Σελίδα 14 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #196
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
    Ρε δε παρουσίασε σου λέω... ο εγκέφαλος το ίδιο λειτουργεί. από τότε μέχρι τώρα (τα τελευταία 300000 χρόνια, χοντρικά), δέχεται όλο και περισσότερα ερεθίσματα και "επεξεργάζεται" πολλά περισσότερα "δεδομένα" και γι'αυτό δημιουργείται η εντύπωση ότι έγινε "ικανότερος" ("εξελίχθηκε").

    Το ουρτ (="ουστ")είναι κάτι σαν το "μαμακία" που λένε κάποιοι νομίζοντας ότι με το "μάμησα" και "φούτσο" δε "βρώμησαν το στόμα τους".

    Εξακολουθείς να κάνεις λάθος. Μιλάω για "τότε" που ο άνθρωπος ήταν "καρποφάγος" όπως είπε ο Λύκος. Τα περισσότερα ερεθίσματα που πρέπει να επεξεργαστεί, αναγκαστικά τον εξελίσουν. Οπότε ακόμα και σήμερα εξελισόμαστε.


    Και μια ερώτηση προς όλους τους κυνηγούς. Πόσες δυνατότητες πρέπει να έχεις για να πάρεις το θήραμα? Μία, δύο, τρείς, πέντε? Ο νόμος λέει τρείς έτσι δεν είναι? Πόση διασπορά έχουν τα σκάγια στα είκοσι με τριάντα μέτρα? Για να μάθουμε τελικά τι πιθανότητες έχει το θήραμα.
    Έχετε κανένα φίλο που έχει βγάλει το τσοκ που μπάινει, έτσι ώστε οι καραμπίνες να μην παίρνουν παραπάνω από τρία φυσίγγια? και τελικά πόσοι είναι αυτοί που το έχουν κάνει?
    Τελικά μια τελευταία ερώτηση, οι κυνηγοί σαν σύνολο, δεν ξεχωρίζω αυτή την στιγμή "σωστούς" ή "λάθος", κάνουνε περισσότερη ζημιά παρά καλό ναι ή όχι?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  2. #197
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Εξακολουθείς να κάνεις λάθος. Μιλάω για "τότε" που ο άνθρωπος ήταν "καρποφάγος" όπως είπε ο Λύκος. Τα περισσότερα ερεθίσματα που πρέπει να επεξεργαστεί, αναγκαστικά τον εξελίσουν. Οπότε ακόμα και σήμερα εξελισόμαστε.


    Και μια ερώτηση προς όλους τους κυνηγούς. Πόσες δυνατότητες πρέπει να έχεις για να πάρεις το θήραμα? Μία, δύο, τρείς, πέντε? Ο νόμος λέει τρείς έτσι δεν είναι? Πόση διασπορά έχουν τα σκάγια στα είκοσι με τριάντα μέτρα? Για να μάθουμε τελικά τι πιθανότητες έχει το θήραμα.
    Έχετε κανένα φίλο που έχει βγάλει το τσοκ που μπάινει, έτσι ώστε οι καραμπίνες να μην παίρνουν παραπάνω από τρία φυσίγγια? και τελικά πόσοι είναι αυτοί που το έχουν κάνει?
    Τελικά μια τελευταία ερώτηση, οι κυνηγοί σαν σύνολο, δεν ξεχωρίζω αυτή την στιγμή "σωστούς" ή "λάθος", κάνουνε περισσότερη ζημιά παρά καλό ναι ή όχι?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

    1. για πιο θηραμα μιλαμε?
    2. ναι ο νομος μιλαει για 3 φυσσιγγια
    3. περιπου 36 ποντους διαμετρο κυκλου διασπορας αλλα εξαρτατε ο τυπος φυσσιγγιου
    4. Δεν ειναι τσοκ ειναι μια ασφαλεια και ξερω μονο ενα που με ειδικη προσθηκη παιρνει 11 και το εχει για σκοπευτικη χρηση και μονο
    5. Δεν εχω βρει που κανω ζημια σαν σωστος κυνηγος, ρωτα τους λαθος!

    Δεν ηταν κοπος!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  3. #198
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    ..... Ο νόμος λέει τρείς έτσι δεν είναι? Πόση διασπορά έχουν τα σκάγια στα είκοσι με τριάντα μέτρα? Για να μάθουμε τελικά τι πιθανότητες έχει το θήραμα.
    Έχετε κανένα φίλο που έχει βγάλει το τσοκ που μπάινει, έτσι ώστε οι καραμπίνες να μην παίρνουν παραπάνω από τρία φυσίγγια? και τελικά πόσοι είναι αυτοί που το έχουν κάνει?
    ....
    2 το πολύ 3 μέτρα εχουν διασπορά τα σκάγια στην απόσταση που μπορουν να καταφέρουν πλήγμα.... για να έχεις διασπορά 20 και 30 μέτρα πρέπει να ρίχνεις σκάγια με πυροβόλο απο το Αβερωφ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Το τσοκ.... εννοείς βέβαια τον μειωτήρα στην αποθήκη του όπλου, είναι εκεί για να μην μπορείς να βάλεις παραπάνω απο δύο (2) φυσίγγια στο όπλο.... (ουτε καν 3 επιτρέπει ο νόμος.... κι αν σε πιάσουν με παραπάνω.... σου παιρνουν και τό σώβρακο που φοράς.... (κατάσχεται ακόμα και το αυτοκίνητο).....

    Τεσπα.... ευτυχως που υπάρχουν τέτοια ποστ και βλέπουμε την άγνοια για το θέμα που έχει η αντίθετη πλευρά....

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #199
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    2 το πολύ 3 μέτρα εχουν διασπορά τα σκάγια στην απόσταση που μπορουν να καταφέρουν πλήγμα.... για να έχεις διασπορά 20 και 30 μέτρα πρέπει να ρίχνεις σκάγια με πυροβόλο απο το Αβερωφ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Το τσοκ.... εννοείς βέβαια τον μειωτήρα στην αποθήκη του όπλου, είναι εκεί για να μην μπορείς να βάλεις παραπάνω απο δύο (2) φυσίγγια στο όπλο.... (ουτε καν 3 επιτρέπει ο νόμος.... κι αν σε πιάσουν με παραπάνω.... σου παιρνουν και τό σώβρακο που φοράς.... (κατάσχεται ακόμα και το αυτοκίνητο).....

    Τεσπα.... ευτυχως που υπάρχουν τέτοια ποστ και βλέπουμε την άγνοια για το θέμα που έχει η αντίθετη πλευρά....

    Νικο τσεκαρε τα νουμερα σου!!!

    οχι τιποτα αλλο αλλα ειμουν ολη μερα με το δασαρχειο!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  5. #200
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Νικο τσεκαρε τα νουμερα σου!!!

    οχι τιποτα αλλο αλλα ειμουν ολη μερα με το δασαρχειο!!
    τι έχουν τα νουμερά μου; σε ποια αναφέρεσε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #201
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    2 το πολύ 3 μέτρα εχουν διασπορά τα σκάγια στην απόσταση που μπορουν να καταφέρουν πλήγμα.... για να έχεις διασπορά 20 και 30 μέτρα πρέπει να ρίχνεις σκάγια με πυροβόλο απο το Αβερωφ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Το τσοκ.... εννοείς βέβαια τον μειωτήρα στην αποθήκη του όπλου, είναι εκεί για να μην μπορείς να βάλεις παραπάνω απο δύο (2) φυσίγγια στο όπλο.... (ουτε καν 3 επιτρέπει ο νόμος.... κι αν σε πιάσουν με παραπάνω.... σου παιρνουν και τό σώβρακο που φοράς.... (κατάσχεται ακόμα και το αυτοκίνητο).....

    Τεσπα.... ευτυχως που υπάρχουν τέτοια ποστ και βλέπουμε την άγνοια για το θέμα που έχει η αντίθετη πλευρά....

    Η ερώτηση είναι στα είκοσι με τριάντα μέτρα τι διασπορά έχουν τα σκάγια. Αν εσύ δεν το κατάλαβες με την πείρα που έχεις τότε μάλλον ηθελημένα δεν θέλεις να απαντήσεις.

    Επίσης δεν απαντάς πόσους φίλους έχεις που έχουν βγάλει τον μειωτήρα (λάθος η λέξη τσοκ), και χρησιμοποιούν περισσότερα φυσίγγια.

    Επίσης δεν απαντάς πόσες φορές είναι σωστό να ρίξεις για να "πάρεις" ένα θήραμα.

    Και τελικά δεν μας λες αν το σύνολο των κυνηγών λειτουργεί σωστά ή λάθος.

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  7. #202
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Στην καραμπινα επιτρεπετε να εχεις 3 φυσσιγγια και τα φυσσιγγια εχουν διασπορα αναλογα το ειδος τους αλλα για παραδειγμα το 9αρι το διασπορας που ειναι κλασσικο φυσσιγγι εχει διασπορα περιπου 35-40 ποντους διαμετρο κυκλου και αυτο εξαρτατε και απο τις καιρικες συνθηκες, βλεπε θερμοκρασια, υγρασια κλπ

    Τεσπα μαλλον τα ιδια ειπαμε....
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  8. #203
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Η ερώτηση είναι στα είκοσι με τριάντα μέτρα τι διασπορά έχουν τα σκάγια. Αν εσύ δεν το κατάλαβες με την πείρα που έχεις τότε μάλλον ηθελημένα δεν θέλεις να απαντήσεις.

    Επίσης δεν απαντάς πόσους φίλους έχεις που έχουν βγάλει τον μειωτήρα (λάθος η λέξη τσοκ), και χρησιμοποιούν περισσότερα φυσίγγια.

    Επίσης δεν απαντάς πόσες φορές είναι σωστό να ρίξεις για να "πάρεις" ένα θήραμα.

    Και τελικά δεν μας λες αν το σύνολο των κυνηγών λειτουργεί σωστά ή λάθος.

    ουφφφφφφφφφφφ.....


    στα 20 με 30 μέτρα η διασπορά είναι 2 με (το πάαααρα πολυ) 3 μετρα σε διάμετρο...αλλά σκέψου ότι μπορεί και να μην χτυπήσεις το θύραμα και να το περάσουν γύρω του....

    ΚΑΝΕΝΑΣ γνωστός μου δεν το κάνει.... όσοι το κάνουν δεν είναι κυνηγοί αλλά λαθροκυνηγοί.. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!!

    2 φορές... να σε δω όμως πόσο ψυχραιμος θα είσαι αν δεις τα δόντια του κάπρου που τρέχει εναντίων σου....

    Το σύνολο των κυνηγών λειτουργεί σωστά..... ΜΑΛΑΚΕΣ υπάρχουν σε όλο το φάσμα της κοινωνίας....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #204
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Στην καραμπινα επιτρεπετε να εχεις 3 φυσσιγγια και τα φυσσιγγια εχουν διασπορα αναλογα το ειδος τους αλλα για παραδειγμα το 9αρι το διασπορας που ειναι κλασσικο φυσσιγγι εχει διασπορα περιπου 35-40 ποντους διαμετρο κυκλου και αυτο εξαρτατε και απο τις καιρικες συνθηκες, βλεπε θερμοκρασια, υγρασια κλπ

    Τεσπα μαλλον τα ιδια ειπαμε....
    τα 9, 9.5 και 10 στα 30 μέτρα έχουν ανοιξει πιο πολύ... 2 μέτρα αντε 3 ΒΙΑ (σωστά οι θερμοκρασία παίζει μεγάλο ρόλο)

    (2 στην αποθήκη κι 1 στη θαλάμη...... στο όριο....)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #205
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm


    Επίσης δεν απαντάς πόσες φορές είναι σωστό να ρίξεις για να "πάρεις" ένα θήραμα.


    Στα υπολοιπα εγω σου απαντησα, αλλα οσο αφορα τις ποσες φορες θα σου πω οτι στα ειδη θυραματος που εχω κυνηγισει εγω (πουλια, αγριογουρουνο, παπιες, λαγο) αν δεν τα πετυχεις με την πρωτη δυσκολευει πολυ και αν ουτε με τη δευτερη τοτε πρακτικα δεν υπαρχει λογος να δοκιμασεις ξανα γιατι εχει απομακρυνθει παρα παρα πολυ! Στο δε αγριογουρουνο συγκεκριμενα μαλλον σε εχει τραυματισει το ιδιο....
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  11. #206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Εγω την εχω αφησει 6σφαιρη μιας και δεν κυνηγάω....απλα τωρα τελευταια οι αλβανοί πλακώνουν 3-3 , 4-4.....just in case


  12. #207
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    ουφφφφφφφφφφφ.....


    στα 20 με 30 μέτρα η διασπορά είναι 2 με (το πάαααρα πολυ) 3 μετρα σε διάμετρο...αλλά σκέψου ότι μπορεί και να μην χτυπήσεις το θύραμα και να το περάσουν γύρω του....

    ΚΑΝΕΝΑΣ γνωστός μου δεν το κάνει.... όσοι το κάνουν δεν είναι κυνηγοί αλλά λαθροκυνηγοί.. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!!

    2 φορές... να σε δω όμως πόσ ψυχραιμος θα είσα αν δεις τα δόντια του κάπρου που τρέχει εναμτίων σου....

    Το σύνολο των κυνηγών λειτουργεί σωστά..... ΜΑΛΑΚΕΣ υπάρχουν σε όλο το φάσμα της κοινωνίας....

    Τουλάχιστον τώρα απάντησες πιο σωστά.
    Και άλλη μια ερώτηση, όπως πολύ σωστά είπες μαλάκες υπάρχουν παντού. Τι ζημιά όμως κάνουν αυτοί οι μαλάκες? Έχω δει γνωστούς μου κυνηγούς οι οποίοι έχουν φέρει από σαράντα μέχρι εξήντα τσίχλες, (δεν είναι παραμύθι), και τις κρατάνε στην κατάψυξη για μεζέ. Που είναι η λογική σε αυτό? Κατά τα άλλα είναι νόμιμοι.
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Τουλάχιστον τώρα απάντησες πιο σωστά.
    Και άλλη μια ερώτηση, όπως πολύ σωστά είπες μαλάκες υπάρχουν παντού. Τι ζημιά όμως κάνουν αυτοί οι μαλάκες? Έχω δει γνωστούς μου κυνηγούς οι οποίοι έχουν φέρει από σαράντα μέχρι εξήντα τσίχλες, (δεν είναι παραμύθι), και τις κρατάνε στην κατάψυξη για μεζέ. Που είναι η λογική σε αυτό? Κατά τα άλλα είναι νόμιμοι.
    Στα περιπτερα δεν εχει τσιχλες ???

    (ωχ...μεπιασε το spamming amok)

  14. #209
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Στα υπολοιπα εγω σου απαντησα, αλλα οσο αφορα τις ποσες φορες θα σου πω οτι στα ειδη θυραματος που εχω κυνηγισει εγω (πουλια, αγριογουρουνο, παπιες, λαγο) αν δεν τα πετυχεις με την πρωτη δυσκολευει πολυ και αν ουτε με τη δευτερη τοτε πρακτικα δεν υπαρχει λογος να δοκιμασεις ξανα γιατι εχει απομακρυνθει παρα παρα πολυ! Στο δε αγριογουρουνο συγκεκριμενα μαλλον σε εχει τραυματισει το ιδιο....
    Θα συμφωνούσες να επιτρεπόταν το κυνήγι με μονόκανα? Δωδεκάρια δεκαεξάρια κλπ? αν δεν το πάρεις το έχασες?
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  15. #210
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Εγω την εχω αφησει 6σφαιρη μιας και δεν κυνηγάω....απλα τωρα τελευταια οι αλβανοί πλακώνουν 3-3 , 4-4.....just in case

    Κλασσική περίπτωση κατόχου που θα έπρεπε να του αφαιρείται η άδεια κατοχής.... (σε κράτος που λειτουργούν σωστά όλα)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 14 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 14:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 22:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF