Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Πολιτικός Λόγος & Η τέχνη του πως να λες τίποτα

  1. #1

    Talking Πολιτικός Λόγος & Η τέχνη του πως να λες τίποτα

    Παρακολουθούσα τις ειδήσεις του Mega, στις 14,00, και το σχετικό ρεπορτάζ της επίσκεψης του πρωθυπουργού στο Υπ. Εθνικής Άμυνας. Οι δηλώσεις που έγιναν ήταν οι εξής :

    ΑΓΕΝ σχετικά με το πρόβλημα των υποβρυχίων U-214) ¨Τα χρειαζόμαστε κύριε πρόεδρε, αλλά να τα παραλάβουμε όπως πρέπει να είναι¨

    Πρωθυπουργός: Συμφώνώ απόλυτα αρχηγέ...

    Ρεπόρτερ:Όπως καταλαβαίνεται κκ η δήλωση αυτή του πρωθυπουργού έχει ιδιαίτερη βαρύτητα

    Πέραν του γελοίου του θέματος, τα αυτονόητα να αποκτούν ιδιαίτερη βαρύτητα, εντύπωση μου κάνει το πως μπορείς να θεοποιηθεί ο ανύπαρκτος λόγος, αν ο ομιλητής διαθέτει εξουσία...

    Θυμήθηκα λοιπόν ένα πανέξυπνο κείμενο-οδηγό σχετικά με την τέχνη του να μην λες τίποτα.....

    Είχε κυκλοφορήσει από την Οργάνωση «Φίλοι του Ανθρώπου-Εχθροί του Μαλάκα» :rotflmao:

    Ο παρακάτω πίνακας είχε δημοσιευτεί τον Απρίλη του 1987 στην επιθεώρηση του πολωνικού κομμουνιστικού κόμματος. Είναι ένα συμπυκνωμένο εγχειρίδιο για τους ρήτορες του κόμματος και γενικά τους πολιτικούς αγορητές.
    Ο συντάκτης αυτού του πίνακα γράφει:
    Αρχίζετε από οποιοδήποτε σημείο της πρώτης στήλης προχωρώντας σε οποιαδήποτε φράση της δεύτερης, μετά οποιαδήποτε της τρίτης και τέλος της τετάρτης. Θα έχετε 10.000 συνδυασμούς (10 στην 4). Σύμφωνα με τον συντάκτη η τεχνητή αυτή γλώσσα έχει δύο πλεονεκτήματα. Αφενός επιτρέπει στον ομιλητή να μιλήσει χωρίς την παραμικρή προετοιμασία, αρκεί να ξέρει καμμιά 40αριά κλισέ, αφετέρου δεν επιτρέπει αντιρρήσεις αφού κανείς δεν ξέρει τι λεει ή σκέφτεται ο ομιλών.......

  2. #2
    καλά θα ήταν να ανέβει και η φωτό του κειμένου....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	politikos.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	70196

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591

    Re: Πολιτικός Λόγος & Η τέχνη του πως να λες τίποτα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Παρακολουθούσα τις ειδήσεις του Mega, στις 14,00, και το σχετικό ρεπορτάζ της επίσκεψης του πρωθυπουργού στο Υπ. Εθνικής Άμυνας. Οι δηλώσεις που έγιναν ήταν οι εξής :

    ΑΓΕΝ σχετικά με το πρόβλημα των υποβρυχίων U-214) ¨Τα χρειαζόμαστε κύριε πρόεδρε, αλλά να τα παραλάβουμε όπως πρέπει να είναι¨

    Πρωθυπουργός: Συμφώνώ απόλυτα αρχηγέ...

    Ρεπόρτερ:Όπως καταλαβαίνεται κκ η δήλωση αυτή του πρωθυπουργού έχει ιδιαίτερη βαρύτητα

    Πέραν του γελοίου του θέματος, τα αυτονόητα να αποκτούν ιδιαίτερη βαρύτητα, εντύπωση μου κάνει το πως μπορείς να θεοποιηθεί ο ανύπαρκτος λόγος, αν ο ομιλητής διαθέτει εξουσία...

    Θυμήθηκα λοιπόν ένα πανέξυπνο κείμενο-οδηγό σχετικά με την τέχνη του να μην λες τίποτα.....

    Είχε κυκλοφορήσει από την Οργάνωση «Φίλοι του Ανθρώπου-Εχθροί του Μαλάκα» :rotflmao:

    Ο παρακάτω πίνακας είχε δημοσιευτεί τον Απρίλη του 1987 στην επιθεώρηση του πολωνικού κομμουνιστικού κόμματος. Είναι ένα συμπυκνωμένο εγχειρίδιο για τους ρήτορες του κόμματος και γενικά τους πολιτικούς αγορητές.
    Ο συντάκτης αυτού του πίνακα γράφει:
    Αρχίζετε από οποιοδήποτε σημείο της πρώτης στήλης προχωρώντας σε οποιαδήποτε φράση της δεύτερης, μετά οποιαδήποτε της τρίτης και τέλος της τετάρτης. Θα έχετε 10.000 συνδυασμούς (10 στην 4). Σύμφωνα με τον συντάκτη η τεχνητή αυτή γλώσσα έχει δύο πλεονεκτήματα. Αφενός επιτρέπει στον ομιλητή να μιλήσει χωρίς την παραμικρή προετοιμασία, αρκεί να ξέρει καμμιά 40αριά κλισέ, αφετέρου δεν επιτρέπει αντιρρήσεις αφού κανείς δεν ξέρει τι λεει ή σκέφτεται ο ομιλών.......

    καπου την εχω αλλα δε ξερω που...αν τυχει να την ανακαλυψω θα την ποσταρω!!!!!!!!!!

    μιλαμε για πουλυυυυυ γελιο !!!!!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    με προλαβες φιλε....
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5

    Re: Re: Πολιτικός Λόγος & Η τέχνη του πως να λες τίποτα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    μιλαμε για πουλυυυυυ γελιο !!!!!!

    Χμμμ, κακώς την έβαλα στα Στραβά κ Ανάποδα. Μάλλον στα Ανέκδοτα θα έπρεπε να πάει, αλλά μου την έδωσαν τα σχόλια της τηλεόρασης γαμωτ....

  6. #6
    Γαμ@τος ο πίνακας!

    (και ποσο αληθή όλα αυτά... )

    Θυμάμαι παλαιότερα έναν πολιτικό καλεσμένο σε μια πρωινή εκπομπή να λέειε με βαρυσήμαντο ύφος: "Μα, αυτό που πρέπει να κάνουμε ειναι να αυξήσουμε το βιοτικό επίπεδο και να μειώσουμε την ανεργία"

    ΣΩΩΩΩΩΠΑ ΡΕ ΠΑΠ@ΡΑ, εσένα περιμέναμε να μας το πεις :a31:




    καλά λέει ο Λεβέντης οτι "ο τρόπος που ψήφισαν οι έλληνες ήταν ζωώδης"
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Γαμ@τος ο πίνακας!
    Αμα αποστηθίσεις μερικά σε βλέπω να κάνεις θραύση στα στέκια που θα σε πάει ο Resistman.

    και ασε τον oldman να κυκλοφορεί με αμπέχωνα

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Αμα αποστηθίσεις μερικά σε βλέπω να κάνεις θραύση στα στέκια που θα σε πάει ο Resistman.

    και ασε τον oldman να κυκλοφορεί με αμπέχωνα
    Είχε κυκλοφορήσει και στ αγγλικά παλιά

    Οι κακές γλώσσες έλεγαν οτι πήγαινε κόσμος σε ομιλίες CEO εταιριών με τον πίνακα ανα χείρας και μόλις έβρισκαν 3 στη σειρά φώναζαν BINGO!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    για τα στέκια του resistman πρεπει να τον "επικαιροποιήσω" τον πίνακα ελαφρώς...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    ΟΙ φιλοι του ανθρωπου νομιζω οτι υπαρχουν ακομα σε ενα χωρο που ξεμεινε καπου στο 80....( Καποδιστριου στο κεντρο της Αθηνας..)


    Κανουν γαμω τα παρτη (σωστα δεν το εγραψα;

    Θα ψαξω ινφο για τα απο πανω αν θα παιξει αυτες τις μερες


    Παρακαλουνται οσοι ενδιαφερονται, πρωτα να φτιαξουν μπυροκοιλιτσα και γρηγορα, να περασουν απ το γνωστο βιβλιοπωλειο να παρουν τα τελευταια τευχη των εφημεριδων και προλεταριακων περιοδικων και να αποστηθισουν συνθηματα και ατακες του στυλ..Τερμα πια στις αυταπατες, ή με τις κουκουλες ή με τις γραβατες, στις ναρκες του Εβρου στον πατο του Αιγαιου, κρυβεται η ασφαλεια του καθε ευρωπαιου κτλ κτλ..

    και μην ερθει κανενας φρεσκοξυρισμενος γιατι "χανει ποντους". Κερδιζουν μπονους οι μακρυμαλληδες, σκουλαρικαδες, με καπελακι και υφος...ε δεν την πεφτουμε στο υπ.παιδειας αποψε;


    Σε ατακες οπως η προηγουμενη απανταμε εξυπνα χωρις να αρνηθουμε αλλα χωρις βεβαιως και να πουμε...φυγαμε.. πχ..λεμε: συντροφε οι κοινωνικες συγκρουσεις πρεπει να οξυνθουν παραλληλα με την διαχυση της δρασης και του λογου μας στην κοινωνια...Ας μην βιαζομαστε και ας χρησιμοποιησουμε εξυπνα προλεταριακη βια...


    για ξεκινημα αυτα και βλεπουμε τι θα χρειαστει ο "αγωνας"


    ( και επειδη διαβαζουν πολλοι......ρε μην αρπαχτειτε, πλακα κανω ε...!)

    Α! ΤΑ ΑΜΠΕΧΟΝΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ΡΕΕΕΕΕΕΕ
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
    και μην ερθει κανενας φρεσκοξυρισμενος γιατι "χανει ποντους". Κερδιζουν μπονους οι μακρυμαλληδες, σκουλαρικαδες, με καπελακι και υφος...ε δεν την πεφτουμε στο υπ.παιδειας αποψε;
    δλδ ρε μάστορα άμα έρθουμε με τη γραβάτα επιμελώς (και ατημέλητα) λυμένη με ύφος μεταμελημένου αστού που επιζητεί να ξαναβρεί τη χαμένη επαναστατική του ζέση, δεν έχουμε τύχη ε;

    πουτ@να κοινωνία
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman

    και μην ερθει κανενας φρεσκοξυρισμενος γιατι "χανει ποντους". Κερδιζουν μπονους οι μακρυμαλληδες, σκουλαρικαδες...
    αν σκασω εγω με συνδυασμο σκουλαρικιων και ξουρας, δεν θα με παιξετε?
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  13. #13
    Ρε πλακα κανω ρεεεεεεεε!!!!


    Ελα και με γραβατα αλλα δεν ξερω τι θα κανεις με πιπινια...εγω προειδοποιησα παντως



    Βart και εγω ξουρα ημουν προσφατα και ειδα και επαθα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Οταν αφησα λιγο μουσι παντως χαλαρωσαν

    Κοντεψα να γινω σαν το Malakian των System of a down για να ηρεμησουν




    ( μου λετε τωρα που θελω να τραβηξω μια μοϊκανα, ποσες φορες θα με σταματανε στο δρομο και θα με ρωτανε μαλακιες Ποτανα κυνωνια )
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
    Κοντεψα να γινω σαν το Malakian των System of a down
    ΤΟΣΟ χάλια ;

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
    Ρε πλακα κανω ρεεεεεεεε!!!!


    Ελα και με γραβατα αλλα δεν ξερω τι θα κανεις με πιπινια...εγω προειδοποιησα παντως



    Βart και εγω ξουρα ημουν προσφατα και ειδα και επαθα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Οταν αφησα λιγο μουσι παντως χαλαρωσαν

    Κοντεψα να γινω σαν το Malakian των System of a down για να ηρεμησουν




    ( μου λετε τωρα που θελω να τραβηξω μια μοϊκανα, ποσες φορες θα με σταματανε στο δρομο και θα με ρωτανε μαλακιες Ποτανα κυνωνια )

    εγω παλι ολα ΜΑ ΟΛΑ αυτα τα θεωρω δηθεν: ξουρα = εθνικοφρων? μαλλιας ή μοϊκανης= ροκας/ανεξαρτητος?

    ειμαι αυτο που ειμαι, και αυτο που φαινεται ΔΕΝ ειναι αυτο που νομιζουν....



    τεσπα...
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2013, 09:36
  3. Πως να εξασφαλισεις τα δισεγγονα σου (αν εισαι πολιτικος)
    από DrBig στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 04:34
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2007, 15:55
  5. Πως να κλείσουμε το πορτάκι του cd
    από sonic22 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF