Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ

  1. #1

    Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ

    Παίζουν κλεφτοπόλεμο με την αστυνομία και λένε ότι δεν είναι ρατσιστές γιατί «κάνουν παρέα και με Αλβανούς»

    Πάρα πολλοί μαθητές στην Αμάρυνθο κυκλοφορούν με σκούτερ. Κάποιοι μένουν στα γύρω χωριά και το λεωφορείο δεν τους κάνει για μεταφορικό μέσο. Οι εξατμίσεις είναι «πειραγμένες», κάνουν εκκωφαντικό θόρυβο. Πλησιάζω μια εποχούμενη παρέα. «Τα παίρνουμε 50άρια και τα αλλάζουμε. Βάζουμε 150άρη κινητήρα, εξατμίσεις, όλα». «Λεφτά πού βρίσκετε;» ζητώ να μάθω. «Από το χαρτζιλίκι μας, δουλεύουμε κιόλας». Αρκετά παιδιά τα Σαββατοκύριακα και το καλοκαίρι δουλεύουν σερβιτόροι στις ψαροταβέρνες και στις καφετέριες της περιοχής. «Αδεια κυκλοφορίας;». «Ο μπαμπάς, όπως και την ασφάλεια. Εμείς απλώς οδηγούμε. Οπως βλέπετε, κανένα πρόβλημα». Το τοπικό αστυνομικό τμήμα όμως έχει μεγάλο πρόβλημα, ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες. «Κάνουμε συνέχεια ελέγχους, καταγράφουμε τις παραβάσεις, γιατί τα μηχανάκια τα οδηγούν παράνομα οι ανήλικοι, και υποβάλλουμε μηνύσεις γιατί πρόκειται για πλημμέλημα» μας ενημερώνει αστυνομικός της Αμαρύνθου - ίσως ο μόνος δικαιολογημένος για την ανωνυμία που ζητεί. «Ωσπου να δικαστεί η υπόθεση περνούν 2-3 χρόνια, τα παιδιά βγάζουν δίπλωμα και αθωώνονται. Τι να κάνει η αστυνομία όταν οι γονείς συμφωνούν με αυτό και οι καθηγητές δεν αντιδρούν όταν βλέπουν τόσα μηχανάκια παρκαρισμένα έξω από το σχολείο;» αναρωτιέται. Το παιδί του συγκεκριμένου αστυνομικού φοιτά στο Γυμνάσιο Αμαρύνθου. «Μου ζήτησε μηχανάκι, αλλά του ξεκαθάρισα ότι τέτοιο πράγμα δεν πρόκειται να δει αν δεν φτάσει σε ηλικία που να είναι ώριμο για να το οδηγήσε» λέει.

    Τα παιδιά δεν χρησιμοποιούν τα σκουτεράκια μόνο για τις μετακινήσεις τους προς και από το σχολείο. «Εγώ ήμουν "κολλητός" με ένα από τα παιδιά που κατηγορούνται, τον γιο του θεολόγου. Και με τους άλλους μια παρέα είμαστε, έχουμε όλοι μηχανάκια και είμαστε σε κόντρα με την αστυνομία» λέει με περηφάνια ένας ξανθομάλλης συμπαθητικός νεαρός. «Από τον Απρίλιο και μετά, έρχονται εκδρομές πολλά σχολεία στη Χαλκίδα και στην Ερέτρια. Το σκάγαμε τις τρεις τελευταίες ώρες, πηγαίναμε εκεί με τα μηχανάκια, περνάγαμε ανάμεσα από τα κορίτσια και χουφτώναμε. Πάντως, να ξέρεις, οι πιο εύκολες γυναίκες είναι οι Γαλλίδες. Σου μιλάω εκ πείρας...» τις τελευταίες λέξεις τις τονίζει μία μία. «Είμαι δυνατός στα φιλολογικά, έτσι;» ρωτά αυτάρεσκα. Ο γιος του θεολόγου ανήκει στους μάγκες τους χωριού. «Το παιδί έκανε την επανάστασή του. Οι αδελφές του, έχει τρεις, είναι ήσυχες, η μάνα του είναι καθηγήτρια και κάνει μάθημα στο κατηχητικό. Γυναίκα της εκκλησίας, όπως στο λέω. Μόνο αυτός βγήκε ζωηρός. Να σκεφτείτε ότι στο σπίτι τους δεν έχουν ούτε τηλεόραση. Το μηχανάκι δούλεψε και το πήρε» με ενημερώνουν. Τα παιδιά ξέρουν να διαχειρίζονται αξιοζήλευτα την εικόνα τους. «Οχι φωτογραφίες, είμαστε ανήλικοι». «Ονόματα δεν λέμε, να είμαστε ξηγημένοι...». «Μήπως έχεις τίποτα κρυφές κάμερες στην τσάντα σου; Μήπως μαγνητοφωνείς;». Τα λόγια τους προσπαθούν να τα φιλτράρουν, εκτός από αυτά που θεωρούν φυσιολογικά και δεν ντρέπονται να τα πουν. «Εμείς εδώ δεν είμαστε ρατσιστές. Κάνουμε παρέα και με τους Αλβανούς και με τους Βούλγαρους και με τους Ρουμάνους. Εχουμε όμως και το ρητό: "Δεν θα γίνεις Ελληνας ποτέ, Αλβανέ, Αλβανέ". Αλλο η παρέα, άλλο να τους κάνουμε Ελληνες...».


    (εφημερίδα, ΤΟ ΒΗΜΑ)
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  2. #2
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Τι να πεί κανείς? Είναι κατά το γνωστό "εμείς δεν έιμαστε ρατσιστές, αυτοί είναι μαύροι". (όπου μαύροι, βάλε αλβανοί, ρουμάνοι, κλπ μέχρι και έλληνες για κάποιους.

    Όλα είναι θέμα παιδείας, αν το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να "φαινόμαστε" και να "περνάμε καλά" όπως έλεγε και ο μεγαλοεκδότης, ο "έχω κάνει τον κολοπαιδισμό μου επάγγελμα". κος Κωστόπουλος, τότε γιατί τα παιδιά μας να είναι διαφορετικά?

    Όταν κουβεντιάζουμε για την ανωτερώτητα (την ποιά?) της φυλής μας, τότε να είμαστε περήφανοι που αναγκάσαμε ένα παιδί 16 χρονών, να αλλάξει πόλη επειδή κατήγγειλε βιασμό.
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Ασχετα με το πιά είναι η άποψή μου για τον συγκεκριμένο "βιασμό", το μόνο που έχω να πω είναι ότι μάλλον βλάπτει τελικά η πολύ δημοκρατία, η πολύ ισότητα, και η υπέρμετρη προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Δεν ξέρω τι έγινε εκει, αλλά όσα διαβάσαμε παραπάνω τα λέει ένας ανήλικος υπόδικος για βιασμό.

    (Τα εισαγωγικά μέχρι να αποφανθεί η δικαιοσύνη, που βέβαια θα αποφανθεί υπό του βάρους της προεδρίας της δημοκρατίας)

    Και ο μπατσούλης δηλαδή τι να πει. Αν εφαρμόσει τον νόμο, ίσα που θα τον λυντσάρουν οι κατα τα λοιπά έννομοι πολίτες.

    Ξέρω - είμαι φασίστας.....
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  4. #4
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Ο wiredgr λέει:Ξέρω - είμαι φασίστας.....


    Πόσα ξέρεις βρε ..........μπαγάσα.
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  5. #5
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Αυτο που λείπει απο τη νεολαια ειναι η παιδεια.Η γνωση για το :τι κανω?που βαδιζω?Ποιος ειμαι?
    Η οικογενεια δυστυχώς δεν μπορει να δωσει παιδεια,παρα μονο ηθικη και αρετες(αν και αυτα αρχιζουν να σπανιζουν).
    Ειναι μεγαλο πραγμα να θες να δεις το σωστο και να το πραξεις,να θες να μαθεις και να συμπεριφερθεις.Πλεον τρεχουμε ολη μερα απλα για να καταφερουμε να παρουμε αμαξι,μηχανη και να γεμισουμε την κοιλαρα μας.Τα υπολοιπα?
    Αυτο ονομαζουμε ζωη?
    Εχουν πλεον ξεχαστει οι λεξεις παιδεια,γνωση,ηθικη,γνωμη και αρετη.
    Και δυστυχώς αυτα τα περιστατικα θα αρχισουν να γινονται καθημερινοτητα πλεον.
    Το φιλοσόφησα πολυ?Μπορει.
    Απλα η νεα γενια χρειαζετε παιδεια,δεν εννοω το σχολειο αλλα καθε τι που ο καθε 15 χρονος θα δει και θα θελησει να μιμηθεί.
    Στην αντιληψη των νεων ειναι σπουδαίος ο καθε μαφιοζος του χολιγουντ,
    ο καθε καραγκιοζης τυπου βιν ντιζελ και η καθε καλη μορφη αποτελει μη αποδεκτο στοιχειο για τους περισσότερους νεους.
    Βεβαια σε καποια θεματα φταινε και οι γονεις.Για παραδειγμα,πριν καποιες μερες το αφεντικο μου επιασε την κορη του(ηληκιας17)να καπνιζει,και της λεει παρε 300 ευρω να παρεις οτι θες αλλα θα το κοψεις.

    Ρε εμενα οταν με επιασε ο πατερας μου να καπνιζω μου εδωσε 300 σφαλιαρες.
    Και παει λεγοντας........Και ακομα ειμαστε στην αρχη......
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 15:55
  2. Ταξίδι με CBF-250
    από gpol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 19:59
  3. Όταν η τρέλα πάει για... ski!
    από GTZ750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2006, 15:29
  4. Οταν Κατι Δεν Παει Καλα...
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 05:20
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF