Σελίδα 66 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 16566162636465666768697071 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 976 έως 990 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #976
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kyri@kos
    Καλημέρα..

    Θα ήθελα να ρωτήσω μια ερώτηση που είναι περισσότερο πιο γενική..

    Έχω και γω ένα cbf 250 που πήρα πριν λίγο καιρό.
    Το γκάζι του είναι λίγο σκληρό, μήπως υπάρχει τρόπος να το μαλακώσω?
    Ξεβιδώνοντας κάποια βίδα ας πούμε?
    Δλδ όταν πχ ήμουν στην εθν. οδό και το κρατούσα σταθερό, πιάστηκε τ χέρι μου..
    Είναι μήπως θέμα συνήθειας ή υπάρχει κάποια ρύθμιση???

    Ευχαριστώ.
    1. Εχει καλή επαναφορά όταν το αφήνεις? Ακούγεται 'τακ' όταν κλείνει?
    2. Ανεβάζει στροφές αμέσως όταν αρχίσεις να το ανοίγεις? χωρίς νεκρή διαδρομή?

    Αν απαντάς και στα δύο 'ναι' τότε δε θέλει ούτε βίδωμα ούτε ξεβίδωμα καμία βίδα.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #977
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2011
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    1. Εχει καλή επαναφορά όταν το αφήνεις? Ακούγεται 'τακ' όταν κλείνει?
    2. Ανεβάζει στροφές αμέσως όταν αρχίσεις να το ανοίγεις? χωρίς νεκρή διαδρομή?

    Αν απαντάς και στα δύο 'ναι' τότε δε θέλει ούτε βίδωμα ούτε ξεβίδωμα καμία βίδα.
    1.έχει καλή επαναφορά. Το τακ εννοείς όταν σβήνω την μηχανή?
    2.ναι ανεβάζει στροφές μετά απο περιπου 1 εκατοστο που πιστευω ειναι λογικό.
    Πάντως τωρα που το οδήγησα το έχω συνηθίσει...

    Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το cbfάκι μου ακόμη και τώρα σε ζεστές μέρες θέλει το τσοκ για να πάρει μπρος.
    Είναι λογικό αυτό?ή κάτι δν πάει καλά?

  3. #978
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    λεω το τακ οταν αφησεις αποτομα το γκαζι να κλεισει μονο του. μπορεις να το ακουσεις καλυτερα με σβυστη μηχανη. σημαινει οτι τιποτα δεν φρεναρει τη ντιζα.

    το θεμα με το τσοκ το εχουν πολλα cbf250. αν το πηρες μεταχειρα μπορεις να του κανεις εναν ελεγχο στις βαλβιδες. λογικα θα εχει κλεισει η βαλβιδα εισαγωγης. παντως δεν ειναι κατι σοβαρο.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #979
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2011
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    λεω το τακ οταν αφησεις αποτομα το γκαζι να κλεισει μονο του. μπορεις να το ακουσεις καλυτερα με σβυστη μηχανη. σημαινει οτι τιποτα δεν φρεναρει τη ντιζα.

    το θεμα με το τσοκ το εχουν πολλα cbf250. αν το πηρες μεταχειρα μπορεις να του κανεις εναν ελεγχο στις βαλβιδες. λογικα θα εχει κλεισει η βαλβιδα εισαγωγης. παντως δεν ειναι κατι σοβαρο.
    Ναι μεταχειρισμένο το πήρα..Πάντα θέλει τσοκ αλλα αν ζεσταθεί δν το χρειάζεται...
    Το τακ το κάνει... Δηλαδή θα έπρεπε να πάιρνει χωρις τσοκ έτσι??? Γιατί μου έχει κάνει εντύπωση...

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

  5. #980
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitrisag
    Εγγραφή
    14/06/2009
    Μηνύματα
    272
    Πάντως εγώ που το έχω ένα χρόνο το μηχανάκι το θέμα με το τσοκ δεν είναι τίποτα. Απλά όταν το βάζεις μπροστά να παίζεις το γκάζι για λίγο και μετά είσαι οκ. Και έχω ακούσει και από άλλους κατόχους πως κάποια μοντέλα έχουν ένα θέμα με τις πρώτες στροφές... Αλλά δεν είναι τίποτα!

  6. #981
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2011
    Μηνύματα
    12
    Παιδιά τις τελευταίες 2 μέρες παίρνει χωρις καθόλου τσοκ.
    Απλά κρατάω λίγο περισοτερο την μίζα(δλδ 1 δευτερολεπτο περιπου). Μπορεί λοιπόν να ήταν και ιδέα μου. Τέσπα, καινούριος είμαι στις μηχανές εξού και οι χαζές απορίες που μου προκείπτουν..

    Τώρα κάτι άλλο, νομίζω πως η διαδρομή του συμπλέκτη είναι πολύ μικρή δηλαδή η απόσταση απ την ώρα που αρχίζει η αποσύμπλεξη μέχρι πχ να σβήσει το μηχανάκι είναι πάρα πολύ μικρή.
    Αυτό μπορεί να αλλάξει? Είδα στο manual για τα βιδάκια που έχει να σφίξω ή να ξεσφίξω αλλά νομίζω αφορούν το που θα αρχίζει η αποσύμπλεξη και όχι το πόσο μεγάλη θα είναι η διαδρομή..

    Ευχαριστώ..

  7. #982
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    μην κρατάς περισσότερο τη μίζα. 1 sec είναι οκ αλλά όχι περισσότερο.

    Το δεύτερο δεν το εξηγείς σωστά. Οταν πατάς συμπλέκτη, το μοτέρ αποσυμπλέκει. Πες το με δικά σου λόγια γιατι δεν καταλαβα τιποτα
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  8. #983
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2011
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    μην κρατάς περισσότερο τη μίζα. 1 sec είναι οκ αλλά όχι περισσότερο.

    Το δεύτερο δεν το εξηγείς σωστά. Οταν πατάς συμπλέκτη, το μοτέρ αποσυμπλέκει. Πες το με δικά σου λόγια γιατι δεν καταλαβα τιποτα
    Ευχαριστώ για την απάντηση...

    Αυτό που λέω είναι ότι η μανέτα του συμπλέκτη απ τη στιγμή που θα αρχίσει να δίνει κίνηση στην αλυσίδα μέχρι να τελειώσει η αποσύμπλεξη έχει πολυ μικρή διαδρομή. Κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να σβήνει εύκολα η μηχανή στο ξεκίνημα... Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

  9. #984
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    katalaba ti les alla to les la8os. Otan h maneta tou symplekth einai eleu8erh den exei teleiwsei h aposympleksh alla h sympleksh. To moter brisketai se aposympleksh otan kratas th maneta tou symplekth. Tespa, auto to ry8mizei h bida panw sth maneta. Pai3e afoba kai 8a deis pou se boleuei. An dyskoleuesai na bgaleis nekra shmainei oti isws exeis poly clutch drag dhladh den aposymplekei entelws otan trabas th maneta. Sto allo akro ths ry8mishs, 8a blepeis oti aposymplekei me elaxisth piesh sth maneta opote mporei akoma kai entelws eleu8erh na patinarei. Kapou anamesa se auta ta akra einai h idanikh 8esh.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #985
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2011
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    katalaba ti les alla to les la8os. Otan h maneta tou symplekth einai eleu8erh den exei teleiwsei h aposympleksh alla h sympleksh. To moter brisketai se aposympleksh otan kratas th maneta tou symplekth. Tespa, auto to ry8mizei h bida panw sth maneta. Pai3e afoba kai 8a deis pou se boleuei. An dyskoleuesai na bgaleis nekra shmainei oti isws exeis poly clutch drag dhladh den aposymplekei entelws otan trabas th maneta. Sto allo akro ths ry8mishs, 8a blepeis oti aposymplekei me elaxisth piesh sth maneta opote mporei akoma kai entelws eleu8erh na patinarei. Kapou anamesa se auta ta akra einai h idanikh 8esh.
    Αχα!!!! Οκ!!! Σε ευχαριστω πάρα πολύ!! Θα το δοκιμάσω όταν βρω χρόνο και θα ποστάρω!! Ευχαριστώ και πάλι!!!

  11. #986
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2011
    Μηνύματα
    12
    Το πείραξα λίγο...και είδα αλλαγή! Επίσης μπαίνουν και πιο εύκολα οι ταχύτητες τώρα...

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο ασχετο??

    Το σταντ βρίσκεται ακριβως κάτω απ το αριστερό μαρσπιέ? Δηλαδή για να το βρώ πρέπει να ανεβάσω το μαρσπιε ή μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό??

    Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!

  12. #987
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    πίσω από το μασιπιέ προεξέχει ένα τριγωνικό σιδεράκι... μάντεψε
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #988
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2011
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    πίσω από το μασιπιέ προεξέχει ένα τριγωνικό σιδεράκι... μάντεψε
    Ναι.. Αυτο το τριγωνικό σιδεράκι βρίσκεται κατω απ το αριστερο μαρσπιε στο δικό μου...

    Μπορεί κάποιος να ανεβάσει καμια φωτό, να δω αν είναι ίδιο???

  14. #989
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/07/2012
    Μηνύματα
    2
    Καλημέρα σας,

    Είμαι καινούργιος στο forum και στον χώρο των 2 τροχών. Για την ακρίβεια μέχρι και πριν 8 χρόνια οδηγούσα κατα χρονολογική σειρά παπακι yamaha 90cc και HONDA STEED 400 cc. Για πολλούς και διάφορους λόγους κατέληξα ότι πρέπει να αγοράσω cbf 250. Ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα 2004 εως 2008 εκτός απο τις μαύρες ζάντες που έχουν τα μοντέλα του 2007; Με την νεκρά διορφώθηκε το πρόβλημα στα τελευταία μοντέλα ή όχι; Γιατί αν δεν υπάρχουν διαφορές θα κοιτάξω να πάρω το μηχανάκι με τα λιγότερα (πραγματικά χιλιόμετρα και ας είναι χρονολογικά πιο παλιό. Τι λέτε;

  15. #990
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εχω το μοντελο του 07
    οι διαφορες με τα πριν εναι εμφανισιακες και ελαχιστες, τα μηχανακια ειναι ιδια
    στο δικο μου το προβλημα με τη νεκρα βελτιωνεται με καλα λαδια και σωστα ρυθμισμενη αλυσιδα
    η σκεψη σου ειναι σωστη, παρε οτι βρεις σε καλυτερη κατασταση

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 21:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF