Σελίδα 15 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #211
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    τα 9, 9.5 και 10 στα 30 μέτρα έχουν ανοιξει πιο πολύ... 2 μέτρα αντε 3 ΒΙΑ (σωστά οι θερμοκρασία παίζει μεγάλο ρόλο)

    (2 στην αποθήκη κι 1 στη θαλάμη...... στο όριο....)
    Θεωρω οτι μιλαμε για τη δραστικη διασπορα και οχι για ενα σκαγι που εχει ανοιχτει στο περα...Οπως θα δεις και στην εικονα αναφερομαι στο κοκκινο κυκλο!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  2. #212
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Θα συμφωνούσες να επιτρεπόταν το κυνήγι με μονόκανα? Δωδεκάρια δεκαεξάρια κλπ? αν δεν το πάρεις το έχασες?
    Επιτρέπεται.... έχουμε... δεν έχουμε κανένα πρόβλημα....

    Αντίθετα... θα προτιμουσα να κυνηγάω με Μ1 ή με τόξο αντί για λειόκαννο 12άρι... αλλά μας το απαγορεύουν...

    Σκέψου το λίγο...



    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #213
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Θεωρω οτι μιλαμε για τη δραστικη διασπορα και οχι για ενα σκαγι που εχει ανοιχτει στο περα...Οπως θα δεις και στην εικονα αναφερομαι στο κοκκινο κυκλο!
    μαλακια δεν μπορω να στειλω τωρα την εικονα...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  4. #214
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Θεωρω οτι μιλαμε για τη δραστικη διασπορα και οχι για ενα σκαγι που εχει ανοιχτει στο περα...Οπως θα δεις και στην εικονα αναφερομαι στο κοκκινο κυκλο!
    σε μένα τα εξηγείς; Πας καλά; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #215
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Θα συμφωνούσες να επιτρεπόταν το κυνήγι με μονόκανα? Δωδεκάρια δεκαεξάρια κλπ? αν δεν το πάρεις το έχασες?
    Επιτρεπετε και εγω συχνα παω με μονοκανο γιατι δεν με νοιαζει αν θα παρω θηραματα αλλα το συνολο! Αν δεις στις γενικες θα δεις και το νεο μου αποκτημα που εκτος απο ολα τα αλλα...ειναι μονοκανο..!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  6. #216
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    σε μένα τα εξηγείς; Πας καλά; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Βρε βλαμμενε μιλαω γενικα....

    Εσυ ξερω οτι εχουμε τα ιδια μικροβια....Ειμαστε ανωμαλοι αντρες!!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  7. #217
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Επιτρεπετε και εγω συχνα παω με μονοκανο γιατι δεν με νοιαζει αν θα παρω θηραματα αλλα το συνολο! Αν δεις στις γενικες θα δεις και το νεο μου αποκτημα που εκτος απο ολα τα αλλα...ειναι μονοκανο..!
    Βρε μαλέα..... το 410 είναι .410 cal????????

    Δεν είναι ραβδωτό ρε κακομοίρογλου; :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #218
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Επιτρέπεται.... έχουμε... δεν έχουμε κανένα πρόβλημα....

    Αντίθετα... θα προτιμουσα να κυνηγάω με Μ1 ή με τόξο αντί για λειόκαννο 12άρι... αλλά μας το απαγορεύουν...

    Σκέψου το λίγο...



    Αν συμφωνείς λοιπόν για τα μονόκανα, τότε γιατί έχεις καραμπίνα? Αν η ιστορία όλη είναι για την επαφή με την φύση και τα λοιπά, γιατί δεν το βάζεις στην πολύ απλή του μορφή?
    Για παράδειγμα ο πατέρας μου έχει ακόμα ένα δεκαεξάρι μονόκανο. Όταν θα βγεί για κυνήγι, θα πάει με αυτό, ότι πάρει και ότι του φύγει.

    Για τα ραβδωτά και τα λειόκανα το έχω ψάξει, διαφωνώ για το Μ1. Για το τόξο είναι άλλη υπόθεση. Έχεις κυνηγήσει ποτέ σε καταφύγιο?
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  9. #219
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Τι σου λεω ειναι 36αρι! Θα σου στειλω πιο αναλυτικα!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  10. #220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Έχεις κυνηγήσει ποτέ σε καταφύγιο?
    Φιρί φιρί το πας ρε φίλε.....

  11. #221
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Αν συμφωνείς λοιπόν για τα μονόκανα, τότε γιατί έχεις καραμπίνα? Αν η ιστορία όλη είναι για την επαφή με την φύση και τα λοιπά, γιατί δεν το βάζεις στην πολύ απλή του μορφή?
    Για παράδειγμα ο πατέρας μου έχει ακόμα ένα δεκαεξάρι μονόκανο. Όταν θα βγεί για κυνήγι, θα πάει με αυτό, ότι πάρει και ότι του φύγει.

    Για τα ραβδωτά και τα λειόκανα το έχω ψάξει, διαφωνώ για το Μ1. Για το τόξο είναι άλλη υπόθεση. Έχεις κυνηγήσει ποτέ σε καταφύγιο?
    Διαφωνείς με το Μ1.... μάλιστα.... ξέρεις δλδ και μπορείς να κρίνεις.... οκ....

    Λοιπον.... δεν παω να κυνηγήσω γουρούνι με μονόκαννο.... τα θέλω τα έντερά μου σε περίπτωση στραβής.....

    Καταφύγιο; σε ορειβατικό; Μπα.... θα δω κανέναcrs-k μπροστά μου και αντε να συγκρατηθώ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Σε καταφύγιο θυραμάτων.... ΟΧΙ!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #222
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Ξεκίνησε το θρεντ για τον άδικο χαμό 5 συναθρώπων, φτάσαμε να μιλάμε για το τι έτρωγαν οι μαιμούδες(εμείς δλδ στα νιάτα μας:hypnotize ), είπαμε ότι μολύνουμε καταστρέφουμε τη φύση, τα βάλαμε με τους ψαροντουφεκάδες και τους κυνηγούς, τώρα λέμε για τα όπλα(εμένα μου αρέσει η μπερέτα του μπαμπα μου..) και μετά τι θα πούμε?? Μήπως λέω μήπως είμαστε εκτός ?? Μήπως λέμε άλλα λόγια για να αγαπιόμαστε, μήπως έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας??

    Αυτά :smilea:

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  13. #223
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Φιρί φιρί το πας ρε φίλε.....
    Καταφύγιο θηραμάτων λέμε μην παρασύρεσαι.
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  14. #224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Η ερώτηση είναι στα είκοσι με τριάντα μέτρα τι διασπορά έχουν τα σκάγια. Αν εσύ δεν το κατάλαβες με την πείρα που έχεις τότε μάλλον ηθελημένα δεν θέλεις να απαντήσεις.

    Επίσης δεν απαντάς πόσους φίλους έχεις που έχουν βγάλει τον μειωτήρα (λάθος η λέξη τσοκ), και χρησιμοποιούν περισσότερα φυσίγγια.

    Επίσης δεν απαντάς πόσες φορές είναι σωστό να ρίξεις για να "πάρεις" ένα θήραμα.

    Και τελικά δεν μας λες αν το σύνολο των κυνηγών λειτουργεί σωστά ή λάθος.

    Η διασπορά εξαρτάται από το νούμερο των σκαγιών, το βάρος της μπαρούτης, την τάπα του φυσιγγίου, το τσόκ της κάννης, την θερμοκρασία κλπ...Πιασ' το αυγό και κούρευτο...
    Σε γενικές γραμμές, αν μιλάμε για "τσιχλοειδή φυσίγγια" (όρος κι αυτός...) που σημαίνει 9άρια ή βία 8άρια, στα 30 μέτρα (που είναι ΠΟΛΛΑ για τέτοιου μεγέθους στόχο) έχουν σχηματίσει έναν κύκλο 2 μέτρων περίπου αλλά με μεγάλες πιθανότητες το πουλί να περάσει ανάμεσα ή να βληθεί ξώφαλτσα από 1-2 σκάγια και να το χάσεις...Γενικά τσίχλες-κοτσύφια χτυπιούνται μέχρι τα 20 μέτρα όπου το μέγεθος του κύκλου είναι γύρω στο 1 μέτρο και με ικανοποιητική πυκνότητα ώστε να έχεις πολλές πιθανότητες...

    Θα παραδεχτώ ότι αρκετοί βγάζουν την τάπα για να έχουν πιο πολλά άμεσα διαθέσιμα φυσσίγια στο όπλο (συνήθως 5 συνολικά), πράγμα που στο 95% των περιπτώσεων είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ μιας και μετά τις 2 βολές και το θήραμα έχει βγεί εκτός ωφέλιμου βεληνεκούς, και η σκοπευτική γραμμή έχει χαλάσει από την οπισθοδρόμηση του όπλου...
    Στα περάσματα τσίχλας που έρχονται κοπαδιαστά έχουν μια μια χρησιμότητα τα 5 φυσσίγγια αλλά ρίχνοντας σε διαφορετικά πουλιά όχι στό ίδιο, και φυσικά είναι παράνομο και τιμωρείται αυστηρά.....Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω βολευτεί με ένα Ποζέ και δεν με απασχολεί το θέμα...

    Θέλω να πιστεύω ότι η πλειοψηφία των κυνηγών λειτουργεί σωστά....Δεν μπορώ όμως να μην παραδεχτώ ότι υπάρχουν και ασυνείδητοι...όπως και επειδή η νομοθεσία γύρω από το κυνήγι είναι μεγάλη και πολύπλοκη υπάρχουν και διαβαθμίσεις "παρανομιμότητας" και δεν έχουν όλες την ίδια βαρύτητα...

    Ελπίζω να σε κάλυψα...

  15. #225
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Διαφωνείς με το Μ1.... μάλιστα.... ξέρεις δλδ και μπορείς να κρίνεις.... οκ....

    Λοιπον.... δεν παω να κυνηγήσω γουρούνι με μονόκαννο.... τα θέλω τα έντερά μου σε περίπτωση στραβής.....

    Καταφύγιο; σε ορειβατικό; Μπα.... θα δω κανέναcrs-k μπροστά μου και αντε να συγκρατηθώ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Σε καταφύγιο θυραμάτων.... ΟΧΙ!
    Τελικά sniper είσαι για την πλάκα. Το αν ξέρω ή όχι από λειόκανα ή ραβδωτά αν θέλεις το λύνουμε σε άλλο θρεντάκι.

    Είδες που άλλα λόγια να αγαπιόμαστε? Αν είσουνα και "καλά" κυνηγός θα κυνηγούσες γουρούνι με μονόκανο. Αλλά τελικά ας είμαστε και σίγουροι, λες και δεν φτάνει που πάνε 10 άτομα για ένα γουρούνι. Έτσι? Όλα επί ίσοις όροις.

    Μακάρι κι εσύ και όλοι οι άλλοι να κυνηγούσατε σε καταφύγια θηραμάτων. Ελεγχόμενα και συγκεκριμένα, αλλά αυτό δεν βολεύει. Γιατί προυποθέτει να ξέρεις τι κάνεις, και την σημασία που έχουν τα άγρια ζώα. 'Επίσης προυποθέτει ότι θα πληρώσεις, για τα θηράματα, όπως επίσης και ότι θα φας πρόστιμο για ότι "λάθος" κάνεις. Γι' αυτό και δεν χαρακτηρίζεστε κυνηγοί.

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

Σελίδα 15 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 14:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 22:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF