Σελίδα 16 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #226
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    μα γιατί αντιλέγεις? :o
    τα εξήγησα υπέροχα..

    ntax...

    oti itan na grapsw to egrapsa....
    i vgalte noima apo to postaki
    i beite se mia anousia ""diamaxi"" tou stul poia polemiki texni enai kaluteri, me poia tha deireis sigoura klp klp

  2. #227
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    οχι αυτή ρε p@nos... την έχω αυτήν (όλες τις ταινίες του Bruce lee) ... μιλώ για καμιά εικονική πραγματική και καλά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #228
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
    i beite se mia anousia ""diamaxi"" tou stul poia polemiki texni enai kaluteri, me poia tha deireis sigoura klp klp

    ίσα ίσα που είπα οτί η τέχνες δεν είναι τόσο για αυτόν τον σκοπό, όσο κάποια άλλα αθλήματα.. δεν υπάρχει "καλύτερη", είναι αναλόγως τι θέλει ο καθένας.. εγώ προσωπικά είπα οτί θα συνεχίσω κάτι που είχα αρχίσει γιατί μου άρεσε, κι ας μη μου προσφέρει ότι ακριβώς ήθελα..
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  4. #229
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    ...κι ας μη μου προσφέρει ότι ακριβώς ήθελα..
    Η γνώμη μου, καθότι η ζωή είναι πολλή μικρή η ρημάδα, είναι να το έψαχνες λίγο παραπάνω; Δε μπορεί, κάτι θα βρεις κοντά στις πραγματικές σου ανάγκες...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Η γνώμη μου, καθότι η ζωή είναι πολλή μικρή η ρημάδα, είναι να το έψαχνες λίγο παραπάνω; Δε μπορεί, κάτι θα βρεις κοντά στις πραγματικές σου ανάγκες...
    σόρρυ, δικό μου λάθος.. τα παραείπα..
    εννοώ πως δεν υπάρχει κάτι να καλύπτει τα πάντα, και αυτό είναι το κοντινότερο σ'αυτό που θέλω..
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  6. #231
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pakosgemistos
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
    Για να συμετάσχεις στο Dancing with the stars καλό είναι, αλλά για άμυνα
    δε θα χαλούσε σε κάποιον παρτενέρ η ''πρωταθλήτρια'' Ερικα Πρεζεράκου!

  7. #232
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    σόρρυ, δικό μου λάθος.. τα παραείπα..
    εννοώ πως δεν υπάρχει κάτι να καλύπτει τα πάντα, και αυτό είναι το κοντινότερο σ'αυτό που θέλω..
    Φιλε μπορει να σου πει καποιος ¨κανε Tae kwon do,η κανε καρατε η Μαι Ται,εκανα εγω και ειναι πολυ καλο??? ¨
    Ο καθενας ελκεται απ΄το ειδος της γυμναστικης που θελει να κανει,αλλος γουσταρει Κικ μποξινκ,αλλος αλμα επι κοντω,αλλος ζαπινκ κλπ
    Ευκολο ειναι στις μερες μας να συλλεξεις πληροφοριες για το καθε στυλ και αναλογως να ακολουθησεις,αφου εκανες και παλια Κουγκ Φου,¨ξερεις τι παιζεται¨ πανω-κατω!
    Βασικο για μενα ειναι να ξερεις γιατι θα κανεις αυτο που θα διαλεξεις,οχι γιατι απλα ¨εχεις παρεα να πατε μαζι¨!
    Ξεχωρισε τι θελεις να εξασκησεις,τεχνικη,δυναμη,ταχυτητα,αν θελεις καποιο αθλημα η πολεμ.τεχνη,αν ενδιαφερεσαι για striking η grappling,η συνδυασμο αυτων...και οταν καταληξεις τι ειναι αυτο που σε τραβαει,θα ειναι κι αυτο οπου θα τελειωνει η προπονηση και εσυ θα καθεσαι να ¨παιζεις¨ κι αλλο με τους ¨προχωρημενους¨ !!!
    Αρκει ο δασκαλος που θα διαλεξεις εσυ να προπονηθεις να ειναι πραγματικα δασκαλος,αναφερθηκε πριν ενα ονομα απ΄τους πρωτοπορους σε συγκεκριμενο στυλ...
    Οσο για τη γυμναστικη καθε στυλ εχει την ιδιαιτερη προπονηση του...
    Κανοντας παντως για καμια 10αρια περιπου χρονια ενα μαχητικο αμυντικο αθλημα,ξεκινησα σχεδον απ΄την αρχη οταν ασχοληθηκα με ενα striking style...
    Eλπιζω να βοηθησα...:smilea:
    ...cause the place seems still alive...

  8. #233
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
    Μη συγκρίνετε πεπόνια με φυστίκια ρε guys!Άλλες οι συνθήκες που ζούσαν κι εκπαιδεύονταν οι μεν κι άλλες οι δε.Δεν υπάρχει σύγκριση...κι ασε που οι samurai πιστεύω ότι ήταν ανώτεροι των ninja,πνευματικά,ψυχικά και πολεμικά
    είσαι εντελώς λάθος .οι σαμουράι ήξεραν άριστα μόνο την τέχνη του σπαθίου ήταν μόνο πληρωμένοι στρατιώτες στην υπηρεσία του εκάστοτε σογκουν.υπάρχει πολύ λάθος αντίληψη στον δυτικό κόσμο για το τι ήταν πραγματικά οι σαμουράι.όλοι την δουλειά των σογκουν την έκαναν τα χώρια των νίντζα που στο τέλος τα εξαφάνισαν κιόλας οι ίδιοι οι σαμουράι γιατί αισθάνονται ότι απειλούνται.το νίνζουτσου προϋπήρχε πριν ακόμα εμφανιστούν σαμουράι στην ιαπωνία.
    Το ζήτημα το εχω μελετήσει αρκετά και υπήρξα μαθητής του νίνζουτσου από πιτσιρικάς.αν θες να μάθεις περισσότερα ρώτα και το μέλος project breeze που έχει μελετήσει πολύ την εποχή των σαμουράι...

  9. #234
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Aκόμα πιο προχωρημένα δε, αναμφισβήτητα, είναι τα χελωνονιντζάκια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images[2].jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	2,4 KB 
ID:	202542
    Dura lex, sed lex.

  10. #235
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%...84%CE%B6%CE%B1

    Παιδες μη μπειτε στη λογικη ¨ποιο ειναι το πιο ολοκληρωμενο συστημα¨
    Αλλες εποχες,αλλες τακτικες,αλλες αναγκες για μαχη!!!
    Μιλουσα παλια με ενα φιλο ο οποιος εκανε ninjutsu στη Κορινθο,τον ρωταω τι τεχνικες μαθαινετε και μου λεει:
    Ειναι ωραια η προπονηση και ξεχωριστη μου λεει...εχουμε μικρους γαντζους στα γαντια για να σκαρφαλωνουμε στα δενδρα,παραπετασμα καπνου για να ξεφευγουμε,τεχνικες για να μπερδευουμε τον αντιπαλο,δηλητηριωδης μυτες κλπ...
    Γενικα οτι μου ειπε ηταν για να την ¨κανουν¨ απ΄τη μαχη...
    Ισως σε αλλες εποχες να ειχαν εφαρμογη αλλα στο σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει...
    ...cause the place seems still alive...

  11. #236
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
    Aκόμα πιο προχωρημένα δε, αναμφισβήτητα, είναι τα χελωνονιντζάκια...
    Α καλό Ε

  12. #237
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Αααααα, ψάρωσα και με τις δηλητηριώδεις μύτες.. Λέω να πάρω μεταγραφή για Κόρινθο ΤΩΡΑ. Τέρμα το κουνγκ φου.
    Dura lex, sed lex.

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Ετσι ετσι...με την εγγραφη παιρνεις δωρο το σετ καπνογονων για να τη ¨κανεις¨ μολις κατσει η δυσκολη...
    ...cause the place seems still alive...

  14. #239
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ότι να ναι γράφεται εδώ μέσα...

  15. #240
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Και για γυμναστική.... αγωνιστικό καναπέ...
    Dura lex, sed lex.

Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 13:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF