Σελίδα 32 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 22272829303132333435363742 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #466
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanosboy
    Ρε παιδια ειμαι καινουργιος στο forum και θελω βοηθεια για την αγορα μεταχειρησμενης cbf 250.Διαβασα στο forum οτι το μοντελο του '04 παρουσιασε προβληματα με τον πολλαπλασιαστη και τις ταχυτητες του '05 και '06 ειναι ok?παιδια βοηθεια...εχω μπερδευτει...μ'αρεσει σα μηχανη σαν honda αλλα......!!!
    Καλώς ήρθες.
    Έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς προβλήματα αλλά δεν είναι κάτι στάνταρ. Είναι να σου τύχει.
    Στην αγορά μεταχειρισμένου πάντως, αυτήν την "τύχη" μπορείς να την περιορίσεις αφού προφανώς μπορείς να δοκιμάσεις το μηχανάκι πριν το αγοράσεις.
    Σε αντίθεση με το καινούργιο που θα πρέπει να περιμένεις να το πληρώσεις και μετά να βάλεις το κλειδί στη μίζα.
    Δες εδώ:
    Πωλείται Honda CBF 250
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  2. #467
    θα το ψαξω οσο μπορω...ευχαριστω παντως!

  3. #468
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9
    Παιδιά hi,
    ενδιαφέρομαι να αγοράσω cbf250 κάτι σε 2004-2006 μοντέλο.
    Έχω διαβάσει για τα μικροπροβληματάκια του, αλλά έχω μία άλλη απορία:
    Διάβασα ότι τσιμπάει λάδια..αυτό το κάνει όταν πιέζεται πολύ και για πολλή ώρα; και πόσο τσιμπάει; γιατι το αυτοκίνητο μου σε ταξίδι 3 ωρών πιεσμένο τα καίει όλα τα λάδια
    Με το άλλο μπουζί που λέτε φτιάχνει; (και επίσης τι άλλο βελτιώνεται με το άλλο μπουζί

    Ευχαριστώ

  4. #469
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Με το καλο να το παρεις, αν και θα σου'λεγα να περιμενεις να παρεις το ninja 250 (αν σου αρεσουν τετοια μηχανακια). Αυτο με προοπτικη οτι θα θες να ανεβεις αργοτερα και σε μεγαλυτερες μοτο: το ninja δε θα το βαρεθεις το ιδιο γρηγορα.

    Αν παλι το cbf (θα) σε ικανοποιει τοτε εγω εχω να σου πω οτι το μηχανακι ειναι απροβληματιστο αν εχει διορθωμενα τα μικροπροβληματακια του (στα πρωτα μοντελα). Εγω ειχα προβλημα με το ρελαντι, αλλαχθηκε η κεφαλη με τα περελκομενα εντος εγγυησης και τελος το προβλημα. Λαδια δε μου εχει τσιμπησει ποτε (μεχρι τα 27000χμ που ειμαι τωρα).

    Τωρα οσον αφορα το μπουζι ειναι αναλογα τη χρηση που κανεις στο μηχανακι: η honda προτεινει 2 για το cbf, δε θυμαμαι ακριβως τον κωδικο, παντως η διαφορα ειναι οτι το ενα (το 9) ειναι πιο ψυχρο απο το αλλο - δηλ. αν εχω καταλαβει καλα εαν δουλευεις ψηλα τον κινητηρα πχ σε ταξιδια, το 9 λειτουργει καλυτερα. Αλλιως για ηπια χρηση πολης το 8 ειναι μια χαρα.

    Τελος εμενα εχει αρχισει να μου κανει νουμερα με τη νεκρα τελευταια, αλλα εγω το χω συνηθησει πλεον, και δε με ενοχλει. Αν πας για μεταχειρισμενο τσεκαρε αν μπαινει ευκολα η νεκρα (αναμμενο και σε θερμοκρασια λειτουργειας). Αν ειναι πρωτη σου μηχανη, βαλε καποιον που να ξερει ποσο ευκολα πρεπει να μπαινει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image(264) (large).jpg 
Προβολές:	560 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	119974

  5. #470
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9
    Αχά!

    Θα έπαιρνα το ninja 250 αλλά δεν κάνει 2,500 όπως το cbf250 κ δεν το βρισκεις και μεταχειρισμένο!

    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

  6. #471
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Tsimpaei ladia oso ola ta monokylindra otan douleyoun poly wra se polles strofes. Patra a8hna me 140 eixa symplhrwsei sxedon 200 ml. Htan oriaka sthn katw grammh tou deikth. An 8es ta3idia a3izei ton kopo ena 2kylindro. To ninja mprosta sto cbf einai 8eiko. Yparxei kai ena v2 koreatiko pou exei bgei poly kalo kai xwris zhmies, to comet. An htan dokimasmeno tote pou phra to cbf 8a to protimousa. Omws 8a to dwseis gia poly liga lefta otan to alla3eis
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  7. #472
    comet yparhoun metahirismena?stin ellada pou bgikan?sto google ellada de to briska...

  8. #473
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Εγώ τουλάχιστον το είχα δει στη περυσινή έκθεση μοτοσυκλέτας στο ανατολικό αεροδρόμιο.
    Πάντα όρθιοι

  9. #474
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με λάδια...

    @ledz:
    Πες λίγο για την αλλαγή κεφαλής και το πώς έλυσες το πρόβλημα των σβησιμάτων.
    Θυμάσαι ανταλλακτικά που χρειάστηκαν, τιμές κλπ;
    Σε τί βαθμό είχες το πρόβλημα και πώς είναι τώρα η μηχανή;
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  10. #475
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με λάδια...

    @ledz:
    Πες λίγο για την αλλαγή κεφαλής και το πώς έλυσες το πρόβλημα των σβησιμάτων.
    Θυμάσαι ανταλλακτικά που χρειάστηκαν, τιμές κλπ;
    Σε τί βαθμό είχες το πρόβλημα και πώς είναι τώρα η μηχανή;
    Εδω λεω τι αλλαχτηκε. Ολη η δουλεια εγινε εντος εγγυησης αλλα φανταζομαι αν χρειαζοταν να πληρωσω θα ηταν πανω απο χιλιαρικο...

    Τωρα η μηχανη δουλευει απταιστα, με ελαχιστο τσοκ τωρα με τα κρυα κραταει ρελαντι εντως 10 δευτερολεπτων και σταθεροποιειται ~1300-1500 εντως 2λεπτου... οπως θα επρεπε δλδ.

  11. #476
    Μόλις σημερα ανακάλυψα το forum. Την οδηγώ απο το 2005. Τα προβλήματα γνωστα.
    1. 5 λεπτά ζέσταμα τουλάχιστον με το αερα κλειστό.
    2. Νεκρά θέλει τέχνη και τύχη να την πιάσεις.
    3. Σβησίματα στα πρώτα 10 λεπτά της κίνησης με αποτέλεσμα να παίζω με συμπλέκτη και restart, σβήνει το ρολόι-Km κλπ
    4. Ο ήχος της έχει αγριεψει παρ' όλα την συχνή αλλαγη λιπαντικού και την συντηριτική της οδήγηση εντος πόλης με συνέπεια να φοβάμαι για φθορές σε ρουλεμάν-ελατήρια.
    5. Στα 100-120 Km - 8000rps κάπου κόβει σαν να μην μπορεί να δώσει τα γκάζια της.
    6. Λιγο κουραστικό το σκύψιμο στο τιμόνι για μεγάλες αποστασεις

    Κατα τα άλλα.
    Φθηνή, αξιόπιστη, οικονομική στα καυσιμα, χωράει περίπου όπου και το παπί, παλίάς τεχνολογίας αλλά αξιόπιστος κινητήρας. Με τα λεφτά που έχει η καλύτερη αγορά.

    ΥΓ. Ας έλειπε η Βραζιλία και η χειρότερη ποιότητα. Ως και οι ανοξείδωτες βίδες του ντεπόζιτου αρχισαν να σκουριάζουν. H Honda κερδίζει χρήματα απο τα εργατικά, χάνει το ονομά της και οι managers της έχουν την αίσθηση πως κάνει καλό στην εταιρεία;

    Κώστας

  12. #477
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PAPARIDIS
    Μόλις σημερα ανακάλυψα το forum. Την οδηγώ απο το 2005. Τα προβλήματα γνωστα.
    1. 5 λεπτά ζέσταμα τουλάχιστον με το αερα κλειστό.
    2. Νεκρά θέλει τέχνη και τύχη να την πιάσεις.
    3. Σβησίματα στα πρώτα 10 λεπτά της κίνησης με αποτέλεσμα να παίζω με συμπλέκτη και restart, σβήνει το ρολόι-Km κλπ
    4. Ο ήχος της έχει αγριεψει παρ' όλα την συχνή αλλαγη λιπαντικού και την συντηριτική της οδήγηση εντος πόλης με συνέπεια να φοβάμαι για φθορές σε ρουλεμάν-ελατήρια.
    5. Στα 100-120 Km - 8000rps κάπου κόβει σαν να μην μπορεί να δώσει τα γκάζια της.
    6. Λιγο κουραστικό το σκύψιμο στο τιμόνι για μεγάλες αποστασεις

    Κατα τα άλλα.
    Φθηνή, αξιόπιστη, οικονομική στα καυσιμα, χωράει περίπου όπου και το παπί, παλίάς τεχνολογίας αλλά αξιόπιστος κινητήρας. Με τα λεφτά που έχει η καλύτερη αγορά.

    ΥΓ. Ας έλειπε η Βραζιλία και η χειρότερη ποιότητα. Ως και οι ανοξείδωτες βίδες του ντεπόζιτου αρχισαν να σκουριάζουν. H Honda κερδίζει χρήματα απο τα εργατικά, χάνει το ονομά της και οι managers της έχουν την αίσθηση πως κάνει καλό στην εταιρεία;

    Κώστας
    Φιλε μου αυτα που λες μαλλον συμβαινουν λογω κακης συντηρησης των βαλβιδων. Το λεω αυτο γιατι ειχα παρομοιο προβλημα. Πηρα το μηχανακι Ιανουαριο 2007. Πριν κανενα 3μηνο 4μηνο εκανα μεγαλο service στις 12,000 χλμ που μεσα ειχε και ρυθμιση βαλβιδων. Εφτασα εως στισ 15,000 κ το μηχανακι ειχε τα εξης.


    Για να παρει μπρος ηθελε να παλευεις κανενα 2λεπτο με μιζα κ γκαζι.
    Αφου επαιρνε δν επρεπε να το αφησω να σβησει γιατι αλλιως παλι το ιδιο πραγμα.
    Μετα απο κανενα 2λεπτο με τσοκ κ γκαζι ( χωρις να μπορει να κρατησει μονο του ρελαντι) το ξεκινουσα κ παλι προσεχα για κανενα 10λεπτο οταν σταματουσα σε φαναρι να μην σβησει παιζοντας το γκαζι.
    Μετα απο το 10λεπτο το μηχανακι πλεον κρατουσε ρελαντι...
    Ειχε ομως διαφορετικο ηχο κ δεν ειχε καλη αποκριση στις μεσαιες.
    Τελικα στις 15,000 χλμ το παω να το δουν εκει που το πηρα κ το συντηρουσα συμφωνα με το βιβλιο.
    Το κραταν μια βδομαδα ψαχνοντας το καρμπυρατερ κ δν μπορουν να βρουν τι εχει. Τελικα με στελνουν σε ενα αλλο καταστημα το οποιο ειναι πιο εξουσιοδοτημενο για honda.
    Σε 2 μερες το μηχανακι ειναι ετοιμο κ το προβλημα ηταν το εξης...:

    Μου λεει ο μηχανικος οτι δν ειχαν ρυθμιστει ποτε οι βαλβιδες...
    Τωρα το μηχανακι δουλευει οπως πρεπει να δουλευει. Παιρνει μπρος κατευθειαν, Εχει σωστο ηχο κ επισης εχει τεραστια διαφορα στις μεσαιες.

    Οποτε ηθικο διδαγμα...:


    να προσεχεται σε τι συνεργεια πατε τα μηχανακια...
    Live For Speed. Ride To Live!

  13. #478
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    Εδω λεω τι αλλαχτηκε. Ολη η δουλεια εγινε εντος εγγυησης αλλα φανταζομαι αν χρειαζοταν να πληρωσω θα ηταν πανω απο χιλιαρικο...

    Τωρα η μηχανη δουλευει απταιστα, με ελαχιστο τσοκ τωρα με τα κρυα κραταει ρελαντι εντως 10 δευτερολεπτων και σταθεροποιειται ~1300-1500 εντως 2λεπτου... οπως θα επρεπε δλδ.
    Πω ρε φίλε, τώρα το είδα το thread !!! Και έχει διάρκεια ενός χρόνου κιόλας !!! Πώς μου είχε ξεφύγει... Α, θυμήθηκα... Ήμουν στρατό...

    Όντως, πάντως, η ρύθμιση βαλβίδων δεν λύνει το πρόβλημα του ρελαντί/σβησίματος. Απλά το ελαττώνει σε κάποιο σημείο. Το ίδιο και με τον καθαρισμό κλπ του καρμπυρατέρ.

    Ωραίος ρε ledz, παίζει να είσαι ο μόνος που έχει δώσει λύση σε αυτό το θέμα. Και ευτυχώς που γλίτωσες και τα πολλά με την εγγύηση...

    Και όσον αφορά αυτό που λέει ο Κώστας:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PAPARIDIS
    4. Ο ήχος της έχει αγριεψει παρ' όλα την συχνή αλλαγη λιπαντικού και την συντηριτική της οδήγηση εντος πόλης με συνέπεια να φοβάμαι για φθορές σε ρουλεμάν-ελατήρια.
    οφείλεται στο γρανάζι στην καμπάνα του συμπλέκτη, που του τρώγονται τα δοντάκια. Το άλλαξε ο μηχανικός μου και γλύκανε πάλι ο ήχος της.

    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  14. #479
    ...καλά κρασιά !!! Το avatar του/της panisk
    Εγγραφή
    24/05/2007
    Μηνύματα
    16
    Ευτυχώς το δικό μου δεν τα έχει όλα αυτά παρά μόνο το θέμα της νεκράς.
    Βέβαια βελτιώθηκε πάρα πολύ με τα Castrol GPS λυπαντικά. Είναι λίγο ακριβούτσικα και δεν τα βρίσκεις σε συνεργεία συνήθως (λόγω ...τιμής - 12-15Ε το λίτρο), πρέπει να τα πάρεις από Castrol point αλλά είναι πολύ καλά και αξίζει να τα δοκιμάσετε...

    Πριν από 10 ημέρες έκανα και το 1ο μου ταξίδι με τη CBF Από τον παλιό μέχρι Κόρινθο για στροφές, καινούργιο μετά μέχρι Ναύπλιο. Η επιστροφή ήταν όλο Εθνική 110-130 non-stop και με μπόλικο αέρα κόντρα. Κατανάλωση 4,05 λτ/100 χλμ στο πήγαινε και 5,2λτ/100 χλμ στην επιστροφή.
    (Αργυρούπολη-Δρέπανο-Ναύπλιο = 7Ε , Ναύπλιο-Αργυρούπολη = 9Ε).
    Κατανάλωση λαδιού μηδενική.

    Το καλό μετά από αυτό είναι οτι ο κινητήρας "άνοιξε" , ξεκάπνισε , δυνάμωσε αρκετά.
    Live to Drive - Drive to Live

  15. #480
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9
    Παιδια απο μπαταρία πως τα πάει η μηχανή; Γιατί τα παπια έχουν μικρή (6V) και όταν έχεις φλας αναμμένο δεν πολυακούγεται η κόρνα



    ΥΓ:
    Άντε έχω πορωθεί θέλω να το πάρω το cbf αλλά πρέπει πρώτα να δώσω το Innova και δε βρίσκω αγοραστή!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 15:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 20:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 20:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 22:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF