Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 88

Θέμα: Διηθήσεις

  1. #61
    ~
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    272
    ενα θέμα αξιο προσοχης ακομα είναι οι διάφοροι πλανοδιοι, ζητιανοι κτλ. στα φαναρια που μπορουν να πεταχτουν μπροστα σου ξαφνικα ...

    δηλ οταν πλησιαζουμε κεντρικα φαναρια, ειδικα αμα ειναι κοκκινο και ενω ειμαστε σε διηθηση μην περιμενουμε το τελευταιο λεπτο να σταματισουμε και να πεσουμε στα φρενα ... γιατι κινδυνευουμε να παρουμε αγκαλια τον πλανοδιο .... οπως την πατησε καποιος προσφατα και αντε να βγαλεις ακρη μετα...




  2. #62
    Bάλτε τη περιφερειακή όραση να δουλεύει (έχει μπεί στο ποστ), και αυτές τις περιπτώσεις θα τις έχετε εύκολα.

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
    ενα θέμα αξιο προσοχης ακομα είναι οι διάφοροι πλανοδιοι, ζητιανοι κτλ. στα φαναρια που μπορουν να πεταχτουν μπροστα σου ξαφνικα ...

    δηλ οταν πλησιαζουμε κεντρικα φαναρια, ειδικα αμα ειναι κοκκινο και ενω ειμαστε σε διηθηση μην περιμενουμε το τελευταιο λεπτο να σταματισουμε και να πεσουμε στα φρενα ... γιατι κινδυνευουμε να παρουμε αγκαλια τον πλανοδιο .... οπως την πατησε καποιος προσφατα και αντε να βγαλεις ακρη μετα...



    οταν κανεις διηθηση αναμεσα σε σταματημενα οχηματα ειναι το χειροτερο....
    μπορει καλυστα να ανοιξει μια πορτα -δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο ταξι- ή καποιος πεζοες που διασχιζει το δρομο εκτος δαβασεων ή πλασιε οπως ειπες ή κ γω δε ξερω τι αλλο μπορει να σε ξαφωιασει!!!!

    διπλη προσοχη λοιπον στα σταματημενα!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  4. #64
    Είχαμε μια ενδιαφέρουσα κουβέντα με την airamhag μέσω ΠΜ και με την άδειά της τη παραθέτω παρακάτω:

    η airamhag έγραψε:

    σορρυ δηλαδη..

    οταν σκαναρει μια μηχανη σε διηθηση.. σκανναρει μονο την λωριδα που κανει διηθηση ??

    δεν πρεπει να τσεκαρει γενικα τι γινεται ?

    γιατι το λεω αυτο...


    ειμαι μεσαια λωριδα

    αριστερα ενα BMW το οποιο ειναι δεξια στην λουριδα του

    και εγω σχετικα αριστερα στην δικη μου

    σφηνωνεται μηχανακι αναμεσα μας

    και απο δεξια μου κανει διηθηση αλλο παπακι...το οποιο ειχε μπει βασικα στην λωριδα μου..

    κανω λιγο δεξια ( τον ειχα δει ) για να περασει ο αριστερα και με κοιταζει ο δεξια παπις θυμωμενος...

    κατσε ρε φιλε... δεν βλεπεις οτι ο αλλος αριστερα δεν περναει ? γκαζωνεις κ ερχεσαι διπλα μου ?

    αυτα...



    Μέχρι ο παπόβιος να καταλάβει (άν) ότι οι περισσότεροι αυτοκινητάκιδες (οδηγάω ακόμα μερικές φορές κουτί, άστα) αφήνουμε χώρο για διηθήσεις ανάμεσα στη πρώτη (από αριστερά) και στη δεύτερη λωρίδα και όχι σε άλλες, πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή με περιπτώσεις με δύο διηθήσεις ταυτόχρονα...

    Κανονικά ο μηχανάκιας, όταν δεί παρόμοια φάση και είναι ανάμεσα στη 2η και τρίτη λωρίδα, δέν πρέπει να σου μπαίνει, επειδή για να είναι εκεί σημαίνει ότι σύντομα θα στρίψει δεξιά...

  5. #65
    Φαίνεται ότι δεν οδηγείς αυτοκίνητο στην Αθήνα Zireous... Και τυχερός είσαι!

    Το "κανονικά" εδώ δεν υπάρχει. Για το 90% των δικύκλων υπάρχει μόνο το εξής: Έχω έστω και 10 πόντους μπροστά μου; Θα πάω και θα περάσω από εκεί. Δεν έχω; Θα βρίσω, θα "εκβιάσω", θα τους βρω. Αν δεν είναι δυνατόν να τους βρω γιατί απλά έχει τόσα αυτοκίνητα που δεν χωράει ούτε πεζός, πάλι θα βρίζω όσους τάχα με έκλεισαν. (edit: θα πάει και από το πεζοδρόμιο). Ευγένειες, συναδελφισμός προς άλλους μοτοσικλετιστές, λογική αυτοπροστασίας απλά δεν υφίστανται. Εδώ στρίβεις πχ δεξιά, και ο ηλίθιος θέλει σώνει και καλά να σε περάσει από δεξιά πριν στρίψεις, για να συνεχίσει ευθεία, επειδή έτσι ερχόταν δίπλα στα σταματημένα νωρίτερα από πίσω σου... Και εκνευρίζεται που στριμώχτηκε κιόλας! Στις διπλές διηθήσεις, απλά προσεύχεσαι να μην σου τύχει κάτι και αναγκαστείς να παρεκκλίνεις από την ευθεία.

    Κανονικά, έχεις απόλυτο δίκιο, όταν οδηγούμε μοτοσικλέτα πρέπει να σκανάρουμε ΟΛΟ το δρόμο και να προβλέπουμε και το απρόοπτο από τη διπλανή λωρίδα και τη διπλανή/παράλληλη διήθηση. Το κεφάλι που είναι πάνω από τις οροφές των αυτοκινήτων, βοηθάει. Στην πραγματικότητα, υπάρχει το κεφάλι του λύκου: Μόνο εμπρός, μόνο "εγώ". (στην Αθήνα τουλάχιστον).



    Όταν λες ότι ο μηχανάκιας που είναι ανάμεσα στη 2η και 3η λωρίδα (δηλαδή τη μεσαία και τη δεξιά αν κατάλαβα την αρίθμηση) είναι γιατί σύντομα ότι θα στρίψει δεξιά... Θα κάνει βουτιά "μπανζάι" από τις διακεκομμένες γραμμές που χωρίζουν τις λωρίδες στο όποιο στενάκι διασχίζοντας κάθετα και τη δεξιά αυτοκινητολωρίδα;
    Πάντως και πάλι στην Αθήνα η πρόθεση στροφής δεν είναι σίγουρη, υπάρχουν 3 επίσημες λωρίδες στις λεωφόρους και 2 ανεπίσημες (ορίζονται από τη διαγράμμιση και 40-50 πόντους εκατέρωθεν λόγω δίκυκλης ιδιόχρησης ) και ο περιστασιακός παλαβός ακόμα πιο αριστερά και ακόμα πιο δεξιά... Όλοι μαζί ευθεία. Απλά δεν χωράνε να διηθήσουν όλοι ανάμεσα αριστερής και μεσαίας...

  6. #66
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Σχετικά και σε συνέχεια στο θέμα θέλω να παραθέσω και κάτι άλλο που το συναντάω καθημερινά και συνήθως σε ώρες αιχμής, δηλαδή το πρωί την ώρα που όλοι πάνε στις δουλειές και το απόγευμα που σχολάνε.
    Το «TIP» αφορά τους δρόμους ας πούμε «ταχείας κυκλοφορίας» (εμένα μου λές?).
    Πχ «Κηφισό», «Συγγρού», «Παραλιακή» κλπ. Σε αυτούς τους δρόμους η κίνηση γίνεται «σε ευθείες» για περισσότερο χρόνο απ’ ότι σε άλλους. Όλοι πηγαίνουν με χαμηλές ταχύτητες και χωρίς να έχουν την πρόθεση να στρίψουν δεξιά η αριστερά σε κάποιο στενό. Αυτά όσον αφορά την περιγραφή του χώρου, τώρα το «TIP».

    Την ώρα που περνάτε ανάμεσα, η και πριν, ρίχτε μια ματιά στο τιμόνι του αυτοκινήτου. Μην εκπλαγείτε που θα δείτε απλωμένη εφημερίδα, περιοδικό, η κάποια χαρτιά.
    Αυτό θα δικαιολογήσει και την απορία σας που τον είδατε από πριν φτάσετε κοντά να αλλάζει συνεχώς τις «γραμμές» του δεξιά αριστερά (ζικ-ζακ) για να «ισιώσει» το κείμενο που διαβάζει.
    ΝΑΙ διαβάζουν οι μ@λ@κες:a31: ενώ ρολάρει το αμάξι, μια και θέλουν να περνανε ευχάριστα τις χαμένες ώρες τους μέσα στο μποτιλιάρισμα.
    Ακόμα δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι τρώνε τη μισή ζωή τους μπροστά σε ένα μπαρπρίζ!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  7. #67
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Σχετικά και σε συνέχεια στο θέμα θέλω να παραθέσω και κάτι άλλο που το συναντάω καθημερινά και συνήθως σε ώρες αιχμής, δηλαδή το πρωί την ώρα που όλοι πάνε στις δουλειές και το απόγευμα που σχολάνε.
    Το «TIP» αφορά τους δρόμους ας πούμε «ταχείας κυκλοφορίας» (εμένα μου λές?).
    Πχ «Κηφισό», «Συγγρού», «Παραλιακή» κλπ. Σε αυτούς τους δρόμους η κίνηση γίνεται «σε ευθείες» για περισσότερο χρόνο απ’ ότι σε άλλους. Όλοι πηγαίνουν με χαμηλές ταχύτητες και χωρίς να έχουν την πρόθεση να στρίψουν δεξιά η αριστερά σε κάποιο στενό. Αυτά όσον αφορά την περιγραφή του χώρου, τώρα το «TIP».

    Την ώρα που περνάτε ανάμεσα, η και πριν, ρίχτε μια ματιά στο τιμόνι του αυτοκινήτου. Μην εκπλαγείτε που θα δείτε απλωμένη εφημερίδα, περιοδικό, η κάποια χαρτιά.
    Αυτό θα δικαιολογήσει και την απορία σας που τον είδατε από πριν φτάσετε κοντά να αλλάζει συνεχώς τις «γραμμές» του δεξιά αριστερά (ζικ-ζακ) για να «ισιώσει» το κείμενο που διαβάζει.
    ΝΑΙ διαβάζουν οι μ@λ@κες:a31: ενώ ρολάρει το αμάξι, μια και θέλουν να περνανε ευχάριστα τις χαμένες ώρες τους μέσα στο μποτιλιάρισμα.
    Ακόμα δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι τρώνε τη μισή ζωή τους μπροστά σε ένα μπαρπρίζ!
    +1 !!!

    και δεν διαβάζουν μόνο!
    τρώνε, ακούνε ραδιόφωνο, και 1002.. Α! οδηγούν κι όλας!

    Ανοίγεις το παράθυρο να τους λούσεις με αυτά που τρώνε / πίνουν και καπάκι να τους σκουπίσεις τρίβοντας τη μάπα τους με την εφημερίδα / περιοδικό τους μετά ή όχι???!?!?
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  8. #68
    LOL μέχρι να μου επισκευάσει η Suzuki το κομμένο καλώδιο στο Bandit, θα στοκάρω καφέ, cookies και νερό το αυτοκίνητο, παράθυρο κλειστό λόγω a/c και θα υπομείνω τη μοίρα μου κολλημένος στο τράφικ της Αθήνας... Φυσικά με ραδιόφωνο! (το κάπνισμα το ξέχασες αν και δεν το κάνω...) Πως θα περάσει αλλιώς η ώρα;

    Μη μου πεις ότι δε βλέπεις μοτοσικλετιστές με τα καλώδια του iPod στα αυτιά και το τσιγαράκι στο χέρι ή στο στόμα... Ακόμα και φραπέ βλέπεις στο αριστερό. Είμαι ο μόνος που τα προσέχει κάτι τέτοια; Πάντα είχα την απορία, αν ξεκολλήσει η κάφτρα και πέσει μέσα στο μπλουζάκι, ο κρετίνος τι θα κάνει; Τον καφέ τουλάχιστον τον πετάς και πιάνεις το τιμόνι.

  9. #69
    Δε ξέρω τί λέτε εσείς παλουκάρια αλλά όποτε κατεβαίνω Αθήνα με κουτί (ναί ρε σπάνια, για λαλάκες ψάχνετε; ), ούτε DVD βλέπω ταυτόχρονα, oύτε sudoku (ή φορητό psx) παίζω, ούτε μπαλαμουτιάζω τη μικρά. Επειδή πήζω δε σημαίνει ότι θα το βγάλω στους μηχανάκηδες.


    Kαι ναί φίλτατοι πλην αρχάριοι μοτοσυκλετιστές, για να στρίψω κάπου (με μηχανή) επειδή κάτι σκαμπάζω από τους δρόμους που μεγάλωσα, τώρα πια φροντίζω πιο νωρίς να αλλάζω λωρίδα. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι σε λεωφόρους με 3 η παραπάνω λωρίδες, δε κάνω διηθήσεις ανάμεσα στη 1η και στη 2η, μόνο, όπως και ότι όταν βλέπω άλλον μπροστά σε άλλη λωρίδα να μπαίνει για διήθηση, δε κάνω υπομονή λίγο ώστε να μήν στείλω το γιωταχή αδιάβαστο.


    Γλυτώνω ένα κάρο κακοτοπιές, ενώ άμα αδειάσει λίγο η κυκλοφορία (μη φας λέμε), γίνομαι λούης κατευθυνόμενος έξω από Αθήνα πιο εύκολα...

    Και δε θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι το ποστ αυτό είναι χρήσιμο πιο πολύ όταν η ροή έχει κάποιες ταχύτητες -άμα έχει κολλήσει η κίνηση δε πας και πολύ μακρυά χωρίς trial.




    To 'κανονικά' που λες amyroukai, είναι επιλογή σου.

    Αντέχεις να μη κάνεις μαλακίες στη κίνηση;

    Άμα αντέχεις, απλά βλέπεις των άλλων και γελάς ή σταματάς να τους βοηθήσεις άμα χρειάζεται.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    ακομα..

    ειναι εκενευριστικοτατο οταν ειστε πισω απο ενα αυτοκινητο και πηγαινοερχεστε δεξια αριστερα
    μεχρι να αποφασισετε απο που θα κανετε διηθηση...

    και οκ..αυτο μπορω να το δεχτω...

    οταν ομως αποφασισετε επιτελους απο που θα μπειτε...αναψτε κ κανα φλας...

    διευκολυνετε τουλαχιστον αυτους που σας υπολογιζουν...


    ( καλα για το νευμα -ευχαριστω- δεν θα αναφερθω...)
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  11. #71
    Είναι πιο απλό (και εμείς οι αρχαίοι κουτάκιδες [δύο λέξεις κουτάκι+δες] που τώρα είμαστε πιο πολύ μηχανάκηδες το προτιμάμε), τα κουτιά συνήθως αφήνουν χώρο και οι μεν που είναι στη πρώτη (από αριστερά πάντα) λωρίδα είναι λίγο πιο κοντά σε νησίδες κλπ, ενώ οι δε που είναι στη δεύτερη, πάνε λίγο πιο δεξιά στη λωρίδα τους και αφήνουν το κενό 1ης και 2ης για τις μηχανές.


    Αυτός είναι ο κανόνας φίλτατη airamhag, και λοιποί (αν δε το έχετε πάρει χαμπάρι) και νά ΄σαι καλά που έριξες το θέμα γιατί πολλοί κάθονται και γράφουνε χωρίς να διαβάζουν το πρώτο ποστ του τόπικ -μη περιμένεις στην Ομόνοια, ή άμα έχουνε τιγκάρει τα πάντα πχ όμως να χώνεσαι παντού με μηχανή έτσι;

  12. #72
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    LOL μέχρι να μου επισκευάσει η Suzuki το κομμένο καλώδιο στο Bandit, θα στοκάρω καφέ, cookies και νερό το αυτοκίνητο, παράθυρο κλειστό λόγω a/c και θα υπομείνω τη μοίρα μου κολλημένος στο τράφικ της Αθήνας... Φυσικά με ραδιόφωνο! (το κάπνισμα το ξέχασες αν και δεν το κάνω...) Πως θα περάσει αλλιώς η ώρα;

    Μη μου πεις ότι δε βλέπεις μοτοσικλετιστές με τα καλώδια του iPod στα αυτιά και το τσιγαράκι στο χέρι ή στο στόμα... Ακόμα και φραπέ βλέπεις στο αριστερό. Είμαι ο μόνος που τα προσέχει κάτι τέτοια; Πάντα είχα την απορία, αν ξεκολλήσει η κάφτρα και πέσει μέσα στο μπλουζάκι, ο κρετίνος τι θα κάνει; Τον καφέ τουλάχιστον τον πετάς και πιάνεις το τιμόνι.

    Σίγουρα βλέπω και πολλές μηχανές να κάνουν καγκουριές.............

    Φυσικά δεν κατηγορώ τον κουτάκια που θα μασουλάει ένα μπίσκότο έτσι... αυτόν όμως που θα έχει μετατρέψει τη θέση οδηγού σε καρέκλι ψυχαγωγίας, και αυτό θα φαίνεται και από τα Sάκια στην οδήγησή του... ε.. του αξίζουν αυτά που του φυλάω!!!
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  13. #73
    http://www.acumen-electronics.co.uk/...?category=2104

    Nα και τι χρειάζεται ο Zireous... 134+Db....

  14. #74
    Μή σπαμάρετε ρε θα αμολύσω το σκύλο λέμε...

    κάτι τέτοιο θα είναι η επόμενη...

  15. #75
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα μια και δεν το είδα η δεν το πήρε το μάτι μου. .

    Όταν κυκλοφορούμε ανάμεσα στις λωρίδες με τα τόσα πολλά αυτοκίνητα και τους τόσους πολλούς «θεατές» καλό είναι να μην μπερδευόμαστε και νομίζουμε ότι είμαστε σε ένα τσίρκο επειδή μπροστά πηγαίνει ένας «καγκουράκος» κάνοντας ακροβατικά.
    Οι «θεατές» ΔΕΝ περιμένουν να δουν μετά από αυτόν εμάς πόσο καλύτεροι «ακροβάτες» είμαστε.

    Όταν κάποιος πηγαίνει μπροστά κάνοντας επίδειξη ικανοτήτων, τον αφήνουμε να φύγει και συνεχίζουμε κανονικά.
    Δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα και για κανένα λόγο στους «θεατές» που παραμένουν στην θέση τους, πόσο καλύτεροι είμαστε από αυτόν που προπορεύτηκε.

    Στην καλύτερη περίπτωση σίγουρα είμαστε καλύτεροι αν κρατήσουμε την πορεία μας, στην χειρότερη περίπτωση θα είμαστε χειρότεροι αν, (φτού), μας μαζέψουν από κάτω.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχή στις διηθήσεις!
    από MitsosNaked στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2012, 10:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF