Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας

  1. #1

    Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας

    Καταρχάς χαιρετώ όλα τα μέλη αυτού του forum. Είμαι κάτοχος αυτή τη στιγμή ενός Gilera DNA 50. Παλιότερα είχα ένα scooter της Piaggio αλλά μόλις είδα το DNA τρελλάθηκα από τον συνδιασμό scooter και μοτοσυκλέτας.

    Τώρα σκέφτομαι να προχωρήσω μέσα στους επόμενους μήνες στην αγορά 2τροχου οπότε θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Αρχικά ήμουν ανάμεσα σε Aprilia RS 125 και Derbi GPR 125 Racing. Μετά κάποιος μου πρότεινε και το Hyosung GT250. Αυτό που θέλω είναι μοτοσυκλέτα στο αγωνιστικό στυλ αυτών που ήδη ανέφερα.

    Την προηγούμενη βδομάδα πήγα και είδα και τα τρία τελικά.

    Το Hyosung εμφανισιακά είναι πολύ ωραίο και με τον όγκο του δείχνει για πολύ μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα. Η τιμή του είναι 4.250 δηλαδή πολύ καλή αν αναλογιστεί κανείς ότι παίρνεις τετραχρονο 250άρι (δικύλινδρο V). Πολύ καλό επίσης το ότι έχει διπλό δισκόφρενο μπροστά. Ο πωλητής μου είπε ότι το εργοστάσιο το άνοιξε στην Κορέα η Suzuki. Βεβαια ακόμα με προβληματίζει το θέμα της αξιοπιστίας.

    Έπειτα πήγα και είδα το Aprilia το οποίο δείχνει πολύ πιο όμορφο από κοντά. Η τιμή του είναι 4.650 και είναι ίσως ένα από τα δυνατότερα 125άρια. Έχει πολύ καλό πλαίσιο και αναρτήσεις κατευθείαν από την αγωνιστική έκδοση. Η πωλητής μάλιστα μου είπε ότι το ρεζερβουάρ του είναι από ανθρακονήματα για μείωση του βάρους του. Γενικά έχει πολύ καλό design αλλά μου την σπάει που έρχεται μόνο σε μάυρο χρώμα καθώς θα προτιμουσα κάτι πιο έντονο. Από πλευράς αξιοπιστίας έχω κάποιες αμφιβολίες λόγω προέλευσης του.

    Τέλος είδα και το Derbi το οποίο είναι επίσης πολύ όμορφο. Η τιμή του είναι 4.625 συν το ότι από εκεί που ρώτησα μου κάνουν δώρο και μια δωροεπιταγή των 800 ευρώ για να πάρω εξοπλισμό. Και σε αυτή την μοτοσυκλέτα πολλά μέρη προέρχονται από την αγωνιστική έκδοση. Βγαίνει σε 3 χρώματα (μαύρο, κόκκινο, ασημί) αν και η ποιότητα συναρμολόγησης των πλαστικών δεν με εντυπωσίασε πολύ. Άρεσε και στην κοπέλα μου περισσότερο (τελικά έχει πλάκα να παίρνείς κοπέλα μαζί σου όταν διαλέγεις μοτοσυκλέτα).

    Θα ήθελα, λοιπόν, να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Νομίζω ότι έχω πελαγώσει και δεν ξέρω ποια να διαλέξω.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    αν θα μπαινεις πιστα συχνα προτιμησε το rs(που βγαινει κ σε ασπρο).....η το gpr παρομοιο θα ναι.για το αλλο δν ξερω τπτ.λογικα καλυτερα 4τ αν το θες κυριως για δρομο.

    κ καλως ηρθες!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    ...φιλε


    1.Μακρια απο το κορεατικο γιατι μετα απο τον ενα χρονο θα σου χει μεινει μονο το πλαισιο.Παρδοσιακα εχουν αθλια ποιοτητα κατασκευης.

    2.Το RS ειναι ΠΟΛΥ σωστο σαν κατασκευη και design αλλα επειδη ειναι διχρονο πρεπει να εχεις ενα μαστορα που να γνωριζει το αντικειμενο και πρεπει να το σεβεσαι πολυ στην καθημερινοτητα του.Για περισσοτερες πληροφοριες,ρωτα τα παιδια εδω .Θα χαρουν να σου απαντησουν σε οτι απορια εχεις.

    3.Για το derbi δεν ξερω πολλα.Σαν το παραπανω αλλα χειροτερο σε ποιοτητα και λιγο καλυτερο σε αξιοπιστια..

  4. #4
    Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις τους. Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά είχα πρόβλημα με την συνδεση μου με το internet.

    Η αλήθεια είναι ότι θέλω μια μεγαλύτερη μηχανή από αυτή που έχω γιατί θέλω να μπορώ να κάνω και κάποια κοντινά ταξιδάκια. Στα Aprilia και Derbi με προβληματίζει λίγο το ότι είναι δίχρονα και σχετικά λίγα κυβικά. Φοβάμαι ότι σε κάποιο ταξιδάκι (μιλάω για περίπου 200 χλμ. ακτίνα από το σπίτι μου) μήπως μου μείνει στα χέρια. Επίσης ακούω και ότι και τα δύο έχουν δύο εκδόσεις, την "ελεύθερη" και την "φιμωμένη". Μήπως αν βγάλω τους κόφτες θα έχω περισσότερες φθορές στον κινητήρα και άρα μειωμένη αξιοπιστία; Έπειτα σκέφτομαι και το Hyosung που είναι 250 και τετράχρονο (άρα πιο άνετο σε ταξίδι) αλλά μαθαίνω ότι είναι και αερόψυκτο (δεν είναι μειονέκτημα αυτό?) καθώς μάλλον πρόκειται κινήτήρες Suzuki προηγούμενης γενιάς. Σε αυτό όμως με ανησυχεί η αξιοπιστία του αλλά και το αν θα βρήσκω ανταλλακτικά. Μήπως αν τελικά το πάρω και δεν με ικανοποιήσει θα το έχω "παντρευτεί" καθώς ποιος θα αγοράζει μεταχειρισμένη μοτο άγνωστης σχετικά μάρκας;

    Μήπως όμως είμαι λίγο υπερβολικός σε αυτά που λέω?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto1.jpg 
Προβολές:	793 
Μέγεθος:	41,1 KB 
ID:	71394

  5. #5
    φιλε εγω θα σου πω μονο το εξής, καθώς βλεπω πως ευτυχώς το έχεις σκεφτεί

    δε μπορείς ποτε να ξερεις ποιο μηχανακι θα μπορει να μετα-πωληθει σχετικά εύκολα όταν χρειαστεί να παρεις κάτι άλλο
    αλλα προσπάθησε η επιλογή σου να είναι τέτοια ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες για να το πουλήσεις όταν χρειαστεί

    προσωπικά το Hyosung, το οποίο δε ξέρω καν τι ''καπνό φουμάρει'' δε ξέρω κατά πόσο θα μειώσει αυτές τις πιθανότητες
    και αυτό πάντα επειδή μιλάμε και για λεφτά που θα τα χρειαστείς όταν έρθει η ώρα να πάρεις κάτι άλλο

    προσωπική εμπειρία
    πριν πάρω το VFR είχα το superfour 400, από τα πλεον εμπορικά και χρηστικά μηχανάκια
    το είχα επιλέξει γιατί πουλούσε πανευκολα
    παρ' ολα αυτα ακόμα και το super εμπορικό superfour 400, έκανε να πουληθεί πάνω από μήνα

    σκέψου (ΚΑΙ) μακροπρόθεσμα

    φιλικά
    σε ό,τι κι αν επιλέξεις

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ειμαι σίγουρος οτι μολις κλείσεις τα 21 θα παρεις ενα Ninja...

    αρα θες μοτοσυκλετα για 1-2 χρονια ΜΑX

    θα δωσεις 4000+ ευρω πετάμενα?(γιατι μετα θα το σκοτώσεις!)

    δε παίρνεις κανα μεταχειρο καλυτερα?

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ειμαι σίγουρος οτι μολις κλείσεις τα 21 θα παρεις ενα Ninja...

    αρα θες μοτοσυκλετα για 1-2 χρονια ΜΑX

    θα δωσεις 4000+ ευρω πετάμενα?(γιατι μετα θα το σκοτώσεις!)

    δε παίρνεις κανα μεταχειρο καλυτερα?
    Τα 21 τα έχω κλείσει εδώ και καιρό (είμαι πια 32!).
    Ο λόγος που έχω επιλέξει τα συγκεκριμένα moto είναι γιατί μου αρέσει το στυλ τους. Αν πω να πάρω κάτι παραπλήσιο και λίγο πιο μεγάλο πάμε αμέσως στα 600cc (π.χ. CBR) οποτε μιλάμε για πάνω από 10.000 ευρώ.

  8. #8
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Με 4000 ευρά θα βρείς πάρα πολύ καλά μοτοσακά των 600 κυβικών!




    Δεν λέω μόνο για το δικό μου που όλως τυχαίως το πουλάω!
    ¨οχι αυτό της υπογραφής μου!
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  9. #9
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    κι εγω στην ιδια φαση με σενα βρισκομαι...

    εγω παλι ειμαι αναμεσα σε mz125,cbf250,rs125

    αυτο το χιουσουνγκ πως το ειπες πρωτη φορα το ακουω , παντως μου φαινεται πολυ ομορφο...

    για ολα τα υπολοιπα ιδεα δεν εχω...

    θελω να σου πω πως κι εμενα μ αρεσουν τρελα μοτοσυκλετες τετοιου στυλ αλλα ενας λογος θα με κρατησει μαλλον μακρια απ το rs...

    το οτι ειναι διχρονο και σαφως δεν ειναι ταξιδιαρικο(εστω κ λιγο), ουτε οτι καταλληλοτερο για την πολη...
    επισης θελει ιδιαιτερη προσοχη και φροντιδα...
    ασε που δε θα φευγει η λαδιλα απο πανω σου το καλοκαιρι..

    γι αυτους τους λογους περιπου θα οδηγηθω σε αλλες επιλογες...
    τωρα γι αυτο το χιουσουνγκ...δε ξερω...εμφανησιακα λεει πολλα ...
    απο κινηση ομως...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Primal
    Εγγραφή
    14/09/2006
    Μηνύματα
    67
    Δε μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεστε. Λες πως θα κανεις 200 χιλιόμετρα ε το rs και το ντέρμπι όπως και να το κάνουμε δεν είναι για πολλά πολλά. Συγκρίνετε δίχρονα με τετράχρονα και μάλιστα μεγαλυτερου κυβισμού που είναι στα ίδια λεφτά. Ποιος σώφρον άνθρωπος θα μπορούσε να διανοηθεί να δόση 4.5 χιλιάρικα, για ένα 125 και μάλιστα δίχρονο ενώ μπορεί να πάρει αλλη ΜΗΧΑΝΉ ! Που θα μπορεί να κάνει και το ταξιδάκι του.

    Αυτά τα 2 τα δίχρονα είναι ΜΟΝΟ για πιστες οποιαδήποτε αλλη χρήση πιστεύω πως είναι καταστροφική και άκρως κουραστική...

    Aυτά λοιπόν χωρίς παρεξήγηση τι γνώμη μου λέω εγώ πήρα το "στρεετακι" μου το 125 το daelim και είμαι ευχαριστημένος μπορεί να μην έχει μεταπώληση αλλα δε το πήρα και 4.6 χήνες...



    Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
    Με 4000 ευρά θα βρείς πάρα πολύ καλά μοτοσακά των 600 κυβικών!




    Δεν λέω μόνο για το δικό μου που όλως τυχαίως το πουλάω!
    ¨οχι αυτό της υπογραφής μου!
    εδώ δες ktm adventure 3 χήνες... άμα είχα δίπλωμα θα το αγόραζα καθώς τέτοιου στιλ μηχανή σκέφτομαι να αγοράσω αργότερα
    If you know you are going down, make it look good!

    Daelim roadwin 125cc


  11. #11
    Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν στους προβληματισμούς μου. Μπορεί κάποιες απόψεις να με μπέρδεψαν περισσότερο αλλά ταυτόχρονα με έκαναν να σκεφτώ και παραμέτρους που δεν είχα σκεφτεί μέχρι τώρα.

    Για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση όταν έλεγα για 200 χλμ. ταξίδι εννοούσα το μέγιστο και μάλιστα αμφιβάλω αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο καθώς προυποθέτει και την κατάλληλη παρέα. Τα πιο πιθανά είναι κάποια σύντομα ταξιδάκια για Κιλκίς ή Χαλκιδική για κανένα μπάνιο (μένω Θεσσαλονίκη) όπου μιλάμε για αποστάσεις 50-100 χλμ. Αλλωστε και αυτό δεν ξέρω αν θα γίνεται καθώς το "έτερον ήμισυ" μπορεί να φέρνει αντιρρήσεις. Το ξέρω βέβαια ότι μπορώ με αυτά τα λεφτά να βρω πολλές μοτοσυκλέτες αλλά από τις φωτό μπορείτε να καταλάβεται τι μου αρέσει. Ακόμα και όταν πριν 4 χρόνια πήρα το DNA πολλοί μου λέγαν ότι έδωσα πολλά λεφτά για 50άρι (2.600 ευρώ) αλλά εγώ δεν μετάνιωσα γιατί το στυλ του αλλά και κίνηση του (κινητήρας, φρένα & κρατήματα) αξίζουν. Τώρα όμως θέλω σιγά σιγά να μεταβώ από τον χώρο των scooter στις μοτοσυκλέτες τύπου sport. Δεν θα ήταν λίγο επικίνδυνο από 50άρι scooterειδές να μεταβώ π.χ. σε μια μεταχειρισμένη CBR 600 με τελική πάνω από 200 χαω? Βεβαία είδα και κάποιες αγγελίες για Aprilia RS125 μοντ. '06 (δυστυχώς μόνο Αθήνα) με τιμές κοντά στα 3.500 ευρώ. Να μπώ σον κόπο να τις δω από κοντά ή όχι? Τι θα πρέπει να προσέξω καθώς είμαι και λίγο άσχετος με μηχανές (φαίνεται, έ?)?

  12. #12

    αποψεων συνεχεια...

    Κατ αρχην να καλωσορισω τον εαυτο μου στο forum σας κ να σας ευζαριστησω που με καλοδεχεστε!

    Ειμαι καινουργιος στη μοτοκινηση. Παντα με γοητευαν οι μηχανες αλλα ποτε δεν εκανα την κινηση.. ειχα κ το αυτοκινητο οποτε δεν μου ελειπε η μετακινηση αλλα ξερω δεν συγκρινεται!

    Ο λογος λοιπον που απευθυνομαι σε εσας ειναι ο εξης παιδες.
    Αποφασισα να κανω την κινηση να παρω μηχανη! δεν εχω καμια εμπειρια ομως...

    Αλλα κατι τα 25 μου χρονια κατι οτι συνεπης οδηγος ειμαι λεω πως δεν το κανω κ τωρα δεν θα το κανω ποτε κ το τολμω...

    Απο εσας τωρα θελω την γνωμη σας οσον αφορα την αγορα που σκεφτομαι να κανω στο απομενο 6μηνο. (αφου καταληξω θα δω εαν παιζει κατι ενδιφερον σε μεταχειρισμενο αλλιως καινουργιο)

    Τα κυβικα σιγουρα παιζουν ρολο αλλα τα 650 (οχι παραπανω δεν τρελαθηκα ακομα) να τα θεωρησουμε πολλα για πρωταρη? Δυστυχως σε αυτα που με ενδιαφερουν δεν απιζουν αλλα κυβικα...

    Αλλα ας δουμε πρωτα ποιες ειναι οι υποψηφιες... απο θεμα γουστου αλλα κ αναγκων που θελω να μου καλυπτουν (δηλ δρομος: κεντρο κ περιφεριακοι οδοι οχι ταξιδια εθνικης ,αλλα κ λιγο χωμα καλοκαιρι..)

    Εχουμε κ λεμε:

    Honda transalp?
    BMW F650GS?

    κ μετα προχωραμε σε
    Pegaso? (δεν εχω διαβασει καλα λογια...)

    Suzuki Vstorm 650? (λιγο διαφορετικης φιλοσοφιας ε?)

    ειναι κ το kawasski kle 500 αλλα δεν μου γεμιζει το ματι εμφανισιακα κ μονο κ νομιζω οτι κ αυτο παιζει πολυ σημαντικο ρολο...

    Αρχικα πριν αρχιζω να ψαχνω σκεφτηκα το varadero 125 (καλα μη βαρατε..)
    Το σκεφτηκα απ αποψη λιγων κυβικων κ design που προσωπικα ενδιαφερον το βρισκω.
    Αλλα τελικα μετα απο αναγνωση πολλων κ ακομα περισσοτερων αποψεων απο το forum εδω με πεισσατε.


    Περιμενω τις αποψεις σας και τις διαμαχες σας - απ οσο ειδα παιζει κ αυτο (φιλικα παντα)
    Ξερω οτι στο τελος ειναι εμενα τι μ αρεσει κ να τα οδηγησω αν μπορεσω αλλα μιας κ νεος κ ασχετος ζητω καμια γνωμη παραπανω... (k εννοειται οτι εχω διαβασει το transalp vs f650 dakar φιλτατα μελη...)

    Σας χαιρετω κ τα λεμε!

    Φιλικα

  13. #13
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Από τα παραπάνω σου προτίνω το BMW F650 GS (πιο ευέλικτο) ή το Vstrom (πιο γρήγορο στην εθνική)

    Tα KLE και Τransalp είναι παλαιά μοντέλα και στέκονται χειρότερα στο δρόμο.

    Η κατηγορία μηχανής που ψάχνεις (Οn-Off) είναι ότι πρέπει για να αποκτήσεις εμπειρίες αλλά και για να ευχαριστηθείς ταξίδια, βόλτες και μετκινήσεις πόλης.

    Βασικά εκτός απο τα χιλιάρια superbikes (αν και ακόμη και με αυτά) μπορείς να μπεις στο χώρο της μηχανής με όποιο μοντέλο επιλέξεις με την ανάλογη βέβαια προσοχή. Αν σεβαστείς την ισχύ θα σε σεβαστεί κι αυτή.

    Πάρε κάνε test ride στα μοντέλα που σου αρέσουν γιατί δεν υπάρχουν πια καλές ή κακές μηχανές. Βρές αυτή που σου ταιριάζει πιο πολύ σε εσένα στις ανάγκες σου και στο πορτοφόι σου.

  14. #14
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    Εγώ θα σου πρότεινα με χίλια το BMW F650GS, το οποίο είναι μακράν το ευκολότερο μηχανάκι που έχω οδηγήσει. Ιδανικό για νέο αναβάτη, αρκετά στριφτερό κ ενδιαφέρον για την κατηγορία του κ με κορυφαία φρένα. Επίσης, οι τιμές στις οποίες μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο είναι πραγματικά πολύ χαμηλές για τα δεδομένα που σου προσφέρει.

    Κατά τα άλλα, καλή διασκέδαση κ καλές βόλτες.


  15. #15
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    κοιτα και το Suzuki Freewind

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Τι άλλο? προτάσεις για αγορά μοτοσυκλέτας
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 10:04
  4. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF