Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Διπλό Ερώτημα προς όλους!

  1. #1
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291

    Question Διπλό Ερώτημα προς όλους!

    Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

    Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;




    ΥΓ1: Τα δύο ερωτήματα κατά κάποιο τρόπο συνδέονται αλλά θα ήθελα ξεχωριστές απαντήσεις τουλάχιστον για αρχή!

    ΥΓ2: Δεν θέλώ σε καμία περίπτωση αυτό το thread να καταλλήξει σε διαμάχη μεταξύ Honda, Kawasaki κλπ. Φυσικά οι διαφορετικές συμπεριφορές συγκεκριμένων μοντέλων είναι σχεδόν αναμενόμενες

    ΥΓ3: Δεν μιλάω για φρενάρισμα ανάγκης!


    Ευχαριστώ!
    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Α) νομίζω η ορθή συμπεριφορά είναι να κατεβάζεις πριν σταματήσεις - έχει γραφτεί ότι δεν είναι καλό να κατεβάζεις πάνω από 2 εν στάσει.
    Β) μπορεί να χρειαστεί μερικά χιλιοστά τσούλημα στο δικό μου, αλλά νομίζω σε όλες τις μηχανές συμβαίνει αυτό περισσότερο ή λιγότερο


    έχουν ξανασυζητηθεί και τα δύο θέματα πάντως αν δεν κάνω λάθος

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Α) Κατεβαζουμε σταδιακα ταχυτητες και εκμεταλευομαστε και το "φρενο" του κινητηρα.

    Β) Σχεδον σε ολες τις μηχανες δεν ειναι ευκολο να κατεβασεις 3-4 ταχυτητες σταματημενος.


    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Α) Κατεβαζουμε σταδιακα ταχυτητες και εκμεταλευομαστε και το "φρενο" του κινητηρα.

    Β) Σχεδον σε ολες τις μηχανες δεν ειναι ευκολο να κατεβασεις 3-4 ταχυτητες σταματημενος.


    με καλυψες πληρως,τα ιδια θα ελεγα και γω Ειδες για να εισαι old school gixxer?
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Α)κατεβαζω για να επιβραδυνω κ παταω φρενο μονο για να ακινητοποιηθω τελειως.
    Β)δν μου χει τυχει γιατι κανω παντα το Α!

  6. #6
    και δεν ειναι μονο για τα φαναρια ,καλο ειναι να αποφευγεται η συνεχης και ασκοπη χρηση φρενου .Αποψη μου

  7. #7
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138

    Re: Διπλό Ερώτημα προς όλους!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

    Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;

    Προσωπικα εαν εχει φαναρι και πρεπει να σταματησω κατεβαζω ταχυτητα και αφηνω να "ρολλαρει" μεχρι να σταματησω εντελως πατωντας φρενο.
    Απο 4η,5η,6η κατεβαινουν ευκολα εξαρταται τι μοτο και κιβωτιο εχεις ομως δεν μου εχει τυχει ποτε να εχω τετοιες ταχυτητες φωρτομενες ενω πλησιαζω σε φαναρι κοκκινο.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  8. #8
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    οι ταχυτητες δεν εχουν μπει για να φρεναρουν τον κινητηρα (θεωρητικα εστω)

    το σωστο ειναι το οχημα ειναι να φρεναρει με τα 'φρενα' και οχι με τις ταχυτητες

    καλο ειναι βεβαια να γινονται κατεβασματα αλλα με καπως πιο χαμηλες στροφες στον κινητηρα ωστε να μην επιβαρυνεται το κιβωτιο

    βεβαια σε extreme καταστασεις χρειαζεται το γρηγορο κατεβασμα-χανεις βεβαια στο φρεναρισμα γιατι αρχιζει και χοροπηδαει ο πισω τροχος (συνηθως) και δεν εχει προσφυση

    οντως οταν ειναι σταματημενο οι ταχυτητες βγαινουν με καποια δυσκολια

    λυση αυτη που ειπε ο λεωνιδας

    αυτα τα ολιγα
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  9. #9
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521

    Re: Διπλό Ερώτημα προς όλους!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

    Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;
    !
    [/B]

    α) Τις κατεβάζω πάντα πριν σταματήσει η μηχανή. 3η - 2α για φρενάρισμα και την τελευταία στιγμή 1η ή νεκρά.

    β) Καμία νορμάλ μηχανή δεν κατεβάζει τόσες ταχύτητες δίχως τσούλημα.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: Διπλό Ερώτημα προς όλους!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    [ Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; [/B]
    Υπάρχει το "εύκολα", υπάρχει το "δύσκολα" και το "ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ" !!!



    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; ! [/B]
    Να σΕ δώσω μια βόλτα το μηχανάκι μου ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Oτι ταχυτητα και να εχω, δεν παιζει ρολο, γιατι ετσι κι αλλιως σταματαω με ENDO!

    ....

  12. #12
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Oτι ταχυτητα και να εχω, δεν παιζει ρολο, γιατι ετσι κι αλλιως σταματαω με ENDO!

    ....










    σσσσσσσσσσσσσ............
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
    σσσσσσσσσσσσσ............

    Ατττςςςςςςςςςςςςςςς

  14. #14

    Re: Διπλό Ερώτημα προς όλους!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

    Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;




    ΥΓ1: Τα δύο ερωτήματα κατά κάποιο τρόπο συνδέονται αλλά θα ήθελα ξεχωριστές απαντήσεις τουλάχιστον για αρχή!

    ΥΓ2: Δεν θέλώ σε καμία περίπτωση αυτό το thread να καταλλήξει σε διαμάχη μεταξύ Honda, Kawasaki κλπ. Φυσικά οι διαφορετικές συμπεριφορές συγκεκριμένων μοντέλων είναι σχεδόν αναμενόμενες

    ΥΓ3: Δεν μιλάω για φρενάρισμα ανάγκης!


    Ευχαριστώ!
    Α ) ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΚΙΝΗΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΝΕΚΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΑΣΗΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΓΡΗΓΟΡΑ , ΑΣΕ ΠΟΥ ΦΘΕΙΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΝΕΚΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ




    Β ) ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΧΑΝΗ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ , ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΜΕ 4η 'Η 5η ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΒΗΣΕΙ Η ΜΙΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΩΝ ΠΙΣΩ ΟΔΗΓΩΝ :a66: :a015: . ΑΠΟ ΜΙΧΑΝΗ ΣΕ ΜΙΧΑΝΗ ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ . ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΧΤ ΚΑΙ ΤΩΡΑ TRANSALP ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ .
    1.Gilera Runner 125cc 2002-2004 2.Yamaha Xt 500e 2004-2005 3.Honda Transalp 650cc 2005-2007 4.Honda Cbr 1100xx 2007-Today 5.Peugeot elyseo 150cc 2010-2012 6.Honda Xr 125 2012-2014 7.Βmw f 650 Funduro 2014-2015 8.Suzuki V Strom 650 2015 - Today

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    Α)κατεβαζω για να επιβραδυνω κ παταω φρενο μονο για να ακινητοποιηθω τελειως.
    Β)δν μου χει τυχει γιατι κανω παντα το Α!
    Συμφωνώ κι εγώ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακοίνωση - Συνάντηση προς όλους....
    από death_stv στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 23:25
  2. Προς ολους ...
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2005, 14:08
  3. Antonis111, απάντηση προς όλους
    από antonis111 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2004, 14:32
  4. Προς όλους τους εντουράδες...
    από stratospr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF