Σελίδα 23 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #331
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manolis1980
    re pola kes mipos tin spas? ego tora exo 4000khm (tin pira ton aygousto)kai me ena rezervouar xoris tin rezerva, to kalokairi ekana 420~440khm.Tora epidi exei perisoteri ora zestama tin kano 340~360kmh.xrisimopio shell vpower racing 1,195 euro kai kano alages taxititon stis 5000~6500 rpm!
    Ε κάτσε 5000~6500 αλλαγές
    Anyway έχω κάνει 2.115χλμ με 102 λίτρα - όλα στην Αθήνα - λίγα είναι; Έχω και τα κιλάκια μου

  2. #332
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Η κατανάλωση είναι στάνταρ... 10 ευρώ ~ 190-210χλμ (ανάλογα την βενζίνη και την τιμή της!)

    Αλλαγές αποκλειστικά στα κόκκινα
    ...

  3. #333
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Ε κάτσε 5000~6500 αλλαγές
    Anyway έχω κάνει 2.115χλμ με 102 λίτρα - όλα στην Αθήνα - λίγα είναι; Έχω και τα κιλάκια μου
    Ego mesa stin Thessaloniki ta kano kai epidi foularo kathe fora einai metrimeno apo emena oti me 14litra pou einai xoris rezerva tora kano 360kmh. oi alages sou fanikan xamila i psila giati den katalava?

  4. #334
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manolis1980
    Ego mesa stin Thessaloniki ta kano kai epidi foularo kathe fora einai metrimeno apo emena oti me 14litra pou einai xoris rezerva tora kano 360kmh. oi alages sou fanikan xamila i psila giati den katalava?
    χαμηλά

  5. #335
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
    Η κατανάλωση είναι στάνταρ... 10 ευρώ ~ 190-210χλμ (ανάλογα την βενζίνη και την τιμή της!)

    Αλλαγές αποκλειστικά στα κόκκινα
    Και εγώ κάπου εκεί έπαιζα!
    Χα! Το πήρα το μωρό...

  6. #336
    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    Δεν θα πρέπει να το ζορίζεις καθόλου για να σου βγάζει τόσα πολλά χλμ!

    Εγώ βάζω shell v-power, αλλαγες ταχυτήτων στις 7000-7500 rpm, γρήγορη οδήγηση συνήθως πάνω από 8000 rpm, και μου βάζει 300 χλμ. Με ρεζέρβα 340, ίσως και παραπάνω γιατί δεν έμεινα .






    ΥΓ: Δεν νομίζω να συμφέρει η racing! Η διαφορά στην τιμή είναι πολλή μεγάλη από την v-power πόσο δε μάλλον από την απλή, και δεν σου προσφέρει πολλά παραπάνω χλμ. Εγώ βάζω v-power με 0.90, η απλή έχει 0.83!

    Δες:
    έστω ότι βάζεις 15 λίτρα για να γεμίσει (δηλ. έχει μπεi σε ρεζέρβα και έχει μείνει μέσα 1 λίτρο)

    Shell Απλή: 0.83Ε*15λίτρα=12.45 Ευρώ

    Shell V-power: 0.90Ε*15λίτρα=13.50 Ευρώ

    Shell V-power Racing: 1.195Ε*15λίτρα=17.925 Ευρώ

    Σε κάθε γέμισμα πληρώνεις 4.5 Ευρώ περισσότερα από μένα , ή αλλιώς, εσύ γεμίζεις 3 φορές ενώ με τα ίδια λεφτά εγώ γεμίζω 4!
    Den to metras sosta giati prepei na to metras me ta kmh. P.X kanoume mia diadromi 1050kmh me ta dedomena pou kes tha gemisis 3 1/2 fores diladi an to kanoume epi 15 (opos eipes) mas kanoun 52.5litra opote (52.5 X 0.90euro=47.25euro). tora me ta dikamou dedomena tha gemiso 3 fores 3X15=45 (45X1.195=53.775). to paradigma to parethesa gia na sou dixo ton sosto ypologismo tou kostous kai oxi oti mou erxetai pio fthina i racing!tin racing tin xrisimopoio epidi exei 100 oktania kai oxi gia oikonomiakai skeftome na tin vazo mexri ta 10000kmh !

  7. #337
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    χαμηλά
    re sy poio psila tha arxisi to moter tou pou ego to leo (to diamanti mou) diladi alages pano apo tis 7000~7500 na roufaei to ladaki tou eno me ton xirismo pou to kano den troei stagona!

  8. #338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manolis1980
    re sy poio psila tha arxisi to moter tou pou ego to leo (to diamanti mou) diladi alages pano apo tis 7000~7500 na roufaei to ladaki tou eno me ton xirismo pou to kano den troei stagona!
    says who

  9. #339
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    says who
    e ama einai etsi alazei to thema.
    dostis na katalavei!!!!!!!!!!1

  10. #340
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manolis1980
    Den to metras sosta giati prepei na to metras me ta kmh. P.X kanoume mia diadromi 1050kmh me ta dedomena pou kes tha gemisis 3 1/2 fores diladi an to kanoume epi 15 (opos eipes) mas kanoun 52.5litra opote (52.5 X 0.90euro=47.25euro). tora me ta dikamou dedomena tha gemiso 3 fores 3X15=45 (45X1.195=53.775). to paradigma to parethesa gia na sou dixo ton sosto ypologismo tou kostous kai oxi oti mou erxetai pio fthina i racing!tin racing tin xrisimopoio epidi exei 100 oktania kai oxi gia oikonomiakai skeftome na tin vazo mexri ta 10000kmh !

    Διαφωνώ...

    Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 πράγματα χωρίς να κρατάς τους υπόλοιπους παράγοντες σταθερούς. Δηλαδή για να συγκρίνεις το κόστος της απλής, της V-power και της V-power Racing θα πρέπει να κινείσαι με τους ίδιους ρυθμούς για να βγάλεις συμπέρασμα. Δεν συγκρίνεις διαφορετικές συμπεριφορές αναβατών. Που σημαίνει ότι για να έχεις απολύτως σωστές μετρήσεις πρέπει μόνος σου να γεμίσεις 1 φορά απλή, 1 V-power και 1 V-power Racing γιανα δεις πόσα χιλιόμετρα σου βγάζει η κάθε μία και μετά βγάζεις το κόστος ανα χλμ.

    Με άλλα λόγια αν βάλεις εσύ V-power, με τον ρυθμό που οδηγάς θα καίς πολύ λιγότερη βενζίνη απ'ότι εγώ, άρα η διαφορά στην τιμή θα είναι μεγαλύτερη απ'αυτή που υπολόγισα πρίν.

    Τώρα βαριέμαι να κάνω τους υπολογισμούς...


    Αλλά αφού δεν σε ενδιαφέρει το κόστος ΟΚ, πάω πασο.

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  11. #341
    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
    Διαφωνώ...

    Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 πράγματα χωρίς να κρατάς τους υπόλοιπους παράγοντες σταθερούς. Δηλαδή για να συγκρίνεις το κόστος της απλής, της V-power και της V-power Racing θα πρέπει να κινείσαι με τους ίδιους ρυθμούς για να βγάλεις συμπέρασμα. Δεν συγκρίνεις διαφορετικές συμπεριφορές αναβατών. Που σημαίνει ότι για να έχεις απολύτως σωστές μετρήσεις πρέπει μόνος σου να γεμίσεις 1 φορά απλή, 1 V-power και 1 V-power Racing γιανα δεις πόσα χιλιόμετρα σου βγάζει η κάθε μία και μετά βγάζεις το κόστος ανα χλμ.

    Με άλλα λόγια αν βάλεις εσύ V-power, με τον ρυθμό που οδηγάς θα καίς πολύ λιγότερη βενζίνη απ'ότι εγώ, άρα η διαφορά στην τιμή θα είναι μεγαλύτερη απ'αυτή που υπολόγισα πρίν.

    Τώρα βαριέμαι να κάνω τους υπολογισμούς...


    Αλλά αφού δεν σε ενδιαφέρει το κόστος ΟΚ, πάω πασο.

    tora to eipes sosta.pragmati ayto prin den to skeftika. pragmati ama skefto to kostos, me tin apli tha kaio ta misa

  12. #342
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Σήμερα προσπάθησα να βάλω μπροστά το μηχανάκι μετά από 6 μήνες. Είχα βγάλει τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας βέβαια. Πήρε το άτιμο μετά από κανά 5άρι μιζιές... Με συγκίνησε πανάθεμά το...
    Έβγαλα πάντως τη μπαταρία εντελώς για να τη δώσω σε ένα φίλο να τη φορτίζει μέχρι να επιστρέψω Αθήνα να του πετάξω τα μάτια πάλι...

    Α ρε ΕΣ τι μας κάνεις...

    Να περνάτε καλά μάγκες...

    Α ! και καλή χρονιά... χεχε...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  13. #343
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Φανταρος εισαι? Eγω θα φυγω σε ενα μηνα, και δεν ξερω αν εκτος απο την μπαταρια πρεπει να αδιασω και την βενζινη?

  14. #344
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Φανταρος εισαι? Eγω θα φυγω σε ενα μηνα, και δεν ξερω αν εκτος απο την μπαταρια πρεπει να αδιασω και την βενζινη?
    Στα τεχνικά

    Και'γω σήμερα το έβαλα μπρος μετά από 11 ολόκληρες ημέρες αυτοκινητάδας στην πατρίδα...
    Ωραία αίσθηση να παίρνει με την 1η
    Και η επιστροφή από τη δουλειά μου θύμισε Κυριακάτικη ανοιξιάτικη επιστροφή (χρώματα ηλιοβασιλέματος στον ουρανό, καλή θερμοκρασία, όχι πολλή κίνηση)... [βρε λες να θέλω βόλτα ]

  15. #345
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Φανταρος εισαι? Eγω θα φυγω σε ενα μηνα, και δεν ξερω αν εκτος απο την μπαταρια πρεπει να αδιασω και την βενζινη?
    Ναι, υπηρετώ τη μαμά πατρίδα...
    Εγώ δεν είχα κάνει τίποτα με τη βενζίνη και απ'ότι φάνηκε δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
    Πάντως τώρα γύρισα την πεταλούδα της βενζίνης στη θέση OFF και το άφησα να κάψει ότι είχε στην αντλία...
    Το είχα δει που το έκαναν και είπα να το κάνω κι εγώ... Θα δείξει...
    Άλλωστε ελπίζω να μην την αφήσω για πολύ ακόμα σε αχρηστία...

    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 21:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF