Σελίδα 49 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 39444546474849505152535459 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 721 έως 735 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #721
    ωραιο το ερ-6ν αλλα σε ταξιδακι ζορι ρε σεις δες λιγο και το ερ6-φ
    για το cb δεν λεω καταπλικτικο μηχανακι και χρηστικο αλλα αν θελει να το πουλησει μετα? το ιδιο και για το sv που ειναι και πολυ καλυτερο αλλα παλι...
    γνωμη μου ειναι να κοιταξεις κατι μεταξυ fazer cbf600s και er6-f που ειναι τα πιο ολοκληρωμενα στιν κατηγορια τους η κανα gsr600 αν και παλι γυμνο(εχω κολημα με τα γυμνα αλλα ειναι λιγο δυσχρηστα στο ταξιδι)

  2. #722
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
    ......... Αν και μου έκανε εντύπωση το βάρος του (που είναι περισσότερο απο το FZ6-fazer και την CBF600 αν θυμάμαι καλά) σε σχέση με το μέγεθος του .
    καποιο λαθος κανεις καλε μου φιλε

    μονο το χορνετ ειναι κοντα- και παντως βαρυτερο-τα αλλα δυο σαφωςςς βαρυτερα
    γαμω τα μηχανακια και γω γι αυτο παω
    ειδικα σε σχεση τιμης.

    δες εδω
    http://www.euromoto.gr/0060000007
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  3. #723
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2009
    Μηνύματα
    24
    Φίλε teo_gr σε βλέπω ότι τρώγεσαι και δεν θα ήθελα με τίποτα να σε στεναχωρήσω!!
    Την γνώμη μου σου την έχω πει ήδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και κάποιος (με σύνεση και προσοχή) να πάει κατευθείαν σε κάτι μεγαλύτερο.
    Μια καλή λύση, όπως σου είπαν και άλλοι φίλοι, είναι το er6 που δεν είναι βαρύ, οικονομικά πλησιάζεται και καινούργιο και είναι κατάλληλο και για μέσα στην πόλη και για ταξιδάκια.
    Το Fz6 είναι πολύ καλό μηχανάκι, λίγο μόνο πιο βαρύ, αλλά του λείπει η ροπή χαμηλά.
    Το καινούργιο Hornet, στα ίδια, αλλά μου κάνει λίγο πιο όμορφο.
    Το Cbf600 πολύ καλό, λίγο βαρύτερο αλλά ροπάτο από χαμηλά.
    Το Bandit650 πραγματικά υπέροχο (δεν μπορώ παρά να το παινέψω μιας και το είχα), αλλά πολύ βαρύ.
    Πάντως για να καταλάβεις για το θέμα του μικρότερου ή μεγαλύτερου, αρκεί να σου πω ότι αν κάποιος άπειρος σαν εσένα (ακόμα και αδερφός) μου ζητούσε (εμένα αλλά και όποιου άλλου) να κάνει μια δοκιμή με το Cbfάκι μου ή με κάποιο 125αράκι που είχα παλιότερα, πιθανότατα θα του το έδινα, ενώ αν μου ζητούσε το Bandit απλά θα χαμογελούσα και δεν θα τον άφηνα ούτε να το βάλει μπροστά!!!
    Επειδή όμως … μια ζωή την έχουμε κι αν δεν την γλεντήσουμε … κάνε αυτό που γουστάρεις και όποια τελικά κι αν είναι η επιλογή σου, από μένα φίλε μου, καλά χιλιόμετρα!!!

  4. #724
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
    Φίλε teo_gr σε βλέπω ότι τρώγεσαι και δεν θα ήθελα με τίποτα να σε στεναχωρήσω!!
    Την γνώμη μου σου την έχω πει ήδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και κάποιος (με σύνεση και προσοχή) να πάει κατευθείαν σε κάτι μεγαλύτερο.
    Μια καλή λύση, όπως σου είπαν και άλλοι φίλοι, είναι το er6 που δεν είναι βαρύ, οικονομικά πλησιάζεται και καινούργιο και είναι κατάλληλο και για μέσα στην πόλη και για ταξιδάκια.
    Το Fz6 είναι πολύ καλό μηχανάκι, λίγο μόνο πιο βαρύ, αλλά του λείπει η ροπή χαμηλά.
    Το καινούργιο Hornet, στα ίδια, αλλά μου κάνει λίγο πιο όμορφο.
    Το Cbf600 πολύ καλό, λίγο βαρύτερο αλλά ροπάτο από χαμηλά.
    Το Bandit650 πραγματικά υπέροχο (δεν μπορώ παρά να το παινέψω μιας και το είχα), αλλά πολύ βαρύ.
    Πάντως για να καταλάβεις για το θέμα του μικρότερου ή μεγαλύτερου, αρκεί να σου πω ότι αν κάποιος άπειρος σαν εσένα (ακόμα και αδερφός) μου ζητούσε (εμένα αλλά και όποιου άλλου) να κάνει μια δοκιμή με το Cbfάκι μου ή με κάποιο 125αράκι που είχα παλιότερα, πιθανότατα θα του το έδινα, ενώ αν μου ζητούσε το Bandit απλά θα χαμογελούσα και δεν θα τον άφηνα ούτε να το βάλει μπροστά!!!
    Επειδή όμως … μια ζωή την έχουμε κι αν δεν την γλεντήσουμε … κάνε αυτό που γουστάρεις και όποια τελικά κι αν είναι η επιλογή σου, από μένα φίλε μου, καλά χιλιόμετρα!!!
    +1000 σε όλα

    Πάντως άμα φτάσεις στο -πραγματι υπέροχο και τίμιο- Bandit, δες και το νέο GSXF 650.... Bandit με κουστούμι SS

    Αλλά αν τα οδηγήσεις αυτά και μετά πας στο er-n - er-f θα σου φανεί ποδήλατο! Ενα ποδήλατο με 70 άλογα....
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  5. #725
    ξερω δεν ειναι το καταλληλο μερος αλλα ρε παιδες το fz6 δεν εχει ροπη χαμηλα???
    αλλη μηχανη οδηγαω μηπως ισως ειναι το πιο ροπατο απο ολα τα 4κυλινδρα
    εκτος απο ενα ελαχιστο φασμα στοφων καπου στη μεση οπου απλα χανει στην στιγμιαια επιταχυνση δηλαδη ο φιλος θα ριχνει κοντρες σε στοφιλικια?η ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξει μια σχεση κατω και να φυγει πρωτος?εχω οδηγησει ολα τα street sta 600(bandit,fazer,cbf600,er-6,sv) ολα ειναι πολυ οκ
    γιαυτο που ειναι το καθενα και αξιοπιστα αλλο ειναι πιο ροπατο αλλα πιο γκαζιαρικο αλλο πιο ελαφρυ κτλ κτλ σε γενικεσ γραμμες ομως μοιαζουν αρκετα οποτε το γουστο του καθενος καθοριζει το τι θα παρει
    γιατι αραγε σε σχεση bandit και sv θα προτημουσα και εγω το sv(οχι σε ομορφια βεβαια)??

  6. #726
    οσο για τον φιλο livbiker
    αν μου ζητουσε ο αδερφος μου το 250αρι ουτε αυτο θα εδινα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  7. #727
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
    ξερω δεν ειναι το καταλληλο μερος αλλα ρε παιδες το fz6 δεν εχει ροπη χαμηλα???
    αλλη μηχανη οδηγαω μηπως ισως ειναι το πιο ροπατο απο ολα τα 4κυλινδρα
    εκτος απο ενα ελαχιστο φασμα στοφων καπου στη μεση οπου απλα χανει στην στιγμιαια επιταχυνση δηλαδη ο φιλος θα ριχνει κοντρες σε στοφιλικια?η ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξει μια σχεση κατω και να φυγει πρωτος?εχω οδηγησει ολα τα street sta 600(bandit,fazer,cbf600,er-6,sv) ολα ειναι πολυ οκ
    γιαυτο που ειναι το καθενα και αξιοπιστα αλλο ειναι πιο ροπατο αλλα πιο γκαζιαρικο αλλο πιο ελαφρυ κτλ κτλ σε γενικεσ γραμμες ομως μοιαζουν αρκετα οποτε το γουστο του καθενος καθοριζει το τι θα παρει
    γιατι αραγε σε σχεση bandit και sv θα προτημουσα και εγω το sv(οχι σε ομορφια βεβαια)??
    παντα σε σχεση με μπαντιτ cbf για τη ροπη
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  8. #728
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2009
    Μηνύματα
    24
    Φίλε paschalis όπως λέει και ο TassosK για την ροπή του Fz6 μιλάμε πάντα σε σχέση με Bandit και Cbf.
    Πάντως έχεις δίκιο και το σίγουρο είναι ότι, πέρα από κάποιες λεπτομέρειες που τα κάνουν να διαφέρουν μεταξύ τους, πράγματι όλα αυτά είναι πολύ καλά μηχανάκια και ουσιαστικά είναι απλά θέμα γούστου για τον καθένα τι θα προτιμήσει!!

  9. #729
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2009
    Μηνύματα
    24
    Επανέρχομαι προσπαθώντας να δείξω ότι το θέμα με το κιβώτιο του cbf250 δεν είναι κάτι καινούργιο σ’ αυτό το μοντέλο, αλλά υπήρχε, υπάρχει και δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα υπάρχει σε όλα τα 250άρια της Honda (XL, XR, Rebel, CB,…).
    Ίσως να είναι και επιλογή της Honda σε σχέση και με τα υλικά που χρησιμοποιεί, ώστε να αντέχουν να υποθέσω;
    Για παράδειγμα παραθέτω ένα κομμάτι από μήνυμα μοτοσυκλετιστή από USA (κατά τα άλλα πρέπει να είναι καλό παιδί…) σε forum για τα Rebel ο οποίος αναφέρει ότι ανάλογα και με την χρήση, ακόμη και συνθετικά λάδια να βάλει μετά τα πρώτα 1.000 μίλια μπορεί να εμφανίσει ενοχλητική σκληράδα στο κιβώτιο.
    Ο τύπος κάνει πολλά τουριστικά χιλιόμετρα με το 250 και δεν ξέρω τι είδους «πάθηση» έχει αλλά λέει μάλιστα ότι γουστάρει να ταξιδεύει περισσότερο με το 250 του από ότι με το μεγαλύτερο που έχει!!

    PROS for touring on the Rebel.
    1. I mostly ride in city traffic, often stop and go. There are times when I need to be on the freeway and keep up with traffic. The Rebel does this combination better than any other motorcycles I've had. Only the Honda Helix and Reflex can handle freeway, stop-and-go riding as well as the Rebel

    2. For occasional touring the Honda Rebel rides as well as it's larger siblings. The engine smooth and responsive if not going up large hills.

    3. Gas mileage is great. It would be nicer if it had the 3.2gal tank of the Helix or Reflex, but it feels good to stop and rest every 100+mi

    4. If the Rebel is your only ride and you ride mostly in the city, the Rebel is an excellent occasional tourer. If I were to tour 90% of the time and don't do any city driving.. my M50 is probably the better choice. The M50 is not flickable and definitely doesn't handle as well in the city as the Rebel. The M50 is smooth, has the power to climb those hills, fuel injected so altitude won�t affect performance.

    CONS
    1. Riding with side saddle bags, "wind blast", car passing you at 85+mph.. dodging in and out of the truck lanes is not something I would want to do on a regular basis. Once you hurdle the hills around Cajon Pass and Baker; keeping up with traffic is not a problem.

    2. Putting 1000mi; since, the last oil change.. shifting gears felt stiff, even when using Synthetic oil. I changed the oil today and shifting through the gears is very smooth. There are times when I've gone 4000mi without an oil change and shifting felt smooth. Other times during the summer in 100+ degree cruising at an indicated 75-80+mph and that oil has to changed every 1000mi; otherwise, shifting gets notchy

    3. Because the Rebel is carbureted, I feel the loss of power at 4000'. When I had my Honda Shadow 1100, it was also losing power with altitude. My former Honda Valkyrie 1500 didn't feel any power loss, but had 6 carburetors. Cruising at 80mph has me turning on the 'reserve switch' after 90mi on a 5 gallon tank

    Final Thoughts Yes, MR.. it's the rider. I've had all the power cruisers, racer replicas, tourers, etc. It's not a challenge to ride a Goldwing 300+mi a day. It's so boring that they come with 2-4 speaker stereo systems so you don't get bored. When I�m touring on the Rebel, I don't have the luxury to get bored Touring on the Rebel is not for everyone, but if you properly maintain your Rebel.. it will not disappoint you if you understand it's strengths and limitations

    Το link είναι: http://www.rebel250.com/rebelforum/v...er=asc&start=0

  10. #730
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    πάντως αν θέλετε να μαλακώσει το κιβώτιο δοκιμάστε λάδια bell ray. Τα motul είναι τα χειρότερα για honda.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #731
    το θεμα ειναι οτι το προβλημα υπαρχει απο μαμα(ειπαμε made in brazil!!!) οποτε η μονη λυση ειναι η να το συνηθησεις η να πας να αλλαξεις καμπανα.για τα λαδια ισως βοηθουνε λιγο αλλα το προβλημα παραμενει
    εγω που δεν ειχα κανενα προβλημα αν και μοντελο 2004 οτι λαδι και να εβαζα οι ταχυτητες εμπαιναν βουτηρο εβαζα ipone,agip .το κιβωτιο παντως αν εξαιρεσεις το προβλημα με την νεκρα δεν ειναι σκληρο αλλα πολυ μαλακο.πχ kawasaki και yamaha δεν παλευονται!!!γενικα τα honda εχουν πολυ πιο μαλακη αισθηση
    οταν και εγω ειχα ακουσει για καμπανα πηγαινω στην αντιπροσωπεια που το πηρα και λεω στον μηχανικο αφου ειμαι μεσα στην εγγυηση θελω να αλλαξω καμπανα γιατι ακουσα αυτο και αυτο..
    και απανταει ε αστο αφου δεν εχεις προβλημα να μην αλλαξουμε (και εκανε τον κινεζο με τις ανακλησεις για καμπανα και το αλλο με το ρελαντι) αλλα καποια στιγμη ισως στο βγαλει μαλλον!!!!!! τι αντιμετωπιση ειναι αυτη ρε παιδες δηλαδη οταν βγω απο εγγυηση τοτε ενταξει να το αλλαξουμε για να πληρωνω?το ιδιο και απο αλλα εξουσιοδοτημενα στην θεσσαλονικη οποτε σταματησα να ασχολουμε αλλα κριμα για την honda
    κατι πρεπει να γινει με τον σαρακακη για να αλλαξει νοοτροπια γαι την υποστιριξη μετα την αγορα ισως με μια ομαδικη διαμαρτυρια κατοχων προς την μαμα honda ξερω γω τι να πω

  12. #732
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω κι εγώ ένα cbf 250 5/07 αγορασμένο καινούριο. Για το πρόβλημα με το σασμάν έχω να πω ότι όχι μόνο δεν έβρισκα νεκρά αλλά καμμια ταχύτητα δεν κούμπωνε ομαλά ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω με όποιο τρόπο κι αν δοκίμασα. Στο πρώτο service(1400χλμ) που το ανέφερα μου κρατήσανε τη μηχανή 4 μέρες και μου είπαν ότι άλλαξαν δίσκους (εγγύηση). Μετά από αυτό και φυσικά με καινούρια λάδια agip η βελτίωση ήταν θεαματική και το κιβώτιο έστρωσε. Δεν έγινε τέλειο αλλά έπαιρνε 8 στα 10. Στα επόμενα λάδια (3700χλμ) έβαλα motul και έγινε ακόμα καλύτερο. Αυτή τη στιγμή δεν έχει πρόβλημα αλλά θέλω να το δω και με καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Το πρόβλημα με το ρελαντί δεν το είχα ποτέ. Παίρνει πάντα μπρος αμέσως- ακόμα και πέρσι το χειμώνα με τα χιόνια-μετά από ακινησία 15 ημερών. Το ρελαντί σταθεροποιείται αφού δουλέψει για μισό ως ένα λεπτό ανάλογα με την .εξωτερική θερμοκρασία. Απλά στην αρχή θέλει λίγο γκάζι ή τσοκ όπως όλα τα καρμπυρατεράτα

  13. #733

    Αντιπροσωπιας αναγνωσμα

    Μια και ολοι μας μιλαμε για την απροθυμια των εξουσιοδοτημενων συνεργειων να αντικαταστησουν πραγματα μεσα στην εγγυηση,πρεπει να ψαξουμε τους λογους που ολοι κανουν τον αδιαφορο.Ο Σαρακακης λοιπον απο οτι εγκυρα εμαθα,για καθε παραγγελια των εξουσιοδοτημενων ακομα και μεσα στην εγγυηση,ζηταει να πληρωνονται τα ανταλλακτικα χερι με χερι και καθε 3η6 μηνες κανει εκκαθαριση των εγγυημενων και αντι να επιστρεψει τα ποσα τα κραταει καβα για επομενες παραγγελιες.Καταλαβαινετε λοιπον οτι καθε εξουσιοδοτημενος πρεπει να εχει ενα σεβαστο κεφαλαιο νεκρο και ατοκο,για να εξυπηρετει τους πελατες του.Γι'αυτο βλεπουμε τετοια απροθυμια των συνεργειων να κανουν χρηση των εγγυησεων και να αναβαλλουν για μετα -εκτος εγγυησης-τις αντικαταστασεις.
    BBBBBBBBB

  14. #734
    για το προβλημα με το ρελαντι ετσι ειναι θελει ζεσταμα και γκαζακι στην αρχη δεν ειναι τοσο εντονο αν και υπαρχει αλλα οσο περναει ο καιρος το προβλημα αυξανει.εγω λιγο πριν το δωσω ειχα 9000 χιλιομετρα και τον χειμωνα ηταν δυσκολα ηθελε κανα 2 λεπτο και για να αρχισει να μην σβηνει η με τσοκ η με γκαζι το καλοκαιρι κανα λεπτο.μολις εκανες μαι βολτα καν 2 λεπτο το ρελαντι ερχοταν στα ισια του.ειναι λιγο εκνευριστικο και δεν ειναι νορμαλ εδω που τα λεμε ουτε επειδη εχει καρμπ αλλα το συνηθησα και δεν με απασχολουσε.ισως με την ρυθμιση βαλβιδων οπως ειπαν τα παιδια να στρωνει(αν και αμφιβαλω)και αυτο σε καποιο εξαρτημα ελλατωματικο πρεπει να οφειλεται
    αυτο λεω για τον σαρακακη εκει ειναι το προβλημα!απλα αναρωτιεμαι η honda γνωριζει οτι ο επισημος αντιπρσωπος της στην ελλαδα κανει μ@@@@κιες?καποιος δεν πρεπει να κοινοποιησει το προβλημα?

  15. #735
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Tώρα έχω κοντά 5000χλμ και δεν έχω πρόβλημα ρελαντί. Πάντως πιστεύω πως αν χειροτερεύει με τα χλμ δεν οφείλεται σε βλάβη αλλά σε απορύθμιση βαλβίδων λόγω φυσιολογικής φθοράς οπότε πιθανόν με ένα καλό service να στρώνει

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 15:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 20:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 20:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 22:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF