Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Tiger του κουτιού ή GS 1150 μεταχειρισμένη?

  1. #1

    Tiger του κουτιού ή GS 1150 μεταχειρισμένη?

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

    Αν και είναι 1η φορά που post-άρω στο forum, εδώ και αρκετό καιρό μπαίνω και παρακολουθώ τις συζητήσεις των μελών, αν και όχι όσο συχνά θα ήθελα λόγω φόρτου εργασίας.

    Αφορμή για το post αυτό αποτελεί ο προβληματισμός που έχω εδώ και κάποιο καιρό σχετικά με την μηχανή που σκέφτομαι να αγοράσω. Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας και βεβαίως θα ήθελα πραγματικά να ακούσω τις δικές σας άποψεις.

    Είμαι κάτοχος ενός KLE 500 για πολλά χρόνια και ετοιμάζομαι πολύ σύντομα να προβώ στην αγορά μιας μεγαλύτερης on-off.
    Η χρήση για την οποία θα προορίζεται η μηχανή θα είναι για τις καθημερινές μου μετακινήσεις μέσα στην πόλη καθώς και για κανένα ταξιδάκι στους εθνικούς μας δρόμους, στο οποίο αν βρω και κανέναν εθνικό κατσικόδρομο, όπως συνήθως πετυχαίνω το καλοκαίρι κυρίως, να μην κολώσω και να χωθώ.

    Για την αγορά της μηχανής μπορώ να διαθέσω γύρω στα 10000€. Με τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω μπορώ είτε να αγοράσω μια Triumph Tiger του κουτιού (μαζί με τις βαλίστες της) είτε μία BMW GS 1150 μεταχειρισμένη 3-4 χρόνων.

    Αν με ρωτήσετε ποια μηχανή γουστάρω περισσότερο τότε η απάντηση είναι ξεκάθαρα η GS. Δεν με χαλάει και η Tiger, κάθε άλλο μάλιστα, αλλά η GS μου κάνει ένα-δύο κλικ παραπάνω. Αλλά άλλο μία καινούρια μηχανή και άλλο μια μεταχειρισμένη.

    Αν και υπαρχούν ακόμα πολλά να πω, σκέφτομαι να βάλω προς το παρόν μία τελεία και ότι άλλους προβληματισμούς έχω να σας τους εκθέσω στα πλαίσια του επικοδομιτικού διαλόγου που ελπίζω να κάνουμε.

    Να σημειώσω μόνο ότι δεν με ενδιαφέρει κάποα άλλη μοτοσυσκλέτα εκτός από τις 2 παραπάνω. Ισως να με ενδιέφεραν και οι αντίστοιχες προτάσεις της Aprillia και της Honda αν (καινουριες) κόστιζαν κάτι λιγότερο, αφού για μεταχειρισμένες δεν το συζητώ.


    Εν αναμονή των απαντήσεων σας λοιπόν.

    Χαιρετώ προς το παρόν

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    H mixani einai basika thema... ka..as!
    Ti se ftiaxnei perissotero? E ayto na pareis.
    Kalo omwws tha itan na kaneis ena kalo test ride kai sta dyo.
    Apo kei kai pera eimai tis gnwmis pws mia kainourgia motosikleta einai panta kalyteri se genikes grammes apo mia metaxeirw,
    Alla eipame... thema ti sou aresei...

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    H mixani einai basika thema... ka..as!
    για εμένα είναι και θέμα κα...ας αλλά όχι μόνο θέμα κα...ας. Πριν 10-15 χρόνια ήταν μόνο θέμα κα..ας αλλά άλλαξαν τα πράγματα από τότε, εγώ άλλαξα δηλαδή.

    Πλέον υπάρχει και το οικονομικό θέμα, αλλά και θέματα αξιοπιστίας και χρηστικότητας.

    Εχω οδηγήσει και τις δύο για λίγο όμως και έμεινα πολύ ικανοποιημένος και από τις δύο. Ψιλοδιαφορές υπάρχουν αλλά στα πλαίσια της χρήσης που σκοπεύω να της κάνω και στους ρυθμούς στους οποίος θέλω να την πηγαίνω, οι ψιλοδιαφορές αυτές δεν έχουν καμία σημασία.

  4. #4
    Ειτε Triumph παρεις...ειτε BMW...για μενα τα ιδια σκ@τ@ ειναι. Η BMW ειναι 1150 cc και εχει κατω απο 100 hp (απαραδεκτο) και εχει παρουσιασει γενικα προβληματα σε ηλεκτρικα κυριως.
    Η Tiger φαινεται ανανεωμενη αλλα παραμενη Triumph. Σαν αγγλικη μοτοσυκλετα δεν εχει και την καλυτερη φημη και λογο του οτι ειναι ολοκαινουριο μοντελο (περα απο το ονομα εχουν αλλαξει σχεδον ολα) δε ξερεις τι θα σου βγει.
    Αφου θες να παιξεις σε αυτη τη κατηγορια ...εγω θα προτεινα Tiger. Η ΒΜW εχει πολιοφορεθει! και πιστευω οτι για τα λεφτα της δε προσφερει πολλα περισσοτερα απο το ονομα...αντε και την ξεχωριστη εμφανηση:wacko:

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    Η Tiger φαινεται ανανεωμενη αλλα παραμενη Triumph. Σαν αγγλικη μοτοσυκλετα δεν εχει και την καλυτερη φημη και λογο του οτι ειναι ολοκαινουριο μοντελο (περα απο το ονομα εχουν αλλαξει σχεδον ολα) δε ξερεις τι θα σου βγει.
    Πρέπει να υπάρχει μία παρεξήγηση για την οποία ευθύνομαι εγώ μιας και δεν το διευκρίνησα. Δεν μιλώ για το ολοκαίνουριο μοντέλο της Tiger αλλά για το προηγούμενο το οποίο υπάρχει σε stock και θέλουν να το ξεφορτωθούν για αυτό και το πουλάνε 10000€ με όλα τα extra του.

    Φίλε με το Ζ 750 (έχεις το πιο πρόστυχο και σεξυ μηχανάκι που παίζει) , αν το versys ήταν λίγο πιο άνετο για ταξίδια και είχε προβλευθεί να παίρνει και μπαγαζιέρες δεν θα το συζητούσα. Εχω το kle 500 πολλά χρόνια, το έχω πάει σε μέρη που μόνο καθαρόαιμα πήγαιναν και δεν με πρόδωσε ποτέ. Α ρε kawasaki. Τες πα, Off topic.

  6. #6
    Εχω υπάρξει κάτοχος 3 tigers από τα πρωτα με καρμπυρατερ μέχρι το τελευταίο 955 τις χυτές ζάντες που έχει βγει προσφορά τώρα , κανένα ουσιαστικό πρόβλημα με μέση χρηση 25000 χλμ ανά μοντέλο , το πρωτο μου του 95 έχει αυτή τη στιγμή 130000 και συνεχίζει.

    Το τελευταίο το έχω σε μαγαζί προς πώληση , εδώ και 3 μήνες εχω πάρει από τα τελευταία 1150
    που είχαν μείνει ( η έκδοση adventure η οποία συνέχιζε μεχρι που βγήκε πρόσφατα η έκδοση με τον 1200 κινητήρα )

    Ανάλογα τι θέλεις ,το tiger είναι σαφώς πιο γρήγορο εχεις ταχύτητα ταξιδιού 160 ενώ στο
    bmw θα είσαι στα 140 ( επίσης τα απλά 1150 έχουν πιο μακριά 6η αυτό ποτέ δεν μου άρεσε ),
    εκτιμώ ότι το ευρος ανεσης στο bmw είναι 120-160 , ενώ στον τιγρη 140-180

    Το θέμα βάρους πολύ σημαντικό ο τίγρης είναι πούπουλο στους επιτόπιους ελιγμούς ενώ με το
    bmw πρέπει να προσέχεις στα φανάρια στο πάρκινγκ κλπ μη σου γείρει ( στη κίνηση από 20+ είναι εξίσου καλό )

    Επίσης βρίσκω ότι το βρετανικό έχει καλύτερα φώτα ενώ από σκουριές και περιφερειακά μικροπροβλήματα τα βάζω στην ίδια κατηγορία. ( πχ στο tiger το σώμα της εξάτμισης εμφανίζει ψωρίαση στα διαφράγματα ενώ στο bmw με 4000χλμ έχει αρχίσει να χανει τη λάμψη στους λαιμούς )

    Πιστεύω οτι οι γερμανοί σαφώς τα υπερκοστολογούν , όμως στα βασικά σερβις είναι πιο βατοί
    και σαφώς μπορείς να τα κάνεις και ο ίδιος ( αλλάζω πανεύκολα λάδια και βαλβολίνες ) η μόνη ηλιθιότητα των γερμανών είναι η θέση της μπαταρίας κάτω από το ντεπόζιτο βάλε ξηρή για ηρεμία.

    Πάρε αυτή που σου αρέσει περισσότερο , και καλές βόλτες

  7. #7
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438

    Re: Tiger του κουτιού ή GS 1150 μεταχειρισμένη?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis


    Να σημειώσω μόνο ότι δεν με ενδιαφέρει κάποα άλλη μοτοσυσκλέτα εκτός από τις 2 παραπάνω. Ισως να με ενδιέφεραν και οι αντίστοιχες προτάσεις της Aprillia και της Honda αν (καινουριες) κόστιζαν κάτι λιγότερο, αφού για μεταχειρισμένες δεν το συζητώ.

    Να πω κι εγώ ότι φίλος αγόρασε πρόσφατα το Βαρκαδέρο και είναι πολύ ευχαριστημένος. Το πήρε 10000 ευρώ, έχει ρίξει την τιμή του η Honda.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Γαιδαράκος
    Εχω υπάρξει κάτοχος 3 tigers....
    Σαν τα πουκάμισα τις άλλαζες. Ωραίος!!!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Γαιδαράκος
    Ανάλογα τι θέλεις ,το tiger είναι σαφώς πιο γρήγορο εχεις ταχύτητα ταξιδιού 160 ενώ στο
    bmw θα είσαι στα 140 ( επίσης τα απλά 1150 έχουν πιο μακριά 6η αυτό ποτέ δεν μου άρεσε ),
    εκτιμώ ότι το ευρος ανεσης στο bmw είναι 120-160 , ενώ στον τιγρη 140-180
    Σημαντική πληροφορία αυτή. Ξανά ωραίος!!!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Γαιδαράκος
    Το θέμα βάρους πολύ σημαντικό ο τίγρης είναι πούπουλο στους επιτόπιους ελιγμούς ενώ με το bmw πρέπει να προσέχεις στα φανάρια στο πάρκινγκ κλπ μη σου γείρει ( στη κίνηση από 20+ είναι εξίσου καλό )
    Πίστευα ότι ίσχυε ακριβώς το αντίθετο λόγω πιο χαμηλού κέντρου βάρους που φαίνεται τα έχει η BMW λόγω του boxer κινητήρα. Ξανά μανά ωραιός!!!

  9. #9

    Re: Re: Tiger του κουτιού ή GS 1150 μεταχειρισμένη?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
    Να πω κι εγώ ότι φίλος αγόρασε πρόσφατα το Βαρκαδέρο και είναι πολύ ευχαριστημένος. Το πήρε 10000 ευρώ, έχει ρίξει την τιμή του η Honda.
    10300€ έχει αλλά βάλε και τρεις βαλίστες που θα χρειαστώ πάμε σίγουρα στα 11000 ενώ με την Tiger με 9900€ ξεμπέρδεψα. Μόνο συναγερμό χρειάζεται.

  10. #10
    παιρνεις τον τιγρη και καθαριζεις ....καινουριο με βαλιτσες.

    μεταχειρισμενο .....αντε ψαχνε αν επεσε,αν πειραξε κοντερ ......ισως θα χρειαστει λαστιχα και διαφορα αλλα και βαλιτσες .

    απο την μικρη μου εμπειρια ,θα επαιρνα το καινουριο μοτορι η θα περιμενα να μαζεψω χρηματα να παρω την 1200 καινουρια .

  11. #11
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    παιρνεις τον τιγρη και καθαριζεις ....καινουριο με βαλιτσες.

    μεταχειρισμενο .....αντε ψαχνε αν επεσε,αν πειραξε κοντερ ......ισως θα χρειαστει λαστιχα και διαφορα αλλα και βαλιτσες .

    +100000

    απο την μικρη μου εμπειρια ,θα επαιρνα το καινουριο μοτορι η θα περιμενα να μαζεψω χρηματα να παρω την 1200 καινουρια .

    +100000000000


  12. #12
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
    ... αν το versys ήταν λίγο πιο άνετο για ταξίδια και είχε προβλευθεί να παίρνει και μπαγαζιέρες δεν θα το συζητούσα....
    σορυ που πετάγομαι σα τη πορδη σε συζητηση που ουσιαστικα δεν εχω αποψη (μιας και δεν ειναι τα on-off η αδυναμία μου... αλλα γουστα ειναι αυτα)

    αλλα μιας και το εθεσες μολις εχθες ειδα τη σειρα αξεσουαρ της Kawasaki για το versys Και μου εκανε εντυπωση οτι εχει βγαλει πλαϊνές βαλιτσες original accessory Και μαλιστα πιάνουν πανω στο υποπλαισιο και οχι πανω σε αλλη επιπλεον κατασκευή!!!! δηλ ετοιμο για βαλιτσες απο τη μανα του το versys!!!! για ξανακοίταξε το....

    http://www.kawasaki.co.uk/versys/def...sp?Sub=6543773


  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    να το βρηκα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	versys.jpg 
Προβολές:	410 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	69630

  14. #14
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    σορυ που πετάγομαι σα τη πορδη σε συζητηση που ουσιαστικα δεν εχω αποψη (μιας και δεν ειναι τα on-off η αδυναμία μου... αλλα γουστα ειναι αυτα)

    αλλα μιας και το εθεσες μολις εχθες ειδα τη σειρα αξεσουαρ της Kawasaki για το versys Και μου εκανε εντυπωση οτι εχει βγαλει πλαϊνές βαλιτσες original accessory Και μαλιστα πιάνουν πανω στο υποπλαισιο και οχι πανω σε αλλη επιπλεον κατασκευή!!!! δηλ ετοιμο για βαλιτσες απο τη μανα του το versys!!!! για ξανακοίταξε το....

    http://www.kawasaki.co.uk/versys/def...sp?Sub=6543773


    μλκα, χαραμιζεσαι!!!


    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    .... η θα περιμενα να μαζεψω χρηματα να παρω την 1200 καινουρια .
    Φίλε μου τα 16+ χιλιάρικα που θέλει και να τα είχα δεν θα τα έδεινα, γιατί το θεωρώ κοροιδία.
    Να μιλάγαμε για μία μηχανή όπως η ΖΖR 1400 όπου πληρώνεις την τελειότερη τεχνολογία που παίζει αυτή την στιγμή, τότε πάσο, να τα δώσω 1000 φορές. Αλλά η μπέμπα είναι σαφώς υπέρ-υπερτιμολογημένη και τα αξεσουάρ της είναι ακόμα πιο ακριβά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. GS 1150 kaiei ladia?
    από melissos28 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 08:15
  2. Agora gs 1150
    από Alkis750 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF