκκινο Multistrada και ένας με μαύρο, διήθηση ανάμεσα αριστερή και μεσαία. Πήγαινα με καμμιά 80-90, βαριόμουνα να στριμώχνομαι και είχα κάτσει απλά στο μέσο της αριστερής που πήγαινε ελάχιστα πιο γρήγορα. Με περνάνε και λίγο πιο μπροστά ένας αστείος (εμφανισιακά) τυπάκος με "τούμπανο" Nissan έχει από ώρα φλας για να βγει αριστερά, βγάζει και το χέρι για να τους κόψει τη διήθηση και πάει να αλλάξει λωρίδα... Και να που ξεκινάει τσαμπουκάς και ο κόκκινος Multis ήθελε να πάνε στην άκρη να πλακωθούνε! ΟΚ, όσο μαλάκας και να είναι ο οδηγός του αυτοκινήτου, πόσο χρόνο θα χάσεις αν τον αφήσεις να αλλάξει τη λωρίδα του; Αφού τον βλέπεις, βρήκε ένα κενό ανάμεσα στις διηθήσεις και θέλει να βγει! Άντε και πες ότι έχει άδικο, αφού και πάλι κατάφερες και τον πέρασες, τι τον θες τον τσαμπουκά; Μετά που άρχισε να προσπαθεί ο Nissanάκιας να τους κυνηγήσει και έκανε και ο multiς παλαβές σφήνες για να δείξει ότι μπορεί να φύγει, δεν δημιουργούσαν τη "μαγιά" ενός "καλού" τροχαίου; Ώρες ώρες πιστεύω οτι έχουμε κόντρα ποιός θα είναι ο πιό παράλογος... Και για να πω και τα δικά μου, όση ώρα παρακολουθούσα το Μπόλεκ και το Λόλεκ να αυνανίζονται μετά των οχημάτων τους, δεν πολυπρόσεχα το δρόμο.... Καλός μαλάκας και εγώ...

    Το καλύτερο το άφησα για το τέλος. Στο Ηράκλειο (εκεί μου έτυχε σήμερα) όπως πιθανώς γνωρίζετε γίνεται της κακομοίρας από κίνηση. Συχνό φαινόμενο τα δίκυκλα που κινούνται παράλληλα με τα αυτοκίνητα, στο αντίθετο ρεύμα όμως. (Δεν είναι διήθηση αυτό μάλλον) Δηλαδή (σήμερα) στο δικό μου... Που έχω χώρο να κινηθώ παράλληλα με τα αυτοκίνητα ΜΕΣΑ στη λωρίδα μου, στον ίδιο χώρο που αυτοί κινούνται αντίθετα με εμένα (παράλογα και παράνομα). Αν πω ότι πολύ θα ήθελα να εκτελέσω εν ψυχρώ τα τσουτσέκια που με ανάγκαζαν κακήν κακώς να χωθώ ανάμεσα στα αυτοκίνητα γιατί σώνει και καλά "πρέπει" να περάσουν ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΟ θα είμαι πολύ κακός; Και λέω τώρα, ούτε καν ένα νεύμα "ευχαριστώ", "συγγνώμη" κάτι ρε παιδί μου. ΖΩΑ... Αν την επόμενη φορά δεν πάω στην άκρη τι θα γίνει; Μετωπική δύο μηχανές; Αστείο ακούγεται!
    Φίλε έχεις πολλά δίκια.. κι εγώ θα έπρεπε να αφιερώνω 1-2 ώρες καθημερινά για να γράφω παρόμοια περιστατικά μ@λ@κί@ς που βλέπω καθημερινά.

    Αυτό που κάνω τελικά είναι να απομακρύνομαι από όλα αυτά, καθώς και να μήν πέφτω ποτέ (κατά κανόνα) σε τέτοια επίπεδα. Έχω βρεί και ακολουθώ εναλλακτικούς δρόμους λοιπόν αντί να ανεβοκατεβαίνω την κηφησίας για τη δουλειά μου, τηρώ αποστάσεις, προσέχω, κόβω ταχύτητα παντού, τελικά δεν "μπλέκω" πουθενά και κατά κανόνα είμαι ήρεμος κι ωραίος..
    Πού και πού βέβαια θα πώ στο κουτί "Γιατί πέρασες με κόκκινο ρε παππού", ή "μήπως είμαι αόρατος"; όπως πρόσφατα.. όμως δε θα το πώ διότι κινδύνεψα να τρακάρω.. αλλά για να δεί ο κουτάκιας οτι είναι φάουλ και να προσέχει.... μπορεί ο επόμενος μηχανάκιας να ειναι βιαστικός (κακό του κεφαλιού του) ..............

    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  15. #60
    Εγώ επειδή είμαι και κάμποσο μακρυά από Αθήνα, δεν έχω πια την άκρατη ευχαρίστηση να κυκλοφορώ εκεί με το αρχαίο 250 χαλαρά, που σημαίνει ότι με το 750 θα κατέβω (και τα ss -και τα ζετάκια- στη κίνηση εξαφανίζονται κανονικά) -η διαφορά είναι ότι έχω τη πολυτέλεια να επιλέγω καί τα σημεία καί τις ώρες σε αντίθεση με κάποιον που υποχρεώνεται να γυρνάει την Αθήνα λόγω δουλειάς και που μάλλον το μυαλό του έχει κορεστεί από τα προβλήματα της ρουτίνας του αρκετά ώστε να χαλαρώσει το σκανάρισμά του.


    Παρόλα τα ωραία που περιγράφετε, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα -τα παραλίγο είναι πολλά, αλλά όσο πιο ψύχραιμος είσαι και κρατάς μια αμυντική μεν αλλά σταθερή πορεία και έχεις ανοιχτές κεραίες στη κίνηση γύρω σου είσαι σχετικά ασφαλής. Τα άκρα -καί οι οδηγοί που δεν επιδιώκουν να είναι έτοιμοι για γρήγορες και απαιτητικές μανούβρες ενώ πηγαίνουν χαλαρά, αλλά καί οι βιαστικοί από μας που το παρακάνουν-, είναι πιο κοντά σε μια πτώση από τους υπόλοιπους.



    Κάτι βασικό για τις διηθήσεις που δεν το πολυλέμε -κακώς-, είναι ότι στην επαρχία (και σε μικρές μεγαλουπόλεις) καλό θα ήταν να τη ξεχάσετε τη διήθηση για ένα κάρο λόγους -και σε δρόμους γενικά με δύο μόλις λωρίδες άνα ρεύμα καλό είναι να είσαστε πιο προσεκτικοί.


    Μη ξεχνάτε ότι είναι καλοκαίρι πια και όλοι πήζουν πιο εύκολα. Άμα εσείς δέ πήζετε, έχετε και το πάνω χέρι.


    Μή μασάτε, και κάντε καμμιά βόλτα παραλία μεριά να γουστάρετε κιόλας (5 μπάνια μέχρι σήμερα, επιστρέφω σιγά σιγά στο φυσικό νέγρικο χρώμα μου).


Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχή στις διηθήσεις!
    από MitsosNaked στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2012, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF