Σελίδα 30 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 202526272829303132333435 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #436
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν κι έκανα κάποτε Aikido και πλέον μόνο από χόμπυ συνεχίζω το iaido όταν βρεθώ με συγκεκριμένο φίλο (σπανίως δυστυχώς πλέον), τη σήμερον για αυτοάμυνα σας συνιστώ το τρέξιμο... 200-400-800μ όσο αντέχει ο καθένας...

    υ.γ Η υπογραφή μου αναιρεί το από πάνω αλλά μην δίνετε σημασία.
    του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  2. #437
    Kick Boxing ειπαμε;
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #438
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Κι εγώ έμαθα με ποιούς Δεν πρέπει να τσακωθώ εδώ μέσα!

  4. #439
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλή γυμναστική, κατά κύριο λόγο. Επιπλέον να μη χαλάσει το προσωπάκι μου, δε σκοπεύω να κατέβω αγωνιζόμενος. Και, αν τύχει, να μπορώ να χαλάσω μερικά προσωπάκια, αλλά δεν καίγομαι πολύ γι'αυτό :P
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    το αυτο.
    Σκατόφλωροι ρε πστ μου....




    Σωστότατο αυτό που είπε ο sniper. Η καλύτερη αυτοάμυνα είναι το 400άρι.
    Και πάντα εκεί καταλήγουμε.

    Από κει και πέρα, δε βλάπτει να αθλείται κανείς.
    Κι επίσης, στο (όχι και τόσο) σπάνιο σενάριο κατά το οποίο για τον Χ Ψ λόγο δεν μπορούμε να τρέξουμε κατευθείαν, δε βλάπτει να ξέρουμε πώς να ρίξουμε ή να αποφύγουμε μία, ώστε να μας δοθεί η ευκαιρία να τρέξουμε.
    Ξαναλέω, μετά τρέχουμε όπως και να έχει.

    Καλή γυμναστική (από τις καλύτερες) είναι η πυγμαχία.
    Φοβερό cardio, πολύ καλή ενδυνάμωση σε πλάτη, χέρια, κοιλιακούς, βοηθά στην δημιουργία (ή ανάλογα την ηλικία έστω τη συντήρηση) καλών αντανακλαστικών και πολλά άλλα.
    Ίσως αν το ζητήσετε σε κάποια σχολή πυγμαχίας να μην κάνετε ποτέ sparring αλλά να κάνετε όλες τις άλλες ασκήσεις κλπ να το δεχτούν (δεν ξέρω, ίσως).
    Αλλά σίγουρα θα καταντήσει βαρετό και για εσάς και στο τέλος θα βλαστημήσετε.

    Kick boxing, muai thai κλπ, αυτά κι αν δεν έχουν "νόημα" αν δεν κάνει κάποιος sparring.
    Και ναι, δεν αποκλείεται να σας χαλάσουν τη μόστρα, όχι γιατί σκοπεύει να σας ρημάξει κανείς στο ξύλο στη σχολή, αλλά γιατί δε θέλει και πολύ να σπάσεις μια μύτη ή να μαυρίσεις ένα μάτι κλπ.
    Κι αυτά εννοείται έχουν πολύ καλό cardio κλπ, αλλά προσωπικά τίποτα δε βάζω δίπλα στην πούρα πυγμαχία.-

    Υπάρχουν και τα τύπου grappling.
    Και συμπεριλαμβάνω τα πάντα όσα δεν έχουν (σα βάση τα) strikes απλά για να συνεννοούμαστε. Ξέρω ότι judo, aikido, bjj, ελληνορωμαϊκή κλπ έχουν τεράστιες διαφορές, αλλά είπαμε για να βγάλουμε μια άκρη.
    Εκεί η άσκηση δεν είναι τόσο έντονη (δεν έγινε κανείς φέτες από το aikido ούτε απέκτησε το cardio ενός πυγμάχου), σαφώς βέβαια και είναι άσκηση, αλλά έχουν άλλες χάρες.
    Δε θα σου χαλάσει κανείς τη μόστρα και μπορείς να κάνεις """sparring""" μια χαρά.
    Επικρατεί η άποψη (και σωστά) ότι είναι πολύ πιο εύκολο να τραυματιστείς ενώ εξασκείσαι πχ στο bjj απ'ότι στο kick boxing. Όντως. Αλλά αυτό αφορά άλλα επίπεδα, όπου η εξάσκηση είναι υπερβολικά έντονη, και ναι εκεί μια μαλακία να γίνει μπορεί να βγάλεις κανά αγκώνα για πλάκα.
    Έναν απλό χομπίστα δεν τον αφορά.
    Αν η σχολή είναι καλή κι όχι "ψεκάστε σκουπίστε", κάνεις σωστή (και αρκετή) προθέρμανση, μειώνονται οι πιθανότητες τραυματισμού, και σίγουρα δε μιλάμε για συχνό φαινόμενο όπως μπορεί να είναι ένα βουλωμένο μάτι στο k/b ή κανά κατεβασμένο φρύδι στο muai thai.

    Σχετικά με το να χαλάσεις φάτσες...
    Με τα grappling αθλήματα/τέχνες, θα αργήσει κάποιος να νιώσει την αυτοπεποίθηση αλλά και να μάθει πραγματικά να μπορεί να προστατέψει τον εαυτό του αν χρειαστεί, πριν αρχίσει την τρεχάλα.
    Πιο εύκολα και γρήγορα θα μάθεις να ρίχνεις ένα καλό ντιρέκτ (και μετά να τρέχεις), παρά να κάνεις ένα armbar και να κυλιέσαι μες στη μέση του δρόμου με κίνδυνο να σε πατήσει κανά αυτοκίνητο ή να του ξηγηθείς ένα chudan tsuki kotegaeshi και να τον έχεις χάμω και να του λες "σφύρα"

    Σχετικά με τις τέχνες/μεθόδους κλπ που στοχεύουν κυρίως στην αυτοάμυνα (βλ. krav maga και άλλα), είναι καλά χρυσά γι'αυτό που είναι, αλλά μπορείς εύκολα να πάρεις αέρα και να νομίζεις ότι έχεις κάνει 5 σεμινάρια/μαθήματα και είσαι ο μαμιάς της γειτονιάς.
    Και προσωπικά, επειδή τα θεωρώ "άσχημα" και όπως προείπαμε τη ζωή σου τη σώζεις τρέχοντας, εγώ δε θα αφιέρωνα το χρόνο μου σε κάτι τέτοιο.

    Το aikido είναι πανέμορφο.
    Το judo επίσης (αν βρεις σχολή που διδάσκει judo σαν πολεμική τέχνη κι όχι σαν ολυμπιακό αγώνισμα).

    Όλα αυτά είναι που μπορεί να σε κάνουν να πηγαίνεις και να ξαναπηγαίνεις ώστε να μη βαριέσαι.

    Αν αυτό που σε κόφτει είναι η αυτοάμυνα, πας κάνεις μερικά μαθήματα που θα σου μάθουν 5 βασικά πράγματα για κάποια Χ σενάρια, ώστε να σου βγει κατευθείαν να ρίξεις μια κλωτσιά στα @@ και να αρχίσεις να τρέχεις.
    Αποτελεσματικότατο, αλλά ούτε γυμναστική είναι, ούτε για πολύ είναι.

    ΥΓ. Έχετε το νου σας ό,τι και αν διαλέξετε, να πάτε σε καλή, γνωστή, αναγνωρισμένη (ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό στην Ελλάδα...) κλπ σχολή.
    Γίνεται της τάνας με σχολές που πουλάνε προστασίες και τα ρέστα, και σε καμία περίπτωση δε θέλετε να βρεθείτε μπουζουριασμένοι μέχρι να εξηγήσετε ότι δεν είδατε/δεν ξέρετε, ή ακόμα χειρότερα σε κανά "καυγαδάκι" μεταξύ δυο σχολών κλπ.....

  5. #440
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Σκατόφλωροι ρε πστ μου....



    ποσο δικιο..

    λοιπον,ωραια και σωστα τα λες γιαυτο και θα αρχισω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ!!αμα πχ στο τριμηνο δω οτι δεν,επιστρεφω στο γυμναστηριακι,τρεξιματακι γηπεδο και ποδηλατακι..και οπως λες ισως εχω μαθει πως να ριχνω και καμια μπουνια!
    Τελευταία τροποποίηση από giannis21; 07/09/2015 στις 21:30.
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  6. #441
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Μα αντιθετως Pipe το Κrav maga αυτο ακριβως διδασκει. Πως να ξεφευγεις απο καταστασεις. Οχι να γινεσαι ο γ@μιας της γειτονιας.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #442
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Δεν έχω πρόβλημα να κάνω sparring (ανέφερα ότι έχω κάποια εμπειρία από πολεμικές τέχνες), αρκεί να μην το κάνω με βλαμμένους.
    Life begins at 45°.

  8. #443
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    ποσο δικιο..

    λοιπον,ωραια και σωστα τα λες γιαυτο και θα αρχισω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ!!
    πες την αλήθεια... το λες για να μη γράψει άλλα τόσα.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  9. #444
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    πες την αλήθεια... το λες για να μη γράψει άλλα τόσα.
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  10. #445
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Διάλεξε κάτι απλό και "κοινό" ο Pipe ήταν πολύ αναλυτικός και νομίζω πως μίλησε σωστά. Δε θα προσθέσω πολλά...

    Στη θέση σου θα διάλεγα kick boxing είναι αρκετά ολοκληρωμένο υπάρχουν πολλές σχολές και αρκετοί μαθητές λογικά σε κάθε μάθημα. Το πιο σημαντικό είναι η σχολή που θα πας, για άτομο σαν εσένα αλλά και τον Γιάννη μια σχολή που θα κάνεις μια καλή προπόνηση για φυσική κατάσταση και λιγότερο χαλαρό σπάρινγ είναι ιδανικές. Αυτές οι σχολές δεν επιθυμούν τραυματισμούς και αν βρεθεί κάποιος που ή είναι άτσαλος ή του αρέσει να χτυπάει τον κόβει ο δάσκαλος.

    Στην πυγμαχία πηγαίνουν συνήθως πιο κατασταλαγμένα άτομα και οι περισσότερες σχολές ανεβάζουν αρκετά στο σπάρινγ τους, χωρίς φυσικά αυτό να είναι απαραίτητο.

    Στο Thai τώρα, τι να σου πω, εμένα είναι το αγαπημένο μου αλλά μαζεύει πολλούς κάγκουρες και τα χτυπήματά του μπορεί να είναι και άτσαλα.

    Σε γκράπλινγ το bjj είναι πολύ όμορφο και με απίστευτες δυνατότητες αλλά αν θέλεις φυσική κατάσταση και αυτοάμυνα ερασιτέχνη δε κάνει νομίζω.

    Το mma είναι νέα μόδα έκανα λίγο το 2008 και το 2014 για να χάσω κιλά περισσότερο. Μαζεύει πολλούς κάγκουρες και νομίζω πως για να φτάσεις σε καλό επίπεδο θέλει πολύ καιρό.

    Η πάλη είναι και αυτή για κατασταλαγμένους αλλά μαζεύει και εκεί αρκετή αλητεία, χωρίς φυσικά να είναι απόλυτο.

    Εγώ είχα ξεκινήσει με πάλη για λίγο πιτσιρικάς, πιο μεγάλος έκανα πυγμαχία μετά πάχυνα, μετά αδυνάτισα πέρασα σε Thai που μου άρεσε πολύ και έκανα και λίγο mma και μετά πήγα φαντάρος πάχυνα και έκανα στο πολύυυυυυυυυυ χαλαρό λίγο kick και mma για να χάσω κιλά αλλά δεν είναι για χοντρούς και μου έχει βγάλει έναν χαλαρό τραυματισμό που με βασανίζει ένα χρόνο τώρα (τενοντίτιδα στο πέλμα) και όποτε το ζορίσω με πιάνει.

    Αν θέλεις να κάνεις κάτι για αυτοάμυνα και μόνο θα σου πρότεινα να κάνεις για λίγο καιρό πυγμαχία και άντε να βγάζεις και μια μπροστινή κλωτσιά. Δεν υπάρχει πολεμική τέχνη (έχουν φτιαχτεί για να αντιμετωπίζουν "βαριά" καταστροφικά χτυπήματα) που να μπορεί να περάσει χτύπημα σε κάποιον που βγάζει γρήγορα αμυντικά ντιρέκτ, γενικά να δουλεύεις σχετικά καλά τα χέρια σου. Τώρα αν μπλέξεις σε καυγά 5λέπτου τι να σου πω ... τις περισσότερες φορές αν ξέρεις τι κάνεις και είσαι ψύχραιμος είναι υπόθεση λίγων δευτερολέπτων το να σου δώσεις το χώρο για να φύγεις.

    Γενικά είμαι της άποψης ότι και να κάνεις μάθε καλά και να κάνεις τέλεια πέντε πράγματα δε θα σου χρειαστούν παραπάνω και θα είσαι πολύ πιο αποτελεσματικός. Μη χαθείς σε κινήσεις επί κινήσεων, ένα σερί τριών χτυπημάτων με διάφορες εναλλαγές ή μια σειρά από 5 λαβές και πραγματικά θα είσαι μια χαρά.

    Αυτοπεποίθηση θα αποκτήσεις ότι και να κάνεις, μη παρασυρθείς μόνο γιατί η κοινωνία έχει γεμίσει τρόμπες.

  11. #446
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    ποσο δικιο..

    λοιπον,ωραια και σωστα τα λες γιαυτο και θα αρχισω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ!!αμα πχ στο τριμηνο δω οτι δεν,επιστρεφω στο γυμναστηριακι,τρεξιματακι γηπεδο και ποδηλατακι..και οπως λες ισως εχω μαθει πως να ριχνω και καμια μπουνια!
    Το θέμα είναι να σου αρέσει, ώστε να μη βαριέσαι.
    Το τρίμηνο είναι λίγο πιστεύω. Ανάλογα και το τί θα αποφασίσεις να κάνεις βέβαια, αν δεν κάτσεις κανά 6μηνο-χρόνο ολοκληρωμένη εικόνα δύσκολο να έχεις.

    Αν πχ πας aikido, με την ταχύτητα που θα εκτελείς τις τεχνικές τον πρώτο καιρό, θα νομίζεις ότι χορεύεις slow blues κι έτσ'.
    Αν του δώσεις καιρό, θα δεις τα καλά του.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Μα αντιθετως Pipe το Κrav maga αυτο ακριβως διδασκει. Πως να ξεφευγεις απο καταστασεις. Οχι να γινεσαι ο γ@μιας της γειτονιας.
    Πολύ μεγάλη κουβέντα τώρα πας να ανοίξεις και θα φάω ξύλο από τον dimmie72

    Σε γενικές γραμμές, δε διαφωνώ με αυτό που λες.
    Το krav maga αυτό διδάσκει.

    Το πώς διδάσκεται, και το πώς θα το εκλάβει ο μαθητής, όταν από το πρώτο τρίμηνο που λέει ο λόγος θα νομίζει ότι μπορεί να αρπάξει το όπλο από κάποιον που τον σημαδεύει μες στα μούτρα είναι το θέμα.....

    Νομίζω με πιάνεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω πρόβλημα να κάνω sparring (ανέφερα ότι έχω κάποια εμπειρία από πολεμικές τέχνες), αρκεί να μην το κάνω με βλαμμένους.
    Α σόρρυ δεν το είδα.

    Και οι "βλαμμένοι" χρειάζονται.

    Από τα πιο σπαστικά (αλλά και αποδοτικά και απαραίτητα) πράγματα στο aikido πχ, είναι να αλλάζεις ζευγάρι συνέχεια.
    Και το καλύτερο practice δεν το κάνεις με αυτόν/ήν που θα νιώσεις ότι κουμπώνεις άψογα είτε λόγω ύψους, είτε για το Χ Ψ λόγο, αλλά με αυτόν/ήν που αλλού πατάτε κι αλλού βρίσκεστε.
    Τον διορθώνεις, σε διορθώνει και πάει λέγοντας.

    Προσωπικά από τα καλύτερα practice έκανα με έναν καραμαλάκα με υφάκι και δεν ξέρω γω τί.
    Έβαζε πολλή δύναμη στις λαβές και μου είχε ρημάξει τους καρπούς.
    Του το είπα μία, του το είπα δύο, την τρίτη παραλίγο να του δώσω εγώ τον καρπό του να τον βάλει στην κωλότσεπη.
    Δεν το ξανάκανε.

    Τώρα, αν μιλάς για βλαμμένους με την κυριολεκτική έννοια του όρου, που χτυπάνε δυνατά ή κάνουν ό,τι μλκία τους κατέβει, αυτό είναι ευθύνη της σχολής να τους δώσει πούλο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    πες την αλήθεια... το λες για να μη γράψει άλλα τόσα.
    Τί εννοείς?
    Ακόμα δεν έχω αναφερθεί στα διάφορα είδη karate και kung fu

  12. #447
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    297
    εγω να σου πω μονο με kyokushin καρατε εχω ασχοληθει γυρω στα 8 χρονια ειναι καλο συστημα κανεις σκληρη προπονηση και με τον καιρο αντεχεις χτυπηματα στο σωμα.δεν εχω ασχοληθει με κατι αλλο για να εχω μετρο συγκρισης

  13. #448
    Εγω ξερω οτι ειχα ξεκινησει kick boxing για τους ιδιους ακριβως λογους που ενδιαφερεται και ο γιαννης και μεσα σε ενα εξαμηνο ειδα διαφορα και στο σωμα μου και στις κινησεις μου....

    Μια φορα επεσα σε κινεζο/ταιλανδο/ασιάτη συμπαικτη ο οποιος βαραγε δυνατα (το χουν μεσα τους αυτοι), του την ειπαν οι υπευθυνοι και το εκοψε....

    Το αθλημα ειναι σκετη κ@υλα λεμε.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #449
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Η πυγμαχία ακούγεται ενδιαφέρουσα. Την είχα απορρίψει, επειδή υπέθετα ότι μετά από κάθε προπόνηση γυρνάς με σπασμένη μύτη και μαύρα μάτια. Αν είναι πιο πολιτισμένη, όπως λέτε, θα το σκεφτώ σοβαρά. Με το kick boxing αμέσως επόμενο. Τσήαρς!

    Το κυριότερο μέλημά μου είναι πάντα η γυμναστική.
    Life begins at 45°.

  15. #450
    Η μονη περιπτωση να χτυπησεις ειναι απο ατυχημα.... Εκτος και αν πεσεις σε μαλακες....

    Εφοσον ομως εχεις ξεκαθαρισει το λογο που εχεις παει εκει, δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα....

    Καλη αρχη

    πουτσ@@@@@@@@@

Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 12:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF