Σελίδα 70 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 20606566676869707172 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.036 έως 1.050 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #1036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoshalandrini Προβολή μηνύματος
    Γεια σας και παλι παιδες! Σημερα πηγα με τον φιλο μου να δει τη μηχανη ο μηχανικος και ειχαμε θετικα σχολια..πολυ προσεγμενη χρηση και οτι αξιζει με χιλια να το αγοράσω. ..ο ιδιος μετα θα αναλάβει και τη μηχανη για τη συντηρηση...μου ειπε καλο ειναι να του βαζω 15-50 λαδι κ να τα αλλαζω καθε 3000χλμ...καθε 6000 λαδια κ φιλτρο λαδιου κ παει λεγοντας...το μονο πιυ μου πε ειναι πως η μηχανη πατιναρει, πραγμα το οποιοδεν ειναι κτ ανησυχητικο κ πως μπορει να διορθωθει αλλαζοντας κτ δισκάκια νομιζω.. δε τα θυμάμαι ολα απο οσα μου πε...επισης μου πε να παρω σπρει για την αλυσιδα κ να την γρασαρω καθε 300-400χλμ...δε ξερω ποια ειναι η γνωμη σας...με το καλο η αγορα και υστερα ολα θα μπουν σε μια σειρα! Σορρυ αν σας κούρασα αλλα ειμαι αρχαριος με τις μηχανές κ σμρ θεωρω πως πηρα αρκετες πληροφορίες κ θελω τις γνωμες κ απο μέλη του φόρουμ που επισης εχουν χοντα cbf...επισης καλο ειναι πως ο μηχανικός ειχε το ιδιο μοντέλο παλιότερα!
    Τα δισκάκια αλλάζονται για πλάκα, νεκρά βρίσκεις εύκολα ή όχι;
    Το λέω γιατί είχαν ένα θέμα τα συγκεκριμένα στην εύρεση νεκράς που δυστυχώς δεν διορθωνόταν.

  2. #1037
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2014
    Μηνύματα
    5
    Το γνωστο θεμα με τη νεκρα όντως υπαρχει αλλα δεν το θεωρώ προβλημα...θεμα συνηθειας ειναι πιστεύω. ..

  3. #1038
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μηπως βρισκεται σε κανεναν κανενα καρμπυρατερ για ανταλλακτικα;

  4. #1039
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από axmakaros Προβολή μηνύματος
    γενικα τα cbf 125 κ 250 βγαζουν προβληματα? ακουγετε οτι υπαρχει ενα θεμα με την νεκρα οταν εισαι σταματημενος ισχυει? κατι σερβις του ποσο στοιχιζουν?(π.χ.λαδακια φιλτρο λαδιου και τακακια). ευχαριστω!
    Ήταν ένα από τα θέματα που με απασχολούσαν(2007) για ένα περίπου χρόνο όταν σκεφτόμουν να αγοράσω αυτή τη μηχανούλα(250) για μετακινήσεις μέσα στην πόλη. Από συζητήσεις που είχα κάνει και εδώ και με κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου, είχα καταλήξει σε ένα συμπερασμα.
    Για λόγους κόστους, ειδικά στα μικρά μοντέλα, κάποιες παρτίδες μερών του κινητήρα γίνονταν σε παραρτήματα εργοστασίων της Honda(ή συνεργατών τους) που ήταν σε τρίτες και τέταρτες χώρες.Το εξάρτημα που υποπτευόμασταν ότι είναι 'ύποπτο' είναι η καμπάνα του συμπλέκτη. Απο εκεί κατά πάσα πιθανότητα πηγάζει το γνωστό κουσούρι ... "Δεν μπορώ να βρω την νεκρά στο φανάρι για να αφήσω την τιμημένη την μανέτα".
    Επαναλαμβάνω όλες οι καμπάνες για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα δεν φτιάχνονταν από τις ίδιες γραμμές παραγωγής και έτσι αν πέσει αυτή η μοτοσυκλέτα στα χέρια σας μπορεί να είναι το πρόβλημα εμφανές , μπορεί και να μην είναι.

    Σε συζητήσεις της ίδια περιόδου κάποιοι συνιστούσαν όταν σταματάς στο φανάρι να βάζεις πρώτα μία άλλη ταχύτητα να αφήνεις λίγο τη μανέτα για να κάνει πως φεύγει το μηχανάκι και μετά να την ξαναπατάς τέρμα για να προσπαθήσεις να βρεις νεκρά.

    Αν υποθέσουμε ότι κάποιος βρει άλλη καμπάνα ή τελοσπάντων κάποιο εξάρτημα κοντά στην καμπάνα που δημιουργεί το 'κουσούρι', ποιος θα σου εγγυηθεί εκ των προτέρων ότι το νέο εξάρτημα δεν προέρχεται και αυτό από τις 'προβληματικές' παρτίδες ;

    Κλείνοντας , λέω ότι εγώ δεν αγόρασα την συγκεκριμένη μηχανή ποτέ γιατί λόγω πρωπικών/οικογενειακών συγκυριών ήρθαν τα πάντα τούμπα.
    Τελευταία τροποποίηση από ΙΠΠΕΑΣ; 02/12/2015 στις 05:42.
    Πάντα όρθιοι

  5. #1040
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2015
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα παιδιά!
    Σχετικά νέος στο forum Γιώργος το όνομα μου (διαβάζω κυρίως και δεν γράφω), και ελπίζω σύντομα νέος και στην παρέα των 250.

    Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας.

    Έψαχνα ένα μηχανάκι που θα του κάνω χρήση παπιού, αλλά να μην είναι παπί και να κάνω και μικρά ταξιδάκια..

    Τα γκάζια δεν με νοιαζουν και τόσο, προέχει η ασφάλεια και η οικονομία τόσο στην κατανάλωση όσο και στην συντήρηση, το budget μου είναι σχετικά μικρό (1.400-1.500) και κατέληξα λοιπόν στο cbf250.

    Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο; Κόστος συντήρησης, κατανάλωση, αξιοπιστία;

    Ευχαριατώ πολύ για τον χρόνο σας
    Τελευταία τροποποίηση από selito; 03/08/2016 στις 21:48.

  6. #1041
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    -κοστος συντηρησης αστειο λιγο πανω απο παπι
    μπουζι 10
    λαδια 15
    φ.λαδιου 6
    βαλβιδες σπανια
    λαστιχα 140
    αλυσιδογραναζα 80

    καταναλωση ευκολα πανω απο 400χλμ με 16 λτ τεποζιτο

    αξιοπιστια πολυ καλη αν ο προηγουμενος το προσεχε και αν δεν εχει απειρα χλμ

  7. #1042
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2015
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

    Έχω ψηθεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και πιστεύω πως θα το πάρω τελικά.

    Θα συνεχίσω λίγο ακόμα το ψάξιμο και μέχρι αρχές Σεπτέμβρη ελπίζω να μπω και επίσημα στο section των cbf-άδων

  8. #1043
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2014
    Μηνύματα
    5
    τελικα τι εκανες selito, το αγορασες?

  9. #1044
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Τελικά τι εγιναν οι CBεφάδες?

    τα πούλησαν όλα ? αναβαθμίστηκαν ? Τσαμπα διάβαζα 2 μερες 70 σελίδες?

  10. #1045
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    παρων.....
    σιγα μην το δωσω
    μεγαλο παπι λεμε

  11. #1046
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/11/2016
    Μηνύματα
    2
    χαιρετω την παρεα! Μολις αγορασα μεταχειρισμενη Cbf 250 του 06 και εχω ενα θέμα με το ρολόι και με το μετρητη ταξιδιου. Το πρωι όταν ξεκιναω την μηχανη και τα δυο μου εχουν γινει reset! Ξερει κανεις ποιο ειναι το προβλημα?

  12. #1047
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αυτο το κανει οταν ειναι πεσμενη η μπαταρια
    τη στιγμη που μιζαρεις κανει μεγαλη πτωση τασης και χανει τις ενδειξεις
    εχε το νου σου για αλλαγη μπαταριας

  13. #1048
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/11/2016
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια μπαταρια που να αξιζει τα λεφτα της? Κατι ακομη μετα απο την διαδρομη μου και οταν την εχω 'ανοιξει' οταν μου ειναι ακινητη τα rpm φτανουν στις 2500 ειναι φυσιολογικο?

  14. #1049
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jerry-cbf Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια μπαταρια που να αξιζει τα λεφτα της? Κατι ακομη μετα απο την διαδρομη μου και οταν την εχω 'ανοιξει' οταν μου ειναι ακινητη τα rpm φτανουν στις 2500 ειναι φυσιολογικο?
    tps...

  15. #1050
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ειναι με καρμπυρατερ
    οχι δεν ειναι φυσιολογικο κοιτα τις ντιζες του γκαζιου

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 21:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF