Σελίδα 67 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 17576263646566676869707172 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #991
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/07/2012
    Μηνύματα
    2
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι απο νησί, οπότε το ψάξιμο θα μου πάρει λίγο χρόνο αλλά πιστεύω ότι θα βρω τα κατάλληλο.

  2. #992
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από axar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας,

    Είμαι καινούργιος στο forum και στον χώρο των 2 τροχών. Για την ακρίβεια μέχρι και πριν 8 χρόνια οδηγούσα κατα χρονολογική σειρά παπακι yamaha 90cc και HONDA STEED 400 cc. Για πολλούς και διάφορους λόγους κατέληξα ότι πρέπει να αγοράσω cbf 250. Ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα 2004 εως 2008 εκτός απο τις μαύρες ζάντες που έχουν τα μοντέλα του 2007; Με την νεκρά διορφώθηκε το πρόβλημα στα τελευταία μοντέλα ή όχι; Γιατί αν δεν υπάρχουν διαφορές θα κοιτάξω να πάρω το μηχανάκι με τα λιγότερα (πραγματικά χιλιόμετρα και ας είναι χρονολογικά πιο παλιό. Τι λέτε;
    Όπως σου είπαν τα παιδιά σχεδόν μηδέν διαφορές, το πρόβλημα με τη νεκρά δεν εξαφανίστηκε αλλά δεν το λες και πρόβλημα, είναι απλά ιδιοτροπία. Οι περισσότεροι μάστορες βάζουν motul5100 που πρέπει να είναι το χειρότερο λάδι για το σασμάν των cbf και transalp από προσωπική εμπειρία. Αν βάλεις ένα καλύτερο λάδι θα μαλακώσει σημαντικά. Belray δουλεύει πολύ ωραία αλλά είναι λίγο δυσεύρετο.

    Φαντάζομαι έχεις κάνει test ride το μηχανάκι. Αν όχι κάντο γιατί μάλλον θα σου φανεί ψόφιο. Καλές βόλτες
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #993
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    Καλημέρα παίδες...σήμερα πάω κι εγώ να κλείσω την 1η μου μηχανή (αν και 35 χρονών)!!!!ελπίζω να την αγαπήσω όπως την αγαπάτε όλοι εδώ μέσα (αν και είμαι ήδη ενθουσιασμένος) και ελπίζω να κρατήσει τόσο η μηχανή όσο για να μάθει και ο γιός μου (αν και είναι 11 μηνών ακόμα...) )))))

  4. #994
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παίδες...σήμερα πάω κι εγώ να κλείσω την 1η μου μηχανή (αν και 35 χρονών)!!!!ελπίζω να την αγαπήσω όπως την αγαπάτε όλοι εδώ μέσα (αν και είμαι ήδη ενθουσιασμένος) και ελπίζω να κρατήσει τόσο η μηχανή όσο για να μάθει και ο γιός μου (αν και είναι 11 μηνών ακόμα...) )))))
    Μετα απο 7 γεματα χρονια, καμια 30κ χιλιομετρα, δεν εχω κανενα παραπονο

    Θα(Να) το χαρεις φιλε

  5. #995
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    και έχω και πρώτη ερώτηση....αν και έχω διαβάσει πολλά στο φόρουμ εδώ...είμαι μπερδεμένος σχετικά με το κράνος (τουλάχιστον,γιατί θα είναι και η πρώτη αγορά εξοπλισμου...μπουφάν και γάντια σύντομα,αλλά αργότερα) τελικά με δεδομένο ότι θα το χρησιμοποιώ για μέσα στην πόλη και βαριά να πετάγομαι και Λάρισα ή έστω ανατολικό Πήλιο (μένω Βόλο) τι κράνος να πάρω??? προφανώς από fiberglass αλλά από κει και πέρα???

  6. #996
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Κράνος όσο καλύτερο μπορεί η τσέπη σου. Οπωσδήποτε όχι λιγότερα από 150. Καλές κ φτηνές μάρκες ενδεικτικά: uvex, agv, vemar, kbc, lazer

    Επίσης μπουφάν και γάντια μαζί με κράνος, όχι αργότερα. Αργότερα είναι μποτάκια και ίσως παντελόνι. Τα τρία πρώτα είναι τα ελάχιστα
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  7. #997
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    τελικά πληρώνοντας την μηχανή μου έδωσαν ένα LS2 DREAM για κράνος και ένα μπουφάν 4 εποχών(νομίζω POKAL CONDURA)στα 250 € εξτρά και με καλύτερη τιμή κοντά στα 100 € φθηνότερα...και τα 2 είχαν από 150 €...η αλήθεια είναι ότι η όλη φάση έγινε γρήγορα (δίπλωμα,αγορά μηχανής) και δεν πρόλαβα να κοιτάξω για καλύτερο κράνος τώρα με την αγορά της μηχανής και επειδή αύριο θα την πάρω,δεν υπάρχει περίπτωση να την οδηγήσω χωρίς κράνος και μπουφάν (ούτε για τσιγάρα - που δεν καπνίζω)οπότε και τα τσίμπησα και αυτά...τώρα για κράνος θα μαζέψω πολλές γνώμες όταν γυρίσω στην δουλειά μου (τυχερός αδειούχος) και μάλλον θα ψάξω στην διεθνή αγορά για κάτι καλύτερο....ευχαριστώ πάντως

    Υ.Γ. κάποιο site εξωτερικού για καλές αγορές για την μηχανή και για μένα????

  8. #998
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    τελικά πληρώνοντας την μηχανή μου έδωσαν ένα LS2 DREAM για κράνος και ένα μπουφάν 4 εποχών(νομίζω POKAL CONDURA)στα 250 € εξτρά και με καλύτερη τιμή κοντά στα 100 € φθηνότερα...και τα 2 είχαν από 150 €...η αλήθεια είναι ότι η όλη φάση έγινε γρήγορα (δίπλωμα,αγορά μηχανής) και δεν πρόλαβα να κοιτάξω για καλύτερο κράνος τώρα με την αγορά της μηχανής και επειδή αύριο θα την πάρω,δεν υπάρχει περίπτωση να την οδηγήσω χωρίς κράνος και μπουφάν (ούτε για τσιγάρα - που δεν καπνίζω)οπότε και τα τσίμπησα και αυτά...τώρα για κράνος θα μαζέψω πολλές γνώμες όταν γυρίσω στην δουλειά μου (τυχερός αδειούχος) και μάλλον θα ψάξω στην διεθνή αγορά για κάτι καλύτερο....ευχαριστώ πάντως

    Υ.Γ. κάποιο site εξωτερικού για καλές αγορές για την μηχανή και για μένα????
    για σενα κοιτα στο fc-moto.de

    Για τη μηχανη τι θελεις ακριβως??
    Κοιτα το ebay.co.uk αν και τα περισσότερα θα τα βρεις εδω σε καλες τιμες (ζελατινα-διπλο σταντ-τανκ καβερ κτλ)

  9. #999
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    κράνος μου έδωσαν ένα LS2-dream F384.3 με μπουφάν Pokal cordura-all weather στα 250 € (από 300+) ε και στον ενθουσιασμό μου απάνω τα πήρα...μάλλον μου έπισαε τα οπίσθια,αλλά δε θα το κάνω και θέμα,το πολύ πολύ ψάχνω για καλύτερο κράνος..
    το διπλό σταντ το έχω σκεφτεί,αλλά που θα μου χρησιμεύσει (στο να στήσω την μηχανή σε επικληνές έδαφος ας πούμε??) μπορώ να το βάλω και μόνος μου??και επίσης σκέφτομαι και το gear indicator που έχω μπανίσει εδώ και μου κέντρισε το ενδιαφέρον (σαν εντελώς άσχετος με μηχανές....)
    Τελευταία τροποποίηση από todoros78; 23/08/2012 στις 11:09.

  10. #1000
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Μην πετάς τα χρήματά σου, διπλό σταντ σε μηχανάκι 140 κιλών? gear indicator? σκοπός είναι να μάθεις σωστά τώρα που ξεκινάς. θα το καταλαβαίνεις αν το μηχανάκι θέλει μία πάνω ή μία κάτω, απολύτως άχρηστα τέτοια τσουμπλέκια
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #1001
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    για το διπλό σταντ με λίγα λόγια μου λες ότι δεν αξίζει...το άλλο το ξέρω ότι είναι πεταμένα λεφτά,αλλά μου φάνηκε να έχει χαβαλέ...ήδη στην πρώτη μου σωστή βόλτα - χωρίς τα διακριτικά της σχολής οδηγών και τον εκπαιδευτή πίσω μου - (μόλις την παρέλαβα!!!!) κατάλαβα αρκετά πολλά για το γκάζι και τον συμπλέκτη πως παίζει σ'αυτή την μηχανή...ανυπομονώ να την ξανακαβαλήσω ))))

  12. #1002
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    για το διπλό σταντ με λίγα λόγια μου λες ότι δεν αξίζει...το άλλο το ξέρω ότι είναι πεταμένα λεφτά,αλλά μου φάνηκε να έχει χαβαλέ...ήδη στην πρώτη μου σωστή βόλτα - χωρίς τα διακριτικά της σχολής οδηγών και τον εκπαιδευτή πίσω μου - (μόλις την παρέλαβα!!!!) κατάλαβα αρκετά πολλά για το γκάζι και τον συμπλέκτη πως παίζει σ'αυτή την μηχανή...ανυπομονώ να την ξανακαβαλήσω ))))

    Για μενα αξιζει το κόπο το διπλο σταντ.
    Βοηθαει πολυ στη λιπανση της αλυσιδας, αν πεις να καταπιαστεις να κανεις καμια δουλιτσα μονος σου στο μοτο, ειναι ΠΟΛΥ ευκολοτερο με το να ειναι στο πλάγιο σταντ.
    Επισης αν χρειαζεσε βαλιτσακι κοιτας προς Kappa μερια και το μέγεθος αναλογα τι σΕ βολευει (33λιτρα, 46λιτρα κτλ)

  13. #1003
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    δεν είναι κούκλα????
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSCF1297.jpg‎  

  14. #1004
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    καλησπέρα σας..έχω ερώτηση-απορία-προβληματισμό....σήμερα καθώς επέστρεφα από την δουλειά μου και ήνουν στον περιφερειακό (Βόλου) με 80 χλμ κατάλαβα πως η μηχανή κάπως κλωτσούσε....και το καταλάβαινα όλο και πιο έντονα (σε απόσταση 3-4 χλμ...)
    ενστικτωδώς (από το αμάξι) πάτησα τον συμπλέκτη και το τράνταγμα σταμάτησε,αλλά μετά από λίγα μέτρα η μηχανή έσβησε (εν κινήσει!!!!!!) και ευτυχώς το κατάλαβα,έκανα δεξιά και σταμάτησα. από το πρωί το ντεπόζιτο μου έδειχνε σε σημεία 2 γραμμές και τις υπόλοιπες μια και να αναβοσβήνει (το σπίτι με το εργοστάσιο που δουλεύει έχουν απόσταση κοντά στα 10 χλμ). οκ μετά έβαλα την ρεζέρβα,έβαλα και βενζίνη και όλα καλά....και ρωτάω...αν δεν πατούσα τον συμπλέκτη στο αρχικό τράνταγμα θα έσβηνε η μηχανή ενώ ήμουν εν κινήσει???και τι θα γινόταν τότε με τα 80 χλμ που είχα (αν και μείωνα τότε)...και 2η ερώτηση, είναι δυνατόν η μια γραμμή να μου βγάζει 15-20 χλμ???δηλαδή μόλις αναβοσβήνει η τελευταία γραμμή να πάω για βενζίνη????

    Συγνώμη για το μέγεθος,αλλά οι απορίες είναι απορίες...και εμπειρίες!!!ευχαριστώ

  15. #1005
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα σας..έχω ερώτηση-απορία-προβληματισμό....σήμερα καθώς επέστρεφα από την δουλειά μου και ήνουν στον περιφερειακό (Βόλου) με 80 χλμ κατάλαβα πως η μηχανή κάπως κλωτσούσε....και το καταλάβαινα όλο και πιο έντονα (σε απόσταση 3-4 χλμ...)
    ενστικτωδώς (από το αμάξι) πάτησα τον συμπλέκτη και το τράνταγμα σταμάτησε,αλλά μετά από λίγα μέτρα η μηχανή έσβησε (εν κινήσει!!!!!!) και ευτυχώς το κατάλαβα,έκανα δεξιά και σταμάτησα. από το πρωί το ντεπόζιτο μου έδειχνε σε σημεία 2 γραμμές και τις υπόλοιπες μια και να αναβοσβήνει (το σπίτι με το εργοστάσιο που δουλεύει έχουν απόσταση κοντά στα 10 χλμ). οκ μετά έβαλα την ρεζέρβα,έβαλα και βενζίνη και όλα καλά....και ρωτάω...αν δεν πατούσα τον συμπλέκτη στο αρχικό τράνταγμα θα έσβηνε η μηχανή ενώ ήμουν εν κινήσει???και τι θα γινόταν τότε με τα 80 χλμ που είχα (αν και μείωνα τότε)...και 2η ερώτηση, είναι δυνατόν η μια γραμμή να μου βγάζει 15-20 χλμ???δηλαδή μόλις αναβοσβήνει η τελευταία γραμμή να πάω για βενζίνη????

    Συγνώμη για το μέγεθος,αλλά οι απορίες είναι απορίες...και εμπειρίες!!!ευχαριστώ
    Εξαρτατε αν ησουν σε ανηφορικό/κατηφορικό κομματι, και επισης ο δεικτης δεν ειναι αναλογικος (φανταζομαι το καταλαβες ηδη αυτο.
    Αν δε πατουσες συμπλεκτη δε θα γινοταν κατι θα συνεχιζε το "βηξιμο" και μετα θα ακουγες ενα "μπουυυυυυυυυυ) θα ανοιγες γκαζι και δεν θα γινόταν τίποτα

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 21:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF