Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Πού θα βρώ άσπρο κράνος ;

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
    Τώρα εγώ να κάνω ένα σχόλιο? Φιλικά πάντα...

    Φίλε Athos, λες ότι είσαι οδηγός εδώ και 25 χρόνια (τουλάχιστον) και τα 350? σου φαίνονται πολλά για ένα κράνος? Μάλιστα ψάχνεις για κράνος (οποιασδήποτε μάρκας) με 150?? Εκτός και αν δεν κοστολογείς το κεφάλι σου ούτε για 300-400?...

    Όπως είπα, δεν έχω όρεξη να γίνει διαμάχη το θέμα, απλά αναρωτιέμαι...

    +1
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Παιδιά μην αγριεύετε (το φαντάστηκα ότι θα μου την πούνε για τα 150 ε) ακούστε με και λίγο
    α) τα 350 είναι ήδη πολλά για μένα,
    β) το κράνος είναι είδος που θέλω ν αγοράσω από μαγαζί, όχι απο internet, θέλω να το δώ και να το πιάσω πριν το πάρω,
    γ) το επιχείρημα πόσο κοστίζει το κεφάλι μας είναι χιλιοακουσμένο και έχει κάνει τον καθένα να πουλάει όσο τούρθει, αν ήταν έτσι θα φοράγαμε όλοι το κράνος του Ρόσι,
    δ) τα 25 χρόνια οδήγησης τα εκτιμώ στην εμπειρία να αποφύγω το ατύχημα, όχι να εξασφαλίσω το απίθανο,
    ε) τα Laser δεν είναι της πλάκας,

    το συγκεκριμένο κράνος είναι ένα και μοναδικό κομμάτι που έχει ξεμείνει, ρώτησα αν κανείς το ξέρει και καμμιά γνώμη που είναι 2,5 ετών παλιό.. Μήν κολλάτε στην τιμή..

  3. #18
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Athos
    Παιδιά μην αγριεύετε (το φαντάστηκα ότι θα μου την πούνε για τα 150 ε) ακούστε με και λίγο
    α) τα 350 είναι ήδη πολλά για μένα,
    β) το κράνος είναι είδος που θέλω ν αγοράσω από μαγαζί, όχι απο internet, θέλω να το δώ και να το πιάσω πριν το πάρω,
    γ) το επιχείρημα πόσο κοστίζει το κεφάλι μας είναι χιλιοακουσμένο και έχει κάνει τον καθένα να πουλάει όσο τούρθει, αν ήταν έτσι θα φοράγαμε όλοι το κράνος του Ρόσι,
    δ) τα 25 χρόνια οδήγησης τα εκτιμώ στην εμπειρία να αποφύγω το ατύχημα, όχι να εξασφαλίσω το απίθανο,
    ε) τα Laser δεν είναι της πλάκας,

    το συγκεκριμένο κράνος είναι ένα και μοναδικό κομμάτι που έχει ξεμείνει, ρώτησα αν κανείς το ξέρει και καμμιά γνώμη που είναι 2,5 ετών παλιό.. Μήν κολλάτε στην τιμή..
    Απαντώντας σ' αυτά που αναφέρεις:
    α) το "πολλά" και "λίγα" επιμένω ότι είναι σχετικά. Κάθε πότε παίρνεις κράνος? Κάθε μέρα? Δε νομίζω... Και εξάλλου επιμένω ότι "το κεφάλι σου προστατεύεις"... Αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό βέβαια και δεν απαιτώ να έχεις το ίδιο...
    β) μπορείς κάλλιστα να ψάξεις και να βρεις ένα μαγαζί που να σου κάνει καλύτερη τιμή από κάποιο άλλο και να το προτιμήσεις...
    γ) έχεις δίκιο, όταν σου το λέει κάποιος πωλητής σ' ένα μαγαζί... όταν σ'το λέω εγώ, ή ο τάδε εδώ μέσα, δε νομίζω να έχουμε παρόμοιο σκοπό με τον πωλητή στο μαγαζί... άρα είναι εντελώς άκυρο αυτό που λες...
    δ) το αναπόφευκτο ποτέ δεν το γλυτώνεις και επίσης δεν ξέρεις πότε θα σου 'ρθει... τα 25 χρόνια εμπειρίας βέβαια είναι κάτι που δεν το έχω ούτε κατά διάνοια, οπότε ίσως και να μη μπορώ να κρίνω σωστά πάνω σ'αυτό...
    ε) δεν ξέρω/δεν απαντώ


  4. #19
    Atho στην ΓΑΔΑ κοίταξες;;;;;;; :rotflmao: :rotflmao:

  5. #20
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
    Εκτός και αν δεν κοστολογείς το κεφάλι σου ούτε για 300-400?...

    Όπως είπα, δεν έχω όρεξη να γίνει διαμάχη το θέμα, απλά αναρωτιέμαι...
    Εντελώς φιλικά,και εγώ δεν έχω όρεξη να αρχίσω να ακούω πάλι αυτό το σκεπτικό..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
    Απαντώντας σ' αυτά που αναφέρεις:
    α) το "πολλά" και "λίγα" επιμένω ότι είναι σχετικά. Κάθε πότε παίρνεις κράνος? Κάθε μέρα? Δε νομίζω... Και εξάλλου επιμένω ότι "το κεφάλι σου προστατεύεις"... Αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό βέβαια και δεν απαιτώ να έχεις το ίδιο...
    β) μπορείς κάλλιστα να ψάξεις και να βρεις ένα μαγαζί που να σου κάνει καλύτερη τιμή από κάποιο άλλο και να το προτιμήσεις...
    γ) έχεις δίκιο, όταν σου το λέει κάποιος πωλητής σ' ένα μαγαζί... όταν σ'το λέω εγώ, ή ο τάδε εδώ μέσα, δε νομίζω να έχουμε παρόμοιο σκοπό με τον πωλητή στο μαγαζί... άρα είναι εντελώς άκυρο αυτό που λες...
    δ) το αναπόφευκτο ποτέ δεν το γλυτώνεις και επίσης δεν ξέρεις πότε θα σου 'ρθει... τα 25 χρόνια εμπειρίας βέβαια είναι κάτι που δεν το έχω ούτε κατά διάνοια, οπότε ίσως και να μη μπορώ να κρίνω σωστά πάνω σ'αυτό...
    ε) δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Σίγουρα φίλε μου δε βάζουμε ότι νάναι στο κεφάλι μας. Ένα μίνιμουμ στάνταρ αναγνωρίζεται κατά πρώτο λόγο από τις προδιαγραφές και την ποιότητα των υλικών (ισχύει εδώ πώς ότι λάμπει είναι χρυσός) και κατά δεύτερο λόγο από την τιμή.
    Ασφαλώς και δεν έχεις παρόμοιο σκοπό με τον πωλητή στο μαγαζί (από τον οποίο δεν επηρεάζομαι καθόλου). Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί από μας μπαίνουμε στη φοβία για την απόλυτη ασφάλεια και αυτό είναι μια κατάσταση που δεν έχει τελειωμό. Το πανάκριβο κράνος, τα πανάκριβα λάστιχα, το πανάκριβο δερμάτινο και δε συμαζεύεται. Δηλαδή γιατί να πάρω το Shoei των 350, αφού το Arai των 700 είναι καλύτερο. (Από τους τύπους που έχω γνωρίσει σου λέω ότι αυτό τριπάκι οδηγεί σε εγκατάλειψη της μηχανής λόγω φόβου). Μού θυμίζει λίγο το ελληνικό σύνδρομο που όλοι θέλουν να τους εγχειρήσει ο σούπερ καθηγητής τοπ Νο1 γιατρός γιατί πρόκειται για τη ζωή τους (αναρωτιέμαι ποιους εγχειρίζει ο Νο6 και ο Νο7) και στο τέλος καταλήγουν να πληρώνουν τον Νο1 και την επέμβαση να κάνει ο Νο23 βοηθός.
    Αυτά λοιπόν, το Laser που είπα το είδα ποιοτικό. Και όσο για τις τιμές σου λέω ότι σε επώνυμο μαγαζί βρήκα κι άλλο άσπρο κράνος (ονόματα δε χρειάζονται) με 180 ε που ήταν χειρότερο απ αυτά που πουλάνε στο Μοναστηράκι με 50.

    Ίσως πάλι να φταίνε τα 25 χρόνια που είπα, ήταν άλλη η νοοτροπία τότε. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι να πω ότι το πρώτο κράνος που φόρεσα (άσπρο φυσικά) ήταν μάρκας GBL (θα τα δείτε στις παλιές ταινίες του Μιχαλόπουλου και του Ψάλτη). Τα GBL ήταν ελληνικής κατασκευής (εεεεε ; ) και το όνομα νομίζω έβγαινε από τα αρχικά των κατασκευαστών (Γιώργος Βασίλης κλπ). Θυμάμαι είχε γδαρθεί η ζελατίνα και είχα αγοράσει χύμα (τότε έβγαζαν ζελατίνες που ταίριαζαν σε όλα τα κράνη) της είχα ανοίξει τις τρύπες με το τρυπάνι και έτοιμος.
    Έτσι γινόταν τότε αλλά επιβιώσαμε.. Γίνεται τώρα να μού βρωμάει το Laser αντί του Shoei ; δε γίνεται..

  7. #22

    Re: Πού θα βρώ άσπρο κράνος ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Athos
    Μπορεί να ακούγεται παραξενιά αλλά επειδή εδώ και 25 χρόνια φοράω μόνο λευκά κράνη, ΨΑΧΝΩ ΚΡΑΝΟΣ FULL FACE OXI ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΛΕΥΚΟ ΣΚΕΤΟ ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΦΙΚΑ και δε βρίσκω πουθενά, δε βγάζουν γιατί έφυγαν λέει απ τη μόδα, κι έχει γεμίσει ο τόπος ασημιά και πολύχρωμα.

    Αν πάρει πουθενά το μάτι σας κανένα άσπρο ρίξτε πληροφορία..
    Πως λέγεται το κατάστημα που βρίσκεται δίπλα στο allu fun park; Auto-Moto ή κάτι τέτοιο… Λοιπόν έχει ένα και μοναδικό κράνος ολόλευκο μεγέθους Large σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ 79 ευρώ μόνο, γνωστή μάρκα αλλά δεν θυμάμαι ποια… ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ!

  8. #23
    ριξε μια ματια στο e bay μπορει να βρεις αυτο που θες σε πολυ καλη τιμη...

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131

    Re: Re: Πού θα βρώ άσπρο κράνος ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από black-eye
    Πως λέγεται το κατάστημα που βρίσκεται δίπλα στο allu fun park; Auto-Moto ή κάτι τέτοιο… Λοιπόν έχει ένα και μοναδικό κράνος ολόλευκο μεγέθους Large σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ 79 ευρώ μόνο, γνωστή μάρκα αλλά δεν θυμάμαι ποια… ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ!
    Είδα προχθές έναν τύπο με ένα Multistrada και έσκασα από τα γέλια!Dainese μπουφάν,γάντια,alpine μπότες τουρισμού,και κράνος...Nova!!!!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. που θα βρω παιχνιδι για το ps.....
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 10:24
  2. ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ...
    από toyota στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 11:58
  3. Που Θα Βρω Ζιγκλερ?
    από sonic22 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 22:42
  4. Που Θα Βρω Manual Για Cbr 600f Μοντ.2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 11:32
  5. Που Θα Βρω Dep?????!!!!
    από geo13rs στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2004, 22:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF