Σελίδα 18 από 72 ΠρώτοΠρώτο ... 813141516171819202122232868 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 1069

Θέμα: Γενικό chat για CBF-250

  1. #256
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες

    Καλοτάξιδη.
    Πάντα όρθιοι

  2. #257
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Ευχαριστώ για τα καλά λόγια παιδιά. Ελπίζω να σας άρεσαν οι φωτογραφίες και πιστεύω να κάνω αρκετά καλά χιλιόμετρα με το CBF-ακι μου, όπως και εσείς με τα δικά σας... Άντε να τα πούμε και σε καμια βόλτα.

  3. #258
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Kαλα μας δουλεύεται πως κάνεται σούζες με το cbf?Δεν σηκώνεται με τπτ

  4. #259
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
    Kαλα μας δουλεύεται πως κάνεται σούζες με το cbf?Δεν σηκώνεται με τπτ
    Θα ρθεις Δέλεαρ?


    Χα! Το πήρα το μωρό...

  5. #260

    WWW.YOUTUBE.COM

    Πήγαινε www.youtube.com βάλε να ψάξει για cbf videaki και δές πώς σηκώνετε σούζα ένα cbf!

  6. #261
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
    Kαλα μας δουλεύεται πως κάνεται σούζες με το cbf?Δεν σηκώνεται με τπτ
    Δες και τις φώτο των CBF 250 που έχω βάλει εδώ



    το πως γίνεται όμως θα σε γελάσω...
    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  7. #262
    Φανταστικό μέλος Το avatar του/της Nrgman
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    263
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
    Θα ρθεις Δέλεαρ?


    Θα γίνουν σεμινάρια σούζας σήμερα?
    Ειμαι και πάλι πολίτης ... γαμώτο.

  8. #263
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
    Θα γίνουν σεμινάρια σούζας σήμερα?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    19:00-20:00 Μαθήματα σούζας
    20:00 - 20:15 Διάλλειμα
    20:15-21:00 Μαθήματα έντο
    21:00-21:30 βραδυνό φαγητό
    21:30-22:30 Παντιλίκια, κωλίες και λοιπές καγκουρίστικες τεχνικές...
    Χα! Το πήρα το μωρό...

  9. #264
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    19:00-20:00 Μαθήματα σούζας
    20:00 - 20:15 Διάλλειμα
    20:15-21:00 Μαθήματα έντο
    21:00-21:30 βραδυνό φαγητό
    21:30-22:30 Παντιλίκια, κωλίες και λοιπές καγκουρίστικες τεχνικές...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #265
    Φανταστικό μέλος Το avatar του/της Nrgman
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    263
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim

    21:00-21:30 βραδυνό φαγητό
    Μήπως να το κάνουμε ελαφρύ δείπνο για να μην βαρύνουμε μετά.
    Ειμαι και πάλι πολίτης ... γαμώτο.

  11. #266
    Καλημέρα
    Έχω ένα 125άρι παπί και σκέφτομαι να το αλλάξω για ένα 250άρι για λίγο περισσότερη δύναμη και ασφάλεια. Αξίζει αυτή η αλλαγή; Κάνω γύρω στα 1000 χλμ το μήνα και σχεδόν όλα Εθνική οδό για δουλειά. Δεν έχω σκοπό να κάνω ταξίδια πάνω από 300 χιλ. γιατί παραπάνω θεωρώ ότι τα 250 θα κουράσουν. Η σκέψη μου είναι να κάνω το βήμα προς μηχανή με το μικρότερο μοντέλο που υπάρχει αυτή τη στιγμή (cbf) ή να πάω προς scooter μεριά που έχεις περισσότερες επιλογές και μέχρι 34 άλογα που είναι το A1 δίπλωμα μου. Ερώτησεις λοιπόν:
    1) τα φρένα του cbf (Δ/Τ) πως συγκρίνονται με αυτά ενός καλού παπιού (Δ/Δ) και ενός scooter σαν το sportcity 250ie με (2Δ/Δ);
    2) τα λάστιχα που φοράει το cbf θέλουν άλλαγμα με το που βγεις από την αντιπροσωπεία; Κάνουν καλή δουλειά στη βροχή; Να υπολογίσω στο κόστος αγοράς και ένα καινούριο ζευγάρι ελαστικά;
    3) σταθερότητα στο δρόμο με ~100-120 σε σχέση με ένα παπί. Ναι με ένα παπί πάς 110 αλλά δε νιώθεις και τόσο ασφαλής συν ότι σου έχει πάρει τα αυτιά η εξάτμιση. Έχει μεγάλη σημασία για μένα να είναι ξεκούραστο το μηχανάκι και να "μη τα δίνει όλα" για cruise speed.
    4) Κατανάλωση. Το καταλαβαίνω ότι θα είναι μεγαλύτερη αλλά πόσο; Ένα 125άρι παπί συνεχώς στο όριο του κάνει κοντά 35 χιλ/1 λ. Και εδώ έρχεται μια "χαζή" ερώτηση. Το cbf είναι λίγο παλαιότερης τεχνολογίας από τα beverly/sportcity 250ie με 2 βαλβίδες και καρμπυρατέρ αντί για 4v και ie. Λογικά η κατανάλωση του θα είναι μεγαλύτερη από το παπί (λόγω 125 extra cc) αλλά και μεγαλύτερη από scooter. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να το βοηθάνε το 20-30 κιλά που έχει λιγότερα
    5) και τελευταίο η τιμή. Το cbf το έχω βρει γύρω στα 3650 από μαγαζί στη γειτονιά μου. Κάπου εκεί παίζει; θα το βρω και πιο φθηνά; Στα ίδια περίπου χρήματα είναι και το sportcity με το beverly ~400?+.
    Αν έχει κάνει κανείς τις παραπάνω συγκρίσεις και έχει όρεξη ας απαντήσει
    Ευχαριστώ

  12. #267
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
    Καλημέρα
    Έχω ένα 125άρι παπί και σκέφτομαι να το αλλάξω για ένα 250άρι για λίγο περισσότερη δύναμη και ασφάλεια. Αξίζει αυτή η αλλαγή; Κάνω γύρω στα 1000 χλμ το μήνα και σχεδόν όλα Εθνική οδό για δουλειά. Δεν έχω σκοπό να κάνω ταξίδια πάνω από 300 χιλ. γιατί παραπάνω θεωρώ ότι τα 250 θα κουράσουν. Η σκέψη μου είναι να κάνω το βήμα προς μηχανή με το μικρότερο μοντέλο που υπάρχει αυτή τη στιγμή (cbf) ή να πάω προς scooter μεριά που έχεις περισσότερες επιλογές και μέχρι 34 άλογα που είναι το A1 δίπλωμα μου. Ερώτησεις λοιπόν:
    1) τα φρένα του cbf (Δ/Τ) πως συγκρίνονται με αυτά ενός καλού παπιού (Δ/Δ) και ενός scooter σαν το sportcity 250ie με (2Δ/Δ);
    2) τα λάστιχα που φοράει το cbf θέλουν άλλαγμα με το που βγεις από την αντιπροσωπεία; Κάνουν καλή δουλειά στη βροχή; Να υπολογίσω στο κόστος αγοράς και ένα καινούριο ζευγάρι ελαστικά;
    3) σταθερότητα στο δρόμο με ~100-120 σε σχέση με ένα παπί. Ναι με ένα παπί πάς 110 αλλά δε νιώθεις και τόσο ασφαλής συν ότι σου έχει πάρει τα αυτιά η εξάτμιση. Έχει μεγάλη σημασία για μένα να είναι ξεκούραστο το μηχανάκι και να "μη τα δίνει όλα" για cruise speed.
    4) Κατανάλωση. Το καταλαβαίνω ότι θα είναι μεγαλύτερη αλλά πόσο; Ένα 125άρι παπί συνεχώς στο όριο του κάνει κοντά 35 χιλ/1 λ. Και εδώ έρχεται μια "χαζή" ερώτηση. Το cbf είναι λίγο παλαιότερης τεχνολογίας από τα beverly/sportcity 250ie με 2 βαλβίδες και καρμπυρατέρ αντί για 4v και ie. Λογικά η κατανάλωση του θα είναι μεγαλύτερη από το παπί (λόγω 125 extra cc) αλλά και μεγαλύτερη από scooter. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να το βοηθάνε το 20-30 κιλά που έχει λιγότερα
    5) και τελευταίο η τιμή. Το cbf το έχω βρει γύρω στα 3650 από μαγαζί στη γειτονιά μου. Κάπου εκεί παίζει; θα το βρω και πιο φθηνά; Στα ίδια περίπου χρήματα είναι και το sportcity με το beverly ~400?+.
    Αν έχει κάνει κανείς τις παραπάνω συγκρίσεις και έχει όρεξη ας απαντήσει
    Ευχαριστώ
    Καλημέρα,

    να σου απαντήσω σε ότι νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω

    Κατ'αρχήν και'γω από παπί 100cc ανέβηκα σε CBF250.
    3) 110-120 χαω πας πολύ άνετα, και 130 άνετα πας δηλαδή... μετά αρχίζει να ζορίζεται (ανάλογα και με το βάρος σου)
    4) Υπολογίζω ότι μου βγάζει λίγο πάνω από 20 χιλ/1 λ., ανάλογα και με τον τρόπο οδήγησης και το βάρος σου πάντα. Βέβαια αν είναι όλες οι διαδρομές σου Ε.Ο. δεν ξέρω ...
    5) Αρχές του έτους τόσο το έβρισκα και εγώ, δε νομίζω να το βρεις φτηνότερα... εννοείται χωρίς συναγερμό και αξεσουάρ

    Σχετικά με τα ταξίδια, έχουμε κάνει και ημερήσια γύρω στα 400 χλμ χωρίς ιδιαίτερη κούραση - επαρχιακό δίκτυο όμως.

    Ελπίζω να βοήθησα, θα σου απαντήσουν και άλλοι σίγουρα

  13. #268
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
    Καλημέρα
    Έχω ένα 125άρι παπί και σκέφτομαι να το αλλάξω για ένα 250άρι για λίγο περισσότερη δύναμη και ασφάλεια. Αξίζει αυτή η αλλαγή; Κάνω γύρω στα 1000 χλμ το μήνα και σχεδόν όλα Εθνική οδό για δουλειά. Δεν έχω σκοπό να κάνω ταξίδια πάνω από 300 χιλ. γιατί παραπάνω θεωρώ ότι τα 250 θα κουράσουν. Η σκέψη μου είναι να κάνω το βήμα προς μηχανή με το μικρότερο μοντέλο που υπάρχει αυτή τη στιγμή (cbf) ή να πάω προς scooter μεριά που έχεις περισσότερες επιλογές και μέχρι 34 άλογα που είναι το A1 δίπλωμα μου. Ερώτησεις λοιπόν:
    1) τα φρένα του cbf (Δ/Τ) πως συγκρίνονται με αυτά ενός καλού παπιού (Δ/Δ) και ενός scooter σαν το sportcity 250ie με (2Δ/Δ);
    2) τα λάστιχα που φοράει το cbf θέλουν άλλαγμα με το που βγεις από την αντιπροσωπεία; Κάνουν καλή δουλειά στη βροχή; Να υπολογίσω στο κόστος αγοράς και ένα καινούριο ζευγάρι ελαστικά;
    3) σταθερότητα στο δρόμο με ~100-120 σε σχέση με ένα παπί. Ναι με ένα παπί πάς 110 αλλά δε νιώθεις και τόσο ασφαλής συν ότι σου έχει πάρει τα αυτιά η εξάτμιση. Έχει μεγάλη σημασία για μένα να είναι ξεκούραστο το μηχανάκι και να "μη τα δίνει όλα" για cruise speed.
    4) Κατανάλωση. Το καταλαβαίνω ότι θα είναι μεγαλύτερη αλλά πόσο; Ένα 125άρι παπί συνεχώς στο όριο του κάνει κοντά 35 χιλ/1 λ. Και εδώ έρχεται μια "χαζή" ερώτηση. Το cbf είναι λίγο παλαιότερης τεχνολογίας από τα beverly/sportcity 250ie με 2 βαλβίδες και καρμπυρατέρ αντί για 4v και ie. Λογικά η κατανάλωση του θα είναι μεγαλύτερη από το παπί (λόγω 125 extra cc) αλλά και μεγαλύτερη από scooter. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να το βοηθάνε το 20-30 κιλά που έχει λιγότερα
    5) και τελευταίο η τιμή. Το cbf το έχω βρει γύρω στα 3650 από μαγαζί στη γειτονιά μου. Κάπου εκεί παίζει; θα το βρω και πιο φθηνά; Στα ίδια περίπου χρήματα είναι και το sportcity με το beverly ~400?+.
    Αν έχει κάνει κανείς τις παραπάνω συγκρίσεις και έχει όρεξη ας απαντήσει
    Ευχαριστώ


    Εγώ από kaze-r 110cc πήρα το CBF-250


    2. Τα λάστιχα είναι μιά χαρά! Φυσικά υπάρχουν και καλύτερα αλλά δεν σε προβληματίζουν.

    3. Πολύ καλή σταθερότητα με 110-120. Τα 130-140 τα βγάζεις δύσκολα αλλά δεν είναι κουραστικά. Δεν συγκρίνεται με παπί! Τραβάει πάρα πολύ μέχρι τα 120, οδηγική συμπεριφορά μηχανής!

    4. Κατανάλωση περίπου 21-22χλμ/λίτρο αλλά μεγάλη αυτονομία (ντεπόζιτο 16 λίτρων)!

    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  14. #269
    Λεωνίδα και villy
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα / αυριο θα κάνω και την τελευταία έρευνα αγοράς όσον αφορά την τιμή, να δω και πόσα θα πάρει (αν πάρει) την πάπια (Kristar 3500xil), αν είναι του 2006 ή του έχει ξεμείνει κάνα κομμάτι και θέλει να το σπρώξει σε μένα και να δω τι μπαγκαζιέρα μπορώ να "στριμώξω" σε αυτή την τιμή.

  15. #270
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
    Έχω ξενερώσει απο την αντιμετώπιση σ'αυτο το φορουμ οπότε χλωμό το βλέπω για Δέλεαρ...
    Παρόλα αυτα αν κάποιος γουστάρει ας ποστάρει πως σηκώνεται το μπροστινό...
    o gerodim ξέρει σίγουρα
    όσο για το Δέλεαρ έλα εσύ και τους έχουμε

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 21:38
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF