Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Να χαιρόμαστε τις καριέρες μας εμείς τα κορόιδα....

  1. #1
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Να χαιρόμαστε τις καριέρες μας εμείς τα κορόιδα....

    To mail είναι forward από κάποιον γνωστόμου. Εγω απλά το αντιγράφω εδώ.

    "Εστω ένας κουλουρτζής ο οποίος αγοράζει 80 κουλούρια x 0,14 ευρώ = 11,20 ευρώ, µε 2,8 ευρώ συνολική έκπτωση και 9% ΦΠΑ επί της τελικής τιµής (0,756 ευρώ) που τελικά του στοιχίζουν 9,156 ευρώ.

    Τα πουλάει προς 0,50 ευρώ το ένα, δηλαδή σύνολο 80 x 0,50 ευρώ=40,00 ευρώ. Τα 80 κουλούρια πωλούνται καθηµερινά σε ένα κτήριο µιας µεγάλης εταιρείας, και αν υποθέσουµε οτι ο ίδιος κουλουρτζής πουλάει κουλούρια σε (τουλάχιστον) 5 τέτοια κτήρια καθηµερινά (σηµειώστε οτι ο κουλουρτζής αφήνει τις σακούλες µε τα κουλούρια το πρωί και περνάει το µεσηµέρι γα να πάρει τα χρήµατα που αφήνουν οι πελάτες σε ένα ποτηράκι), έχουµε σε µηνιαίο επίπεδο έσοδα (5 εταιρείες) x (25 εργάσιµες ηµέρες) x (40,00 ευρώ) = 5.000 ευρώ (Ω ΝΑΙ!!!), και έξοδα 5 x 25 x 9,156 = 1.144,5 ευρώ, δηλαδή ΚΑΘΑΡΑ µηνιαία έσοδα= 3.855,50 ευρώ . Φυσικά ο κουλουρτζής δεν εκδίδει απόδειξη για κανένα από τα κουλούρια που πουλάει, ούτε έχει µαγαζί δηλαδή λειτουργικά έξοδα, διαθέτει µόνο (?) ένα τρίκυκλο µηχανάκι.

    Σας φαίνεται τρελό; Και όµως, πρόκειται για τον κουλουρτζή τού κτηρίου µας, του οποίου τα κουλούρια γίνονται ανάρπαστα και ο οποίος είναι ένας κακοµοίρης (στην εµφάνιση) αλλοδαπός που αγοράζει µε τιµολόγια και διαθέτει ΑΦΜ. Ο εν λόγω κύριος ξέχασε ένα τιµολόγιο µέσα στην σακούλα µε τα κουλούρια κι έτσι µάθαµε πως ζει.

    ΑΝΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΡΙΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ..."



    ΥΓ: Σε καμία περίπτωση δεν καταφέρομαι εναντίον των μικροπωλητών (σε γενικές γραμμές), ούτε ανοίγω τη συζήτηση για να πιάσουμε το θέμα φοροδιαφυγής κλπ.
    Θεωρώ δε τη δουλειά του μικροπωλητή αρκετά δύσκολη,επίπονη και ανασφάλιστη....
    Τέλος, το e-mail μου το έστειλαν, δεν αφορά στη δική μου εταιρία...


    Εμείς τι κάνουμε? που δουλεύουμε για 600 με 1000> το μήνα έχοντας την ψευδαίσθηση ότι κάνουμε καριέρα?

  2. #2
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Οχι ολοι,εμεις εχουμε τελειωσει Πολυτεχνειο και μοιραζουμε πιτσες για κανα 1200αρι το μηνα.Προφανως ΔΕΝ μπορω να γινω κι εγω...στελεχος
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Οχι ολοι,εμεις εχουμε τελειωσει Πολυτεχνειο και μοιραζουμε πιτσες για κανα 1200αρι το μηνα.Προφανως ΔΕΝ μπορω να γινω κι εγω...στελεχος
    Και μαλλον εκει θα ξανακαταληξουμε καποιοι...αν δεν την κανουμε για επαρχια that is...
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    ... μήπως ο κουλουρτζής ψάχνει για βοηθό?

  5. #5
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    καλα τωρα το πηρατε χαμπαρι?

    εγω θα παρω το μπουλο ουτε καριερα θελω ουτε να εχω business card με "μουρατο" τιτλο κατω απο το ονομα μου.... ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΘΕΛΩ!

  6. #6
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Δλδ να το ρίξουμε όλοι στα κουλούρια??
    Ο καθένας με τις επιλογές του βρε παιδιά!

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  7. #7
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    καλα τωρα το πηρατε χαμπαρι?

    εγω θα παρω το μπουλο ουτε καριερα θελω ουτε να εχω business card με "μουρατο" τιτλο κατω απο το ονομα μου.... ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΘΕΛΩ!
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.... :a19:

    ΓΙΩΡΓΟ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑΝ ΚΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ BUSINESS EXECUTIVE, CEO, ΜΕ-ΤΑ-ΛΕΦΤΑ-ΜΟΥ-ΓΑΜΑΩ-ΟΠΟΙΟΝ-ΘΕΛΩ Κ.Λ.Π, ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ "ΚΑΦΕΤΙΑΣΩ" ΤΟ ΘΕΜΑ...:a17:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    ποια καριερα ? βοηθοι δεν ειμαστε ολοι ?
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  9. #9
    Λοιπόν τον πρώτο χρόνο που "ανακαλήφθηκε" το deliveri στην πόλη μου, ο πρώτος που το εφάρμοσε, γυράδικο φυσικά, έκανε τζίρο 600.000ευρά (200εκατομύρια παλιές καλές δραχμές). Υπάρχουν πολλά τέτοια περιστατικά με χρυσοφόρες απολαβές.

    Ο τολμών νικά. Και λέμε τολμών, αυτόν που καταφέρνει να κινηθεί πέρα, από τα περίπου κομπλεξικά στερεότυπα του στύλ, "σιγά μη γίνω σουβλατζής-κουλουρτζής" και τα ρέστα. Η μπίζνα είναι μπίζνα. Αν βρεις έναν καλό λόγο για να κάνεις μια δουλειά την κάνεις. Έτσι απλά. Τα κολλήματα της ελληνικής κοινωνίας με το να γίνουν όλοι γιατροί, νομικοί και τα ρέστα, να δώ μετά ποιός θα φτιάχνει τους νηπτήρες από τις βίλες αυτών......αστεία πράγματα. Αυτά τα κομπλεξικά στερεότυπα είναι σαν καρκίνος στην κοινωνία.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
    ποια καριερα ? βοηθοι δεν ειμαστε ολοι ?
    Εγκο ειμαι ο βοιτος του βοιτου που φτιαχνει γκαφε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  11. #11
    άσχετο μέλος Το avatar του/της fethry
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    146
    το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις μια κομπινα, να τ'αρπαξεις και μετα να μη χρειαστει να δουλεψεις ποτε... η να βρεις μια δουλιτσα με αξιοπρεπη λεφτα χωρις πολυ κουραση για να κανεις τη ζωουλα σου...
    ασε ρε με τα ζωα που ξημεροβραδιαζονται στη δουλεια, γινονται πλουσιοι και το παιζουν οτι ειναι καποιοι... τι να τα κανεις τα λεφτα ρε τενεκε αν εισαι ολη μερα στο γραφειο? καθε μερα τους τρωω στη μαπα και περιμενουν να γινω κι εγω ετσι... εργασιομανης :rotflmao:
    ειναι ενας λακαμας που λεει οτι γουσταρει να δουλευει γιατι το προτιμαει απο το να γυριζει σπιτι του και να μην κανει τιποτα... ακου να δεις!!!!!
    if it's stupid and it works, it ain't stupid

    ΕΠΕΙΔΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ, ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 72
    ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΔΕ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ, ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ
    ΕΠΕΙΔΗ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑ, ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΣΤΑ 75

  12. #12
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
    γιατι το προτιμαει απο το να γυριζει σπιτι του και να μην κανει τιποτα... ακου να δεις!!!!!
    Εφόσον δεν έχουν τίποτα (καλό) να κάνουν σπίτι (παρόλο που οι περισσότεροι έχουν
    γυναίκα/άντρα και παιδιά )
    φαντάσου τι πετυχημένη ζωή που έχουν


    (και πόσα ψυχολογικά προβλήματα)
    Ξέρω από βέσπα!

  13. #13
    apla na thimomaste oti kathe epitixia krivei polles apotixies...

    me alla logia gia kathe koulouritzi pou petixenei iparxoun alloi 10 pou pethanan apo efragma logo kriou.

    oi perissoteroi tha epilejoume tin sigouria tou "miniatikou" (or isos tou dimosiou) apo to na vrejoume ta podia mas kai na ftiajoume mia diki mas epixirisi...

    na exeis tin eforia na se jeskizei
    tin grafiokratia na se kovei kai na se vasanizei
    or estw tin anasfalia an ta esoda einai mavra...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    me alla logia gia kathe koulouritzi pou petixenei iparxoun alloi 10 pou pethanan apo efragma logo kriou.
    Αν πεθαίναν έτσι οι άνθρωποι από το κρύο... :wacko:

  15. #15
    (en sidomia)
    to krio dimiourgei tromvoseis sto aima oi opoies prokaloun anakopi/efragma stin kardia meta apo kamposes wres...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 12:00
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 14:55
  3. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 06:33
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 15:44
  5. Για να γιτώνετε τις κλήσεις
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 20:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF