Σελίδα 47 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 37424344454647484950515257 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #691
    Επίσης το μηχανάκι έχει κάνει 14000 χιλιόμετρα και δεν το έχω πάει να του ρυθμίσουν τις βαλβίδες ...πρέπει να το πάω?Πώς καταλαβαίνω ότι θέλουν ρύθμισμα?
    Μ αρέσει να μην λέω πολλά...

  2. #692
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Νομίζω στα 12 χιλιάδες θέλουν ρύθμισμα...

    Όσο για τις στροφές που έχει στην τελική, πιάνει κατά πολύ τα κόκκινα! Δεν θυμάμαι ακριβώς νούμερα, τα χα γράψει στο αντίστοιχο thread.
    ...

  3. #693
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2009
    Μηνύματα
    24
    Εξατμισούλα ειδικά για το μηχανάκι βγάζει η Springdragon με κάτι παραπάνω από 200€. Στο site τους www.springdragon.gr έχει και τηλέφωνο για παραπάνω πληροφορίες. Για κάποια άλλη (χωρίς πατέντα) δεν ξέρω. Αν κάποιος ξέρει ας μας το πει!
    Τελική σε ίσωμα μέχρι 134 - 135 στο κοντερ. Παραπάνω έχω δει μέχρι 142 - 143 σε κατηφόρα με το στροφόμετρο στο όριο για να μπει στα κόκκινα. Το θέμα είναι ότι μπορεί να ταξιδεύει συνεχώς με 100 - 120 για ώρες, μάλιστα με αυτές τις ταχύτητες έχω κάνει δύο φορές και 150 χιλ απόσταση δικάβαλο και κατακαλόκαιρο χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Βαλβίδες, είπαμε, όπως λέει και το manual καλό είναι κάθε 12.000 χιλ.
    Τα ξαναλέμε σύντομα...

  4. #694
    Ευχαριστώ φίλε μου...
    Μ αρέσει να μην λέω πολλά...

  5. #695
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2009
    Μηνύματα
    24
    Ελπίζω φίλε an.lapat να μην σε στεναχώρησα σχετικά με την τελική που έχω δει στο δικό μου.
    Πρέπει να ξέρεις ότι τα 134 - 135 τα είδα μόνο μία δύο φορές με ιδανικές συνθήκες.
    Τέτοιες συνθήκες όμως σπάνια βρίσκεις γιαυτό και το συνηθισμένο είναι και το δικό μου, να κολλάει στα 130 και να μην ανεβαίνει με τίποτα!

  6. #696
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2009
    Μηνύματα
    24
    Να γκρινιάξω και λίγο (μην με παρεξηγείτε το κάνω με καλό σκοπό) σε μερικούς συνάδελφους cbfάκηδες!
    Άνοιξη 2008 και οδηγώ μια «μεγάλη» μηχανή στον περιφερειακό μιας επαρχιακής πόλης.
    Πλησιάζοντας μια διασταύρωση, λίγο πιο μπροστά στο ρεύμα μου κινούνται 1 – 2 αυτοκίνητα ενώ άλλα 2 – 3 από το αντίθετο ρεύμα περιμένουν να στρίψουν αριστερά, περνώντας δηλαδή από το δικό μου ρεύμα.
    Ξαφνικά και λίγο πριν τη διασταύρωση, ενώ εγώ έχω κόψει στα 70, με προσπερνάνε δύο νεαροί με γκρί cbf 250 που πήγαιναν «αέρα», δηλαδή με 100 – 110.
    Η ταχύτητα αυτή, για την συγκεκριμένη κατάσταση, ήταν υπερβολική και επικίνδυνη.
    Δεν έχει νόημα να πεις ότι γύρισα 10 λεπτά νωρίτερα στην Αθήνα από την βόλτα μου ή ότι «κατάπια» έναν τετρακύλινδρο στο δρόμο!
    Νόημα έχει να οδηγείς με ασφάλεια και ανάλογα με τις συνθήκες. Έ … όταν αυτές το επιτρέπουν ή όταν βρεις κανά ωραίο στροφιλίκι να διασκεδάσεις κιόλας …

  7. #697
    Φανταστικό μέλος Το avatar του/της Nrgman
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    263
    Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
    Να γκρινιάξω και λίγο (μην με παρεξηγείτε το κάνω με καλό σκοπό) σε μερικούς συνάδελφους cbfάκηδες!
    Άνοιξη 2008 και οδηγώ μια «μεγάλη» μηχανή στον περιφερειακό μιας επαρχιακής πόλης.
    Πλησιάζοντας μια διασταύρωση, λίγο πιο μπροστά στο ρεύμα μου κινούνται 1 – 2 αυτοκίνητα ενώ άλλα 2 – 3 από το αντίθετο ρεύμα περιμένουν να στρίψουν αριστερά, περνώντας δηλαδή από το δικό μου ρεύμα.
    Ξαφνικά και λίγο πριν τη διασταύρωση, ενώ εγώ έχω κόψει στα 70, με προσπερνάνε δύο νεαροί με γκρί cbf 250 που πήγαιναν «αέρα», δηλαδή με 100 – 110.
    Η ταχύτητα αυτή, για την συγκεκριμένη κατάσταση, ήταν υπερβολική και επικίνδυνη.
    Δεν έχει νόημα να πεις ότι γύρισα 10 λεπτά νωρίτερα στην Αθήνα από την βόλτα μου ή ότι «κατάπια» έναν τετρακύλινδρο στο δρόμο!
    Νόημα έχει να οδηγείς με ασφάλεια και ανάλογα με τις συνθήκες. Έ … όταν αυτές το επιτρέπουν ή όταν βρεις κανά ωραίο στροφιλίκι να διασκεδάσεις κιόλας …
    Η ταχύτητα αυτή θα ήταν υπερβολική για αυτη την κατάσταση οδηγώντας και μια "μεγάλη" μηχανή.

    Στην βλακεία που γίνεται φταίει ο οδηγός και όχι η μηχανή.
    Ειμαι και πάλι πολίτης ... γαμώτο.

  8. #698
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
    ή όταν βρεις κανά ωραίο στροφιλίκι να διασκεδάσεις κιόλας
    το έχω πει 1000 φορές, έχετε πολύ καλό σχολείο μηχανάκι για να μάθετε να στρίβετε...

    http://www.youtube.com/watch?v=fL21vXsp0BY


    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  9. #699
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    8
    Παίδες διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστς και αισθάνομαι πολύ κουρασμένος μετά απο τόσες ώρες στο φόρουμ οπότε μπαίνω στο ψητό απευθείας.

    -Δεν είμαι ΟΥΤΕ ΚΑΝ νέος οδηγός (είμαι στη διαδικασία μαθημάτων οδήγησης)

    -Χρειάζομαι μια μηχανή για τις μετακινήσεις μου εντός πόλης (αντε το πολύ και καμιά χαλκιδική το καλοκαίρι)

    -Δεν έχω ιδέα απο μηχανικά σε οτι αφορά μοτοσυκλέτες

    -Είμαι 24 χρονών χωρίς προηγούμενη εμπειρία στο καβάλημα (παρθένος δλδ .. :P )

    Πιστεύω οτι τα 250cc μου είναι αρκετά , θα μου κάνουν την δουλειά και θα τα γουστάρω κι όλας. Και επειδή παπιά και σκούτερ δε τα σκέφτομαι καν , είπα για street .
    Έφτασα στο κλασικό όπως φαίνεται δίλλημα ........ CBF250 ή YBR250 ;;;;;;
    Ξέρω ότι λογικά θα μου πείτε για Honda , μιας που εδώ ειναι το sub forum του CBF αλλά είπα να ρωτησώ . Εμφανισιακά μπορώ να πω οτι μου αρέσουν και τα 2.

    Μια δεύτερη ερώτηση : Καινούργιο ή μεταχειρισμένο ;
    Μήπως το καινούργιο είναι αμαρτία μιας και μπορεί να του βγάλω τα μάτια απο την απειρία μου;
    Μήπως το μεταχειρισμένο έχει κάποιο πρόβλημα που δε μπορώ να αντιληφθώ και με πιάσουν κότσο;

    Τρίτη και φαρμακερή ερώτηση ! Με πέρνει για κάτι παραπάνω (πχ CBF600) ή θα με κλαίει η μάνα μου ;

    Σας παρακαλώ ρε μάγκες βοηθήστε γιατί με βλέπω να λιώνω στα αστικά μέχρι να αποφασίσω απο μόνος μου...

  10. #700
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    ξεκινα με cbf250 και μετα πας στο 600. μεγαλο σχολειο . οτι πρεπει για αυτα που λες οτι το θες.
    αλλα μην ακους εμας. εσενα ακου κ διαλεξε αυτο που πραγματικα θες.
    οτι κ να παρεις, προσοχη κ καλος εξοπλισμος φιλαρακι.
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  11. #701
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr

    Σας παρακαλώ ρε μάγκες βοηθήστε γιατί με βλέπω να λιώνω στα αστικά μέχρι να αποφασίσω απο μόνος μου...
    Θα βρεις μεταχειρισμένα από ιδιώτη και τα δύο, οπότε μπορείς να τα οδηγήσεις και να δεις ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Το να οδηγήσεις πριν αγοράσεις πρέπει να είναι προταιρεότητα πάντα.

    Μετά θα μπορείς πιο εύκολα να αποφασίσεις ποιο θες και αν το θες καινούριο ή όχι. Αν το πάρεις καινούριο έχεις το ατού ότι στο παίρνουν πίσω αν θες αργότερα να πάρεις καινούρια, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση και να την έχεις κρατήσει όχι περισσότερο από 1,5 - 2 χρόνια

    Μέσα στα λεφτά που θα ξοδέψεις πρέπει να συμπεριλάβεις εξοπλισμό. Οι ελάχιστες τιμές για αποδεκτή ποιότητα είναι στο περίπου (έχω καιρό να ψάξω, αλλά πρέπει να κάνεις καλή έρευνα αγοράς, όχι μόνο Τζωρτζόπουλο και τέλος)

    Κράνος 100 - 150ε
    Μπουφάν (κορντούρα με προστασίες και αφαιρούμενη επένδυση) 100 - 200ε
    Μποτάκια καθημερινής χρήσης με κρυφές προστασίες 100 - 200ε
    Γάντια 50 - 150ε

    Υπάρχουν μαγαζιά "στοκάδικα" με τιμές που αναφέρω, αλλά θέλει ψάξιμο
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  12. #702
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
    Παίδες διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστς και αισθάνομαι πολύ κουρασμένος μετά απο τόσες ώρες στο φόρουμ οπότε μπαίνω στο ψητό απευθείας.

    -Δεν είμαι ΟΥΤΕ ΚΑΝ νέος οδηγός (είμαι στη διαδικασία μαθημάτων οδήγησης)

    -Χρειάζομαι μια μηχανή για τις μετακινήσεις μου εντός πόλης (αντε το πολύ και καμιά χαλκιδική το καλοκαίρι)

    -Δεν έχω ιδέα απο μηχανικά σε οτι αφορά μοτοσυκλέτες

    -Είμαι 24 χρονών χωρίς προηγούμενη εμπειρία στο καβάλημα (παρθένος δλδ .. :P )

    Πιστεύω οτι τα 250cc μου είναι αρκετά , θα μου κάνουν την δουλειά και θα τα γουστάρω κι όλας. Και επειδή παπιά και σκούτερ δε τα σκέφτομαι καν , είπα για street .
    Έφτασα στο κλασικό όπως φαίνεται δίλλημα ........ CBF250 ή YBR250 ;;;;;;
    Ξέρω ότι λογικά θα μου πείτε για Honda , μιας που εδώ ειναι το sub forum του CBF αλλά είπα να ρωτησώ . Εμφανισιακά μπορώ να πω οτι μου αρέσουν και τα 2.

    Μια δεύτερη ερώτηση : Καινούργιο ή μεταχειρισμένο ;
    Μήπως το καινούργιο είναι αμαρτία μιας και μπορεί να του βγάλω τα μάτια απο την απειρία μου;
    Μήπως το μεταχειρισμένο έχει κάποιο πρόβλημα που δε μπορώ να αντιληφθώ και με πιάσουν κότσο;

    Τρίτη και φαρμακερή ερώτηση ! Με πέρνει για κάτι παραπάνω (πχ CBF600) ή θα με κλαίει η μάνα μου ;

    Σας παρακαλώ ρε μάγκες βοηθήστε γιατί με βλέπω να λιώνω στα αστικά μέχρι να αποφασίσω απο μόνος μου...
    αποψη μου ειναι οτι για τα λεφτα που θα δωσεις για το YBR250 γιατι να μην παρεις το νιντζακι.
    το μονο παραπανω που εχει απο το CBF ειναι ψεκασμος που δινει 1 αλογο πρπ παραπανω και ανεβαζει λιγο την ηδη τεραστια αυτονομια. με την διαφορα μπορεις να παρεις αρκετα καλο εξοπλισμο
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  13. #703
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    8
    νομίζω οτι θα πάρω ένα cbf600 τελικά γιατί..... γιατί ...... γιατί ..... δε μπορώ να το εξηγήσω με απλά λόγια . Ελπίζω να μην είναι παρα πολυ για μενα να βρω ενα καλο μεταχειρισμένο! Καλό το cbf250 αλλά για τα κυβικα μου είναι λίγο μικρο πιστευω . Αμα έχω το μυαλό στο κεφάλι μου πιστεύω οτι δε θα έχω πρόβλημα με το γκάζι του 600.

  14. #704
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αν εννοεις το γυμνο cbf600 γιατι δε πας στο hornet;
    Silence in the studio!

  15. #705
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    8
    Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι αφού αποφάσισα για 600αρα θα δω ή την Yamaha FZ6 fzr με το ABS ή το CBF600 με το ABS... (εννοείται μεταχειρισμένο αν βρω).
    Η Hornet πιστεύω οτι έχει πολλά άλογα .

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 15:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 20:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 20:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 22:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF