Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Mia BohΘΕΙΑ Boys!ΧΤΧ 660 Ή Streetadikh 600 Ή ΜΗΠΩΣ Vstorm 650?

  1. #1

    Mia BohΘΕΙΑ Boys!ΧΤΧ 660 Ή Streetadikh 600 Ή ΜΗΠΩΣ Vstorm 650?

    Kαταρχήν καλησπερίζω όλα τα παιδιά,είμαι νέος στο site και θέλω να πω την άποψη μου για ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και καιρό και θα ήθελα μια ανταλλαγή απόψεων.
    Είμαι κάτοχος παπιού εδώ και περίπου 10 χρόνια και πιστεύω τώρα ότι οι απαιτήσεις μου έχουν μεγαλώσει και πρέπει να τις καλυψω με ένα άλλο μετ. μέσο που θα μου εμπνέει σιγουριά και θα είναι φιλικό στην οδήγηση (πολύ σημαντικό για έναν άπειρο σαν και εμένα με μεγαλύτερου κυβισμού μοτό),θα στρίβει θα φρενάρει θα επιταχύνει και θα απορροφάει τις κακοτεχνίες και τις λακούβες της ελληνικής ασφάλτου με μεγαλύτερη απόδοση και σιγουριά από ότι με το παπί μου.Επιπλέον θα είναι αρκετά εύελικτο στην πόλη όπου θα το οδηγώ κατά 80%,θα έχει μικρή κατανάλωση,φτηνά ανταλλακτικά και φτηνή συντήρηση.
    Για αυτό το λόγο πιστεύω ότι ένα ΧΤΧ660 θα είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορώ να κάνω καθώς περιλαμβάνει νομίζω όλα τα παραπάνω και έχει και ωραία εμφάνιση για ΟΝ-ΟFF,εντάξει motard δεν είναι...
    Αλλά ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και σαν σκέφτομαι την αγορά καινούριας μοτό συγκρίνοντας τις τιμές στην κατηγορία των street με μηχανές όπως Ζ,GSR 600 ,KAWA ER6,NEO HORNET αλλά και με την τιμή του VSTORM 650 τρελαίνομαι.Σκέφτομαι ρε παίδες και πιστεύω να συμφωνήσετε οι πιο πολλοί από εσας γιατί να είναι τελικά τόσο ακριβό τελικά το ΧΤΧ από τη στιγμή που δεν συγκρίνεται με τα άλλα ούτε σε μοτέρ,ούτε σε πλαίσιο,ούτε σε φρένα ούτε σε τεχνολογία και χρήση ακριβότερων μετάλλων.Και μην μου πείτε ότι μια διαφορά στα χρήματα κατά Μ.Ο. 500 ευρώ δικαιολογεί τη διαφορά αυτή!Και να μην προσθέσω τις ικανότητες τους για πιο μακρινά ταξίδια...Η μόνη εξήγηση που φαίνεται και στις πωλήσεις και εξηγείται από τους νόμους της αγοράς είναι ότι έχει πολύ ζήτηση.
    Καλά τελικά πόσο κοστολογείται από το εργοστάσιο και ποια είναι και η κερδοσκοπική τακτική της ελληνικής αντιπροσωπείας να δικαιολογεί μια τόσο υψηλή τιμή τέλος πάντων?
    Το ερώτημα είναι
    αν θα μπορούσε μια από τις πιο πάνω μοτό και ειδικά το vstorm να συναγωνιστεί το ΧΤΧ στην οδήγηση μέσα στην πόλη και εννοώ μανούβρες,αν το βάρος τους φαίνεται στην οδήγηση με χαμηλή ταχύτητα και διπλό άτομο,αν είναι τελικά τόσο δυσκίνητα όσο ογκώδη φαίνονται.Εντάξει βλέπω πολλά και σε κίνηση τρελή στο κέντρο αλλά για άπειρους ενδεικνύονται ή είναι περισσότερο τουριστικά και λιγότερο πόλης.Από θέμα συντήρησης-κατανάλωσης και από ότι έχω διαβάσει στις κριτικές από παιδιά ειδικά για το στορμ δεν υπάρχει σημαντική διαφορά.Επίσης ασφάλιστρα-τέλη είναι τα ίδια λόγω ίδιου κυβισμού.
    Πολλοί μπορεί να πείτε και δίκιο ίσως έχετε,"και καλά τι ρωτάς εμάς για το γιατί να έχει τέτοια τιμή το ΧΤΧ αφού εσύ ο ίδιος απαντάς στην πρώτη κιόλας παράγραφο".
    Παιδιά θέλω πραγματικά να γράψετε δυο λέξεις σχετικά με το τι μοτοσυκλέτα οδηγάτε και αν είστε ή όχι τόσο ευχαριστημένοι από αυτή γενικότερα και τι θα προτιμούσατε περισσότερο για πόλη(μην πείτε scooter!).Απλά οι απαντήσεις σας θα βοηθήσουν εμένα και ίσως και πολλά παιδιά που βρίσκονται στην ίδια φάση με εμένα να δούμε την πιο ολοκληρωμένη value for money μοτοσυκλέτα που μπορεί να τα πάει το ίδιο καλά και μέσα στην πόλη.Εξάλλου όλοι σας κάποτε δεν ανεβήκατε κατηγορία?Ναστε πάντα καλά!

  2. #2
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Κοιτα κατα την ταπεινη μου γνωμη μοτοσυκλετα πρεπει να αγοραζεις με βαση την χρηση που θα της κανεις και οχι με βαση τι εχει πανω της,τεχνολογια ,μοστρα κλπ κλπ

    στο θεμα μας τωρα

    αποκλειστικα για πολη το ΧΤ ειναι καλυτερο απο αποψη ευελιξιας,βαρους (δεν ξερω αν διορθωσαν τα προβληματα που ειχε με τον ψεκασμο)

    βεβαια για την πολη ενα παπι η ενα 250αρι enduraki ειναι ακομα ποιο καλο

    οταν ομως θελησεις να βγεις παραεξω για κανα ταξιδακι τοτε το Strom ειναι απειρως καλυτερο

    εγω στην θεση σου θα επαιρνα Strom γιατι θα με καλυπτε σε ολες τις περιπτωσεις χωρις σημαντικες παραχωρησεις

    πες μας ομως

    1 τι στυλ μηχανες σου αρεσουν, στρητ ,ον οφ η τι αλλο
    2 ποσο εκτος πολης πιστευεις οτι θα βγαινεις

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    Λοίπον φίλε κοιτα πως βλεπω τα πραγματα εγω...

    Η αποψη μου ειναι πως οταν ενας αναβατης περναει απο την φαση του παπιου σε κατι μεγαλυτερο θα πρεπει να εχει τα εξης στο μυαλο του...

    1)Τα αλογα δεν ειναι φυστικια.Μπορει στο χαρτι τα 40 αλογα να μην τρομαζουν αλλα πιστεψε με τον πρωτο καιρο μια τετοια μηχανη θα σου φανει πολυ δυνατη για τα δεδομενα σου.Με το περασμα του χρονου (2/3 μηνες) παλι , θα νομισεις οτι το "εμαθες" και οτι κακως δεν πηρες κατι μεγαλυτερο,κατι που φυσικα ειναι ψευδαισθηση και οδηγει σε οδυνηρες καταστασεις.

    2)Ο νομος των πιθανοτητων λεει πως μαλλον καπου στην αρχικη περιοδο της "εκμαθησης" ,καπου θα το βροντηξεις.Προσεξε, δεν εχει να κανει με το αν εισαι λογικος και συγκρατημενος σαν ανθρωπος.Η θα την παθεις απο υπερεκτιμηση των δυνατοτητων σου εκεινη την στιγμη ("μπηκα με περισσσοτερα απο οσα επρεπε"),ή οταν σου ζητηθει δεν θα εχεις ακομα την εμπειρια να λυσεις στιγμιαια το προβλημα που ανεκυψε ("πατησα κατι χαλικια στην εξοδο και αρχισε τα γλυστρηματα...)
    ή απλα θα σου τυχει κατι αναπουφεκτο , (ταξιτζης που σαρωνει λωριδες για να παρει πελατη) οπως μπορει να τυχει σε ολους μας.

    3)Ο μοτοσυκλετισμος απαιτει ΧΡΟΝΟ.Παραχωρεις χρονο για να κερδισεις ασφαλεια...και εξηγουμαι

    Το προβλημα εδω ειναι οτι μοτοσυκλετα και τραυματισμος ειναι δυο εννοιες που πανε χερι χερι.Εσυ καλεισαι να καταφερεις να μεινεις ορθιος και αρτιμελης μεχρι να επιλεξεις πως το κεφαλαιο μοτοσυκλετα εκλεισε για σενα , ειτε αυτο γινει του χρονου , ειτε σε 50 χρονια.Μεχρι τοτε
    πρεπει καθημερινα να συνδυαζεις τα θετικα (τα ομολογουμενως παρα πολλα που μπορεις να βρεις στον μοτοσυκλετισμο,ευκολια κινησης,εκδρομες,γρηγορη οδηγηση,κοινωνικες επαφες) με το αρνητικο δηλαδη τον ενδεχομενο σοβαρο τραυματισμο ή και θανατο.
    Τωρα ο καθενας μας εκλαμβανει διφορετικα την ισορροπια αυτη.Υπαρχουν τα παληκαρακια που μπαντιλικωνουν μερα νυχτα ξεκρανωτοι και οταν πεφτουν και σπανε τα παντα ξεκινανε μια απο τα ιδια , υπαρχουν κι αλλοι που δεν βγαινουν στο δρομο αν δεν εχει τελειο καιρο,ποτε σε πολη,ντυμενοι αστακοι και με μεγιστη ταχυτητα 60 κμ.
    Δεν υπαρχει σωστο και λαθος.Ο καθενας προσπαθει να βρει την χρυση τομη για να χαιρεται την μηχανη του και τον εαυτο του και αυριο.

    ...να λοιπον τι προτεινω εγω σε καθε νεο αναβατη οταν με ρωταει κατι αναλογο με αυτο που ρωτας εσυ.


    Παρε αποφαση οτι θα επενδυσεις χρονο.Αγορασε κατι που απο πλευρα δυναμης δεν απεχει πολυ απ αυτο που εχεις τωρα.Οδηγησε το οσο περισσοτερο μπορεις σε οσες περισσοτερες καταστασεις μπορεις (εκδρομες ,εθνικη ,πιστα,πολη,με χιονι κλπ) μεχρι να εισαι πεπεισμενος οτι δεν εχεις να μαθεις τιποτα αλλο απ αυτο το μηχανακι(τουλαχιστον 1/2 χρονια).Πηγαινε με την ιδια λογικη στο επομενο και στο επομενο μεχρι να φτασεις εκει που θελεις.ΝΑΙ θα ξοδεψεις πολυ περισσοτερα απο το να επαιρνες κατευθειαν την μηχανη που ηθελες,ΝΑΙ καποιες στιγμες θα βριζεις που το μηχανακι δεν παει,δεν στριβει,δεν...,ΝΑΙ θα κανεις χρονια να παρεις αυτο που θελεις,ΑΛΛΑ μαζευεις εμπειρια με τον (σχετικα παντα) ασφαλεστερο δυνατον τροπο και επενδυεις στο μελλον σου και στην ευχαριστηση σου.ΕΔΩ να τονισω οτι αυτη η διαδικασια που σου περιγραφω σε καμια περιπτωση δεν ειναι βαρετη οσο και να φαινεται ετσι.Αλλα αυτο θα το διαπιστωσεις ελπιζω ο ιδιος.


    Επειδη κουρασα ομως (εχω ανοιξει ομπρελα για τις ντοματες ) στη δικια σου περιπτωση θα εκανα το εξης.Επειδη εχεις παπι εδω και πολυ καιρο και εχεις καποια εμπειρια κατω απ την ζωνη σου που λενε και τα αμερικανακια,αντι για ΑΧ 1,θα επαιρνα ενα μτχ ΧΤ 400/600 90/91 σε πολυ καλη κατασταση.Ετσι θα εχεις κατι πολυ αξιοπιστο,δεν θα δωσεις/δινεις πολλα λεφτα,στην πολη θα εισαι ανετοτατος,τις εκδρομουλες σου θα τις κανεις και σε περιπτωση σουπας θα το ξαναφτιαξεις με φραγκοδιφραγκα.Πολυ σημαντικη ειναι η επιλογη της μηχανης(να ειναι καθαρο απο τρακαρισμα και το μοτερ να ειναι σωστα συντηρημενο) και γι αυτο θα ηταν καλο να βοηθησει καποιος φιλος σου σχετικος με το αθλημα.Παρτο κρατησε το για κανα χρονο και μετα βλεπεις που πας απο κει και περα.

    Επειδη ρωτησες εγω ειχα διαφορα μηχανακια (παπι,DT 200,FZR 250,Freewind και τωρα NSR).Mε το freewind περασα 2 χρονια σε πολη και ηταν αψογο.Πανευκολο στην κινηση , ανετο στις εκδρομες και την εθνικη , απλα το ταλαιπωρησα λιγο πριν το δωσω και μου εκανε κατι προβληματακια.

    Συγνωμη για το μεγαλο post, αλλα αυτα ειναι τα πιστευω μου και αν βοηθησω εστω και εναν αναβατη που ξεκιναει τωρα,θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..


    Καλα χλμ σε ολους....

  4. #4
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
    .....Μεχρι τοτε πρεπει καθημερινα να συνδυαζεις τα θετικα (τα ομολογουμενως παρα πολλα που μπορεις να βρεις στον μοτοσυκλετισμο,ευκολια κινησης,εκδρομες,γρηγορη οδηγηση,κοινωνικες επαφες) με το αρνητικο δηλαδη τον ενδεχομενο σοβαρο τραυματισμο ή και θανατο.....
    Πάντα δυσκολοχώνευτη η αλήθεια ρε γμτ....

    Μπράβο Dexter για το κείμενο σου. Συμφωνώ απόλυτα...
    'Ενα Jameson με πάγο...

  5. #5
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
    Λοίπον φίλε κοιτα πως βλεπω τα πραγματα εγω...

    Η αποψη μου ειναι πως οταν ενας αναβατης περναει απο την φαση του παπιου σε κατι μεγαλυτερο θα πρεπει να εχει τα εξης στο μυαλο του...

    1)Τα αλογα δεν ειναι φυστικια.Μπορει στο χαρτι τα 40 αλογα να μην τρομαζουν αλλα πιστεψε με τον πρωτο καιρο μια τετοια μηχανη θα σου φανει πολυ δυνατη για τα δεδομενα σου.Με το περασμα του χρονου (2/3 μηνες) παλι , θα νομισεις οτι το "εμαθες" και οτι κακως δεν πηρες κατι μεγαλυτερο,κατι που φυσικα ειναι ψευδαισθηση και οδηγει σε οδυνηρες καταστασεις.

    2)Ο νομος των πιθανοτητων λεει πως μαλλον καπου στην αρχικη περιοδο της "εκμαθησης" ,καπου θα το βροντηξεις.Προσεξε, δεν εχει να κανει με το αν εισαι λογικος και συγκρατημενος σαν ανθρωπος.Η θα την παθεις απο υπερεκτιμηση των δυνατοτητων σου εκεινη την στιγμη ("μπηκα .............


    Ολα οσα ειπες ειναι σωστα και μυαλωμενα

    ομως με ενα XT 400,600 θα κινδυνευει λιγοτερο απο ενα strom 650?
    δεν εχει το Strom καλυτερο πλαισιο,φρενα?
    μηπως οταν πεφτουμε φταιμε εμεις και λιγοτερο η μηχανη?

    ωριμο παλικαρι μου φαινεται αν και δεν ξερω την ηλικια του

  6. #6
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    +1 στον Dexter, τα είπε ολόσωστα ο φίλος

    Αν μπεις σε ένα λεωφορείο και χτυπήσεις εισιτήριο, θα κατέβεις εκεί που πηγαίνεις, ή στο τέρμα, αφού με τα ίδια λεφτά πας πιο μακριά? Αυτό είναι το λάθος που κάνεις και συγκρίνεις τιμές του XTX, Vstrom, Z, ER, κλπ

    Εσύ απο την περιγραφή σου είσαι για το ΧΤ. Με 80% πόλη, ένα Vstrom είναι σαφώς πιο άβολο από το ΧΤ. Οπότε αν τα λεφτά του είναι πολλά, πάρε ένα μεταχειρισμένο ΧΤ. Ερχομαι λοιπόν στο ίδιο συμπέρασμα με τον φίλο Dexter χωρίς καν να ακολουθησω τη σκέψη του περί ασφάλειας...

    Τα 70 άλογα του Vstrom είναι πάααρα πολλά για να πας από παπί εκεί φίλε μου. Πάρε ένα cbf250 για μια βόλτα αν βρεις πουθενά, να δεις πώς είναι τα 20 άλογα, και βάλε με το μυαλό σου τα 70....

    Για μενα η απόφαση που πρέπει να πάρεις είναι ΧΤ του 2000 π.χ., ή κανένα ΧΤΧ μεταχείρα ενός χρόνου π.χ. 2004?

    Και βέβαια, υπολόγισε και εξοπλισμό αν δεν έχεις ήδη. Κράνος 150ε τουλάχιστο, γάντια, μπότες, τζάκετ είναι ο ελάχιστος εξοπλισμός. Θα πρότεινα και διακριτικές επιγονατίδες για μεσα από το τζιν αν δεν πάρεις παντελόνι κορντούρα...

    Καλές βόλτες
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  7. #7
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Το μηχανάκι όπως έγραψα το προορίζω για χρήση πόλης και που και που κανενα ταξιδάκι μέχρι Ναύπλιο για π.χ.Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολύ οι στριτάδικες και ειδικά το Ζ αλλά φοβάμαι ότι τα άλογα είναι πολλά για αρχή.Απλά το έθεσα σαν θέμα σύγκρισης τι αγοράζεις με 7500+- και αν αξίζει τα λεφτά η μοτό που αγοράζεις.
    Φίλε Dexter ευχαριστώ πραγματικά για το μεγάλο κείμενο που έγραψες και σχεδον σε όλα που αναφέρεις έχουν περάσει από το μυαλό μου χιλιάδες φορές!Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι χρειάζεται μια κλιμακωτή εμπειρία στην μηχανή,το έχω δει και στο αυτοκίνητο που οδηγάω τώρα τη διαφορετική συμπεριφορά που πρέπει να δείχνεις στην αρχή ως που να το μάθεις όλο και πιο καλά.Σίγουρα στη μηχανή η διαφορά στην ιπποδύναμη πρέπει να φαίνεται πιο πολύ καθώς και ένα λάθος μπορεί να είναι τραγικό πολλές φορές...
    Σκεφτόμουν και τη λύση ενος ΧΤ600 παλιού μοντέλου αλλά κοιτώντας τις αγγελίες οι τιμές τους είναι πολύ ακριβές!Ασε που οι ιδιοκτήτες τους ζητάνε ο,τι θέλουν...Να δώσω 4500 για ΧΤSM ή 5500 στην καλύτερη για ΧΤΧ όταν με τις προσφορές που υπάχουν το αγοράζω καινούριο facelift με 2 χρόνια εγγύηση σχεδόν 6300?Και δεν θα το έχω πάρει τρίτο ή τέταρτο χέρι με τυχόν προβλήματα ή πτώση και γυρισμένο κοντέρ που σημειωτέων δεν έχω κάπιοιο άτομο που να γνωρίζει από μοτό.Καλά για τις τιμές που δίνουν οι μαντράδες(με εγγύηση 6 μήνες?)δεν το συζητάω υπολόγισε +500 Ευρώπουλα τουλάχιστον και βγάλε την σούμα...Επίσης σε ένα περιοδικό(0-300) διάβασα(δεν ξέρω αν είναι έτσι)ότι κάθε 1 χρόνο περίπου τα ελαστικά πρέπει να αλλάζονται.Υπολόγισε τώρα σε ενα μεταχειρισμένο ΧΤΧ από ιδιώτη που μου αρέσει και του 05 στην καλύτερη,5500+300 ελαστικά+100(έλεγχος παντού)+250 συναγερμός νέος καθώς δεν εμπιστεύομαι ότι δεν έχει αντιγραφεί ο κωδικός από το κλειδί του ιμομπιλαιζερ μας κάνει 6150Ευρώ Να τ'αφήσω? Και να μη μιλήσω για την πιο εύκολη χρηματοδότηση που έχει ένα νέο απότι ένα 2 χερι με ιδιώτη.Αν σκεφτόμασταν πιστεύω όλοι έτσι θα είχαν πιεστεί οι τιμές προς τα κάτω.Εντάξει μου αρέσει να το ψάχνω αρκετά πριν αγοράσω ο,τιδήποτε γιατι δεν θέλω να πέφτω θύμα της του κάθε λαμόγιου ή κάθε μόδας.
    Η μηχανή όπως κάθε προιόν,έχει ένα κατασκευαστικό κόστος Χ που δεν μπορεί να είναι ίδιο ή να ξεπερνάει το κόστος του Ψ που όπου Ψ=VSTORM,Z750,KAWA R6,HORNET και αυτό δεν έχει να κάνει με οικονομίες κλίμακας αφού και οι άλλες εταιρείες έχουν το ίδιο αποτελεσματικά εργοστάσια και γραμμές παραγωγής όπως και η Yamaha.Και για έναν ακόμη λόγοι που θαέπρεπε η τιμή του ΧΤ να είναι πολύ πιο φτηνή είναι φυσικά ότι μοιράζεται τεχνολογία και το μοτερ το συγκεκριμένο είναι πασπαρτού.
    Ενα τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κάποιο παιδί από τα ΧΤ του 2006 συνεχίζεται το πρόβλημα στον ψεκασμό?Απαράδεκτο αν γίνεται πάντως.2004,2005 και τώρα του 2006... Πολύ σημαντικό για να προβεί κάποιος στην αγορά του και πολύ αποτρεπτικό για εμένα να σκεφτώ την αγορά ειδικά ΧΤ 2004...με 5000ευρώ?Έλα ΑΛΕΚΟ!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Για αυτό φίλε Dexter ψάχνω να βρω κάποια μοτό που να τα καταφέρνει το ίδιο καλά με το ΧΤΧ στην πόλη και ειδικά παιδιά που έχουν οδηγήσει και στορμ και ΧΤΧ.
    Αν τελικά πειστώ οτί το Στορμ τα πάει καλά τότε βουρ για SUZUKI καθώς τα λεφτά δεν μου ξεχειλίζουν από τις τσέπες και θέλω όσο το δυνατόν μια πιο αξιόπιστη μηχανή για μεγάλο διάστημα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    cbf600 δν ειναι καλη επιλογη?η er6?οντως καλυτερα καινουριο κ μετα το πουλας αμα θες.

  9. #9
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vendedas
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Το μηχανάκι όπως έγραψα το προορίζω για χρήση πόλης και που και που κανενα ταξιδάκι μέχρι Ναύπλιο για π.χ.Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολύ οι στριτάδικες και ειδικά το Ζ αλλά φοβάμαι ότι τα άλογα είναι πολλά για αρχή.Απλά το έθεσα σαν θέμα σύγκρισης τι αγοράζεις με 7500+- και αν αξίζει τα λεφτά η μοτό που αγοράζεις.
    Φίλε Dexter ευχαριστώ πραγματικά για το μεγάλο κείμενο που έγραψες και σχεδον σε όλα που αναφέρεις έχουν περάσει από το μυαλό μου χιλιάδες φορές!Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι χρειάζεται μια κλιμακωτή εμπειρία στην μηχανή,το έχω δει και στο αυτοκίνητο που οδηγάω τώρα τη διαφορετική συμπεριφορά που πρέπει να δείχνεις στην αρχή ως που να το μάθεις όλο και πιο καλά.Σίγουρα στη μηχανή η διαφορά στην ιπποδύναμη πρέπει να φαίνεται πιο πολύ καθώς και ένα λάθος μπορεί να είναι τραγικό πολλές φορές........................
    Για πες μας ηλικια

    οτι και να επιλεξεις να το οδηγησεις πρωτα και δεν μιλαω για 5 μετρα
    πιστεψε με η εικονα μιας μηχανης δεν λεει τιποτα αν δεν την καβαλησεις

  10. #10
    Ρε συ Johnpan ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά επιγονατείδες? Εντάξει δεν έχω εμπειρία με μεγαλύτερη μηχανή αλλά αν ξεκινάω με δεδομένο ότι θα πέσω...
    Μια διευκρίνιση παιδιά ένταξει ανέκαθεν ήμουν λίγο εγωιστής αλλά οδηγάω αυτοκίνητο από τα 15 μου,μηχανάκι από τα 13 μου και όλα αυτά τα έμαθα μόνος μου στην επαρχία όπου ΄μεγάλωσα.Τώρα είμαι 26 και οδηγάω το παπί μου στην Αθήνα εδώ και 5 χρόνια.Ο μόνος λόγος που δεν ασχολήθηκα με μεγαλύτερη μηχανή είναι ότι είχα αυτοκίνητο από τα 20 μου για να πηγαινοέρχομαι Αθήνα-χωριό.Απλά στην πορεία κατάλαβα ότι τελικά το μοναδικό μέσο που βολεύει στην Αθήνα και ειδικά στο κέντρο όπου κατεβαίνω συνήθως είναι το μηχανάκι αλλά μία ότι το βαρέθηκα εδώ και 10 χρόνια,μία το θέμα της ασφάλειας που δεν συγκρίνεται (το έγραψα και στο πρώτο μου ποστ),μια το δευτερο άτομο που συνήθως βάζω και σέρνεται στην κυριολεξία αποφάσισα ότι καιρός είναι ότι πρέπει να ανέβω κατηγορία.
    Δεν θέλω να λέω πολλά ρε παιδιά για τον εαυτό μου,πιστεύω να έβγαλα μια ωριμότητα από αυτά που έγραψα,γνωρίζω ότι είναι δυο τελείως διαφορετικές κατηγορίες σε αυτά που αναφέρομαι αλλά μέχρι τώρα ξεκινούσα και είμαι πάντα προσεκτικός στην οδήγηση και με τα δυο μέσα.Με το μηχανάκι δεν έχω πέσει ούτε μια φορά στη ζωή μου και τις σφήνες μου θα κάνω και τις "ταρζανιές" μου θα κάνω αλλά εκεί που πρέπει και έχοντας αναλύσει από το μυαλό μου όλες τις συνθήκες.Απλά είμαι συνειδητοποιημένος αναβάτης και γνωρίζω ότι θέλει υπομονή και χρόνο για να εξοικειωθώ με τη μηχανή.Απλά έχω μάθει να το παλεύω σαν λυκόπουλο που είμαι

  11. #11

    ΠΡΟΤΑΣΗ

    ΦΙΛΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΩΡΑΙΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΠΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΟΥΣ ΕΧΕΙ (2 ΑΤΟΜΑ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ)ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΕΧΕΙ.
    ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ!!!!!!!
    Στις ωραιες βολτες.

  12. #12

    ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ

    Καλωσήρθες...

    Είμαι στην ηλικία σου (+ κάτι ψηλά) και δεν είχα καμία εμπειρία με δίκυκλο πριν από το μηχανάκι που πήρα (KLE500). Θεωρώ λοιπόν πως με βάση την εμπειρία που διαθέτεις, τον τρόπο με τον οποίο (δείχνεις ότι) σκέφτεσαι και την χρήση για την οποία θέλεις τη μηχανή, ένα KLE θα ήταν ιδανικό, φυσικά αν είσαι διατεθειμένος να ρίξεις τα standards σου σε ό,τι αφορά εμφάνιση (μούρη καλύτερα). Μετά από 4000 χλμ, σκέφτομαι ότι έκανα την καλύτερη επιλογή που μπορούσα για κίνηση εντός πόλης (εκεί έχει γίνει το 90% των χλμ - στενό με μαλακές αναρτήσεις), οικονομικό και εύκολοδήγητο. Σου τονίζω εδώ ότι δεν έχω σημείο σύγκρισης με άλλες μηχανές (έχω οδηγήσει συνολικά 3) οπότε ίσως οι ανωτέρω προτάσεις των παιδιών να έχουν μεγαλύτερη βάση.

    Ό,τι και να επιλέξεις, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα
    Μικρό κορίτσι με τα βήματα χαμένα
    Τυχαία γόνατα ξεκούρασαν τα οστά μου
    Μα πάντα θα 'ρχομαι από τ' άπειρο σε σένα
    Με το χαμόγελό σου στη ματιά μου...

  13. #13
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Φίλε Vendeda προσωπικά έχω ένα DL650 το οποίο θεωρώ εξαιρετικό μηχανάκι.

    Το XTX δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το XTR είναι πράγματι πιο βολικό για μέσα στην πόλη. (λόγω μικρότερων διαστάσεων και μόνο)

    Αν πρώτη προτεραιότητα είναι η πόλη νομίζω ότι το XT είναι καλύτερη επιλογή.

    Αν παίζει και η βόλτα το ταξίδι το γκάζι κτλ πήγαινε για το DL που είναι καλό σε περισσότερα πράγματα αλλά είναι ογκώδες για την πόλη. (Ο συνοδηγός όμως θα σε ευγνομωνεί)

    Τα στρητ μηχανάκια τώρα έχουν μειονεκτήματα στην πόλη όπως μικρό κόψιμο τιμονιού άδειος κινητήρας χαμηλά υψηλότερο κόστος συντήρησης και το κυριότερο χειρότερη ορατότητα σε σχέση με τα ψηλά (θα σε σώσει πολλές φορές). Χαρίζουν όμως απλόχερα αδρεναλίνη αν δοθεί ευκαιρία αλλά αυτά και πάλι εκτός πόλης και αφού μαζέψεις εμπειρία. Άσε που έχουν και φρενάρες.

    Κατά την γνώμη μου πρόβλημα μετάβασης από παπί σε μηχανή δεν υπάρχει. (εγώ πήγα από παπί 50 σε GS550 220+ kg) Αν χρησιμοποιείς το κεφάλι σου θα έχεις περισσότερη ασφάλεια παντού. Το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι τα ον-οφ παίζει να πάρουν μερικές πεσές ακίνητες καθώς το βάρος μεγάλο και τα πόδια δεν πατάνε το ίδιο καλά κάτω. (και οι πεσές με DL κοστίζουν πολύ περισσότερο από ότι με ΧΤ)

    Προφανώς σου αρέσει η μηχανή γενικά και γιαυτό την προτιμάς από το σκούτερ. Επειδή όλα τα μηχανάκια που έχεις στην λίστα είναι καλά μηχανάκια γενικής χρήσης ότι και να πάρεις νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς. (μόνο τα Ζ, GSR και το Hornet είναι λίγο πιο σπορ παρά γενικής χρήσης)

    Καλή επιλογή και καλά χιλιόμετρα.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  14. #14
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.scooter το εχω αποκλεισει ήδη γιατί είναι σίγουρο ότι θα το βαρεθώ αλλά και επειδη εχω οδηγήσει 2-3 με τελευταίο το Χ8 και θέλω να έχω καλύτερο έλεγχο της μοτό.Ειδικά δεν μου αρέσει όπως μπαίνουν στις στροφές,ιδίως με τα μικρά λάστιχα και σε γυαλισμένους,βρεγμενους δρόμους θέλουν πολύ προσοχή.
    Το ΚLE γνωρίζω ότι είναι πολύ καλό μηχανάκι και το έχουν αποδείξει άλλωστε αλλά μου θυμίζει οn-0ff παλιάς σχολής όπως το παλιο ΧΤ, το freewind,...και επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά καινούριας μάλλον θα το αποκλείσω.
    Το Vstorm μου θυμίζει πιο all around μοτο αλλά αν και βλέπω πάρα πολλά να κυκλοφορούν κέντρο,ο όγκος τους με τρομάζει!Απορώ πραγματικά ποια είναι η πρώτη επιλογή των κατόχων τους.Πιστεύω ότι παίζει πιο πολύ για μετακίνηση σε λιγότερο μποτιλιαρισμένους δρόμους με μεγαλύτερους διαδρόμους ανάμεσα από τα αυτοκίνητα και φυσικά για ταξίδια.Το τιμόνι τους όντως κόβει αρκετά αλλά όσο να ναι έχουν μεγάλο πλάτος...Μάλλον θα πρέπει να απευθυνθώ στο αντίστοιχο forum για να μάθω πιο πολλές λεπτομέρειες.
    Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις χρήσιμες απαντήσεις σας,καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
    Ολα οσα ειπες ειναι σωστα και μυαλωμενα

    ομως με ενα XT 400,600 θα κινδυνευει λιγοτερο απο ενα strom 650?
    δεν εχει το Strom καλυτερο πλαισιο,φρενα?
    μηπως οταν πεφτουμε φταιμε εμεις και λιγοτερο η μηχανη?

    ωριμο παλικαρι μου φαινεται αν και δεν ξερω την ηλικια του
    ...προτεινα ΧΤ καθαρα μονο απο την σκοπια του κοστους αποκτησης και αποκαταστασης πτωσης.Για να σου πω την αληθεια ,θεωρω οτι η διαφορα σε κρατημα και πλαισιο/φρενα μεταξυ παλιου ΧΤ και V strom ειναι τετοια που δεν σε απασχολει οταν εισαι νεος αναβατης.Οταν φτασεις στο επιπεδο να την αντιληφθεις , τοτε το πουλας και προχωρας...Σχετικα με την τελευταια ερωτηση και βεβαια φταιει ο αναβατης.Αλλα αλλιως σωζεις μια κατασταση οταν οδηγεις Aprilia RS 125 και αλλιως CBR1000RR,οποτε υπο μια προοπτικη μπορεις να πεις οτι φταιει η μηχανη ή καλυτερα η επιλογη μηχανης...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΧΤΧ 660 -Μeta-
    από mai_tai στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2007, 09:28
  2. Ελαστικά για ΧΤΧ 660
    από alpo στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2007, 08:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF