Σελίδα 30 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930313233343540 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #436
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Τα μικρά μηχανάκια δεν είναι κανένα πλέον τους "Made in Japan" όπως παλαιότερα και αυτό λέει πολλά. Έχουν χάσει πολλά από την παλια γνωστή αξιοπιστία τους. Τα πλαστικά άσπαστα μοτέρ προφανώς είναι είδος προς εξαφάνιση ακολουθώντας τα σημεία των καιρών.

    Για YBR δεν ξέρουμε τι παίζεται γιατί πολλοί λίγοι έχουν και δεν έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα προβλήματα. Για το CBF μοντ. 2006 μένει να δούμε εάν διορθώθηκαν τα προβλήματα ή απλά εάν άλλαξαν το σελοφάν κρατώντας εσωτερικά ακριβώς τα ίδια προβλήματα...
    ας γραψει καποιος με CBF μοντ. 2006 ρε παιδια που να εχει κανει ομως πανω απο 10-15000 χλμ εχουν διορθωθει τα παλια προβληματα με την καμπανα και το ρελαντι ?

  2. #437
    Σας χαιρετω κ γω απ'τη μερια μου, πρωτο μου μηνυμα βλεπετε.. εψαχνα εντυπωσεις για το cbf και ειπα να ριξω μια ματια κ εδω, καθοτι κατοχος παπιου (kaze-r) το οποιο με ακολουθησε στις σχολικες "ανησυχιες" και ακομη δηλαδη,η δουλεια να γινεται... εεε περασε ο καιρος, 22 πλεον, στα 61.000κμ το παπι κ συνεχιζει γερασμενο αλλα γερο(περιεργο μου φαινεται), δε νομιζετε οτι ειναι ωρα για αλλαγη? μαλλον ναι!! κατι οικονομικο κ συναμα καλο πιστευω οτι ειναι το cbf, σκεφτομαι εντος των επομενων μηνων να το αγορασω αλλα προβληματιζομαι στα εξης: α) κανα ταξιδακι θα παιχτει σιγουρα αλλα επειδη ειμαι απο Κρητη κ για οσους ξερουν περι βουνων ο λογος, μηπως η ροπη δεν θα ειναι αρκετη κ σε περιπτωση 2ου ατομου.. (κ αντιστοιχα τα φρενα κατα την καταβαση) β) το παπι εχει 4 ταχυτητες κ το νιωθεις γερασμενο πλεον, με 6ταχυτο μηπως μετα απο αρκετα km τα βρει σκουρα με τοσες αλλαγες? Ειδα αρκετους που ασχολουντε καθως διαβαζα τα μηνυματα,θα με βοηθηστε πιστευω... Στο επανειδειν λοιπον παιδες!!

  3. #438
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από samboter
    ας γραψει καποιος με CBF μοντ. 2006 ρε παιδια που να εχει κανει ομως πανω απο 10-15000 χλμ εχουν διορθωθει τα παλια προβληματα με την καμπανα και το ρελαντι ?
    ΤΙΠΟΤΑ κανεις δεν απανταει ?
    αυτο το εχει βαλει κανεις ?
    http://www.promoto.gr/accessory.php?accessory_id=520

  4. #439
    ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ...CBF 250 H' YBR 250?ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ?HELP...
    http://s3.gladiatus.gr/game/c.php?uid=19251

  5. #440
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dekaoxtouros
    ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ...CBF 250 H' YBR 250?ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ?HELP...
    εγω απ τα δυο αυτα θα διαλεγα το χοντα, το θεωρω πιο αξοπιστο ετσι κι αλλιως, στην προκειμενη περιπτωση βεβαια υπαρχει ενας ακομη λογος το γιαμαχα κατασκευαζεται στην μαλαισια.

  6. #441
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από samboter
    ας γραψει καποιος με CBF μοντ. 2006 ρε παιδια που να εχει κανει ομως πανω απο 10-15000 χλμ εχουν διορθωθει τα παλια προβληματα με την καμπανα και το ρελαντι ?
    Όχι.

  7. #442
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Όχι.
    δηλαδη εξακολουθει να εχει προβληματα με το ρελαντι? ρωτω γιατι διαβασα πως το προβλημα εχει λυθει εδω και περιπου εναμιση χρονο.
    οσο για την καμπανα κριμα γιατι ρωτησα στο μοτο μακινα στην ανζιο και στο δαβανοπουλο και ολοι μου ειπαν πως το προβλημα λυθηκε εδω και 8 μηνες περιπου
    ευτηχως δηλαδη αν ειναι οπως τα λες γιατι ηθελα να το παρω και γω αλλα τελικα πηρα το sh300i abs.
    υ.γ αν ειναι ετσι τοτε ο φιλος απο πανω με το διλημα ας μη λαβει υπ οψιν την απαντηση μου.
    υ.γ 2 μου κανει εντυπωςη ομως πως δεν απαντησες εδω και ενα περιπου μηνα που εχω βαλει την ερωτηση και ξαφνικα με το που δινω συμβουλη στο φιλο να παρει το χοντα απαντησες ακαριαια και μονολεκτικα ειναι συμπτωματικο η παιζει κατι αλλο. ( φιλικα )

  8. #443
    Κοίτα αν και δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (2200), πρόβλημα με το ρελαντί δεν υπάρχει. Στην αρχή είχε κάποιο πρόβλημα γιατί κρατούσε πολύ χαμηλά τις στροφές, αλλά τις ανέβασα λίγο(μέχρι τα συμβουλευτικά όρια βέβαια) και από τότε δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Μόνο πως για να πάρει μπρος θέλει λίγο γκαζάκι μαζί με το τσοκ.
    Και το τσοκ τζιτζι πάντως. Πάνω από 1 λεπτό δεν το αφήνω, ενώ πολλές φορές μετά από μερικά δευτερόλεπτα το κλείνω. :smilea:

  9. #444
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από samboter
    δηλαδη εξακολουθει να εχει προβληματα με το ρελαντι? ρωτω γιατι διαβασα πως το προβλημα εχει λυθει εδω και περιπου εναμιση χρονο.
    οσο για την καμπανα κριμα γιατι ρωτησα στο μοτο μακινα στην ανζιο και στο δαβανοπουλο και ολοι μου ειπαν πως το προβλημα λυθηκε εδω και 8 μηνες περιπου
    ευτηχως δηλαδη αν ειναι οπως τα λες γιατι ηθελα να το παρω και γω αλλα τελικα πηρα το sh300i abs.
    υ.γ αν ειναι ετσι τοτε ο φιλος απο πανω με το διλημα ας μη λαβει υπ οψιν την απαντηση μου.
    υ.γ 2 μου κανει εντυπωςη ομως πως δεν απαντησες εδω και ενα περιπου μηνα που εχω βαλει την ερωτηση και ξαφνικα με το που δινω συμβουλη στο φιλο να παρει το χοντα απαντησες ακαριαια και μονολεκτικα ειναι συμπτωματικο η παιζει κατι αλλο. ( φιλικα )
    Μοντέλο 2006, αγορασμένο καινούριο Σεπτέμβριο του 2006. Χιλιόμετρα 18000, περίπου.

    Πρόβλημα με εύρεση νεκράς εμφάνισε σχεδόν αμέσως. Στις 12000 άλλαξα δίσκους και έστρωσε αρχικά. Μετά από λίγο το ξαναπαρουσίασε.

    Το ρελαντί είχε κάποια δυσκολία να το κρατάει κρύο στην αρχή, που συνεχώς γινόταν χειρότερη. Στις
    16000-17000 χλμ, όταν είχε παραγίνει το κακό, το πήγα σε καλό μάστορα για σέρβις και για να το ψάξει περισσότερο το θέμα. Το καρμπυρατερ δεν είχε τίποτα, δοκίμασε τα πάντα σε αυτό αλλά δεν είδε αποτέλεσμα (δεν έχει και κανένα πολύπλοκο καρπυρατέρ). Οι βαλβίδες εξαγωγής ήταν εντελώς αλλού γι' αλλού. Τις διόρθωσε και η κατάσταση βελτιώθηκε κατά πολύ. Το πρόβλημα όμως ΔΕΝ εξαφανίστηκε τελείως. Θα το ξαναπάω να τις ξανακοιτάξει σε μερικά χιλιόμετρα, ίσως και να τις καθαρίσει.

    Συμπεράσματα:

    1. Τα γνωστά προβλήματα ακόμα υπάρχουν και στα μοντέλα του 2006
    2. ΠΑΝΤΑ έλεγχος βαλβίδων, σε ΚΑΘΕ σερβις, και ας λέει ότι θέλει η Χόνδα και ο μάστορας.

    Στο ποστ άργησα να απαντήσω γιατί... τώρα το είδα. Από τις 12000 χλμ και μετά το έχω δώσει στον αδελφό μου, οπότε δεν παρακολουθώ και πολύ τα σχετικά threads.

    Αν ήταν να πάρω 250αρι, πάλι το CBF θα έπαιρνα. Υπαρκτά τα προβλήματα, αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικά, και φυσικά δεν υπάρχει κάτι εναλλακτικό.

    Αυτά.



    [[[ Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μονολεκτική απάντηση ήταν περιεκτικότερη ]]]

  10. #445
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Επίσης, μια και τα ξαναθυμήθηκα...

    Πως βρίσκουμε νεκρά εν στάση σε CBF250:

    1. Πιέζουμε τον λεβιέ ταχυτήτων ελαφρά προς τα πάνω (όχι τόσο ώστε να μπει δευτέρα). Ενώ πιέζουμε:

    2. Δίνουμε λίγο (ελάχιστο) γκάζι και αφήνουμε ελαφρά τον συμπλέκτη.

    3. Η μοτοσυκλέτα αρχίζει δειλά-δειλά να κινείται προς τα μπροστά (όχι μέχρι το Δέλεαρ και πίσω, για δυο-τρία εκατοστά μιλάμε).

    4. Κλείνουμε το γκάζι, και πατάμε τον συμπλέκτη.

    Αυτό ήταν, η νεκρά έχει μπεί! Με άλλα λόγια, δηλαδή, βάζουμε νεκρά ενώ ταυτόχρονα κάνουμε ένα μικρό ξεκινηματάκι με γκάζι και συμπλέκτη.

    Αν το συνηθίσετε λίγο θα δείτε ότι η τεχνική αυτή είναι 100% αλάνθαστη, ακόμη και όταν το κιβώτιο είναι στις πολύ μαύρες του. Απλά θέλει λίγο συνήθεια.

  11. #446
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    11
    Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μονολεκτική απάντηση ήταν περιεκτικότερη

    πραγματι εφ οσον ετσι εχουν τα γεγονοτα !!!!!!!!!! μηπως ομως να δοκιμασει καποιος να βαλει ψιλο συνθετικο λαδι? π.χ. 5w40 μηπως και λυθουν τα προβληματα του κρυου ρελαντι αλλα και των ταχυτητων?


  12. #447
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από samboter
    ΤΙΠΟΤΑ κανεις δεν απανταει ?
    αυτο το εχει βαλει κανεις ?
    http://www.promoto.gr/accessory.php?accessory_id=520
    Το εβαλα ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ με το που πηρα τη μηχανη.

    Οπως και βαλιτσακι της καπα το 35λιτρο.



    Θεωρω πως το διπλο ειναι απαραιτητο σε καθε μηχανη γιατι αλλιως το λαδωμα της αλυσιδας ειναι μια πικρη υποθεση!!

    Και απο οτι βλεπω η τιμη του λινκ πρεπει να ειναι καλυτερη απο αυτη που το εβαλα εγω!!

    Μου ζητουσε 130(αν θυμαμε καλα) αλλα τελικα τα βρηκαμε και του εδωσα ενα αμορτισερ απο το FX και το πηρα τζαμπα

  13. #448
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2007
    Μηνύματα
    1
    Χαιρετω την παρέα

    πριν απο ενα μηνα και κατι αγορασα και εγω το cbf ακι μεταχειρισμενο σε ασημι χρώμα.

    απο μαγαζι και οχι απο ιδιωτη μοντελο 2004 με 14500km και ενα χρονο εγγυηση (αυτος ειναι και ο λογος που προτιμησα αυτο απο αλλα που ηταν μοντελα '05 με πανω κατω ιδια km και τιμη απο αγγελιες ιδιωτων)

    εχω κανει σχεδον 1000 km ολα μεσα στην Αθηνα και σε αρκετες φασεις το εχω ζορισει αρκετά.

    απο τα προβληματα που εχετε αναφερει, περι κιβωτιου - καμπανας, ρελαντι, συντονισμου στις 6500 στροφες δεν μου εχει προκυψει κανενα).

    ισως καποια απο αυτα να ειχαν προκύψει στον προηγουμενο ιδιοκτήτη και να τα ειχε διορθώσει, ισως οχι.

    το θεμα ειναι οτι οπως ολα τα μεταχειρισμενα δεν ειχε users manual κατι που θα ηθελα να υπαρχει.

    εχω φαει ολο το δυκτιο να βρω καπου αλλα αδικος κόπος. Μπορει να βοηθησει καποιος απο εσας?

  14. #449
    Καλο παιδι Το avatar του/της sakdrama
    Εγγραφή
    18/10/2007
    Μηνύματα
    62
    Εχω φίλε μου αλλά πώς να στο δώσω που
    είναι βιβλίο ολόκληρο
    (μοντέλο 05)............
    Πρωην TDM τζης

  15. #450
    Geia sas k apo mena paidia.
    K egw exw ena cbf250 2007 montelo. To exw kanei 14000. Ta provlimata pou exw dei
    einai ta exis:
    Poly dyskolo na vreis ti nekra. Thelei kolpo opws eipe k o npat. Auto dn me peirazei katholou. Auto pou me enoxlei kyriws einai to provlima me to relanti. Gia na parei thelei gazaki k twra to xeimwna
    thelei na to kratas gia ligi wra mexri na zestathei. exw dokimasei na anevasw to relanti alla otan zestathei kala to mixanaki mou krataei relanti 4000 strofes. Twra gia tin kabana pou lete dn exw dei kanena provlima. ti provlima vgazei? emena dn mou emfanise tpt.

    To exw kanei k taxidakia arketa thessaloniki- drama , thessaloniki- xalkidiki. ktlp oxi megala. To mixanaki einai poly kalo axiopisto alla poly argo. Se kanena 2mino tha to dwsw k paw gia r6 i gsxr600. sto psaximo eimai akoma.
    Live For Speed. Ride To Live!

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 15:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 20:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 20:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 22:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF