Σελίδα 18 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920212223 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #256
    Αθηναίος, ο συγγραφέας των Δειπνοσοφιστών, που έζησε τον 3ο μ.Χ. αιώνα, περιγράφει ένα δείπνο που έδωσε ο εύπορος Κάρανος επ' ευκαιρία των γάμων του.

    Στην αρχή, λέει, προσφέρθηκε σε κάθε συνδαιτημόνα από ένα ασημένιο ποτήρι και ένα χρυσό διάδημα. Μετά, άρχισαν να έρχονται οι ασημένιοι και χάλκινοι δίσκοι με τα εδέσματα: Κοτόπουλα, πάπιες και χήνες ψητές, κατσικάκια, λαγοί, περιστέρια, τρυγόνια και πέρδικες.

    Ακολούθησε ένα διάλειμμα για να παίξουν οι μουσικοί και οι αυλητρίδες. Δεύτερο μέρος με ψητό γουρουνόπουλο ξαπλωμένο ανάσκελα πάνω σε ασημένιο δίσκο. Την κοιλιά του την είχαν γεμίσει με ψητές τσίχλες και συκοφάγους, στρείδια και χτένια σκεπασμένα με κρόκους αβγών...

    Γνωρίζουμε σήμερα ότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι, ειδικότερα οι Μακεδόνες και οι Θεσσαλοί ...έτρωγαν καλά! Οι Μυκηναίοι, απο τον 15ο και 14ο αιώνα π.Χ., είχαν ως βασική τροφή τα δημητριακά και χρησιμοποιούσαν τις λέξεις "σίτος" και "κριθή". Επίσης, έτρωγαν πολλά σύκα, μέλι και τυριά.

    Οι αρχαίοι Ελληνες ήταν οι πρώτοι που κατέγραψαν τρόπους παρασκευής φαγητών, από τον 5ο αιώνα π.Χ. Από τα κείμενα που έχουν διασωθεί ως τις μέρες μας, γνωρίζουμε ότι οι αρχαίοι μας δημιούργησαν το πρώτο γαστρονομικό αρχείο του κόσμου. Και, μάλιστα, είχαν ακόμα και γλυκόξινες γεύσεις, τις οποίες αγνοούσαμε μέχρι που μας ήρθαν από την ...Κίνα!

    παλιοφυτοφάγοι

  2. #257
    MORINISTA NEL CUORE! Το avatar του/της hdbiker
    Εγγραφή
    17/03/2006
    Μηνύματα
    229
    Eπειδή φίλοι και γνωστοί με έχουν ζαλίσει τις τελευταίες ημέρες με τις ανησυχίες τους για την "επικίνδυνη" αυτή μου συνήθεια του κυνηγίου, θα σας αναφέρω δύο άλλες πολύ πιο επικίνδυνες συνήθειες που τελικά δεν είναι και απολύτως απαραίτητες για την κοινωνία μας.

    Μη πάει ο νους σας στην οδήγηση. Ναι, κάθε χρόνο σκοτώνονται χιλιάδες Έλληνες στους δρόμους αλλά τα αυτοκίνητα είναι απαραίτητα για την διεξαγωγή του σύγχρονου τρόπου ζωής.

    Το κολύμπι όμως δεν είναι. Είναι μία καλοκαιρινή συνήθεια λόγω της οποίας κάθε χρόνο θρηνεί η Ελλάδα εκατοντάδες θύματα. Εάν απαγορευόταν θα στενοχωριόνταν πολλοί Έλληνες, ανάμεσα τους όμως θα στενοχωριόταν και μερικές χιλιάδες που η μοίρα τους το έχει γραφτό να πεθάνουν από αυτή τη συνήθεια.

    Η απαγόρευση της συνήθειας του καπνίσματος και ο χαρακτηρισμός του τσιγάρου ως σκληρό ναρκωτικό, θα σώζει σε ετήσια βάση, χιλιάδες Έλληνες. Ξέρω πως μία τέτοια ενέργεια από την πολιτεία θα στενοχωρήσει εκατομμύρια Έλληνες αλλά σκεφτείτε και αυτές τις δεκάδες χιλιάδες συνανθρώπων μας που η δύστυχη μοίρα τους θα αλλάξει.


    ΤΟ AIDS ΣΚΟΤΩΝΕΙ

    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕΞ..................

    ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ

    ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ.....................

    ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ

    ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ..........................

    ΤΟ ΠΟΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ

    ΜΗΝ ΠΙΝΕΤΕ ΚΡΑΣΙ......................

    ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙ

    ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ................................

    Ο ΑΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΜΕΝΟΣ

    ΜΗΝ ΑΝΑΠΝΕΕΤΕ..............................


    Eκνευρίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω κάποιους να μου λένε πως "ανησυχούν" για τη ζωή μου την ώρα που ξεφυσάνε τον δηλητηριασμένο καπνό του τσιγάρου τους στα μούτρα μου..
    Moto Morini,moto di essere!
    http://morini350hellas.altervista.org/
    www.fisi.tv

  3. #258
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    Απαντώ στους φανατισμένους συναδέλφους μοτοσικλετιστές:
    Ολο αυτό το μένος με τις ακριβείς αναλύσεις, το χρησιμοποιείτε ως επιχείρημα-άλλοθι για να σκοτώνετε ζωάκια; Νομίζω ότι με τον ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ δεν γίνεται διάλογος. Εξάλλου, δεν υπάρχει άποψη που να μην υπάρχει αντίλογος. Αρα, ό,τι και να προσπαθήσει να πει κάποιος θα αποβεί μάταιο. Τί σημασία θα είχε αν παραπέμψω σε εδάφια των Γραφών, ή αν σας τονίσω ότι τα συγγράμματα είναι εσκεμμένα με κατευθυνόμενη πληροφόρηση, ή αν προσπαθήσω να εξηγήσω το ότι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ οφείλει να αναγνωρίσει δικαίωμα στην ύπαρξη των ζώων, διότι έτσι αναγνωρίζει και σέβεται την ΑΙΤΙΑ της δημιουργίας των ζώων, ή το ότι δεν αποτελεί ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ η δολοφονία των ζώων, ή αν υπενθυμίσω ότι στα πάντα χρειαζόμαστε ορθή παιδεία, που θα μας καταστήσει ικανούς να αποχτήσουμε το ήθος και την ιδιαίτερη ευαισθησία που θα μας χαρακτηρίσει ως ανώτερα ζώα, ως ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Η παιδεία που προσλαμβάνουμε απ'τα σπίτια μας, τελικά θα μας ακολουθεί σε όλη μας τη ζωή! Τί νόημα θα είχε αν αποκαλούσα τον Χίτλερ δολοφόνο, όταν θα είχε αντίλογο ότι έπραξε προς το συμφέρον των λαών! Τί νόημα έχει το να απευθυνθείς σε χουντικούς που εγκλημάτισαν, όταν θα σου ανταπαντήσουν ότι λύτρωσαν τη χώρα από τους κομουνιστές!
    Μάταια όλα. Δεν έχει νόημα. Είναι σαν να προσπαθείς να πείσεις τον νεοδημοκράτη ν'αλλάξει κόμμα!
    Δεν πειράζει όμως, και μπράβο σας κύριοι, που με κάνατε να συλλογιστώ ότι χρειάστηκαν τουλάχιστον 4000 χρόνια ανθρώπινου "πολιτισμού", για να παραμείνουμε αγρίμια!!!
    Συνεχίστε απρόσκοπτα να δολοφονείτε τα ζωάκια και να τα στερείτε απ'τις οικογένειές τους, προς χάριν της τέρψης της περιπέτειας του κινούμενου ζωντανού στόχου, και της ηδονής της γαστριμαργίας σας. Εμένα πάντως, συνένοχο σε φόνους δεν θα μ'έχετε!
    Μικρούς μας μαθαίναν παραμύθια αντί να μας μαθαίνουν πάλη.

  4. #259
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
    Μου αρεσει που απαντας με στοιχους Λαυρεντη Μαχαιριτσα...

    Αλλα εχω βασιμες υποψιες οτι δεν διαβασες ολο το ποστ αλλα μια δυο σελιδες...Αν το διαβασεις θα προσεξεις οτι πολυ εχουν βαλει παραδειγματα συγκεκριμενα και γι αυτο το εκανε και ο Ται και ο hdbiker!

    Αααα και δεν σε θελουμε συνενοχο, αμα θελεις καθεσε στο μεζε!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  5. #260
    conkark, φανατισμένος δεν είμαι, ούτε "μοτοσυκλετιστικά" ούτε αλλιώς, μα θεωρώ πως απευθύνεσαι και σε μένα.

    παρουσίασες κάποια επιχειρήματα υπέρ των όποιων πεποιθήσεων έχεις.

    Γώ, αδιαφορώντας για το ποιά πλευρά υποστηρίζεις, καθώς δεν είμαι φανατισμένος και κρίνω κάθε επιχείρημα άσχετα με το αν στηρίζει ή όχι τις δικές μου πεποιθήσεις, έδειξα για κάποια από αυτά, ότι είναι εσφαλμένα.

    Δεν ανέφερα καν ποια πλευρά στηρίζω, οπότε όλα όσα λες στο τελευταίο ποστ σου είναι περιττά, προσβλητικά και, το κυριότερο, εσφαλμένα.

    νομίζω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι ο τρόπος με τον οποίο απευθύνθηκες είναι απρεπής, άσχετα με το ποιά πλευρά στηρίζεις.

  6. #261
    Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
    Απαντώ στους φανατισμένους συναδέλφους μοτοσικλετιστές:

    Νομίζω ότι με τον ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ δεν γίνεται διάλογος.

    Αρα, ό,τι και να προσπαθήσει να πει κάποιος θα αποβεί μάταιο.

    Η παιδεία που προσλαμβάνουμε απ'τα σπίτια μας, τελικά θα μας ακολουθεί σε όλη μας τη ζωή!

    ΕΠΕΙΔΗ Το να επιχειρηματολογείς υπερασπιζόμενος την άποψη σου είναι η βάση του υγιούς διαλόγου,
    ΕΠΕΙΔΗ Το να ακούς-διαβάζεις είναι ο μόνος τρόπος για να κατανοήσεις την άλλη πλευρά και να αντιτάξεις τα χρειαζούμενα επιχειρήματα,
    ΕΠΕΙΔΗ Το να αποδεχτείς το δικαίωμα του λάθους στον άλλον λέγεται κατανόηση,
    ΕΠΕΙΔΗ Το να αποδεχτείς το δικαίωμα του λάθους στον εαυτό σου λέγεται εξυπνάδα,
    ΕΠΕΙΔΗ Όταν δεν μπορείς να πείσεις τον άλλον για το δικό σου ‘σωστό’ σημαίνει ότι Η δεν μπορείς να το εξηγήσεις σωστά Η δεν θέλει ο άλλος να το καταλάβει Η δεν έχεις τελικά με την μεριά σου το ‘σωστό’
    ΤΕΛΙΚΑ Όταν φτάνεις στο σημείο να προσβάλεις τον άλλον, θεωρώντας τον εαυτό σου ανώτερο και σωστότερο, Ε ! ΕΙΣΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ !! ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ !! ΣΩΣΤΑ??

  7. #262
    Καλα τους κανανε.

    Σκοτωναν αθωες ψυχουλες και απλα ηρθε η σειρα τους.

    Καλα και το αλλο, 2 εναντιον 5.

  8. #263
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
    Καλα τους κανανε.

    Σκοτωναν αθωες ψυχουλες και απλα ηρθε η σειρα τους.

    Καλα και το αλλο, 2 εναντιον 5.
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  9. #264
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
    Καλα τους κανανε.

    Σκοτωναν αθωες ψυχουλες και απλα ηρθε η σειρα τους.

    Καλα και το αλλο, 2 εναντιον 5.

  10. #265
    MORINISTA NEL CUORE! Το avatar του/της hdbiker
    Εγγραφή
    17/03/2006
    Μηνύματα
    229
    quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
    Καλα τους κανανε.

    Σκοτωναν αθωες ψυχουλες και απλα ηρθε η σειρα τους.

    Καλα και το αλλο, 2 εναντιον 5.




    "Oλα τα εγκλήματα είναι χυδαία, όπως και κάθε χυδαιότητα είναι έγκλημα..." είχε πει ο OSCAR WILDE, αν τον γνωρίζεις .
    Yπάρχουν τέσσερα είδη «ανθρωποκτονίας» σημείωνε προφητικά ο Ambrose Bierce, αν τον γνωρίζεις και αν γνωρίζεις : "Η ειδεχθής, η συγχωρητέα, η δικαιολογημένη και η αξιέπαινη " …
    Ας επιλέξεις "εσύ", ανάλογα με την "ευαισθησία" σου, την πιο «κατάλληλη», «αναμετρώμενη» με την συνείδησή σου …
    Tις ειδεχθείς δολοφονίες πέντε κυνηγών, τις έχει καταχωρήσει ως περιστατικό, γνωρίζοντας τα πράγματα και «αποδίδοντας δίκαιο» στη "τετάρτη κατηγορία"...
    Άραγε στους χασάπηδες και τους κρεοπώλες, τους πτηνοτρόφους και τους ψαράδες, στους ιδιοκτήτες των ιχθυοτροφείων, αν τους γνωρίζεις και γνωρίζεις ότι υπάρχουν και τι ακριβώς κάνουν... τι "τύχη" να αξίζει ;;;
    Η ίδια ή χειρότερη ;;
    "Χρησιμοποιώ το συναίσθημα για τους πολλούς και κρατώ τη λογική για τους λίγους ..." σημείωνε με νόημα ο ΑDOLF HITLER , αν τον γνωρίζεις , συνεχίζοντας :
    "Οι μεγάλες μάζες των ανθρώπων, μπορούν ευκολότερα να γίνουν θύματα ενός μεγάλου ψέματος παρά ενός μικρού ... το μυστικό του δημαγωγού είναι να κατεβάσει τον εαυτό του, στο επίπεδο της ανοησίας του κοινού του ώστε να πιστέψουν ότι είναι τόσο έξυπνοι όσο και αυτός ..."

    Ας αναρωτηθούν λοιπόν όσοι μέσα από το διαδίκτυο τυμβωρυχούν και υβρίζουν, τα μηνύματα τους, τι κοινό στοιχείο έχουν, με όσα γράφτηκαν παραπάνω;
    Και να έχεις, (έχετε) υπόψη, ότι "ένας συνετός άνθρωπος, μαθαίνει περισσότερα από τους εχθρούς του, απ΄ ότι ένας ανόητος, μαθαίνει από τους φίλους του..."
    Moto Morini,moto di essere!
    http://morini350hellas.altervista.org/
    www.fisi.tv

  11. #266
    Και μετα απο μερικες εξαιρετικες τοποθετησεις, μπορω μονο απλα να συμπληρωσω ενα απλο ερωτημα:

    Αυτος που σκοτωνει 5 ανθρωπους για το τριφυλλι ή για τον τσαμπουκα ειναι κτηνος. Συμφωνοι.Απολυτα.Και αυτοι που των τιμωρουν με φυλακη δικαιοι.


    Αυτος που σκοτωνει 75 για 2000ευρω παραπανω πως λεγεται; Και αυτος που τον καταδικαζει για πλημμελημα πως λεγεται;



    Θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση.

    Και παλι μπραβο που η κουβεντα γυρισε στο αρχικο θεμα με απιστευτα ωραιες τοποθετησεις.
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  12. #267
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Μου αρεσει που απαντας με στοιχους Λαυρεντη Μαχαιριτσα...

    Αλλα εχω βασιμες υποψιες οτι δεν διαβασες ολο το ποστ αλλα μια δυο σελιδες...Αν το διαβασεις θα προσεξεις οτι πολυ εχουν βαλει παραδειγματα συγκεκριμενα και γι αυτο το εκανε και ο Ται και ο hdbiker!

    Αααα και δεν σε θελουμε συνενοχο, αμα θελεις καθεσε στο μεζε!!

    Ευχαριστώ τον αγαπητό φίλο που δεν με υποχρεώνει να φονεύσω ζώα!
    Ασφαλώς αποδέχομαι τη φιλοξενία για το μεζεδάκι! Θα φέρω και πλομάρι
    Εξάλλου, και ο Χριστός πολλαπλασίασε τον ιχθύ, και έτρωγε και ο ίδιος ψάρι.
    Απλά δεν βλέπω ότι είναι απαραίτητο να κυνηγάμε περεταίρω ψάρια, εφόσον υπάρχουν εν αφθονία στο εμπόριο. Τουλάχιστον προσωρινά. Πάντως, δεν εναντιώνομαι στους ψαροκυνηγούς. Κάθε άλλο. Και οι 12 απόστολοι ψαράδες ήταν.
    Να είσαι καλά φιλαράκο.
    Μικρούς μας μαθαίναν παραμύθια αντί να μας μαθαίνουν πάλη.

  13. #268
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
    conkark, φανατισμένος δεν είμαι, ούτε "μοτοσυκλετιστικά" ούτε αλλιώς, μα θεωρώ πως απευθύνεσαι και σε μένα.

    παρουσίασες κάποια επιχειρήματα υπέρ των όποιων πεποιθήσεων έχεις.

    Γώ, αδιαφορώντας για το ποιά πλευρά υποστηρίζεις, καθώς δεν είμαι φανατισμένος και κρίνω κάθε επιχείρημα άσχετα με το αν στηρίζει ή όχι τις δικές μου πεποιθήσεις, έδειξα για κάποια από αυτά, ότι είναι εσφαλμένα.

    Δεν ανέφερα καν ποια πλευρά στηρίζω, οπότε όλα όσα λες στο τελευταίο ποστ σου είναι περιττά, προσβλητικά και, το κυριότερο, εσφαλμένα.

    νομίζω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι ο τρόπος με τον οποίο απευθύνθηκες είναι απρεπής, άσχετα με το ποιά πλευρά στηρίζεις.
    Αγαπητέ φίλε, καταρχήν οφείλω να σου αναγνωρίσω την ευγένεια του να συνδιαλέγεσαι δημόσια. Σ'αυτό που επικεντρώνω το νόημα της συζήτησης, δεν αποτελεί το αν το μήκος του ανθρώπινου εντέρου είναι τόσα ή τόσα μέτρα. Πάντως είναι μακρύτερο των σαρκοφάγων. Αλλά αυτό είναι ήσσωνος σημασίας. Το μείζον για μένα είναι το ηθικό κώλυμα. Η αν θες, ο ηθικός και ψυχικός προβληματισμός. Αν μπορούσα να ήμουν φυτοφάγος δεν θα ένοιωθα καμιά ερινύα να μου κυνηγά τη συνείδηση. Επί πλέον, υπάρχουν πολλοί μακροχρόνιοι φυτοφάγοι που γνωρίζω προσωπικά, και οι ιατρικές τους εξετάσεις είναι καλύτερες απ'τις δικές μου. Αλλά κι εγώ ζω σαυτή την απροβλημάτιστα δομημένη κοινωνία, που αδυνατώ να διαφύγω του βάρους της. Πιστεύω δε, ότι επειδή τα ζώα δεν μιλούν ανθρώπινα ή ίσως δεν έχουν τη δυνατότητα να σκεφτούν, αυτό δεν σημαίνει ότι ο λογικός και σκεπτόμενος άνθρωπος δεν θα πρέπει να τα υπερασπίσει και να μη τους αναγνωρίσει το δικαίωμα στη ζωή, που ούτως ή άλλως αυτός δεν τους τη χάρισε. Δημιουργήματα άλλου Δημιουργού είμαστε όλοι μας, κι Αυτός μόνο μπορεί να μας πάρει πίσω τη ζωή που μας έδωσε. Τώρα, μη με ρωτάς γιατί επιτρέπεται να τρώμε χόρτα ή ψάρια και όχι ζώα. Αυτό δεν θα μπορέσει να στο απαντήσει κανείς. Η τοξικότητα του κρέατος θα μπορούσε να είναι μια απάντηση. Η ότι ψάρι έτρωγε και ο Χριστός. Η ότι το ψάρι αποτελεί κατώτερη μορφή ζωής από το ζώο, όπως αναφέρεται και στις Βέδες, που υποστηρίζουν τη μετενσάρκωση. Εγώ εντρυφώ στην ουσία. Και η ουσία είναι η συνείδηση και η ηθική μου. Τώρα, αν εσύ έχεις το σθένος να σκοτώνεις τα ζώα ο ίδιος, και να μην έχεις το ίδιο ηθικό κώλυμα κάν'το! Πάντως, είχα διαβάσει ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος λειτουργεί με το 8%-αν θυμάμαι καλά- της δυναμικής του. Αρα, κάποιοι επιστήμονες βρήκαν την άκρη να το μετρήσουν. Αν λοιπόν κάποτε ο εγκέφαλός μας κατορθώσει να χρησιμοποιήσει μεγαλύτερο ενεργητικό, όχι μόνο θα ποινικοποιήσει τον φόνο των ζώων, αλλά ούτε τηλεοπτικά απορρίματα θα υπάρχουν, ούτε κλέφτες πολιτικούς να μας κυβερνούν θα έχουμε, ούτε όπλα, ούτε πολέμους, ούτε μοιχείες, ούτε πορνείες, ούτε μίση, και όλοι μας θα απολαμβάνουμε έναν καλύτερο κόσμο, έναν κόσμο φτιαγμένο απ'αγάπη, τον κόσμο εκείνον που θα πρυτανεύει το δίκιο, σ'έναν κόσμο-παράδεισο που γιαυτόν μας προόρισε ο Πλάστης.
    Με αγάπη στο φίλο μας
    Μικρούς μας μαθαίναν παραμύθια αντί να μας μαθαίνουν πάλη.

  14. #269
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
    Αν λοιπόν κάποτε ο εγκέφαλός μας κατορθώσει να χρησιμοποιήσει μεγαλύτερο ενεργητικό, όχι μόνο θα ποινικοποιήσει τον φόνο των ζώων, αλλά ούτε τηλεοπτικά απορρίματα θα υπάρχουν, ούτε κλέφτες πολιτικούς να μας κυβερνούν θα έχουμε, ούτε όπλα, ούτε πολέμους, ούτε μοιχείες, ούτε πορνείες, ούτε μίση, και όλοι μας θα απολαμβάνουμε έναν καλύτερο κόσμο, έναν κόσμο φτιαγμένο απ'αγάπη, τον κόσμο εκείνον που θα πρυτανεύει το δίκιο, σ'έναν κόσμο-παράδεισο που γιαυτόν μας προόρισε ο Πλάστης.
    Θέλω και γώ από αυτά που παίρνει....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #270
    Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
    Πάντως, είχα διαβάσει ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος λειτουργεί με το 8%-αν θυμάμαι καλά- της δυναμικής του. Αρα, κάποιοι επιστήμονες βρήκαν την άκρη να το μετρήσουν.
    Παπαριές γράφανε, τίποτα δεν καταφέραν να μετρήσουν.

    http://www.snopes.com/science/stats/10percnt.htm

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 14:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 22:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF