Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 82

Θέμα: Προβληματισμος για αγορα Fazer

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2006
    Μηνύματα
    105

    Προβληματισμος για αγορα Fazer

    Καλησπερα. Εχω αποφασισει να παρω ενα fazer ως πρωτη "μεγάλη". Ψαχνοντας στο νετ επεσα και στο forum σας οποτε ειπα να παρω και την γνωμη σας για τους προβληματισμους μου. Αρχικα διαβαζοντας το αντιστοιχο topic αποφασισα οτι ξεχναω την εκδοση χωρις ABS (αν και ενας γνωστος μου ειχε πει οτι ειναι λιγο επικινδυνο στις στροφες). Τωρα το μονο προβλημα μου εστιαζεται στο αν αξιζει να περιμενω το '07 ή οχι. Πανω σ'αυτο θελω τις γνωσεις σας. Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να μαθω ποτε ηταν η τελευταια μεγαλη αλλαγη στα fazer (οχι lifting). Αυτο που με ανησυχει λιγο ειναι οτι αν τα λεω καλα το μοντελο του 07 πρεπει να ειναι το 4ο μοντελο που εχουν γινει μικροαλλαγες. Οποτε μπορει το '08 να βγει κατι εντελως διαφορετικο. Απο κει και περα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μια προβλεψη για το ποτε θα κυκλοφορησει το καινουργιο και τι θα γινει με τις τιμες. Δηλαδη το παλιο θα πεσει η απλα το καινουργιο θα βγει πιο ακριβο και θα κυμανθει στις τιμες του TDM? Ενδεικτικα σε μερικα μαγαζια που ρωτησα εδω στον Πειραια το βρισκω 8330?.

    Thanx.

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Προβληματισμος για αγορα Fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
    ενας γνωστος μου ειχε πει οτι ειναι λιγο επικινδυνο στις στροφες
    αν και "πολέμιος" του ABS πρεπει να πω οτι σε καμια περίπτωση δευ ισχύει το παραπανω

    δεν ειναι επικίνδυνο το ABS !!!! Ειδικά για καινούριους αναβατες

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2006
    Μηνύματα
    105
    Ως νεος οδηγος και εγω πιστευω οτι το ABS ειναι must.. Για τα υπολοιπα τι λετε? Και κατι αλλο. Απο τιμες τι παιζει? Το πουλανε παντου 8330?? Καμια προταση για αντιπροσωπια εντος Αττικης?

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2002
    Μηνύματα
    25

    ok

    Δες τι θα σου πουν και στο fazerclub.gr.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    symplektis απο αυτά που γράφεις.....































    μάλλον πατινάρεις!! :rotflmao:
    sorry δεν κρατήθηκα....

    Σοβαρά τώρα.
    Απ οτι κατάλαβα μιλάς για το 600, και οχι για το 1000.
    Ειναι μια μηχανή που πουλάει καλά, και πολλοί που δεν ξέρουν απογοητευονατι οταν δούν οτι χαμηλές-μεσαίες είναι ψόφια.
    Ενας φίλος θέλει να την πουλήσει γι αυτό το λόγο.
    Η συμβουλή μου ειναι να την κάνεις πρώτα ενα καλό και μακρύ test ride.
    Το μοντέλο κανείς δεν ξέρει πότε θα αλλάξει, μην μπαίνεις σ αυτη την διαδικασία.
    Απο ABS δεν ξέρω, δεν εχω οδηγήσει ποτέ μηχανή με ΑΒS, αλλά εκτός του ενας καλός οδηγός μπορεί να φρενάρει πιο καλά απο το ABS υπό συνθήκες, δεν νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί επικίνδυνο.
    Εκτός απο κάτι BMW που ενω λέει φρενάρεις, πέφτεις σε γιαμπ (μακριά απαλή λακούβα) και το μηχανάκι αφήνει τα φρένα....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Το κοιτουσα και εγω το fazer 600
    ειναι μηχανη πανεμορφη
    value for money καλη σε ολες τις χρησεις,ακομα και πολη
    αλλα οταν το οδηγησα απογοητευτηκα, χαμηλομεσσαιες γαματα (το ταπεινο TA650 μου φανταζε θεικο)

    αλλη μηχανη για παρομοια χρηση (με καλυτερο κινητηρα) ειναι το Kawasaki Z750S και κοντα στα λεφτα

    οποιο και να επιλεξεις οδηγησε το πρωτα και μην εμπιστευεσαι και πολυ τα περιοδικα

    αληθεια τι εχεις τωρα?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2006
    Μηνύματα
    105
    Α) Απ'οτι εχω διαβασει μεχρι στιγμης στο καινουριο Fazer θα πειραχτει λιγο ο εγκεφαλος για να καλυφθει η τρυπα στις μεσαιες και θα αλλαχθουν και τα φρενα, οποτε τα 2 μεγαλα προβληματα (λογικα) θα λυθουν.

    Β) Δυστυχως το Z750 αν και το εχει φιλος δεν με τρελαινει ως προς εμφανιση (γουστα ειναι αυτα )..

    Γ) Οσο για το τι εχω τωρα μετα απο την διετη συμβιωση μου με ενα supra προς το παρον εχω μεινει στους 4 τροχους αλλα μια και η δουλεια, το σπιτι και το πανεπιστημιο ειναι ολα Πειραια (οπου το παρκινγκ ειναι ειδος προς εξαφανιση) η επιστροφη μου στους 2 ειναι αναποφευκη..

  8. #8
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Για πες τι χρηση θα του κανεις?

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
    Α) Απ'οτι εχω διαβασει μεχρι στιγμης στο καινουριο Fazer θα πειραχτει λιγο ο εγκεφαλος για να καλυφθει η τρυπα στις μεσαιες και θα αλλαχθουν και τα φρενα, οποτε τα 2 μεγαλα προβληματα (λογικα) θα λυθουν.
    O κινητήρας είναι βασικά R6 οπότε μην περιμένεις και πολλά, αυτα που λένε ειναι ....ξέρεις.

    Τα φρένα δεν ειχαν πρόβλημα.

    Οπως και να χει κάντο μια καλή βόλτα, εχει test ride πλέον και αυτό ειναι πολύ καλό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2006
    Μηνύματα
    105
    Η χρηση που θα του κανω ειναι κυριως μεσα στην πολη και αν δω οτι βολευει (που λογικα θα βολευει) καμια μινι αποδραση μεχρι Χαλκιδα η Κορινθο κανενα Σαββατοκυριακο... Βεβαια θα μου πεις μεσα στην πολη παρε ενα beverly να κανεις δουλεια σου αλλα... ερωτας ειναι αυτος..

  11. #11
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
    Η χρηση που θα του κανω ειναι κυριως μεσα στην πολη και αν δω οτι βολευει (που λογικα θα βολευει) καμια μινι αποδραση μεχρι Χαλκιδα η Κορινθο κανενα Σαββατοκυριακο... Βεβαια θα μου πεις μεσα στην πολη παρε ενα beverly να κανεις δουλεια σου αλλα... ερωτας ειναι αυτος..
    Ενα on off με μπαγκαζιερα θα σε βολευε ποιο πολυ νομιζω

    πχ Vstrom 650(περισσοτερο ον), Transalp 650(περισσοτερο οφ)

    αν θες οπωσδηποτε street τοτε θα ελεγα δικυλινδρο V2 ,suzuki sv 650s (ειναι σε προσφορα τωρα,δεν ξερω αν απαρχουν ακομα στοκ) αλλα με χαμηλα κλιπ ον

    βεβαια αν σου αρεσει το fazer ok αλλα τουλαχιστον το μοντελο 2007 με τις βελτιωσεις που αναφερεις (που δεν τις πολυπιστευω οπως ειπε και αλλος φιλος παραπανω) και με αυξημενο κοστος συντηρησης σε σχεση με V2

    οδηγησε το ομως πρωτα

    αν θες και ποιο λιγα κυβικα το ψαχνουμε

  12. #12
    σιγά μην βγάλετε και μπουρούχι το fazer ρε σεις.

    το z750 είναι 750cc

    για μετά τις 7000 στροφές δεν μιλάτε όμως τι γίνεται???????????

    7000 - 16000

  13. #13
    ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΑ ΦΡΕΝΟ ΛΙΓΟ....
    ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗ!

    ΦΙΛΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΟΜΟΡΦΟ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΓΡΗΓΟΡΟ ΟΤΑΝ ΘΕΣ...

    ΤΟ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 15000 ΧΙΛ!

    ΧΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...

    ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 7000 ΚΑΙ ΠΑΝΩ...

    Η ΤΡΥΠΑ ΣΤΙΣ ΜΕΣΣΑΙΕΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ...
    ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ...
    ΝΕΑ ΦΡΕΝΑ-ΝΕΑ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ-ΝΕΟ ΨΑΛΙΔΙ-ΝΕΕΣ ΣΚΛΗΡΕΣ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
    ΝΕΑ ΟΡΓΑΝΑ-ΝΕΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

    WWW.YAMAHA-MOTOR.COM
    ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΔΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ!
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ...ΧΕΧΕ!
    ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑΝ...
    ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2006
    Μηνύματα
    105
    Το site το ελιωσα χθες και τα αντιστοιχα υπαρχουν και στο ευρωπαικο.. Το θεμα ειναι ποτε ερχεται το καινουργιο και πως θα τα παει απο τιμη.. Καμια πληροφορια επι του θεματος??

  15. #15

    Re: Προβληματισμος για αγορα Fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
    Καλησπερα. Εχω αποφασισει να παρω ενα fazer ως πρωτη "μεγάλη". Ψαχνοντας στο νετ επεσα και στο forum σας οποτε ειπα να παρω και την γνωμη σας για τους προβληματισμους μου. Αρχικα διαβαζοντας το αντιστοιχο topic αποφασισα οτι ξεχναω την εκδοση χωρις ABS (αν και ενας γνωστος μου ειχε πει οτι ειναι λιγο επικινδυνο στις στροφες). Τωρα το μονο προβλημα μου εστιαζεται στο αν αξιζει να περιμενω το '07 ή οχι. Πανω σ'αυτο θελω τις γνωσεις σας. Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να μαθω ποτε ηταν η τελευταια μεγαλη αλλαγη στα fazer (οχι lifting). Αυτο που με ανησυχει λιγο ειναι οτι αν τα λεω καλα το μοντελο του 07 πρεπει να ειναι το 4ο μοντελο που εχουν γινει μικροαλλαγες. Οποτε μπορει το '08 να βγει κατι εντελως διαφορετικο. Απο κει και περα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μια προβλεψη για το ποτε θα κυκλοφορησει το καινουργιο και τι θα γινει με τις τιμες. Δηλαδη το παλιο θα πεσει η απλα το καινουργιο θα βγει πιο ακριβο και θα κυμανθει στις τιμες του TDM? Ενδεικτικα σε μερικα μαγαζια που ρωτησα εδω στον Πειραια το βρισκω 8330?.

    Thanx.
    Αγαπητέ το Fazer είναι μια πολύ καλή αγορά και για μηχανή και για πρώτη μηχανή.

    Κι εγώ ως πρώτη μηχανή την αγόρασα και μέχρι τώρα (25000χλμ από τον Απρίλιο 2005) βλέπω πόσο συνολικά καλή κίνηση έκανα.

    Τα Fazer αλλάζουν όπως φαίνεται ανα 2 χρόνια. Οπότε και το 2008 μάλλον το Fazer S2 θα παίζει στις βιτρίνες.

    Στις τιμές του TDM αποκλείεται να φτάσει, αν και απορώ γιατί δεν φτάνει τις τιμές του Fazer το TDM

    Κοίτα, εγώ όταν το αγόρασα είχε 7850 ευρά χωρίς ABS μετρητοίς από επίσημο αντιπρόσωπο και τα ρέστα. Μέχρι τώρα δεν βρέθηκα ποτέ σε κατάσταση ώστε το ABS να με βοηθούσε. Ακόμη και μια φορά σε πάγο που προσπάθησα να σταματήσω μετά από σούζα, σοκαρισμένος για το πως έκανα σούζα και μετά είχε πάγο που δεν τον είχα πάρει χαμπάρι....κι εκεί στην τρέλα μου απάνω με τα συμβατικά φρένα σταμάτησα πρίν τη διασταύρωση άνετα κι ωραία.

    Για να πω την αλήθεια από το Δεκεμβριο του 1996 που έβγαλα δίπλωμα για αμάξι ποτέ δεν χρειάστηκε να δοκιμάσω το ABS σε κανένα όχημα που οδηγούσα, παραμόνον μόνος μου σε άδειο δρόμο από τα 190χ.α.ω. για να δω τι είναι αυτό τα ABS τέλος πάντων.

    Τα 8330ευρά με ABS μια χαρά μου φαίνοντε για μηχανή από επίσημο αντιπρόσωπο Yamaha. Τσιμπιμένο σαν τιμή από Yamaha, για να λέμε και την αλήθεια, αλλά τόσο κάνει.

    Τι να σου πω, είναι μια διαχρονικά καλή μηχανή. Οικονομικό, απροβλημάτιστο, με καλή υποστήριξη στα σέρβις και στα ανταλλακτικά του, εύκολο να το μάθεις να το οδηγάς, εύκολο για κάθε μέρα, άνετο στο ταξίδι.

    Το μόνο ζήτημα είναι πως από το ρελαντί μέχρι τον κόφτη στις 14000rpm με 600c.c. δεν μπορεί να καταναμηθεί η ροπή ομοιόμορφα, πρέπει να μάθεις να έχεις τη σωστή σχέση τη σωστή στιγμή, δηλαδή να μάθεις να "μετράς" την κίνηση. Π.χ. μπορείς να πηγαίνεις με 6η και 30-35χ.α.ω. χαλαρά και οικονομικά, χωρίς ίχνος σκορτσαρίσματος και απλός θα πρέπει να έχεις το νού σου πως αν χρειαστεί να επιταχύνεις, να είσαι έτοιμος να κατεβάσεις 3 (τρείς) ταχύτητες με τη μία. Και σιγά τα ωά δηλαδής. Anyway, μετά τις 7000rpm πάει πολύ γρήγορα.

    ΆΆΆ το καλύτερο, το 2007 μοντέλο έχει στροφόμετρο με βελόνα.......ναί ρε γμτ, όλοι οι κατασκευαστές με τα δήθεν ψηφιακά το πήρανε χαμπάρι και τα κόψανε. Ευτυχώς. Τυχεράκια......

    Ειληκρινά παίδες, κάθε μέρα την οδηγάω κάθε μέρα την ανάβω-σβήνω γύρω στις 10 φορές μέσα στην πόλη και άν έχει καλή μέρα πετάγομαι και καμιά ψιλή βόλτα, δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό, ούτε στην μίζα ούτε πουθενά. Μόνον λάδια και βενζίνη...και Μ3 metzeler και Ohlins μπρός πίσω αναρτήσεις και ταλιμπάν και όλα καλά και έμορφα......

    Αυτά. Απορίες?

    edit: σωστά στα λέει και ο φίλος πιο πάνω.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15
  2. Γνωμη για αγορα μηχανης.. Προβληματισμος-Ανωμαλια
    από Chris1983gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2010, 18:18
  3. βοηθεια για αγορα fazer
    από ikaros892003 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 19:03
  4. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  5. Οποιος ενδιαφέρεται για αγορά!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 22:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF