Σελίδα 13 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #181
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Ε ρε λυσσα τον τελευταιο καιρο να ορισουμε τι ειναι σωστο και τι λαθος.

    Χαλαρωστε......

    Αμα ο καθενας απο μας καταλαβαινε συνηδειτα ποσο κακο κανει στο ολο,δεν θα μαστε τωρα εδω να παταμε κουμπακια και να γραφουμε αερολογιες.

    Εφυγα,παω για surf

    Δεν πιστευω οταν γυρισω να βρω κανα κατεβατο που να αναφερει τι κακο κανω στη φυση.

  2. #182
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
    με ενδιαφέρει η ενασχόληση η επαφή με την φύση
    γιατί η επαφή πρέπει να περιλαμβάνει φόνο;

    Που ΔΕΝ χρειάζεται μια και ΟΤΙ χρειαζόμαστε απο τροφή το έχουμε έτοιμο (έστω και μέσω της "υποκρισίας" ) ;

    Δεν μπορώ ούτε να μπω, ούτε να καταλάβω αυτή τη λογική.

    Το "μια στις δέκα" για σενα πολλαπλασίασέ το με το πόσοι το κάνουν (και για πόσους είναι 5 ή 6 ή 8 στις δέκα) και τότε ελπίζω να καταλάβεις τις συνέπειες.







    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #183
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    γιατί η επαφή πρέπει να περιλαμβάνει φόνο;

    Που ΔΕΝ χρειάζεται μια και ΟΤΙ χρειαζόμαστε απο τροφή το έχουμε έτοιμο (έστω και μέσω της "υποκρισίας" ) ;

    Δεν μπορώ ούτε να μπω, ούτε να καταλάβω αυτή τη λογική.

    Το "μια στις δέκα" για σενα πολλαπλασίασέ το με το πόσοι το κάνουν (και για πόσους είναι 5 ή 6 ή 8 στις δέκα) και τότε ελπίζω να καταλάβεις τις συνέπειες.
    Μπορουμε να αρχισουμε να κυνηγαμε και περιεργους Καπετανιους....




    :rotflmao: :rotflmao:
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  4. #184
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Μπορουμε να αρχισουμε να κυνηγαμε και περιεργους Καπετανιους....


    Είναι ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ είδος!
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #185
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    113
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Εχω και δουλεια ρε γαμωτ ...


    Φιλε μου το κειμενο σου τι μας λεει δηλαδη?

    Οτι αφου γινονται κι αλλες καταστροφες, ας προσθεσουμε και μια ακομα και ΔΕΝ πειραζει?
    Αφου πεταει ο αλλος χαρτια εξω απ' τ' αμαξι ας πεταξω κι εγω?

    Ειναι λογικη αυτο?


    Βεβαια το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ειναι οτι ολη η επιχειρηματολογια σου στηριζεται σε μια βαση ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ !!!

    Στο "ενστικτο".

    Απο ποτε πολιτισμος κι ενστικτα πανε μαζι?
    Που ειδες ο ανθρωπος να επιβιωνει (μεσα στην κοινωνια) βασιζομενος στα ενστικτα του?

    Τουναντιον θετει ΦΡΑΓΜΟΥΣ με την λογικη του στα οποιαδηποτε "ενστικτα" του!

    Οποιον ΔΕΝ βαζει φραγμους, τον λεμε "ψυχικα αρρωστο" και "ανωμαλο", οπως τον βιαστη (π.χ.) που επειδη εχει σηκωμαρες, βουταει την πρωτη που του τυχαινει στον δρομο και την βιαζει !


    Αλλο πραγμα ειναι (οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω) να ξεμεινεις στο βουνο χαμενος και να πρεπει να "κυνηγησεις" για να τραφεις (αυτο θα το εκενα κι εγω αν μου χρειαζοταν) και εντελως αααλλο να εκδραμεις φουλ εξοπλισμενος γιααα ... "περιπετεια".


    Στην πρωτη περιπτωση χρειαζεται να επιβιωσεις και τοτε (και μονο τοτε) εμφανιζονται απο το υποσυνειδητο σου τα "ενστικτα".

    Στην Δευτερη ειναι απλα σκοποβολη, φονος και καταστροφη.


    Το κείμενό μου προσπαθεί να περάσει το ότι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι κατά του κυνηγιού όταν αυτό ευθύνεται για ένα μικρό ποσοστό της καταστροφής του περιβάλλοντος μας όταν ξέρουμε ότι ο σημερινός τρόπος ζωής είναι αυτός που καταστρέφει το περιβάλλον μας. Με τον ίδιο τρόπο που είμαστε απόλυτοι με το κυνήγι θα έπρεπε να είμαστε με τον τρόπο που ζούμε. Αυτό όμως εγώ δεν το καταφέρνω εγώ, όπως και πολλοί άλλοι οπότε δεν μπορούμε να κατακρίνουμε κάτι το οποίο έχει να κάνει με την φύση μας.

    Σχετικά με τα σκουπίδια στην φύση θα μπορούσε κανείς να πεί. Πάρε την καραμπίνα την κουβέρτα σου την σκηνή σου. Πήγαινε στην φύση και μην πάρεις τίποτα αναλώσιμο μαζί σου. Κυνήγήσε για 5 μέρες και ζήσε με αυτά που θα σου προσφέρει το δάσος. Είναι λάθος προσέγγιση αυτή; Τότε καταστρέφουμε την φύση ή προσπαθούμε να ζήσουμε μαζί με αυτήν;

    Υπάρχουν περιπτώσεις μάλιστα που το κυνήγι προσφέρει έργο σε μέρη που υπάρχει εξαρση κάποιου είδους λόγο έλλειψης φυσικού εχθρού πχ κουνέλια και Αυστραλία θα μου πεις μιλάμε για Ελλάδα σύμφωνοι.

    Υπάρχουν και κυνηγετικοί σύλλογοι που φροντίζουν να αφήνουν θηράματα στην φύση. Υπάρχουν εταιρίες που έχουν αγοράσει μεγάλες εκτάσεις όπου πας και κυνηγάς με πληρωμή και οι ίδιες οι εταιρίες φροντίζουν να ανανεώνουν τα θηράματα. Σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε καταστροφή της φύσης;



    Το παράδειγμά σου είναι αυτό που κάνουμε όλοι μας κάθε μέρα… «σιγά το δικό μου αυτοκίνητο καταστρέφει την φύση κτλ κτλ» ναι συμφωνώ μαζί σου είναι λάθος προσέγγιση. Αυτό δεν σημαίνει ότι το κυνήγι δεν μπορεί υπό προϋποθέσεις να μην βλάπτει την φύση

    Όσον Ένστικτο είναι να βρεις τον άνθρωπό σου και να αφήσετε απογόνους. Ένστικτο είναι να είσαι ανάμεσα σε ανθρώπους και να επικοινωνείς μαζί τους. Ένστικτο είναι να προστατεύεις την ζωή σου όταν νιώσεις να απειλείσαι. Υπάρχουν και μερικά ένστικτα που πρέπει να τα κρατάς μέσα σου και να μην τα εξωτερικεύεις για να «νιώθεις» πολιτισμένος. Αλλά πρέπει να βρίσκεις κάπου να εκτονώνεσαι γιατι εάν έχεις πολλά καπιεσμένα ένστικτα χωρίς να κάνεις κάτι για αυτό μονό σε κακό μπορεί να οδηγήσει.

    Ακόμα και οι βιαστές και οι δολοφόνοι που αφήνουν λανθασμένα ένστικα να δράσουν έχουν δικαίωμα. Για αυτό τον λόγο έχει καταργηθεί και η θανατική ποινή. Για αυτό πολλοί τιμωρούνται σε ψυχιατρικές κλινικές γιατί όπως είπες εσύ είναι άρρωστοι.

    Όταν του κυνηγού του λες μην κυνηγάς του δημιουργείς πρόβλημα. Κάποια στιγμή μπορεί να σπάσει σε ανύποπτο χρόνο.

    Ένα ποσοστό του χαρακτήρα μας γεννιέται και ένα ποσοστό πλάθεται.

  6. #186
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
    ............
    Ρε Jp

    Απ' όπου και να το πιάσεις το ποστ μπάζει ρε συ.

    Δεν είναι δυνατόν να τα πιστεύεις αυτά που γράφεις. Και στην τελική, αν σ' αρέσει εσένα να δολοφονείς άγρια ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον, κάν' το αλλα μην προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις για το ορθόν της πράξης σου.


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #187
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ......

    ...κάν' το αλλα μην προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις για το ορθόν της πράξης σου.

    ...
    Ουτε κι εσύ για το δικό σου...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ρε Jp

    Απ' όπου και να το πιάσεις το ποστ μπάζει ρε συ.

    Δεν είναι δυνατόν να τα πιστεύεις αυτά που γράφεις. Και στην τελική, αν σ' αρέσει εσένα να δολοφονείς άγρια ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον, κάν' το αλλα μην προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις για το ορθόν της πράξης σου.


    Τι να πώ ???
    Πλήρη ταύτιση αποψεων.

  9. #189
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Ουτε κι εσύ για το δικό σου...
    Το δικό μου μάστορα δεν περιλαμβάνει φόνους άγριων ζώων. Ούτε καν ψάρεμα.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #190
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το δικό μου μάστορα δεν περιλαμβάνει φόνους άγριων ζώων. Ούτε καν ψάρεμα.

    κι ο άλλος που αυτοκτονεί... δεν ενοχλεί κανέναν....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


    Είναι ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ είδος!
    Και αμα δεν κανεις τα κουμαντα σου να το διαιωνισεις και ΣΥΝΤΟΜΑ σε βλεπω ειδος υπο εξαφανιση:rotflmao: :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    113
    Δεν έχω σκοτώσει ούτε μου αρέσει να σκοτώνω ζωντανούς οργανισμούς. Ξέρω οτι μπορείς να ευχαριστηθείς την φύση και με άλλους τρόπους. Απλά προσπαθώ να δώ την άλλη πλευρά και να δώ οτι μια ασχολία σαν το κυνήγι δεν είναι τόσο κατακριτέα.

  13. #193
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Και αμα δεν κανεις τα κουμαντα σου να το διαιωνισεις και ΣΥΝΤΟΜΑ σε βλεπω ειδος υπο εξαφανιση:rotflmao: :rotflmao:


    (θα το αναστήσουν μετα απο χρόνια μέσω του dna μου :wacko: )

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
    Δεν έχω σκοτώσει ούτε μου αρέσει να σκοτώνω ζωντανούς οργανισμούς. Ξέρω οτι μπορείς να ευχαριστηθείς την φύση και με άλλους τρόπους. Απλά προσπαθώ να δώ την άλλη πλευρά και να δώ οτι μια ασχολία σαν το κυνήγι δεν είναι τόσο κατακριτέα.
    Αρκει να γίνεται με τόξο και βέλος......

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Θα αποφυγω (για αλλη μια φορα) να απαντησω "προσωπικα" σε καποιον, μιας και ΔΕΝ θελω να εξελιχθει σε προσωπικη αντιπαραθεση, αλλα να παραμεινει αντιπαραθεση αποψεων ...
    Εγώ μιας και απαντώ σε αυτό το πόστ θα απαντήσω προσωπικά χωρίς όμως σε καμμία περίπτωση αυτό να σημαίνει προσωπική αντιπαράθεση….


    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    ΜΗΝ προσπαθουμε να αρνηθουμε την ΦΥΣΗ μας.
    Σκοτωνουμε και θα σκοτωνουμε για να τραφουμε!
    Το θεμα ειναι να σκοτωνουμε ΣΩΣΤΑ!
    Να σκοτωνουμε απο την βαση και αυτα που εμπιπτουν στο παναρχαιο "διαιτολογιο" μας!
    Ο λαγος π.χ. ΔΕΝ ηταν στο "διαιτολογιο" αυτο μιας και ΔΕΝ μπορουσαμε να τον πιασουμε (αργοτερα βρηκαμε τις παγιδες που απαγορευονται αν δεν κανω λαθος, ας βοηθησει ο sniper σ' αυτο), ενω ο ξαδελφος του το κουνελι ηταν και εγινε και οικοσιτο.
    Η Τσιχλα επισης ΔΕΝ ηταν (και απιαστη ηταν και μικρη ποσοτητα) ενω η κοτα ηταν κι εγινε κι αυτη οικοσιτη.
    Να πω επισης εδω (για αλλη μια φορα) οτι οι αναγκες μας σε κρεας (πρωτεϊνες) ηταν πολυ μικρη (μια φορα τον μηνα, αντα στις 20 μερες), μιας κι οι περισσοτερες πρωτεϊνες ερχοντουσαν απο αυγα, γαλα και ξηρους καρπους!
    Το ποιος θάνατος ζώου είναι "σωστός" ή όχι, ή το πως "σκοτώνουμε σωστά" ….Χμμμ…μάλλον τα ίδια τα ζώα θα έπρεπε να ρωτήσουμε αν θέλουμε πραγματική απάντηση σε αυτό…
    Τα ξανάγραψα μερικά πόστ πιο πάνω...

    "Καθημερινά ο άνθρωπος θανατώνει τεράστια ποσότητα της πανίδας του πλανήτη μας για δεκάδες αιτίες που πολλές ούτε καν μπορείς να φανταστείς...το ότι το κάνει "έμμεσα" ή για να ακριβολογώ βάζει άλλους για να το κάνουν επι πληρωμή για λογαριασμό του, απλά το κάνει να φαίνεται πιο "αθώο", αλλά στην πραγματικότητα είναι το ίδιο "ένοχο"...
    Ξέρω πολλούς ορκισμένους εχθρούς του κυνηγιού και του "αίματος" που ξεκοκαλίζουν με μεγάλη ευχαρίστηση στις εξοχικές ταβέρνες τις μπριζόλες αγριογούρουνου που κάποιος κυνηγός πούλησε στον ταβερνιάρη την προηγούμενη, ούτε φυσικά απασχόλησε κανέναν το γεγονός ότι αυτός ο θαυμάσιος λαγός στιφάδο στον Καρέα δεν φυτρώνει στις γλάστρες του καταστήματος...
    Αλλά βλέπεις...σε αυτήν την περίπτωση δεν έχουν λερώσει τα χέρια τους με αίμα οι ίδιοι οπότε έχουν "καλυμμένη" την συνείδησή τους ...


    Πανάρχαιο διαιτολόγιο ειλικρινά δεν ξέρω πως ορίζεται και τι είναι…
    Ο άνθρωπος είναι ένα παμφάγο (άρα και σαρκοβόρο) ον, και στην πορεία της εξέλιξής του έτρωγε οτιδήποτε μπορούσε να τον κρατήσει στην ζωή και ήταν διαθέσιμο…
    Ανάλογα λοιπόν την γεωγραφική κατανομή, τις κλιματολογικές συνθήκες, το επίπεδο τεχνολογίας και πολιτισμού, και αργότερα θρησκευτικές και άλλου είδους πεποιθήσεις, είχε τεράστια γκάμα διατροφής.
    Με την λογική αυτή δεν θα έπρεπε να τρώμε τίποτα βιομηχανοποιημένο ή τυποποιημένο γιατί αντιτίθεται στο πανάρχαιο διαιτολογιό μας… Να μην σου πω ότι θα έπρεπε να τα τρώμε και ωμά ....


    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Με την αγρια εξαπλωση μας (κατι σαν καρκινος του πλανητη) περιορισαμε μεχρι ασφυξιας τον ζωτικο χωρο ΟΛΩΝ των αλλων ειδων, με αποτελεσμα την ΠΛΗΡΗ (ή σχεδον πληρη) εξαφανιση πολλων απο αυτα ...
    ΔΕΝ χρειαζεται π.χ. να πυροβολησεις τον ιδιο τον Λυκο για να τον εξαφανισεις.
    Οταν του καταστρεφεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορει να φαει (κι ειδικα οταν ΔΕΝ το εχεις αναγκη), τον εξαφανιζεις πανευκολα.
    Θυμηθειτε μονο οτι πιο προσφιλης τακτικη σε πολεμους, ειναι η "καμμενη γη" απο 'κει που θα περασει το αντιπαλο στρατευμα, που εχει σαν αποτελεσμα τον αφανισμο του.

    Συμφωνούμε απόλυτα….αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι κυνηγοί είναι υπεύθυνοι γι’ αυτό…
    Η απείρως μεγαλύτερη ζημιά στην πανίδα του πλανήτη έχει συντελεστεί από τις διατροφικές και καταναλωτικές ανάγκες όλης τις ανθρωπότητας, και από την τρομερή εξάπλωσή της με την συνεπαγόμενη καταστροφή του περιβάλλοντος ….
    Συγκριτικά η ζημιά που κάνουν οι κυνηγοί είναι αεράκι στην καταιγίδα ….
    Χώρια που πολλοί κυνηγετικοί σύλλογοι και οποσπονδίες δίνουν μεγάλο αγώνα για την διάσωση της πανίδας (τους αφορά πιο άμεσα άλλωστε) είτε ελευθερώνοντας πληθυσμούς ζώων για ναπαραγωγή σε περιοχές που υπάρχει πρόβλημα, είτε μετέχοντας ενεργά σε οποιαδήποτε μαζική κίνηση για την διάσωση του φυσικού περιβάλλοντος...

    Όσο για λύκους - αλεπούδες - αρκούδες κλπ….Σίγουρα δεν ευθύνονται οι κυνηγοί για τον αφανισμό τους γιατί απλά δεν κυνηγάνε τέτοια ζώα….
    Συνήθως τα ζώα αυτά θανατώνονται από κτηνοτρόφους ή κατ’ εντολή αυτών, ακριβώς επειδή αποτελούν απειλή για τα οικόσιτα ζώα που προορίζονται για την διατροφή όλων μας ή θανατώνονται έμμεσα από την καταστροφή του φυσικού τους περιβάλλοντος …Τουλάχιστον στην Ελλάδα που γνωρίζω, τα είδη τα οποία κυνηγιούνται από ερασιτέχνες κυνηγούς (και ΟΧΙ από αυτούς που κυνηγούν για εμπορικό κέρδος….) είναι λίγα και δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτό που λέμε «άγρια φύση ή προς εξάλειψη είδη»….
    Αν θέλουμε λοιπόν να δείξουμε οικολογική συνείδηση και να προστατέψουμε τα υπό εξαφάνιση άγρια είδη, καλό είναι πρώτα να αλλάξουμε καταναλωτικές συνήθειες και να σεβαστούμε το περιβάλλον και όχι να τα βάζουμε με τους κυνηγούς …


    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Διαβαζω για κυνηγους που τους αρεσει η βολτα στο βουνο και στην φυση και με πιανουν τα γελια ...
    Προσωπικα εχω κανει ΠΟΛΥ περισσοτερα χιλιομετρα με τα ποδια μεσα στο βουνο, απο ΟΛΟΥΣ αυτους!
    Εχω περπατησει (και) μεσα σε δαση, οπου δεν πανε γιατι ΔΕΝ τους βολευει το κυνηγι.
    Εχω ανεβει (και) σε κορφες, οπου δεν πανε γιατι ΔΕΝ εχει τιποτα να κυνηγησουν.
    Εχω διαβει (και) απο υπεροχα φαραγγια και ρεματιες, οπου επισης δεν πανε μιας και ψαχνουν ανοιχτους χωρους για τα κανονια τους.
    Εχω παει και κοιμηθει στο βουνο ΟΛΕΣ τις εποχες του χρονου και με χιονια (απαγορευεται το κυνηγι) και με ζεστες.
    Απο πολυημερες περιηγησεις (με ΟΛΑ τα εφοδια, οπως σκηνη, υπνοσακκο, τροφη κλπ, στην πλατη) γυριζω κουβαλοντας (στην πλατη) 2 και 3 σακκουλες με σκουπιδια (με τα δικα μου να ειναι ΜΟΝΟ το 1/10 απο αυτα), τα περισσοτερα απο τα οποια ειναι φυσιγγια και σακουλες απο κρουασαν και στιγμιαιους καφεδες...
    Μαντεψτε απο ποιους ...

    Αυτοι λοιπον (οι κυνηγοι) που τα "επιτευγματα" τους τα εχω δει προσωπικα ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορες, ερχονται να μου πουν πως βγαινουν στο βουνο επειδη αγαπανε την φυση ... :rotflmao:

    Καλη η πλακα, αλλα πινουμε και καφε και πνιγομαστε ρε γαμωτ' ...
    Ποιο ειναι τελικα το παθος ρε παιδια?
    Να βλεπετε κατι μεσα απο το "στοχαστρο"?
    Παρτε μια φωτογραφικη με ενα κανονι (zoom) και δειτε απο 'κει μεσα ρε γαμωτ' ...
    Γιατι πρεπει και να το σκοτωσετε?
    Στην τελικη η "φυση" ανηκει ΜΟΝΟ στους "κυνηγους"?
    Η Περδικα που θα σκοτωσετε ανηκει ΜΟΝΟ σε σας?

    Ποσο εγωιστες ειστε?
    Αν ανηκει και σε μενα, τοτε δωστε μου το δικαιωμα να την βλεπω να σηκωνεται και να πεταει ...
    Να περπαταει καμαρωτη και ξωπισω της ουρα τα περδικοπουλα ...
    Να πεφτει ανασκελα για να μου κρυφτει, γιατι πλησιασα χωρις να με παρει χαμπαρει ...
    Να μου ομορφαινει τις βολτες με το λαλημα της ...

    Φατε εκτροφειου απ' το Super Market στην τελικη, αν σας αρεσει τοσο ο "μεζες" ...


    ΑΦΗΣΤΕ ΗΣΥΧΗ ΤΗ ΦΥΣΗ σας παρακαλω, αν την αγαπατε οπως λετε!

    Γιατι "φυση" ΔΕΝ ειναι ΜΟΝΟ ο λαγος, η τσιχλα κι η περδικα ...
    Ειναι και ο Λυκος και η Αρκουδα και η Βυδρα και τοσα αλλα ειδη που εχετε ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ !!!

    Η Βυδρα αληθεια τι σας εφταιγε?
    Ουτε "μεζες" ειναι ουτε τιποτα ...
    Ηταν βεβαια ωραιος "στοχος" μεσα στα καθαρα νερα ε?


    Και μια τελικη διαπιστωση απο φιλους "κυνηγους" που αγαπησαν τελικα την φυση ...
    Οσοι πεσαν στον ερωτα της στην πραγματικοτητα (και ξερω αρκετους), αντε και με καποιο σΜπρωξιμο κι απο μενα ή αλλους φιλους ορειβατες, ΠΕΤΑΞΑΝ το οπλο και βγαινουν στο βουνο με καμερα πλεον!

    Για αρκούδες-λύκους - βύδρες κλπ τα’ άπαμε…

    Μα κανείς δεν είπε ότι δεν υπάρχουν και άλλοι τρόποι να χαρείς την φύση….Φυσικά και υπάρχουν…Απλά οι κυνηγοί έχουν βρεί αυτόν τον συνδυασμό…Γιατί δηλαδή ντε και καλά να τους επιβάλλουμε κάτι άλλο ???

    Και φυσικά μέσα σε 250-300.000 ανθρώπους (στην Ελλάδα μόνο) υπάρχουν και οι ασυνείδητοι, και όλων των ειδών τα κουμάσια….Κανείς (και πρώτος εγώ) δεν το αρνείται αυτό…Συμβαίνει σε κάθε επαγγελματική, η χομπιστική κατηγορία πληθυσμού και η συγκεκριμένη δεν θα μπορούσε να ήταν εξαίρεση….Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι είναι ασυνείδητοι, ούτε ότι όλοι βουτάνε ένα όπλο και πυροβολούν αδιάκριτα ότι κινείται ή πετάει….
    Και αυτή η γενίκευση που γίνεται με έχει ενοχλήσει πολύ…



    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Τελειωνω (το μακρυ αυτο ζεϊμπεκικο για την φυση) με κατι "επι προσωπικου".

    ΔΕΝ τρωω, κανενος ειδους "κυνηγι" !
    Ειναι εξω απο τις διατροφικες μου συνηθειες και δεν μ' ενδιαφερει.
    Μην σας πω οτι αναγουλιαζω (διαβαζεται κι ανατριχιαζω) κι ολας!

    Κατα κανονα τρωω ελαχιστο κρεας, παρ' ολες τις περι του αντιθετου "μπηχτες".

    Ο.Κ. το εμπεδώσαμε… και δεν πρόκειται να σου στείλουμε μεζέ….
    Πειράζει να τον φάμε εμείς ????

Σελίδα 13 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 15:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 23:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 15:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF