Σελίδα 44 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 34394041424344454647484954 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 646 έως 660 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #646
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    εγώ από την άλλη δεν θα το πρότεινα προς αγορά το cbf... αλλού....

    ένας πρώην κάτοχος...
    ...

  2. #647
    Για χρήση κυρίως εντός πόλης και πού και πού καμια εκδρομούλα δεν είναι ιδανική επιλογή? Είναι τα προβλήματα τόσο σοβαρά? Γιατί δεν το προτείνεις? Τι θα αντιπρότειινες ? YBR? Ninja? Απλά θέλω να καταλάβω αν το λές λόγω δύναμης ή εξ'αιτίας των θεμάτων με τις ταχύτητες κτλ

  3. #648
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    με το θέμα της ταχύτητας βασικά
    και αξία μεταπώλησης... το καλοκαίρι έκαναν αμάν να το ξεφορτωθώ και όλοι έλεγαν για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

    κατα τ'άλλα ήταν ένα πολύ καλοστημένο μηχανάκι... μεγάλο σχολείο, καλούτσικο γκάζι για εντός πόλης, μηδέν κατανάλωση, μια χαρά.

    εγώ θα κοίταζα για ybr, ίδια είναι πάνω κάτω...
    ...

  4. #649
    καταρχην καλη χρονια να εχουμε παιδες για την ερωτηση σου τωρα αν σε βολεψει το kawasaki χτυπα αυτο καλυτερα απο θεμα επιδοσεων τουλαχιστον ειναι πολυ ανωτερο.
    απο τα αλλα δυο αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι το yamaha ειναι ψεκαστο το honda σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερο τα εχω οδηγησει και τα 2 και σε εμφανιση παλι το honda μου αρεσει περισσοτερο.εγω παντως δεν ειχα προβλημνα στην μεταπωληση το εδωσα πριν 2 μηνες και ακομα μου το ζητανε

  5. #650
    Καλή χρονιά σε όλους.Δεν με πειράζουν τόσο οι επιδόσεις. Φαντάζομαι οτι με 22 άλογα πολύ γρήγορα θα το συνηθίσω και θα μου φαίνεται σχετικά αργό. Θέλω να είναι σχετικά αξιόπιστο και καλό στο δρόμο. Το προτιμώ απο το YBR εμφανισιακά σίγουρα και είναι και πιο εύκολο να βρω cbf μεταχειρισμένο όπως το θέλω. Θέλω μικρό κόστος συντήρησης και κατα βάση κίνηση σε πόλη. Να ψάχνω CBF μετά του 06 λέτε? Να έχει τις σχεδιαστικές αλλαγές και όποιες άλλες έρχονται μαζί? 22 άλογα άρχισε να είναι μετα την αλλαγή την σχεδιαστική?

  6. #651
    κοιτα σαν μηχανη το νιτζακι ειναι μακραν καλυτερο και απο τα 2
    απλα πχ εγω παλι το cbf θα επαιρνα γιατι δεν με βολευει το στυλ οδηγησης του νιτζα αλλα αν σε βολευει το νοτζακι χτυπα το αν πασ για το cbf ο6 καλυτερα η διαφορα στα αλογακια ειναι περιπου 1 απο 04 σε 06

  7. #652
    Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει να σκουριάζει η αλυσίδα στη μηχανή μέσα σε 6 μήνες;

    Την έχω καθαρίσει μια φορά αλλά τη λιπαίνω μια φορά το μήνα.

  8. #653
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    Αν λιπαίνεται τόσο συχνά αποκλείεται να σκουριάζει. Μήπως δεν είναι σκουριά, απλά σε ξεγελά το χρώμα;
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  9. #654
    Έχει το χρώμα της σκουριάς αλλά ψιλοφεύγει αν την τρίψω.

  10. #655
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
    Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει να σκουριάζει η αλυσίδα στη μηχανή μέσα σε 6 μήνες;

    Την έχω καθαρίσει μια φορά αλλά τη λιπαίνω μια φορά το μήνα.
    μήπως παρκάρεις στα ρηχά (της θάλασσας)

    δε νομίζω να είναι δυνατόν .. πρώτη φορά το ακούω!

  11. #656
    Παιδιά έχω πάρει κάτι φλασάκια και θέλω να προσπαθήσω να βάλω μόνος μου, έχουν ένα κίτρινο και ένα μαύρο καλώδιο, το μαύρο είναι το ουδέτερο?

  12. #657
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
    Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει να σκουριάζει η αλυσίδα ..........
    μια και μιλαμε για αλυσιδα, και η δικια μου παει για......βρουβες
    ακουσα ενα φιλαρακι να λεει οτι δεν αξιζει γι αυτη τη μηχανη αλυσιδα με ο-rings
    ο ιδιος εβαλε στη δικη του απλη προσφατα
    εχει καθολου δικιο??? τι λετε??
    αξιζει η διαφορα τιμης μια τετοια επιλογη??
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  13. #658
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Εμένα πάντως άντεξε άνετα μέχρι τα 19.000χλμ χωρίς να την έχω λαδώσει σχεδόν ποτέ
    ...

  14. #659
    ειναι ενα θεματακι η αλυσιδα οντως καθε φορα που πηγαινα service λαδια και λοιπα ηθελε τεντωμα και την λαδωνα συχνα.κατα τα αλλα προβλημα δεν εβγαλε απλα θελει ελεχγο συχνα.
    για την ερωτηση τωρα ξερω γω ρε παιδες γενικα πιστευω οτι αν κατι βαζει ο κατασκευαστης κατι παραπανω ξερει αλλα γενικα εγω δεν ειμαι των μετατροπων.απο κει και περα δικη σου αποφαση ειναι

  15. #660
    για τα φλασακια δεν ξερω να σου πω αν τα περασεις μονο σου μεγαλη προσοχη στο καπακι του φαναριου εχει περιεργο κουμπωμα και μπορει να σπασει εγω την επαθα(60 ευρω το μαμα καπακι!!!)και αν ξεβιδωσεις εντελως τισ βιδες απο το καπακι πεφτουν μεσα και πρεπει να το ανοιξεις αναγκαστικα γιαυτο παντο σε κανα ηλεκτρολογο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 15:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 20:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 20:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 22:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF