Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 97

Θέμα: τι ειναι το highsiding;

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    και αυτο που ευχομαι να μην συμβεί ποτε σε κανεναν μας ειναι το.....
    Tankslapping


    kai pali ηρωας που το κράτησε τόσο!

  2. #17
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    και αυτο που ευχομαι να μην συμβεί ποτε σε κανεναν μας ειναι το.....
    Tankslapping

    Δεν παίζει το βιντεάκι. Ή τά ΄φτυσε ή δεν παίζει σε μένα. Και δεν ξέρω και τι είναι το τανκσλαπινγκ.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Δεν παίζει το βιντεάκι. Ή τά ΄φτυσε ή δεν παίζει σε μένα. Και δεν ξέρω και τι είναι το τανκσλαπινγκ.
    Δωσε mail να στο στειλω.
    Κανονικό αρχείο .mpg ειναι....το παιζουν ολα τα προγράμματα.

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Διορθώστε με αν έχω λάθος.
    Νομίζω ότι highside συμβαίνει όταν το λάστιχο χάσει την πρόσφυσή του, την ξαναβρεί απότομα, και με το γράπωμα που κάνει, συμπιέζεται η ανάρτηση, στην εκτόνωσή της πετάει τον αναβάτη.
    Γι' αυτό λένε, και έχω δει επίσης, ότι για να το σώσεις ο μόνος τρόπος είναι να μείνεις σχετικά όρθιος στην μηχανή μέχρινα σταματήσουν οι ταλαντώσεις.
    Άν είναι λάθος καλοδεχούμενες οι διορθώσεις.
    Το πρόβλημα είναι ότι ο πίσω τροχός έχει χάσει τη πρόσφυση, και ενώ σε ένα ήρεμο ντριφτάρισμα φεύγει λίγο (και με ελάχιστο μπροστινό φρένο το ελέγχεις στις περισσότερες μηχανές), αν φύγει υπερβολικά και κλείσεις πχ το γκάζι, δαγκώνοντας κάτω ο πίσω τροχός αναγκάζει τη μηχανή να αλλάξει βίαια πορεία. Επειδή οι μηχανές διορθώνουν μόνες τους τη πορεία τους όταν υπερστρέφει ο πίσω (εδώ κολλάει το μπροστινό φρένο στον έλεγχο του ντριφτ), το τιμόνι στρίβει μόνο του για να διορθώσει -άλλος ένας λόγος να έχεις χαλαρά χέρια στα γκριπ). Άν ο πίσω τροχός έχει πολύ μεγάλη απόκλιση από την αρχική πορεία και ανακτήσει τη πρόσφυση, καί το τιμόνι (καί οι αναρτήσεις αντιδρούν) θέλει να ισιώσει απότομα, καί αφού ο τροχός που "ακολουθά" την ευθεία του δρόμου -ο πίσω- έχει αλλάξει πορεία (προς τα έξω της στροφής) η μηχανή αντιδρά βίαια ώστε να ακολουθήσει τη νέα πορεία.

    Η λύση -αν προλάβεις-, είναι να κρατήσεις σταθερό γκάζι (ή να δώσεις λίγο παραπάνω) και να τη σηκώσεις, χωρίς άτσαλες κινήσεις. Το να μη πηγαίνεις συνέχεια τάπα μέχρι να στρίβεις σωστά είναι μια καλή συνήθεια. Άν κλείσεις όμως απότομα το γκάζι ενώ ο πίσω έχει παραφύγει, το highside έρχεται σχεδόν σίγουρα...



    Το σύνηθες tank-slap (πχ από στραβή προσγείωση σούζας), διορθώνεται μόνο του αν έχεις χαλαρά χέρια -πχ σφίξε πιο πολύ τα γόνατα στο τεπόζιτο και είσαι εντάξει.

    (στο 1ο επίπεδο του MSF το μετάφρασα "τρεμούλιασμα", ψάχτε το στο σάιτ, άν και δε λέει και πολλά)

    Η ουσία είναι ότι είσαι πολύ επιρρεπής στο tank-slapping αν παρασφίγγεις τα γκριπ, είτε επειδή βάζεις το βάρος σου στα χέρια (και όχι πχ στα γόνατα), αν χρησιμοποείς μόνο counter-steering, γρήγορα χάνεις αυτή τη κακή συνήθεια.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Highsinding ειναι οταν γλιστρησει ο πισω τροχος και η μοτοσυκλετα βρεθει υπο γωνια να κινειται με το δρομο,οταν ολισθαινει ο πισω τροχος αλλα η μηχανη αντι ευθεια δειχνει τα χορταρια, τοτε το λαστιχο αναγκαστικα οπως επιβγαδυνει το γλιστρημα ξαναπιανει προσφυση και σε πεταει πανω απο τη μηχανη και σκας απο 1-1,5 μετρο υψος κατω στην ασφαλτο.
    Ετσι μετρα προληψης του χαισαντινγκ ειναι να μη πιεζουμε την προσφυση οταν δεν ειναι ζεσταμενο στα πλευρα του το πισω λαστιχο ,να μη δινουμε ατσαλα το γκαζι οταν ειμαστε υπο κλιση αλλα να εχουμε ομαλη επιταχυνση απο το μεσο της στροφης ωστε αν δουμε οτι γλιστραει πισω να κοψουμε την επιταχυνση. Καθε κλιση που παιρνουμε σε καθε ασφαλτο να ξερουμε απο αλλη φορα οτι ειναι εφικτη,δηλαδη οτι κανουμε να το εχουμε πρωτα δοκιμασει σταδιακα.

  6. #21
    ΔΕΝ κλείνουμε το γκάζι, ειδικά όταν (από χαζομάρα ή επιπολαιότητα) μπαίνουμε με πολλά και γλιστρήσει το πίσω.

    Είναι ο πιο εύκολος δρόμος για να δαγκώσει το λάστιχο το δρόμο και να πάθεις highside (άν έχει ξεφύγει κατά πολύ από τον άξονα της μηχανής με τη τροχιά της στροφής)... Άν σου έχει φύγει 5 ποντάκια γενικά το σώζεις -και αποκλείεται να σου κάτσει highside με τόσο λίγη απόκλιση, οπότε κρατάς σταθερό γκάζι και ισιώνει μόνο του -το τιμόνι διορθώνει μόνο του οπότε, χαλαρά χέρια.


    Υπάρχουν δύο δρόμοι για το highside: Να φρενάρεις ώστε να φύγει ο πίσω τροχός εκτός άξονα, η να ντριφτάρεις (με υπερβολικό γκάζι, ή λάθος θέση σώματος, αναρτήσεων κλπ) για να γίνει το ίδιο. Άν σου τύχει φρενάρωντας, ρισκάρεις και αφήνεις το φρένο αμέσως όταν μαγκώσει, ή αν δεν προλάβεις κρατάς το πίσω φρένο μέχρι να κάνει κωλιά η μηχανή και να γλυτώσεις τα χειρότερα -η πτώση είναι σχεδόν σίγουρη -οπότε δεν πλακωνόμαστε στα φρένα μέσα στη στροφή.
    Άν σου τύχει επειδή άνοιξες πολύ το γκάζι, το κρατάς σταθερό ή λίγο ανοιγώμενο και σηκώνεις τη μηχανή -από τη στιγμή που είναι τελείως όρθια μπορείς στιγμιαία να φρενάρεις δυνατά και μετά να συνεχίσεις τη στροφή.


    Το φαινόμενο σε supersport μηχανές είναι συχνότερο, ειδικά αν αναλογιστείς ότι όταν σε μια στροφή μπαίνεις με 9000 στροφές και κλείσεις το γκάζι με το παραμικρό γλίστρημα, το δάγκωμα (λόγω ροπής) ισοδυναμεί με φρενάρισμα.

    Η λύση είναι μονόδρομος, σταθερό (ή λίγο παραπάνω) γκάζι, και ίσιωμα της μηχανής.



    Όσο για το tankslapping (πότε πρόλαβες και έφαγες και τέτοιο ρε zireous; ), συχνά μπορεί να φταίει και η ρύθμιση της ανάρτησης (ή η στάση του σώματος). Πχ άν ανοίγεις το γκάζι λαίμαργα και έχεις το σώμα όρθιο σε street, ή sport μηχανή, είναι λογικό να ελαφρύνεις τόσο το μπροστά ώστε να τρεμουλιάζει. Χαλαρά χέρια σημαίνει ότι διορθώνει πιο γρήγορα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Θεός φυλάξει απο δαύτο!!!!

    Το ενοιωσα τελευταια φορα στις 1-11-2000.

    Πεταξα σα πουπουλο, και ας ειμαι 90 κιλα.

    Μετα τη προσγειωση ειχα σπασει τα πλευρα μου (αριστερα), και 1,3εκ δρχ το R6 (δεν ειχε ευρω).

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Και δεν ξέρω και τι είναι το τανκσλαπινγκ.
    Και ούτε θες να ξέρεις....
    Συμβαίνει σε street μοτό, είτε από κακορυθμισμένο μπροστινό που δεν προλαβαίνει να αποσβέσει σωστά τις ανωμαλίες, είτε από απώλεια επαφής του μπροστινού τροχού με τον δρόμο, με την προσγείωση να βρίσκει τον τροχό σε άλλη γωνία απ΄την υπόλοιπη μοτό.

    Το αποτέλεσμα είναι ένα ανεξέλεκτο τερμάτισμα αριστερά δεξιά του τιμονιού πάνω στα στοπ του λαιμού.

    Η χειρότερη τούμπα που έχω φάει μακράν. (160+ στην Εθνική, όταν πέρασα πάνω από σαμαράκια που είχαν δημιουργηθεί από βαριά οχήματα στην δεξιά λωρίδα)

    Αν δεν υπάρχει σταμπιλιζατέρ και εξελιχθεί ακαριαία, δεν σώζεται με τίποτα.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Το σύνηθες tank-slap (πχ από στραβή προσγείωση σούζας), διορθώνεται μόνο του αν έχεις χαλαρά χέρια -πχ σφίξε πιο πολύ τα γόνατα στο τεπόζιτο και είσαι εντάξει.

    Η ουσία είναι ότι είσαι πολύ επιρρεπής στο tank-slapping αν παρασφίγγεις τα γκριπ, είτε επειδή βάζεις το βάρος σου στα χέρια (και όχι πχ στα γόνατα), αν χρησιμοποείς μόνο counter-steering, γρήγορα χάνεις αυτή τη κακή συνήθεια.
    Καλά τα λες, απλά από τη δική μου επώδυνη εμπειρία, θυμάμαι ότι μόλις ένοιωσα το tankslapping, το αμέσως επόμενο δέκατο/sec, η μηχανή με πέταξε από πάνω της. Θυμάμαι ότι η μηχανή τσούλησε για 20-30 μέτρα μόνη της και μετά έπεσε.

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Και ούτε θες να ξέρεις....
    Συμβαίνει σε street μοτό, είτε από κακορυθμισμένο μπροστινό που δεν προλαβαίνει να αποσβέσει σωστά τις ανωμαλίες, είτε από απώλεια επαφής του μπροστινού τροχού με τον δρόμο, με την προσγείωση να βρίσκει τον τροχό σε άλλη γωνία απ΄την υπόλοιπη μοτό.

    Το αποτέλεσμα είναι ένα ανεξέλεκτο τερμάτισμα αριστερά δεξιά του τιμονιού πάνω στα στοπ του λαιμού.

    Αν δεν υπάρχει σταμπιλιζατέρ και εξελιχθεί ακαριαία, δεν σώζεται με τίποτα.
    επετρεψε μου να σου πω,ότι δεν γίνεται μόνο σε στριτακια.
    μου έχει σύμβεί ακριβώς το ίδιο tankslap πριν 5-6χρόνια(τότε δεν ήξερα πως λέγεται) με το ταπεινό Καζε-ρ,καινούριο τότε!!!απο Πειραιά πήγα Ν.Φιλαδέλφεια για μια δουλειά,απο εθνική και στο γυρισμό μπήκα Σαλαμίνα.με το που βγήκα απο το φερυ μποτ και αφου είχα γεμίσει όλες τις ταχύτητες του παπιού (σαν να λέμε περι τα 90-100χ.α.ω.) αρχίζει και παίζει όπως ακριβώς του τύπου στο βίντεο!!!
    Πάνιασα εκείνη την ώρα!!! ..."παλευα" να το κρατήσω όρθιο καθώς κράτησε για αρκετά μέτρα(τσέκαρα την απόσταση μόλις τελείωσε και ήταν αρκετή!).με τα πολλά καταφέρω να νικήσω την λαχτάρα που πήρα και αφου έμεινα όρθιος(δεν έχω ιδέα πως συνέβη αυτό) σταμάτησα με τα πόδια μου να τρεμάμενα στην άκρη του δρόμου!!!
    η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι θα πάτησα τίποτα λάδια,και με την μεγάλη για το παπί ταχύτητα των 90-100χ.α.ω. μάλλον γλίστρησα.έλα όμως που ο δρόμος ήταν θεόστεγνος...
    αρχίζω και φρικάρω χειρότερα.λέω,ρε πουστη μου τι παίχτηκε τώρα?
    ούτε ταρζανιές έκανα,ούτε χωσίματα.ευθεία,χαλαρός και απλά είχα ανοίξει γκάζι.
    το τρέμουλο στα πόδια δεν έλεγε να φύγει!!!
    ώσπου ξαφνικά ξανακοιτάω το μηχανάκι καλύτερα,και βλέπω πάνω απο τις μισές ακτίνες σπασμένες!! και στις 2 ρόδες!!!
    ο μάστορας που πήγα να μου φτιάξει τις ζάντες μέτρησε αν θυμάμαι καλά καμιά 15αρια(χοντρικά) σπασμένες στην πίσω και γύρω στις 10-12 στην μπροστά!!!
    πως δεν τσακίστηκα,ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω!!!


    οπότε αυτό που έχω να πω,με ότι μηχανάκι και να'ναι,μακρυά απο μας!!!
    μιλάμε για τρομάρα,όχι αστεία!

  11. #26
    Με μια δεκάρα τσακιστή..! Το avatar του/της kost rider
    Εγγραφή
    15/08/2006
    Μηνύματα
    119
    Παναγια μου τι αλλο θακουσουμε.. ........:a13:

  12. #27
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Η Βίβλο της οδήγησης μοτοσυκλέτας

    Περιέχει τα πάντα σε ότι αφορά οδήγηση στο δρόμο, σε πίστα και ότι έννοια αφορά τα δίκυκλα.
    Είναι κομμάτια απο άρθρα απο ξένα περιοδικά.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    Η Βίβλο της οδήγησης μοτοσυκλέτας

    Περιέχει τα πάντα σε ότι αφορά οδήγηση στο δρόμο, σε πίστα και ότι έννοια αφορά τα δίκυκλα.
    Είναι κομμάτια απο άρθρα απο ξένα περιοδικά.
    Καλό, αν και λείπουν οι αναφορές στις πηγές.

    Δεν περιέχει τα πάντα όμως.

    Θα έλεγα να κάνεις καινούρια συζήτηση με το λινκ, γιατί αυτά που πόσταρες αφορούν πολύ περισσότερα από το συγκεκριμένο thread.


  14. #29
    πολυ ενδιαφερων θρεντ μακρυα απο εμας αλλα καλο ειναι να ξερουμε για να αποφευγουμε
    www.kawasaki-bikers.gr

  15. #30
    Στο θέμα του thread, o Andy Ibbot (διευθυντής του ευρωπαϊκού τμήματος του CSS) έχει πει:

    http://homepage.ntlworld.com/webzxr/...ips/slide.html

    Από το σάιτ: http://homepage.ntlworld.com/webzxr/.../ridetips.html


    Γρήγορο συμπέρασμα: Το πίσω φρένο πάνω σε στροφή και ειδικά σε supersport μηχανές, άστο για τους χειρούργους αναβάτες (στο σάιτ αναφέρεται καί η ηθελημένη χρήση του φρένου, από ελάχιστους εξαιρετικούς αγωνιζόμενους που καί αυτοί όμως πέφτουνε που και που). Η λύση είναι να ξέρεις με πόσα να μπεις...


    Και γι' αυτούς που νομίζουν ότι το highside είναι θέμα street ή sport μηχανών... πέρυσι μπροστά μου δικάβαλο FMX έφαγε highside από χρήση φρένου σε ευθεία και έφαγαν σούπα... εγώ την έχω γλιτώσει με κάνα δύο πολύ δυνατά τινάγματα, αλλά δε βιάζομαι να φάω highside, οπότε τουλάχιστον το πίσω φρένο σε στροφή μου είναι αδιανόητο.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Tps???
    από adonis7387 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2009, 13:59
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2008, 22:45
  3. Τι ειναι το Spam?
    από costas81 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2006, 12:49
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 05:45
  5. τι είναι το ram air;
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF