Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: ...bmw F800st....

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    παιδια το GS1200 εχει φρενα με υποβοηθηση...
    το GS1200 ΕΙΧΕ φρένα με υποβοήθηση (σερβο) και το έβγαλαν (σωστά) γιατι πηδούσε την μπαταρία...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #17
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    το GS1200 ΕΙΧΕ φρένα με υποβοήθηση (σερβο) και το έβγαλαν (σωστά) γιατι πηδούσε την μπαταρία...

    απο ποτε βγηκε?απο αυτο με τα αλουμηνια στο τεποζητο?το τελευταιο facelift?

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    απο ποτε βγηκε?απο αυτο με τα αλουμηνια στο τεποζητο?το τελευταιο facelift?
    Οχι, πριν απο αυτό, νομίζω απο το '06 μοντέλο και μετά
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Επίσης με το TDM πάμε μαζί μέχρι τα 140 και μετά το ST φεύγει διακριτικά μπροστά. Και υπολείπετε και 100cc και καίει και τα μισά του TDM. Μη τρελαθούμε κιόλας.


    to εχεις οδηγησει το tdm?

    απο το S ειναι πολυ πιο ροπατο, τοσο που δε δικαιολογειται απο την διαφορα των 100κε...

    μαλιστα ειναι και πολυ βαρυτερο...το οτι φευγει στα πιο πολλα το μπεμβε, ειναι λογω της καλυτερης αεροδυναμικης του...



    και αν ξανακοιταξεις, θα δεις οτι εγραψα πως το tdm εχει καλυτερο μοτερ, οχι πιο δυνατο ντε και καλα...τωρα στο δυναμομετρο μπορει να βγαλει πιο πολλα το μπεμβε, δε ξερω...παντως η αισθηση στο δρομο ειναι αλλη

  5. #20
    σαν κάτοχος 800 GS να πω 2-3 πραγματάκια για στοιχεία που είναι κοινά με το S/ST ...

    το μοτέρ πρωτοπαρουσιάστηκε το 2006 και είχε προβλήματα... έσπασαν μερικά (το πόσα ακριβώς για μένα δεν έχει σημασία... όταν τα περιστατικά είναι πάνω απο 2-3, στα χρόνια μας, το θεωρώ σημαντικό... Να μιλούσαμε για το 1970 να το καταλάβω ...)

    τότε αναγνωρίστηκε το πρόβλημα και άλλαξε ριζικά η γραμμή παραγωγής. Απο το 2008 και έπειτα, μηχανολογικά προβλήματα δεν υπάρχουν, δεν έχουν αναφερθεί τουλάχιστον. Περιστατικά που αναγνωρισμένα υπήρχαν και για το 2008 αφορούσαν άλλα θέματα αλλά όχι τα ενδότερα του κινητήρα.

    Ποιότητα κατασκευής: είναι αρκετά καλή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν την λές κορυφαία, sorry (ναι BMW πήγα και αγόρασα, αλλά δεν δηλώνω BMWδάκιας, για να προλάβω 2-3 φιλαράκια που τους βλέπω και περιμένουν να κάνουν σχόλιο... )

    Για την κατανάλωση: εδώ έχουμε ένα διαμάντι πραγματικά. Τα νούμερα που έγραψε ο KC ισχύουν πάνω κάτω και στο δικό μου, μόνο που εγώ ΔΕΝ το πάω απλωτά, αλλά μάλλον ... διασκεδαστικά !

    Όσον αφορά τη δύναμη : δεν θυμάμαι αν υπάρχουν αλλαγές σε χάρτες τροφοδοσίας και γενικότερα στην απόδοση (μεταξύ GS και S/ST), αλλά για 800 δυκίλινδρα κυβικά δεν το λες αδύναμο! Απλά δίνει αίσθηση αδύναμου κινητήρα λόγω εξαιρετικά ομαλής και χωρίς ξεσπάσματα απόδοσης. Είναι ηλεκτρικό το δούλεμα του εντελώς.

    Αναφέρθηκε σύγκριση με TDM: σόρρυ αλλά είναι μακράν καλύτερος ο κινητήρας του 800. Λιγότερα κυβικά, σημαντικά λιγότερη κατανάλωση, και απο γκάζι ...χμ... Εσκεμένα έχω "ανοίξει" αρκετές φορές με ΤΔΜ σε φανάρια. Ποτέ, κανένα δε μου έφυγε, ούτε καν να περάσει μπροστά... Μόνο μια φορά, και αυτή λόγω μαλάκυνσης μου κατά το συμπλεκτάρισμα της 1ης, εκεί μου έκανε διαφορά περίπου 2 μήκη μηχανής και έμεινε σταθερή μέχρι το επόμενο φανάρι. Διαφορετικά μένουν πίσω και κοιτάνε απορρημένοι γιατί ένα 800άρι τους κέρασε τσάι, με τις ακράπες και τις ρέμους τους να χαλάνε κόσμο...

    Τα περί ήχου τα αφήνω ασχολίαστα, σε άλλους ακούγεται πλυντήριο, εμένα μου ακούγεται σαν μπόξερ, και ο ήχος του μπόξερ μου αρέσει...


    Για οδική συμπεριφορά, φρένα κλπ δε γράφω γιατί είναι διαφορετικά τα πράγματα στο GS

  6. #21
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


    Όσον αφορά τη δύναμη : δεν θυμάμαι αν υπάρχουν αλλαγές σε χάρτες τροφοδοσίας και γενικότερα στην απόδοση (μεταξύ GS και S/ST), αλλά για 800 δυκίλινδρα κυβικά δεν το λες αδύναμο! Απλά δίνει αίσθηση αδύναμου κινητήρα λόγω εξαιρετικά ομαλής και χωρίς ξεσπάσματα απόδοσης. Είναι ηλεκτρικό το δούλεμα του εντελώς.


    Αν δεν απατωμαι, το GS ειναι -10 αλογα σε σχεση με τα S/ST
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αν δεν απατωμαι, το GS ειναι -10 αλογα σε σχεση με τα S/ST
    δεν έχω εικόνα πραγματικά, δεν θυμάμαι ...

    πάντως με τα υπερτούμπανα ΤΔΜ στο δρόμο σπάω πολύ πλάκα, ειδικά με του αναβάτες τους που έχουν ένα ύφος καρδινάλιου στην αρχή και μετά βρεγμένης γάτας

  8. #23
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    δεν έχω εικόνα πραγματικά, δεν θυμάμαι ...

    πάντως με τα υπερτούμπανα ΤΔΜ στο δρόμο σπάω πολύ πλάκα, ειδικά με του αναβάτες τους που έχουν ένα ύφος καρδινάλιου στην αρχή και μετά βρεγμένης γάτας

    Παντως κατι σας κανει το 800GS...στα φαναρια ειστε κοντρακηδες και με αναγκαζετε και μενα να το πιεζω το δικο μου και δεν θελω...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #24
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε παιδια, οντως, ειναι πιο δυνατο απο το tdm...


    αλλα δεν ειναι κριμα, να εχεις 800 κυβικα, να πανε σαν 800, αλλα να σου δινουν την αισθηση οτι ειναι 600?

    πως το καταφεραν αυτο?


  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Παντως κατι σας κανει το 800GS...στα φαναρια ειστε κοντρακηδες και με αναγκαζετε και μενα να το πιεζω το δικο μου και δεν θελω...
    τι καβαλάς? (μη μΕ πεις TDM ... )


  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    πάντως με τα υπερτούμπανα ΤΔΜ στο δρόμο σπάω πολύ πλάκα, ειδικά με του αναβάτες τους που έχουν ένα ύφος καρδινάλιου στην αρχή και μετά βρεγμένης γάτας
    Εγώ να δεις που τη πέφτουν στο Tuono. :rotflmao: :rotflmao:
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #27
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    τι καβαλάς? (μη μΕ πεις TDM ... )

    Καλλιτερα ο θανατος παρα η ατιμωση. Ενα 950 σουπερ εντουρο εχω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Καλλιτερα ο θανατος παρα η ατιμωση. Ενα 950 σουπερ εντουρο εχω.
    κάνω τουμπεκί και αναφωνώ ρεσπέκτ



  14. #29
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ρε παιδια, οντως, ειναι πιο δυνατο απο το tdm...


    αλλα δεν ειναι κριμα, να εχεις 800 κυβικα, να πανε σαν 800, αλλα να σου δινουν την αισθηση οτι ειναι 600?

    πως το καταφεραν αυτο?

    Ειναι ισως ο οικονομικότερος κινητήρας στην αγορά, αυτό που περιγράφεις ειναι το αντίτιμο.

    Εμένε μου αρέσει που ο άνθρωπος εμεινε ποιός ξέρει πόσο καιρό χωρίς μοτο, εκτος αν του εδωσαν αλλη που πολύ αμφιβάλλω, αλλάχτηκε σχεδόν όλη η μοτοσυκλέτα σταδιακά, εκτός πλαισίου και τροχων, και ειναι πολύ ευχαριστημένος απο την ποιότητα κατασκευής...

    Οταν βγαζει ανακοίνωση η BMW οτι εχουν προβλήματα ποιοτικού ελέγχου λόγω αυκημένων πωλήσεων, βρωμάει η δουλειά και δεν το εχουν παρει χαμπάρι.
    Η BMW ανέκαθεν πούλαγε αξιοπιστία και image, τωρα πια εχει μείνει μόνο το 2ο και θα πρεπει να κανουν κατι και γρήγορα.
    Δεν επιτρεπεται να μενουν στο δρομο τα BMW, ειναι απαράδεκτο.
    Να τα φτιάχνουν σωστά απο την αρχή, κι οχι στην πλάτη του πελάτη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #30
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    κάνω τουμπεκί και αναφωνώ ρεσπέκτ


    να σαι καλα....Οταν μεγαλωσω φιλοδοξω να μπορεσω να το οδηγησω κιολας.


    ....και το τουμπεκι ψιλοκομμενο
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF