Σελίδα 12 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #166
    ΚΤΜένο μέλος Το avatar του/της westie
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    94
    Έκανα aikido πολλά χρόνια (διακοπτόμενα λόγω δουλειάς) και αν μπορέσω θα ξαναπάω από Σεπτέμβριο.Είχαμε ένα μπάρμπα στη σχολή, γύρω στα 60, καραφλό και αδύνατο.Μια χαρά τα πήγαινε!Οι δακσαλοί μου ζύγιζαν όσο μια cbr ο καθένας αλλά αν τους έβλεπες...ανάλαφροι σαν τα πουλάκια

    Έχω κάνει και ju jitsu που είναι ο πρόγονος του aikido και του judo.Προτείνω να ξεκινήσεις aikido για να μάθεις να πέφτεις κιόλας όπως είπε ένας φίλος Θα εκπλαγείς από τις δυνατότητες του σώματός σου.Αν μετά θες να επεκταθείς κάνε ju jitsu και pressure point fighting, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό στην Ελλάδα (στην Αγγλία παίζει).

    Το μόνο είναι ότι θα μαρτυρήσουν τα γόνατα και τα κουντουπιέ σου απ΄τις κινήσεις και τα καθίσματα.Το καλό είναι δε θα σπάσεις μύτη,σαγώνια,πόδια,χέρια κ.τλ.
    Είμαι ΚΤΜυτυχισμένος

  2. #167
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    όπως κατάλαβες φίλε μου... όλοι είμαστε έτοιμοι να δώσουμε τα φώτα μας με τις γνώσεις μας. τώρα εάν κατάλαβες ή βοηθήθηκες είναι άλλο θέμα

    εγώ φίλε μου θα σου έλεγα από τα λίγα που ξέρω ότι το θέμα με τις πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο τι θες αλλά και τι σου πάει να κάνεις. στο στιλ στην ψυχοσύνθεση στο τι άτομο είσαι.
    πήγα κάποτε σε μία σχολή κι έκανα wing chung χρόνια πριν και μετά ο τύπος ξεκίνησε και μας έκανε και ασκήσεις και κάποιες κινήσεις από Muai thai. ε εν μπορούσα με τίποτα. μου φαινόταν πολύ σκληρό πολύ επίπονο (άουτς ακόμα θυμάμαι) δεν μου έβγαινε κάτι σε τέχνη και κατέληξα να μην είχα καθόλου έννοια να καταπιαστώ αληθινά ούτε και κανά στιλ φοβερό. οπότε την έκανα με ελαφρά
    οπότε νομίζω πως ανάλογ αμε το τι σου ταιριάζει αυτό να κάνεις
    από κει και πέρα είναι και θέμα και του τι θες. ψάχνεις κάτι για εκτόνωση και σωματική άσκηση και μόνο; ε τότε κάτι σε κικ μπόξιν σε μάι τάι κάτι τέτοιο.
    θες κάτι απολύτως εγκεφαλικό; τάι τσι.
    αν και θεωρώ ότι η "μήτρα" όλων είναι το κουνγκ φου. ότι και να κάνεις... καλή συνέχεια και καλά μαθήματα
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  3. #168
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Ρε σεις γιατι δεν μαζευόμαστε όλοι μια μέρα να σας δείρω με τις απιστευτες γνώσεις μου στις πολεμικές τεχνες???
    Απλά κάποιος θα πρέπει να φέρει το καινούργιο TEKKEN μιας και δεν το έχω..
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #169
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    χτες καποια στιγμη εβλεπα το Cine plus της ΕΡΤ και ειχε ενα ντοκ. σχετικα με καποιο χωριο στην Ταιλανδη ...
    Ειχε ενα βουδιστη μοναχο ο οποιος ελεγε πως σωζει διαφορα παιδια απο τα ναρκωτικα (τα περισσοτερα ορφανα) και σε καποια στιγμη που ελεγε διαφορα τον ρωτησαν αν ειχε προβληματα με τους εμπορους ναρκωτικων....
    Η απαντηση



    Καποια στιγμη συνατηθηκε στον δρομο με μια συμμορια εμπορων 45 ατομων και ............Υπερισχυσε!!!!!

    δηλαδη του την 'επεσαν" 45 ατομα και τους τσακησε!!!!

    Η τεχνικη του ηταν το Μουι Ται
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pakosgemistos
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    105
    Ασχολήθηκα με πυγμαχία και κικ μποξ από 2 χρόνια στο καθένα, αλλά όχι σε σχολή σε γυμναστήριο
    από δασκάλους που ήθελαν να σε γυμνάσουν μαθαίνοντας σου την τεχνική!το σημειώνω αυτό γιατί οι σχολές συνήθως θέλουν να συμμετάσχεις σε αγώνες και αν δε θέλεις ίσως δε σου δίνουν τη δέουσα σημασία!
    αλλά αν ψάχνεσαι Αθήνα για πολεμ. τέχνη,εγώ θα κοιτούσα για capoeira,δεν ξέρω αν το πρότεινε κανείς άλλος, σίγουρα υπάρχουν σχολές(νομίζω κάπου κοντά στον ΗΣΑΠ Κάτω Πατήσια-με μεγάλη επιφύλαξη-)
    πάντως πληροφορίες απο φίλο που έκανε τη συγκεκριμένη,αποκτάς φοβερή φυσική κατάσταση και μάλλον είναι πιο διασκεδαστικό,αφού είναι βραζιλιάνικος χορός στην ουσία!

    όλα παίζουν βέβαια με τη διάθεση και την ηλικία σου!
    καλή αρχή απο Σεπτέμβρη.

  6. #171
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider



    Καποια στιγμη συνατηθηκε στον δρομο με μια συμμορια εμπορων 45 ατομων και ............Υπερισχυσε!!!!!

    Ωραία συμμορία εμπόρων ναρκωτικών .

    45 άτομα και δεν είχαν ένα πιστόλι .

    Χάλια οι δουλειές στην Ταϊλάνδη.
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  7. #172
    ΚΤΜένο μέλος Το avatar του/της westie
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Ωραία συμμορία εμπόρων ναρκωτικών .

    45 άτομα και δεν είχαν ένα πιστόλι .

    Χάλια οι δουλειές στην Ταϊλάνδη.

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Είμαι ΚΤΜυτυχισμένος

  8. #173
    φιλε, σοβαρος δασκαλος να σου διδαξει κουνγκ φου και τετοια δεν υπαρχει στην ελλαδα...και αν υπαρχει θα ειναι ενας.

    γνωμη μου...πηγαινε στον Μαλλιο, να κανεις kick - box.


  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
    αλλά αν ψάχνεσαι Αθήνα για πολεμ. τέχνη,εγώ θα κοιτούσα για capoeira,

    αποκτάς φοβερή φυσική κατάσταση και μάλλον είναι πιο διασκεδαστικό,αφού είναι βραζιλιάνικος χορός στην ουσία!

    όλα παίζουν βέβαια με τη διάθεση και την ηλικία σου!
    καλή αρχή απο Σεπτέμβρη.


    Για να συμετάσχεις στο Dancing with the stars καλό είναι, αλλά για άμυνα
    Travel, Grow, Share

  10. #175
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Πέρα από την πλάκα , σε πραγματικές συνθήκες αυτό που είναι πιο δύσκολο από όλα είναι να αντιληφθείς έγκαιρα ότι δέχεσαι επίθεση.


    Αν κινδυνεύσεις πραγματικά από κάποιον στο δρόμο, αυτός δεν θα έχει έρθει να σου συστηθεί πρώτα.
    Travel, Grow, Share

  11. #176
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ ! Κι οταν με προκαλουν ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΠΟΤΕ!!!
    εισαι για τα σίδερα λεμε :rotflmao:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Ο φιλος μας ρωτησε για Πολεμικη ΤΕΧΝΗ.
    Απο ποτε το kick boxing ή το tae-box ή οποιοδηποτε υβριδιο του σουβλακοξυλου εγινε ΤΕΧΝΗ δεν μπορω να καταλαβω.
    Η Τεχνη του karate αυτοελεγχο, αποφυγη, ελεγχο, συγκεντρωση, τεχνικη, αυτοαμυνα, επιθεση, μεσα απο μια σειρα kata και πνευματικων ασκησεων.Η δυναμη ερχεται σιγα-σιγα και σταθερα.
    Το kung-fu ειναι επισης Τεχνη.
    ΟΛΑ δημιουργήθηκαν για να επιβιώνεις σε μια επίθεση
    ολα είναι μια τέχνη που εφαρμόζεται για ΕΝΑ σκοπό
    όσο πιο πολύ απομακρύνονται από την πραγματική μάχη, τόσο πιο "πνευματικές τέχνες" γίνονται
    Εαν θελω να αναπτύξω το πνεύμα θα κάνω διαλογισμό ή θα πάω σε μοναστήρι
    εαν θέλω να γίνω ευλύγιστος θα κάνω γιόγκα ή ενόργανη
    εαν θέλω να αναπτύξω την αντωχή μου θα τρέξω
    εαν θελω να δυναμώσω θα κανω βάρη

    Εαν όμως θέλω να γίνω πολεμιστής, θα ακολουθήσω το DO που θα με κάνει να μένω "όρθιος" οταν δέχομαι επίθεση
    Γιατι η καλύτερη "τέχνη" και ο καλύτερος "μαχητής" είναι αυτός που κέρδισε.
    τα υπόλοιπα ειναι δικαιολογίες για την ΜΗ αποτελεσματικότητα κάποιων τεχνικών
    και η αποτελεσματική τεχνική μάχης ειναι αυτή που είναι απλή εύκολη και πρακτική
    τα άλλα είναι τσίου τσίου μανταλάκια.
    Εαν δεν ήταν έτσι, τότε οι εκπαίδευση αυτών που θα χρειαστούν να μείνουν ζωντανοί θα περιελάμβανε ολα αυτα τα κινηματογραφικά
    αλλα δεν



    υγ το kung fu δεν ειναι πολεμική η αλλη τέχνη
    ειναι τρόπος ζωής που περιλαμβάνει πολλά άλλα εκτός από την μάχη που ειναι το 10%-20% του "ολου"

  12. #177
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε ται


    τι να διαλεξουμε τελικα?

    ju jitsu, muay tai, η aikido?


  13. #178
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ρε ται


    τι να διαλεξουμε τελικα?

    ju jitsu, muay tai, η aikido?

    περα απο την πλάκα, οσο πιο δοκιμασμένα πραγματικό ειναι, τοσο πιο πρακτικο.
    Οσα "πακέτα" προσφέρουν αγώνες με φουλ επαφή, ώστε να φαίνεται εαν έχουν αποτέλεσμα αυτά που κάνεις, είναι καλά για αυτοάμυνα.
    Οσο για της "πολεμικές τέχνες" ειναι αυτες που χρησιμοποιούσαν σε πόλεμο!!
    και αυτα δεν ειναι ούτε τα ταε κβο ντο, ουτε το καράτε (ναι δεν χρησιμοποιήθηκε ) ουτε το τζούντο ουτε kapoera
    η πάλη η πυγμαχία το αρχαίο παγκράτιο το jiujitsu το muai thai το ninjuju το iaido το kung fu και κάποια άλλα χρησιμοποιήθηκαν.
    και τα μάθαιναν χωρίς "πνευματικές" παπαρούνες αλλα μόνο για να σκοτώνουν με οπλα ή άοπλα.
    Αποτέλεσμα. Η (σημερινή) αυτοάμυνα δεν ειναι "πολεμική τέχνη" και η "τέχνη" που δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μετά απο ενα χρόνο στον δρόμο, είναι χωρογραφία

  14. #179
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εγώ πάντως όταν βλέπω κουν φου γελάω. :rotflmao:
    Sent from me using a computer.

  15. #180
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Εγώ πάντως όταν βλέπω κουν φου γελάω. :rotflmao:

    αυτό δεν είναι kung fu σε περίπτωση που μπερδεύτηκες :rotflmao: :rotflmao:

    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

Σελίδα 12 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 12:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF