Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αγορά "αγωνιστικής" μηχανής από εξωτερικό

  1. #1
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Αγορά "αγωνιστικής" μηχανής από εξωτερικό

    Αναρωτιόμουν το εξής, αν αγοράσω μια μηχανή από Αγγλία για παράδειγμα και θέλω να την φέρω Ελλάδα αποκλειστικά και μόνο για αγωνιστική χρήση, πρέπει να πληρώσω φόρους στο τελωνείο κτλ κτλ κτλ? Ή μήπως όχι?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Εφ' όσον δεν θα φέρει πινακίδα δεν πλερώνεις τίποτα, μόνο τα χαρτάκια να έχει μην σε πάνε για κλεπταποδόχο

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
    Εφ' όσον δεν θα φέρει πινακίδα δεν πλερώνεις τίποτα, μόνο τα χαρτάκια να έχει μην σε πάνε για κλεπταποδόχο
    ναι αλλα οταν αποφασίσεις να την πουλήσεις θα πρεπει να κανεις ειδικη συμφωνία ...
    αν και νομίζω :a13: οτι θα είσαι μονίμως παράνομος γιατί δεν θα εχεις το τετραπλουν απο το τελωνειο...αυτό ήθελα να κάνω και εγω,να φερω ενα husqvarna μονο για χρηση βουνού,αλλα επειδή ειμαι νομιμόφρον πολίτης το ακύρωσα !
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    αλλα επειδή ειμαι νομιμόφρον πολίτης το ακύρωσα !
    Μπαρδόν!!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  5. #5
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ότι φέρεις πρέπει να περάσει τελωνείο. Αν δεν βγάζεις πινακίδες τότε θεωρείται απλά αντικείμενο και πάλι έχει αξία εισαγωγής στο τελωνείο. Μην τα φοβάστε πολύ αυτά όμως εαν έχει παλαιότητα. Μπορείς να την φέρεις και να βγάλεις τα πλαστικά κλπ και να έχει πολύ μειωμένη αξία ως μεταχειρισμένη σε κακή κατάσταση ή τρακαρισμένη. Αν την φερεις μέχρι Ιταλία την φορτώνεις σε καράβι και την πας σπίτι σου. Μετά κάνεις τα χαρτιά του τελωνίου όπως σε βολεύουν.

    Προσοχή!!!

    Αν την αγοράσεις από μαγαζί έχεις ήδη πληρώσει ΦΠΑ (φαίνεται στο τιμολόγιο) εκεί και αρα δεν πληρώνεις εδώ. Τα χαρτιά ξέρει να τα κάνει το κατάστημα.

    Αν την αγοράσεις από ιδιώτη, πάλι δεν χρειάζεσαι να πληρώσεις ΦΠΑ αφού είναι από ιδιώτη αλλά θα πρέπει να έχεις περάσει πρώτα από το εκεί Ελληνικό προξενείο για να υπογράψετε μαζί ένα συμφωνητικό πώλησης και να σου το επικυρώσουν ώστε να το χρησιμοποιήσεις αντί για τιμολόγιο στο τελωνειο.

    Αν δεν έχεις αυτό, τότε θα πληρώσεις τέλος εισαγωγής πάνω στην αξία της μηχανής (μαζί με την αξία των μεταφορικών αν στην έχουν φέρει cargo) και ΦΠΑ πάνω σε όλο το ποσό (αξία+μεταφορικά+τελος εισαγωγής).

  6. #6
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Ότι φέρεις πρέπει να περάσει τελωνείο. Αν δεν βγάζεις πινακίδες τότε θεωρείται απλά αντικείμενο και πάλι έχει αξία εισαγωγής στο τελωνείο. Μην τα φοβάστε πολύ αυτά όμως εαν έχει παλαιότητα. Μπορείς να την φέρεις και να βγάλεις τα πλαστικά κλπ και να έχει πολύ μειωμένη αξία ως μεταχειρισμένη σε κακή κατάσταση ή τρακαρισμένη. Αν την φερεις μέχρι Ιταλία την φορτώνεις σε καράβι και την πας σπίτι σου. Μετά κάνεις τα χαρτιά του τελωνίου όπως σε βολεύουν.

    Προσοχή!!!

    Αν την αγοράσεις από μαγαζί έχεις ήδη πληρώσει ΦΠΑ (φαίνεται στο τιμολόγιο) εκεί και αρα δεν πληρώνεις εδώ. Τα χαρτιά ξέρει να τα κάνει το κατάστημα.

    Αν την αγοράσεις από ιδιώτη, πάλι δεν χρειάζεσαι να πληρώσεις ΦΠΑ αφού είναι από ιδιώτη αλλά θα πρέπει να έχεις περάσει πρώτα από το εκεί Ελληνικό προξενείο για να υπογράψετε μαζί ένα συμφωνητικό πώλησης και να σου το επικυρώσουν ώστε να το χρησιμοποιήσεις αντί για τιμολόγιο στο τελωνειο.

    Αν δεν έχεις αυτό, τότε θα πληρώσεις τέλος εισαγωγής πάνω στην αξία της μηχανής (μαζί με την αξία των μεταφορικών αν στην έχουν φέρει cargo) και ΦΠΑ πάνω σε όλο το ποσό (αξία+μεταφορικά+τελος εισαγωγής).
    Ευχαριστώ, πάρα πολύ χρήσιμα όλα αυτά.

    Μόλις έρθει η ώρα να αλλάξω αυτό που έχω μάλλον θα παίξει ένα ταξιδάκι προς Ιταλία.........

    Δεν νομίζω να ξαναπάρω καινούργιο οπότε το μτχ από Ιταλία είναι δελεαστικό.

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Βέβαια αν δεν σκοπεύεις ν το ξαναπουλήσεις εδώ στην Ελλάδα και πρόκειται να το χρησιμοπιήσεις μόνο στην πίστα μπορείς να μην το περάσεις τελωνείο. Ποιος θα ασχοληθεί με εσένα....

  8. #8
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Βέβαια αν δεν σκοπεύεις ν το ξαναπουλήσεις εδώ στην Ελλάδα και πρόκειται να το χρησιμοπιήσεις μόνο στην πίστα μπορείς να μην το περάσεις τελωνείο. Ποιος θα ασχοληθεί με εσένα....
    Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ..... Το καλοκαίρι πήγα Ιταλία-Ελβετία οδικώς με αυτοκίνητο. Πουθενά δεν μας έλεγξαν καν ταυτότητες, δεν το συζητάω καθόλου για άδειες αυτοκινήτου ή ψάξιμο γενικά. Και από ότι είδα αυτός είναι ο κανόνας, ειδικά Ιταλία-Ελλάδα είναι σαν να πηγαίνεις πχ μέχρι την Άνδρο. Οπότε λογικά αν το φορτώσω σε ένα τρέιλερ και το φέρω από Ιταλία δεν τρέχει τίποτα, σωστά? Εξάλλου από ότι έχω καταλάβει πέρα από το τιμολόγιο δεν χρειάζεται να έχεις κάτι μαζί σου καθώς μπορείς να κάνεις μετά τον εκτελωνισμό, σωστά?

    Δεν με νοιάζει να το κυκλοφορώ στο δρόμο, μόνο πίστα. Υπάρχει βέβαια η περίπτωση να μου κάνουν έλεγχο πχ όταν πηγαίνω φορτωμένος από Εθνική προς Μέγαρα πχ αλλά αν έχω το τιμολόγιο αγοράς και τους πω ότι είναι για αγωνιστική χρήση τότε νομίζω θα καταλάβουν και δεν θα νομίζουν ότι είναι κανένα κλεμμένο πχ κτλ.....

    Είδα έφερες πριν λίγες μέρες ένα TL1000R από Ιταλία. Εύχομαι καλά, όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα πρώτα από όλα..... Μπορείς να μου πεις όμως αν γράφει στο τιμολόγιο αριθμούς πλαισίου/κινητήρα ή όχι?

    Ευχαριστώ!

  9. #9
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Η διαδικασία από Ιταλία έχει ως εξής:

    Αν αγοράσεις από κατάστημα παίρνεις τιμολόγιο αγοράς. Αν θέλεις να γραφεί ο αριθμός πλαισίου εκεί απλά το ζητάς και τον γράφουν (αν είναι χειρόγραφα βάζουν σφραγίδα από πάνω)

    Αν το αγοράσεις από ιδιώτη τότε απλά πας μαζί του σε ένα γραφείο που ασχολείται με μεταβιβάσεις και σου κάνουν αυτοί την διαδικασία με 70 ευρω (σύνολο).

    Δηλαδή
    -Επι τόπου ακυρώνουν την υπάρχουσα άδεια κυκλοφορίας και την παίρνεις στο χέρι σου αφού δεν θέλεις να βγάλεις νέα Ιταλική άδεια κυκλοφορίας.
    -Τους δίνεις 70 ευρώ και την παλιό πιστοποιητικό της μηχανής (η κάτι τέτοιο είναι τελος πάντων που συνοδεύει την μηχανή αλλά δεν χρειάζεται όταν κυκλοφορείς να το έχεις μαζί σου) και το στελνουν πίσω στο μηχανογραφικό τους και σου ξαναέρχεται ενα νέο που γράφει πάνω ότι ισχύει για την μεταφορά της μηχανής στο εξωτερικό (κάνει 2 μέρες για να βγεί).
    -Παίρνεις τα δυο αυτά και είσαι και τυπικά ο κύριος της μηχανής.

    Αν θέλεις να εκτελωνήσεις και έχεις αγοράσει από ιδιώτη τότε:
    -Πρέπει να ζητήσεις (ο πωλητής) και το ιστορικό των προηγούμενων ιδιοκτητών της μηχανής. Δίνεις πάλι 30 ευρώ στο ίδιο γραφείο και στο φέρνουν σε 2 ημέρες και αυτό.
    -Ο πωλητής πρέπει να πάει στον δήμο που έχει εκδώσει την ταυτότητά του και να επικυρώσει μια φωτοτυπία αυτής (15 ευρώ)
    -Παίρνεις τον πωλητή και όλα τα παραπάνω έγγραφα καθώς και το διαβατήριό σου και πας στην Πρεσβεία/Προξενείο της περιοχής και σου κάνουν μια υπευθυνη δήλωση και ενα ιδιωτικό συμφωνητικό (στα ελληνικά) που γράφουν τα στοιχεία της μηχανής, τα δικά σου και του πωλητή καθώς και την τιμή και στο επικυρώνουν (10ευρώ).

    Με τα χαρτιά αυτά πας στο τελωνείο όπτε θέλεις εσύ και εκτελωνίζεις χωρίς να πληρώσεις ΦΠΑ. Αν δεν το κάνεις πάλι εκτελωνίζεις μόνο με τα πρώτα χαρτιά αλλά θα σου βάλουν ΦΠΑ

  10. #10
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    ναι αλλα οταν αποφασίσεις να την πουλήσεις θα πρεπει να κανεις ειδικη συμφωνία ...
    αν και νομίζω :a13: οτι θα είσαι μονίμως παράνομος γιατί δεν θα εχεις το τετραπλουν απο το τελωνειο...αυτό ήθελα να κάνω και εγω,να φερω ενα husqvarna μονο για χρηση βουνού,αλλα επειδή ειμαι νομιμόφρον πολίτης το ακύρωσα !

    Μπραβο !! Αρχισες να με μοιαζεις !!

    Καιρος ν' αλλαξεις και ομαδα !!


    :rotflmao: :rotflmao:

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2008, 14:09
  2. αγορά μηχανής απο εξωτερικο
    από tanouki2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 13:16
  3. Αγορα μηχανης απο εξωτερικο
    από fantacid στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 15:11
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF