Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Ανοιγμα τερμα γκαζιου;

  1. #1

    Question Ανοιγμα τερμα γκαζιου;

    Ρε παιδια, συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι ηλιθια, αλλα αυτο το θεμα με καιει εδω και καιρο και θελω να το ρωτησω: τι θα συμβει αν ανοιξω πολυ γκαζι (πχ 8-10 χιλ στροφες) -η ακομα περισσοτερο δωσω τερμα γκαζι- απο σταση και ξεκινησω ετσι;;

    Τι θα κανει η μηχανη; Αν υποθεσουμε οτι εχει καλη προσφυση θα μου ερθει καπακι; Θα σπινιαρει εκτος ελεγχου; Τιποτα απο ολα αυτα;

    Εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο; Τι συνεβει;
    Ειλικρινα θελω να μαθω μιας και παντα ξεκιναω προσχεκτικα και ποτε δεν εχω δωσει στροφες απο σταση. Εχω ανοιξει πολυ η και τερμα γκαζι απο ρολαριστη πρωτη, αλλα οχι απο σταση...
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    φιλε μου παιζει μεγαλο ρολο που εχεις το σωμα σου και με ποιο τροπο θα ανοιξεις το γκαζι(γρηγορα και σταδιακα ή γρηγορα και αποτομα)...

    αν το εχεις πολυ πισω και εχει καλη προσφυση σε βλεπω να βλεπεις τον ουρανο αναποδα....

    αν το εχεις πολυ μπροστα και εχει παλι καλη προσφυση και εχεις και πολυ καλη εμπειρια θα κανεις ενα τελειο γρηγορο ξεκινημα....βλεπε dragster....

    με τον ιδιο τροπο αλλα οχι τοσο αποτομα το γκαζι μπορεις να κανεις και burn-out(το γλυστριμα που λες)

    αν δεν εχει καλη προσφυση τοτε και στις δυο περιπτωσεις θα σου γλυστραει ο τροχος και αν εισαι και κουλος (δε λεω για σενα ) σε βλεπω να τη μαζευεις απο κανα χωραφι....:rotflmao:
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  3. #3
    Ειπαμε οτι υποθετουμε πως ισχυουν τα εξης:

    - Καλη προσφυση
    - Ανοιγμα τερμα (η τουλαχιστον πολυ) γκαζι απο σταση

    Και επισης η ερωτηση: το εχει κανει καποιος; Ζηταω εμπειριες απο οσους το εχουν επιχειρησει.
    Νίκος
    Open Horizons

  4. #4
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    ετσι οπως λες...μονο dragsterαδες....

    και εγω... δεν το εχω κανει....με σχεδον τερμα....
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  5. #5
    σπαζε πρωτη και δευτερα και θα γ@μησεις το μηχανακι σου .......απλα πραγματα

  6. #6
    Μια πιο αναλυτικη απαντηση θα βοηθουσε φιλε Ζολοτα.... Ρωταω το ΤΙ θα συμβει -πως θα αντιδρασει η μηχανη...
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #7
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    σπαζε πρωτη και δευτερα και θα γ@μησεις το μηχανακι σου .......απλα πραγματα
    εγω σπαω 1η και 2α 2μιση+ χρονια (με το τελευταιο μηχανακι μου) και ολα τα αλλα χρονια που οδηγαω μηχανη με ολα τα αλλα μηχανακια μου και κανενα δεν επαθε το παραμικρο...

    οτι να'ναι λετε και τρομαζετε τους ανθρωπους!

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Ανοιγμα τερμα γκαζιου;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Ρε παιδια, συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι ηλιθια, αλλα αυτο το θεμα με καιει εδω και καιρο και θελω να το ρωτησω: τι θα συμβει αν ανοιξω πολυ γκαζι (πχ 8-10 χιλ στροφες) -η ακομα περισσοτερο δωσω τερμα γκαζι- απο σταση και ξεκινησω ετσι;;

    Τι θα κανει η μηχανη; Αν υποθεσουμε οτι εχει καλη προσφυση θα μου ερθει καπακι; Θα σπινιαρει εκτος ελεγχου; Τιποτα απο ολα αυτα;

    Εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο; Τι συνεβει;
    Ειλικρινα θελω να μαθω μιας και παντα ξεκιναω προσχεκτικα και ποτε δεν εχω δωσει στροφες απο σταση. Εχω ανοιξει πολυ η και τερμα γκαζι απο ρολαριστη πρωτη, αλλα οχι απο σταση...
    ειναι απλα τα πραγματα

    αν ειναι ζεστα τα λαστιχα σου και ο δρομος εχει προσφυση θα σηκωθει σουζα. αν επιμενεις θα σε φερει καπακι οπως τα λες (για Ζ750 μιλαμε ε... αν εχεις κανα ψοφιο... ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ!)

    αν δεν εχει προσφυση και αν εχεις κρυα λαστιχα θα σπιναρει βιαια μεχρι να σταματησεις ή αν δε στηριχτεις καλα στα ποδια σου βρεθεις κατω ξαπλωμένος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  9. #9
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430

    Re: Ανοιγμα τερμα γκαζιου;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Εχω ανοιξει πολυ η και τερμα γκαζι απο ρολαριστη πρωτη, αλλα οχι απο σταση...
    αν δεν συμπλεκταρες λιγο θα ανεβασε οπως ανεβαζει.

    Αν συμπλεκταρες θα ειδες εαν θα βρεξει
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    οτι να'ναι λετε και τρομαζετε τους ανθρωπους!
    δλδ ειτε ξεκινας νορμαλ ,ειτε πηγαινοντας το μοτερ στα κοκκινα ειναι το ιδιο πραγμα ? εσυ λες οτι δεν ειχες προβλημα μεχρι τωρα ,οκ .

    ας πουμε οτι ειμαι ασχετος και κοτα και δεν σπαω τις 2 πρωτες ταχυτητες ......Απαντησεις αλλος ????

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    δλδ ειτε ξεκινας νορμαλ ,ειτε πηγαινοντας το μοτερ στα κοκκινα ειναι το ιδιο πραγμα ? εσυ λες οτι δεν ειχες προβλημα μεχρι τωρα ,οκ .

    ας πουμε οτι ειμαι ασχετος και κοτα και δεν σπαω τις 2 πρωτες ταχυτητες ......Απαντησεις αλλος ????
    κοιτα δε θα κατσω να επιχειρηματολογήσω για το αν θα παθει κατι το μηχανακι αν το ανοιγεις στις 2 πρωτες ταχύτητες... ειναι σιγουρο οτι δε παθαινει τιποτα γιατι οπως προ-ειπα το κανω συστηματικά και κατα εξακολούθηση. τα λαστιχα την ακουνε λιγο το ιδιο και η αλυσιδα αλλα αμα ειναι να ανοιγω με μετρο το γκαζι καλυτερα με μετρό να πηγαίνω (α καλοοο εεεε)

    εκτός αν χαλανε τα honda

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    καλυτερα με μετρό να πηγαίνω (α καλοοο εεεε)

    εκτός αν χαλανε τα honda
    1. δεν παιζει μετρο δω πανω

    2. εισαι καβασοσκυλο

    3. ας μιλησουν τα χοντοσκυλα

  13. #13
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    σπαζε πρωτη και δευτερα και θα γ@μησεις το μηχανακι σου .......απλα πραγματα
    Τι σημαίνει σπάω!? (Επ, μην γελάς! Ρε μην γελάς λέω )

    Ξεκινάει η μηχανή από 0χιλ με πρώτη -> φτάνω λίγο πριν την κόκκινη περιοχή στο στροφόμετρο και βάζω δευτέρα χωρίς να πατήσω καθόλου συμπλέκτη? (πέφτω στις μισές στροφές)...

    Και κάτι άλλο: Transalp 650 είναι δυνατόν να σηκωθεί σούζα? Όχι ότι θα το δοκιμάσω... Περιέργεια

  14. #14
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    εγω σπαω 1η και 2α 2μιση+ χρονια (με το τελευταιο μηχανακι μου) και ολα τα αλλα χρονια που οδηγαω μηχανη με ολα τα αλλα μηχανακια μου και κανενα δεν επαθε το παραμικρο...

    οτι να'ναι λετε και τρομαζετε τους ανθρωπους!
    +1

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
    Τι σημαίνει σπάω!? (Επ, μην γελάς! Ρε μην γελάς λέω )

    Ξεκινάει η μηχανή από 0χιλ με πρώτη -> φτάνω λίγο πριν την κόκκινη περιοχή στο στροφόμετρο και βάζω δευτέρα χωρίς να πατήσω καθόλου συμπλέκτη? (πέφτω στις μισές στροφές)...

    Και κάτι άλλο: Transalp 650 είναι δυνατόν να σηκωθεί σούζα? Όχι ότι θα το δοκιμάσω... Περιέργεια
    Και του σπανού τα γένια σηκώνονται σούζα.....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2011, 01:13
  2. wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού
    από vicatsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 18:53
  3. Απότομη απόκριση γκαζιού σε άνοιγμα-κλείσιμο
    από lamoun στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 08:34
  4. ανοιγμα γκαζιου και διακοπες....
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 13:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF