Σελίδα 69 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 1959646566676869707172 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.021 έως 1.035 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #1021
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    1
    Χαίρετε κυριοι.. Πριν απο κανα 7μηνο αγόρασα μεταχειρισμένη την cbf μου και είπα να δώσω το παρών. Έχω ψάξει αρκετά να βρώ τη λύση διαβαζοντας τα φορουμ για τις cbf αλλά πελάγωσα. Μιλάω για το ζήτημα των χαμηλών στροφών του κινητήρα όταν δεν έχει "ζεσταθεί", που έχει σαν αποτέλεσμα να σβήνει, αν δεν ανοίξω πρώτα το τσόκ για μισό/ένα λεπτό (χειμώνα-καλοκαίρι). Υπάρχει κάποιος που έχει βρεί τη λύση; Ρωτάω επειδή όχι απλά δεν μου περισσεύουν λεφτά για πειραματισμούς στο τι φταίει, αλλά ούτε καν τα διαθέτω, όντας φοιτητής. Τα πιο πιθανά σενάρια απο αυτά που άκουσα εντοπίζονται στις βαλβίδες και τα καπελώτα (οχι οτι ξέρω τι είναι αυτά).Άν είναι πράγματι εκεί πόσα θα χρειαστούν για να διορθωθεί;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά, αλλά και για όλα όσα έμαθα διαβάζοντας τα προηγούμενα.

  2. #1022
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Homo Sapiens Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε κυριοι.. Πριν απο κανα 7μηνο αγόρασα μεταχειρισμένη την cbf μου και είπα να δώσω το παρών. Έχω ψάξει αρκετά να βρώ τη λύση διαβαζοντας τα φορουμ για τις cbf αλλά πελάγωσα. Μιλάω για το ζήτημα των χαμηλών στροφών του κινητήρα όταν δεν έχει "ζεσταθεί", που έχει σαν αποτέλεσμα να σβήνει, αν δεν ανοίξω πρώτα το τσόκ για μισό/ένα λεπτό (χειμώνα-καλοκαίρι). Υπάρχει κάποιος που έχει βρεί τη λύση; Ρωτάω επειδή όχι απλά δεν μου περισσεύουν λεφτά για πειραματισμούς στο τι φταίει, αλλά ούτε καν τα διαθέτω, όντας φοιτητής. Τα πιο πιθανά σενάρια απο αυτά που άκουσα εντοπίζονται στις βαλβίδες και τα καπελώτα (οχι οτι ξέρω τι είναι αυτά).Άν είναι πράγματι εκεί πόσα θα χρειαστούν για να διορθωθεί;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά, αλλά και για όλα όσα έμαθα διαβάζοντας τα προηγούμενα.
    Καλησπέρα,
    αν είναι αρκετό το μισό - ένα λεπτό, ίσως αρκεί να αλλάξεις τη σειρά που κάνεις κάποια πράγματα. (Ξεκλείδωμα μηχανής, κράνος κλπ). Στη δικιά μου που θέλει περισσότερο χρόνο βάζω μπροστά και φεύγω κατευθείαν προσέχοντας να μην ανεβάσω πάνω από 4-5.000 στροφές. Σε δύο τετράγωνα έχει ζεστάνει αρκετά ώστε να κρατάει ρελαντί. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό, σου λέω τι κάνω εγώ.
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  3. #1023
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    5
    Καλησπερα! Σκεφτομαι να αγορασω μια cbf 250 αλλα στα λεφτα μου βρισκω λιγα πραγματα. Ενα υποψηφιο προς αγορα που ειδα απο κοντα ηταν εμφανισιακα ολα ενταξει, με βιβλιο σερβις ενημερωμενο, αλλα εχει 80000 χιλιομετρα. Τι λετε? αξιζει η αγορα του ή σε 40000 χλμ θα τα τιναξει?

  4. #1024
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οχι δεν αξιζει
    εχει περασει την ωφελιμη ζωη του
    με λιγα λεφτα παραπανω πας σε κατι λιγοτερο χρησιμοποιημενο
    προτιμησε το τελευταιο μοντελο με τις μαυρες ζαντες και κατω απο 40000χλμ

  5. #1025
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οχι δεν αξιζει
    εχει περασει την ωφελιμη ζωη του
    με λιγα λεφτα παραπανω πας σε κατι λιγοτερο χρησιμοποιημενο
    προτιμησε το τελευταιο μοντελο με τις μαυρες ζαντες και κατω απο 40000χλμ
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.Ποια η διαφορα αυτου με τις μαυρες ζαντες? Οσο για τα χιλιομετρα, αν το δει ενας μηχανικος θα μπορει να εκτιμησει αν τα χιλιομετρα ειναι γυρισμενα?Γιατι πουλιουνται και κατι μηχανες 8 χρονων με 25000 χλμ και μου φαινεται υποπτο το νουμερο.

  6. #1026
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oraiakoimomeni Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.Ποια η διαφορα αυτου με τις μαυρες ζαντες? Οσο για τα χιλιομετρα, αν το δει ενας μηχανικος θα μπορει να εκτιμησει αν τα χιλιομετρα ειναι γυρισμενα?Γιατι πουλιουνται και κατι μηχανες 8 χρονων με 25000 χλμ και μου φαινεται υποπτο το νουμερο.
    25500-26000 exei to diko mou kai einai 2005

  7. #1027
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    υπαρχουν δυο <<μοντελα>>
    2004-2005 με ασημι ζαντες και 2006-2007 με μαυρες
    μηχανικα ειναι ιδια αλλαζουν μονο λιγο τα πλαστικα τους
    τα πρωτα ειχαν κατι προβληματακια με την ευρεση νεκρας, τα δευτερα βελτιωθηκαν χωρις να λυθει τελειως
    για να να μην σου λενε οτι θελουν σηκωνεις τη σελα και απο κατω υπαρχει ταμπελακι με νουμερο που τελειωνει σε 4 5 6 κλπ οποτε απο εκει βλεπεις τι μοντελο ειναι
    κοιτα μονο σε ιδιωτες μην παρεις με πανω απο 40000χλμ και μην δωσεις πανω απο 2000
    τσεκαρε οπωσδηποτε την κατασταση των αναλωσιμων: αλυσογραναζα,λαστιχα, ρουλεμαν τιμονιου αυτα ειναι 300 ευρω ακομα
    21000 εχω και ειναι μαιος του 07

  8. #1028
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστω πολυ... Θα το παω να το δουν και σε ενα εξουσιοδοτημενο γιατι εγψ δεν ξερω πολλα.Θα μαθω ομως! Λογικα εκεινοι θα μου πουν αν αξιζει ή οχι η αγορα του, σωστα? Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

  9. #1029
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2014
    Μηνύματα
    5
    Γεια σας κ απο μενα..νεος στο φόρουμ κ νεος στον κοσμο των διτροχων οπότε θα ηθελα τα φωτα σας...εχω εδω κ εναμιση χρονο το sym symphony 150cc το οποιο το αγορασα μεταχειρισμενο...ειχα κάποια θεματακια αλλα σε γενικές γραμμές εμεινα αρκετα ευχαριστημενος...στο μυαλο μου ομως το τελευταίο καιρό τριγυρναει η ιδεα να το αλλαξω για κτ μεγαλυτερο ωστε να μπορω να κυκλοφορω στη πολη εξισου ανετα αλλα κ να μπορω να βγω κ λιγο προς τα εξω...και να που εμαθα από εναν συμπαίκτη μου(μπάσκετ) πως πουλαει το χοντα cbf250 1200 ευρώ (ισως ριξω κ λιγο ακόμα τη τιμη).μοντέλο 2005 με 56000χλμ. ..εμφανισιακα ειναι άψογο κυριολεκτικά! Το βλέπω συνεχεια καθως έρχεται με αυτο προπονηση πραγμα που σημαινει πως δυσκολο να εχει θεμα η μηχανη...εχω γνωστο μηχανικο ο οποιος θα το τσεκαρει πριν το παρω αν το αποφασισω...θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το αν αξιζει να το παρω εφόσον παρω το οκ απο τον μηχανικο...λεφτα για καινούριο δεν υπάρχουν κ ούτε θέλω να μπλεξω με δοσεις. ..Ευχαριστώ!

  10. #1030
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν το βλεπεις καλο απεξω και σε βεβαιωσει μηχανικος οτι ειναι οκ μεσα η τιμη ειναι πολυ καλη
    απλα να τσεκαρεις-υπολογισεις τι αναλωσιμα θα χρειαστει αμεσα με την αγορα (σερβις, λαστιχα, φρενα)

  11. #1031
    Αν είναι από άνθρωπο που τον ξέρεις καλά αγόρασέ το χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Έχει φθηνό service και είναι καλό μηχανάκι.

  12. #1032
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Πολύ καλή μοτοσυκλέτα και όχι μόνο ώς entry level. Με κλειστά μάτια,εφόσον όπως είπαν και τα παιδιά είναι καλοσυντηρημένη.
    Καλά και πολλά χιλιόμετρα να έχεις
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  13. #1033
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2014
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!το παιδι το ξερω δυο χρόνια μεσα απο την ομαδα όχι οτι βγαινουμε κ για καφε αλλα μιλαμε πολυ στις προπονήσεις και ειναι πολυ καλος χαρακτήρας κ ηπιων τονων....δεν εχει ισως πολυ σημασια αλλα απο τη συμπεριφορά ενος ανθρωπου προς αλλους καταλαβαινεις ισως κ πως συμπεριφερεται κ στη μηχανη τ...κοιταζω ολους τους παράγοντες (υπερβολικός το ξερω)! Δεν τον εχω ρωτησει απο τωρα πολλες λεπτομέρειες γιατη μηχανη επειδή η αγορα αν γινει θα γινει σε ενα μηνα που θα βγάλει δίπλωμα για να παρει μεγαλύτερη μηχανή. ..τα λάστιχα πάντως ειναι σχετικα καινουρια..τωρα για σερβις κ φρενα δε ξέρω αλλα κ να χρειαστει κτ νορμαλ χαλαλι του..μιυ αρεσει πολυ σαν μηχανη... σαν μοντέλο κ χιλιόμετρα λετε πως δεν εχει θεμα και πως εχει ακομη ψωμια δλδ?

  14. #1034
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2014
    Μηνύματα
    5
    Γεια σας και παλι παιδες! Σημερα πηγα με τον φιλο μου να δει τη μηχανη ο μηχανικος και ειχαμε θετικα σχολια..πολυ προσεγμενη χρηση και οτι αξιζει με χιλια να το αγοράσω. ..ο ιδιος μετα θα αναλάβει και τη μηχανη για τη συντηρηση...μου ειπε καλο ειναι να του βαζω 15-50 λαδι κ να τα αλλαζω καθε 3000χλμ...καθε 6000 λαδια κ φιλτρο λαδιου κ παει λεγοντας...το μονο πιυ μου πε ειναι πως η μηχανη πατιναρει, πραγμα το οποιοδεν ειναι κτ ανησυχητικο κ πως μπορει να διορθωθει αλλαζοντας κτ δισκάκια νομιζω.. δε τα θυμάμαι ολα απο οσα μου πε...επισης μου πε να παρω σπρει για την αλυσιδα κ να την γρασαρω καθε 300-400χλμ...δε ξερω ποια ειναι η γνωμη σας...με το καλο η αγορα και υστερα ολα θα μπουν σε μια σειρα! Σορρυ αν σας κούρασα αλλα ειμαι αρχαριος με τις μηχανές κ σμρ θεωρω πως πηρα αρκετες πληροφορίες κ θελω τις γνωμες κ απο μέλη του φόρουμ που επισης εχουν χοντα cbf...επισης καλο ειναι πως ο μηχανικός ειχε το ιδιο μοντέλο παλιότερα!

  15. #1035
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    με το καλο να το παρεις λοιπον......
    κι οταν το καβαλησεις και εχεις αποριες εδω ειμαστε

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 21:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF