Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις

  1. #1

    Question Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις

    Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ του moto.gr και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα που αφορούν αγορά πρώτης μηχανής. Έχω το δίπλωμα, αλλά είμαι τελείως αρχάριος (ούτε παπί), μου έχει καρφωθεί όμως στο μυαλό να αρχίσω με μηχανή και μάλιστα με τη Suzuki GS 500 (δεύτερη επιλογή CBF 250 ή -όταν έρθει- YBR 250) που σε ό,τι άλλη συζήτηση έχω διαβάσει στο site θεωρείται μεγάλος δάσκαλος και ιδιαίτερα αξιόπιστη. Λοιπόν…

    1.εκτός από το να καίει λαδάκια, έχει κάποια άλλο μικροπρόβλημα (κάτι διάβασα αλλού για σκουριές στον κινητήρα και αστάθεια καθρεπτών σε υψηλές ταχύτητες);
    2.διτίθεται ακόμα από την αντιπροσωπεία καινούργια; Θα έρθει και injection μοντέλο το 2007;
    3.επειδή δεν έχω καταλήξει μεταξύ GS 500 και GS 500f (400 ευρώ διαφορά…), τι διαφορές έχουν πέραν της τιμής; Ο αέρας ενοχλεί τόσο πολύ στη naked ώστε να χρειάζεται fairing; (μπαίνει αυτό της SV Υπάρχουν διαφορές σε κατανάλωση, αίσθηση βάρους μοτοσυκλέτας ή ό,τι άλλο;
    4.αν πάρω το naked, με τα 400 ευρώ που μένουν θα ήθελα να μου προτείνετε κράνος, μπουφάν (χρειάζεται οπωσδήποτε καλοκαιρινό και χειμερινό, δεν υπάρχει μέση λύση και λουκέτο.
    5.για after market εξαρτήματα, ενδιαφέρομαι με βάση αυτά που έχω διαβάσει σε συζητήσεις για ελαστικά, πίσω ανάρτηση και νίκελ κάλυμμα σε ταχύμετρο/στροφόμετρο σαν αυτά της GSX 1400 (τι ΜΗΧΑΝΗ!!!).

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παιδιά και πάσης φύσεως συμβουλές καλοδεχούμενες!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Καλώς ήρθες!
    Για το (2): GS500 με την προσφορά των 4000? δεν υπάρχουν πλέον. Για το αν θα βγει νέο μοντέλο, δεν έχω ιδέα...
    Για τα υπόλοιπα, το κράνος και το μπουφάν (και γάντια και μπότες) δεν είναι "με τα λεφτά που περισσεύουν", αλλά να τα υπολογίζεις από τώρα σαν ένα κόστος τουλάχιστον 600-1000?

  3. #3
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Καλώς ήρθες φίλε μου. Ο Λεωνίδας έχει δίκιο. Το μηχανάκι δεν πιστευω να το βρεις πια δηστυχώς. Ψάξε κάτι μεταχειρισμένο αν θέλεις. Πάντως είναι καλή μηχανή και δάσκαλος όπως λένε.
    Αυτο που θέλω όμως να σου πω έιναι άλλο. Να ΜΗΝ δώσεις ΜΟΝΟ 400? για εξοπλισμό και μάλιστα για δυο μπουφάν και κράνος που λές. Δώσε παραπάνω. Πάρε καλό μπουφάν, κράνος, γάντια και μπότες. Κάνε την επένδυση και να είσαι σίγουρος οτι τα λεφτά σου θα πιάσουν τόπο. Καλωε όρισες και πάλι και πάντα όρθιος φίλε μου!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Παρόμοια θέματα

  1. 18 πρωτη μηχανη...καμια βοηθεια?
    από red_monster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2007, 23:56
  2. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF