Σελίδα 56 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556575859606166 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #826
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Άσχετο, αλλά έχω βρει service manual στα βραζιλιάνικα αλλά δεν ξέρω να το ανεβάσω
    Αν με βοηθήσει κάποιος το διαθέτω ευχαρίστως

  2. #827
    με 1η σταματημενος συμπλεκταρησε 2-3 φορες και δοκιμασε να βαλεις νεκρα η μετακινησου ελαχιστα μπροστα στο δικο μου παντα επιανε οταν μου το παρουσιασε στην αρχη μετα απο την πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1000χιλιομετρα δεν ξαναειχα προβλημα με τις ταχυτητες μοντελο 2004

  3. #828
    εγω εχω 2008 μοντελο παντως και τη νεκρα ποτε δεν εχς δυσκολευτει να τη βρω

    τλκ το cbf το σταματησαν?
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  4. #829
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ggelos
    Εγγραφή
    05/01/2009
    Μηνύματα
    177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
    εγω εχω 2008 μοντελο παντως και τη νεκρα ποτε δεν εχς δυσκολευτει να τη βρω

    τλκ το cbf το σταματησαν?
    Απ ότι άκουσα ναι αλλα δεν ειναι και σιγουρο.Πάντος ο σαρακακης ακόμα το διαφημίζει...

    Βρήκαν κιόλας τον αντικαταστάτη του: http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=78845
    If you gonna die...

    ... die with your boots on

  5. #830
    ναι καλα

    αν και οταν θαρθει θαχουμε 30αρισει
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  6. #831
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
    με 1η σταματημενος συμπλεκταρησε 2-3 φορες και δοκιμασε να βαλεις νεκρα η μετακινησου ελαχιστα μπροστα στο δικο μου παντα επιανε οταν μου το παρουσιασε στην αρχη μετα απο την πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1000χιλιομετρα δεν ξαναειχα προβλημα με τις ταχυτητες μοντελο 2004
    Άσε, τα έχω δοκιμάσει όλα!! Έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ μέσα, μη νομίζεις! Μάλλον πρέπει να βρω απλά τον τρόπο...
    Ακόμα δεν την έχω οδηγήσει και πάρα πολύ, δε νιώθω ότι το έχω ΤΟΣΟ ώστε να πάω στη δουλειά μου πχ το πρωί (υπενθυμίζω ότι πρώτη φορά οδηγώ με συμπλέκτη)..

    Αλήθεια, ρε παιδιά, έχω την αίσθηση ότι κάνει πολύ θόρυβο/ανεβαίνουν πολύ οι στροφές... (Ίσως επειδή είναι μονοκύλινδρο/ίσως επειδή είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή ).. Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
    Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ???

  7. #832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
    Άσε, τα έχω δοκιμάσει όλα!! Έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ μέσα, μη νομίζεις! Μάλλον πρέπει να βρω απλά τον τρόπο...
    Ακόμα δεν την έχω οδηγήσει και πάρα πολύ, δε νιώθω ότι το έχω ΤΟΣΟ ώστε να πάω στη δουλειά μου πχ το πρωί (υπενθυμίζω ότι πρώτη φορά οδηγώ με συμπλέκτη)..

    Αλήθεια, ρε παιδιά, έχω την αίσθηση ότι κάνει πολύ θόρυβο/ανεβαίνουν πολύ οι στροφές... (Ίσως επειδή είναι μονοκύλινδρο/ίσως επειδή είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή ).. Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
    Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ???
    νομιζω αυτο αφορα επιταχυνση. τωρα αν ειναι πηχτρα ο δρομος δεν νομιζω καν να φτασεις τα 40
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  8. #833
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2009
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι στο ψάξιμο να πάρω άμεσα ενα CBF250. Εκανα γυρα στην αγορα και στις εφημεριδες κλπ κλπ. Πρωτον αν καποιος πουλαει ας μου στειλει πμ.
    Δευτερον. Επειδη ειμαι πρωταρης στις μηχανες, ξερει κανεις να μου πει πρωτον καθε ποτε θελουν σερβις?
    Επισης καθε ποτε θελει αλλαγη η αλυσιδα, τα γραναζια (καπου το διαβαζα αυτο) κλπ κλπ.
    Καθως και τα λαστιχα.
    Ετσι για να ξερω ωστε να κανω και αντιστοιχεια τιμης που το πουλανε, μετα τα επιπλεον λεφτα που θα πρεπει να ριξω πανω στη μηχανη για να στρωσει.

    Ευχαριστω
    it's unbelieveable

  9. #834
    σερβις αλυσιδες λαδια κλπ τα γραφει ολα στο βιβλιο οδηγιων.

    βεβαια δεν ειναι πανακεια γτ μπορει να νιωσεις οτι κατι χρειαζεται αλλαγη ή συντηρηση νωριτερα απο το προβλεπομεν0.

    επισης ειναι και το λαδωμα της αλυσιδας.

    γενικα ολα πανε με τα χιλιομετρα εκτος κ αν δεν κανεις τρελη χρηση που παει με τον χρονο
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  10. #835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
    Άσε, τα έχω δοκιμάσει όλα!! Έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ μέσα, μη νομίζεις! Μάλλον πρέπει να βρω απλά τον τρόπο...
    Ακόμα δεν την έχω οδηγήσει και πάρα πολύ, δε νιώθω ότι το έχω ΤΟΣΟ ώστε να πάω στη δουλειά μου πχ το πρωί (υπενθυμίζω ότι πρώτη φορά οδηγώ με συμπλέκτη)..

    Αλήθεια, ρε παιδιά, έχω την αίσθηση ότι κάνει πολύ θόρυβο/ανεβαίνουν πολύ οι στροφές... (Ίσως επειδή είναι μονοκύλινδρο/ίσως επειδή είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή ).. Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
    Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ???

    πραγματικα στις 2 πρωτες ταχυτητες (εξαλλου η πρωτη ειναι μονο για να ξεκινας) με ελαχιστες στροφες αρχιζει να τριζει το μηχανακι και να κανει θορυβο το μοτερ γιαυτο εγω δεν το ζοριζα καθολου στις 2 πρωτες σχεσεις
    αντιθετα στην 3 ανοιγει το μοτερ και η ροπη του λες και ειναι αλλο μηχανακι απο κει και περα μην το φοβασαι ανοιξε το.απλα καπου στις 6000στροφες συντονιζει λιγο ο κινητηρας αλλα μην σε απασχολει καθολου αυτο

  11. #836
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
    πραγματικα στις 2 πρωτες ταχυτητες (εξαλλου η πρωτη ειναι μονο για να ξεκινας) με ελαχιστες στροφες αρχιζει να τριζει το μηχανακι και να κανει θορυβο το μοτερ γιαυτο εγω δεν το ζοριζα καθολου στις 2 πρωτες σχεσεις
    αντιθετα στην 3 ανοιγει το μοτερ και η ροπη του λες και ειναι αλλο μηχανακι απο κει και περα μην το φοβασαι ανοιξε το.απλα καπου στις 6000στροφες συντονιζει λιγο ο κινητηρας αλλα μην σε απασχολει καθολου αυτο
    Ωραίος, ευχαριστώ πολύ!!

  12. #837
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2006
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
    Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
    Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ??? [/B]
    Μη σε παραξενεύει αυτό. Είναι μάλλον η φύση του μονοκύλινδρου και των 250 κυβικών με τη χαμηλή τελική, εξ ου υποθέτω και το κοντό κιβώτιο και οι υψηλές στροφές λειτουργίας.

    Άλλωστε, τα χαρακτηριστικά λένε

    Max Power: 15 kW @ 8000 rpm
    Max Torque: 22 Nm @ 6000 rpm

    Οπότε οι 6000 στροφές είναι λογικό σημείο να αλλάζεις ταχύτητα (για οικονομία), και οι 8000 αντίστοιχο σημείο για μέγιστη επιτάχυνση. Εγώ προσωπικά αλλάζω γύρω στις 7000.

  13. #838
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    εγώ άλλαζα απροβλημάτιστα ταχύτητα πάντα στα κόκκινα (μιας και ήταν ψόφιο το πράμα). σχεδόν κάθε αλλαγή γινόταν πολύ ψηλά, χωρίς ποτέ να κάνει κιχ το μηχανάκι. η κατανάλωση βαριά πήγαινε 5 λίτρα / 100 χλμ.

  14. #839
    ενταξει μπορεις να πας και με 60 και δευτερα αλλα γιατι να το κανεις οταν μπορεις να πηγαινεις με τριτη και με περισσοτερη ροπη μιλαμε για συνθηκες κανονοκης οδηγησης οχι τσιτα.στην εκκινηση το μηχανακι ειναι ψοφιο οντως κατι παπια πηγαιναν πιο γρηγορα αλλα μετα αλλαζει το πραγμα εγω αλλαζα δευτερα περιπου στισ 5-6000 στροφες και τις υπολοιπες καπου στις 8000 η περοσσοτερο αν ηθελα να το πατησω παντα πριν τα κοκκινα οχι οτι δεν παει παραπανω αλλα μου αρεσει η μηχανη να μην φτανει στα ορια της.εξαλλου αν του πινεις το αιμα θα σου πινει λαδακι καυτο και αν το ζοριζεις ναι πινει.αυτα που γραφω ομως εξαρτονται απο τον τροπο οδηγησης του καθενος

  15. #840
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    16
    Καταρχάς, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...

    Με 60 με δευτέρα??? Δεν έχω καταφέρει να το κάνω ακόμα αυτό!!!! (Ούτως ή άλλως δε θα το έκανα, αλλά κουβέντα να γίνεται..)

    Κατά τ' άλλα, μάλλον είναι κι αυτό (η όλη συμπεριφορά) κάτι που πρέπει να συνηθίσω (και όντως γίνεται ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ) λόγω της μετάβασης από scooter στο CBF 250...

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 21:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF