Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #16
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες και ώρες όπως κάνουν οι επαγγελματίες καλεσμένοι στα κανάλια.Σημασία έχει ότι εξαιτιάς 2 μπαμπουίνων 5 άνθρωποι δεν πάνε σπίτια τους...τι να πώ. Καλά να είναι τα παδιά όπου και αν είναι.Στον ουρανό αν υπάρχει,στις μνήμες όσων τούς ήξεραν

    Παρεπιπτόντως η ιστορία με το κυνήγι γενικά είναι πάρα πολύ μεγάλη αλλά δεν είναι θέμα να αναλυθεί εδώ πέρα...
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    τα κάναμε πάλι (ωσ συνήθως) αχταρμά

    @crs-k : Ρε Χρήστο, το όπλο σκοτώνει; τι σχέση έχει αυτό τώρα; δλδ δεν μπορώ να πάω να πάρω απο την μαυρη ένα ΑΚ47 και να κάνω ότι θέλω; Και τα όπλα που χρησιμοποιήθηκαν λέγονται ΛΕΙΟΚΑΝΑ - το κυνηγετικά όφείλεται στο γεγονός ότι μονο με αυτά μπορείς να κυνηγήσεις στην Ελλάδα... (κακώς βέβαια αλλά άλλη κουβέντα)

    @alchimistis : Τώρα είναι πιο δύσκολο απο παλιά... αλλά κυκλοφορουν νομίμως 1.000.000 όπλα ("νόμιμα") πλέον.. και ένας θεός ξέρει πόσα παράνομα.... αντε να τα ελένξεις

    @srx : Βυρωνα.... δεν υπάρχουν περίερεγοι σύλλογοι! Είναι όλα αθλητικά σωματεία με ένα κάρο νόμους και ασφαλιστικές δικλείδες (πλέον) που μονο δύσκολα κάνουν τα πράγματα για το σπορ της σκοποβολής!!!

    Οι περισσότεροι σκοπευτές πλέον επικροτούν ότι μέτρο ληφθεί ώστε να ελέγχετε (σοβαρά κί όχι μονο στα χαρτιά) η οπλοκατοχή (Κάπτεν - η οπλοφορία απαγορευεται πλην κάποιων περιπτώσεων που και αυτό ελέγχεται πόσο χρειάζεται).


    Γενικότερα το μέσο είναι κατακριτέο ή ο άνθρωπος που το χρησιμοποιεί; Δλδ με αυτή τη λογική να απαγορευτεί να πουλάνε μαχαίρια.... με αυτά δεν έκοψε την Ζωή (συμμαθήτριά μου στο σχολείο) ο Φρατζής;

    Καταλάβετε κάτι: Όπλο είναι και μια πέτρα.... το πρόβλημα είναι ο εγκέφαλος που χρησιμοποιεί ο καθένας

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484

    Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις τον "φοβο" οτι θα σε πιασουν και θα σε "σκισουν" ...

    Τα γ@μο-κυνηγητικα τι χρειαζονται τελος παντων?

    Δεν φτανει τοοοοσο αιμα που εχει χυθει απ' αυτα?


    Για να κανει το "ΧΟΜΠΥ" του (γιατι μονο για χομπυ προκειται) ο καθε ΑΝΩΜΑΛΟΣ που γουσταρει να βλεπει ενα αγριο και γεματο ΖΩΗ πλασμα να ξεψυχαει απ' τα χερια του ???


    Ειλικρινα λυπαμαι για τους 5 ανθρωπους ...

    Αλλα θα ηθελα να μπορουσαν να μεταφερουν τα συναισθηματα της τελευταιας στιγμης, στους απανταχου "κυνηγους" ...

    Το πως ειναι δηλαδη, ενα πλασμα να βλεπει την ζωη του να του αφαιρειται για ΠΛΑΚΑ !!! :a37:
    Οι σκέψεις μου ακριβώς.Well said - Point taken - Case closed.......
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  4. #19
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Τελικά αυτοί το έκαναν ;

    Είμαι στη δουλειά και δεν ενημερώθηκα από πουθενά εκτός απο'δω.. ώστε έτσι δηλαδή ;

    Επειδή τους πάτησαν το τριφύλλι έκλεισαν 5 σπίτια ;
    Δυστηχως απο οτι φαινεται ετσι ειναι Μακη Τους μπασταρδους,τελικα ο γιος του κτηνοτροφου τους σκοτωσε εναν εναν
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #20
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    .....................
    @crs-k : Ρε Χρήστο, το όπλο σκοτώνει; τι σχέση έχει αυτό τώρα; δλδ δεν μπορώ να πάω να πάρω απο την μαυρη ένα ΑΚ47 και να κάνω ότι θέλω;
    ....................

    Σαφως και ΔΕΝ φταιει το οπλο απο μονο του, αλλα αλλο πραγμα ειναι να το εχει ο καθε ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ Νομιμα, κι αλλο καποιος (εξ' ορισμου κακοβουλος) να παει να το βρει παρανομα ...

    Το να "οπλιζεις" τον βλακα και να τον αμολας ελευθερο, αυτο ειναι το (Κρατικο) εγκλημα!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #21
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    To όπλο φταίει ρε παιδιά;.. μιλάτε σοβαρά τώρα;

    Δηλαδή δεν θα μπορούσε με άλλο τρόπο να τους καθαρίσει; ...Δηλητήριο ας πούμε σε τροφή σε ταβέρνα κτλ;

    Μην τρελαθούμε τώρα.

    Το όπλο είναι ενας μηχανισμός βλητικός. Δεν έχει μυαλό απο μόνο του. Αυτός που το χειρίζεται κουβαλάει την λογική.
    Την ίδια λογική που θα έχει αν κρατάει ενα κουζινομάχαιρο, ποντικοφάρμακο, δόκανο για αρκούδες ή ακόμα και σφεντόντα.

    Για το κυνήγι συμφωνώ.... αλλά δεν το κάνουν όλοι για πλάκα... κάποιοι τρώνε τα θηράματα τους. Δεν τα σκοτώνουν για να τα πετάξουν μετά. Μπορεί με την σημερινή κοινωνία να μην χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία εύρεσης τροφής με αυτόν τον τρόπο... αλλά απέχει πολύ απο το να το χαρακτηρίζεις σαν "πλάκα" απο την στιγμή που σκοτώνει εκείνο που θα φάει και οχι οτι κινείται.

    Δεν είμαι κυνηγός, αλλά ρε παληκάρια, και τσίχλα έχω φάει.. και αγριογούρουνο έχω φάει που κυνήγησαν άλλοι. Χωρίς να κάνουν "πλάκα".


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Δυστηχως απο οτι φαινεται ετσι ειναι Μακη Τους μπασταρδους,τελικα ο γιος του κτηνοτροφου τους σκοτωσε εναν εναν
    Να πάνε να τους δικάσουνε στην Αμερική λέω'γώ και να τους δώσουνε την ποινή που τους αξίζει

    Αυτό αξίζει σε μερικούς, να τα κάνουνε τα καθίκια να βλέπουνε τα τριφύλλια τους ανάποδα πλέον

    Τι να πει κανείς για τις οικογένειες...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093

    Re: Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Μαζί σου Χρήστο. Το θέμα είναι ότι στην επαρχία έχουν δικούς τους κανόνες. Τα ζώα είναι κάτι που τρώγεται ή προσφέρει ευχαρίστηση ο θάνατος του.
    Λυπάμαι που το λέω αλλά η ελληνική επαρχία είναι αιώνες πίσω σε θέματα προστασίας της φύσης, σεβασμού της ζωής και άλλα όμορφα που απασχολούν τους κατοίκους των πόλεων.


    Συμφωνώ μέχρι ένα σημείο όμως.
    Δεν μπορούμε πιστεύω να εξομοιώνουμε το κυνήγι με τη δολοφονία πέντε ανθρώπων. Όχι επειδή είμστε άνθρωποι και αυτά ζώα επομένως ανώτεροι και τέτοιες μπούρδες.
    Απλώς από την στιγμή που είμαστε άνθρωποι και λειτουργούμε εντός της ανθρώπινης κοινωνίας με όσα στραβά και ανάποδα έχει, νομίζω ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε βάση των κανόνων που διέπουν αυτήν ακριβώς την κοινωνία.
    Σε μία συζήτηση για το κυνήγι τη δολοφονία ζώων κλπ θα ακουστούν διάφορες γνώμες και μπορεί οι περισσότεροι να συμφωνήσουμε.
    Άλλο αυτό όμως και άλλο να βάζουμε στην ίδια μοίρα τη δολοφονία πέντε ανθρώπων.
    Στην τελική ρε παιδιά δεν το έκανε ένας οικολόγος αυτό ή κάποιος που ήταν εναντίον του κυνηγιού. Δεν υπήρχαν ιδεολογικά κίνητρα ας πούμε.

  9. #24
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Σαφως και ΔΕΝ φταιει το οπλο απο μονο του, αλλα αλλο πραγμα ειναι να το εχει ο καθε ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ Νομιμα, κι αλλο καποιος (εξ' ορισμου κακοβουλος) να παει να το βρει παρανομα ...

    Το να "οπλιζεις" τον βλακα και να τον αμολας ελευθερο, αυτο ειναι το (Κρατικο) εγκλημα!
    Δεκτόν!

    Και αυτό φωνάζουμε!!!!! μας κάνουν την ζωή μαύρη για να πάρουμε ένα σκοπευτικό (είτε πιστόλι είτε τυφέκιο) και μπορεί ο κάθες ΑΣΧΕΤΟΣ με το ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ αυτό θέμα να πάει και να πάρει σχετικά εύκολα πλέον ένα κανόνι (γιατί ατ λειόκαννα κάνουν πολλάπλάσια ζημια από ένα ραβδωτό πυροβόλο....

    Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να αλλάξουν πολλά.... Νοοτροπία, παιδεία κλπ κλπ....

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #25
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ........................
    Για το κυνήγι συμφωνώ.... αλλά δεν το κάνουν όλοι για πλάκα... κάποιοι τρώνε τα θηράματα τους. Δεν τα σκοτώνουν για να τα πετάξουν μετά. Μπορεί με την σημερινή κοινωνία να μην χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία εύρεσης τροφής με αυτόν τον τρόπο... αλλά απέχει πολύ απο το να το χαρακτηρίζεις σαν "πλάκα" απο την στιγμή που σκοτώνει εκείνο που θα φάει και οχι οτι κινείται.

    Δεν είμαι κυνηγός, αλλά ρε παληκάρια, και τσίχλα έχω φάει.. και αγριογούρουνο έχω φάει που κυνήγησαν άλλοι. Χωρίς να κάνουν "πλάκα".

    Gandalf

    Απο την στιγμη που ΔΕΝ γινεται για ΚΑΘΑΡΑ διατροφικες ΑΝΑΓΚΕΣ, ειναι Χομπυ Μαγε, κι ας εχει και σαν αποτελεσμα και γαστραιμαργικες απολαυσεις ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  11. #26
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Χρήστο ,

    Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, να σου υπενθυμίσω οτι και το ψάρεμα και το ψαροντούφεκο είναι μη απαραίτητα στην κοινωνία μας, αλλά παρόλα αυτά , πολλοί επιδίδονται σε αυτό.
    Και αυτό χόμπυ είναι βέβαια και έχει και απολαύσεις της κοιλίας.... αλλά επειδή το ψαροντούφεκο είναι άκρως επικίνδυνο, όπως και το μαχαίρι του δύτη, θα πρέπει να τα απαγορεύσουμε;

    Είναι επικίνδυνο να μπαίνουμε σε αυτή την λογική.



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #27
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Δέν θέλω να σκέφτομαι τι λουτρό αίματος θα ακολουθήσει σε περίπτωση που η οικογένεια των νεκρών ζητήσει εκδίκηση απο τους δολοφόνους (αν τα πράγματα έγιναν όπως υποθέτουμε)
    Θα την πληρώσουν και άλλοι αθώοι.......
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    τα κάναμε πάλι (ωσ συνήθως) αχταρμά

    @srx : Βυρωνα.... δεν υπάρχουν περίερεγοι σύλλογοι! Είναι όλα αθλητικά σωματεία με ένα κάρο νόμους και ασφαλιστικές δικλείδες (πλέον) που μονο δύσκολα κάνουν τα πράγματα για το σπορ της σκοποβολής!!!

    Οι περισσότεροι σκοπευτές πλέον επικροτούν ότι μέτρο ληφθεί ώστε να ελέγχετε (σοβαρά κί όχι μονο στα χαρτιά) η οπλοκατοχή (Κάπτεν - η οπλοφορία απαγορευεται πλην κάποιων περιπτώσεων που και αυτό ελέγχεται πόσο χρειάζεται).

    Καταλάβετε κάτι: Όπλο είναι και μια πέτρα.... το πρόβλημα είναι ο εγκέφαλος που χρησιμοποιεί ο καθένας
    Νίκο δεν ξέρω πως έχουν γίνει τα πράγματα πλέον. Από ότι μου λες πηγαίνουν προς το καλύτερο σε ότι αφορά τους αθλητικούς συλλόγους. Από προσωπική εμπειρία είπα ότι υπήρχαν περίεργοι σκοπευτικοί σύλλογοι, που έπρεπε να πας συστημένος κλπ.
    Πάντως στην Κρήτη υπάρχουν πάρα πολλοί σύλλογοι και ¨αθλητές¨. Πιθανότατα τα μέλη δεν είναι άνθρωποι της νύχτας, όπως γινόταν παλαιότερα εδώ, απλά βρήκαν τρόπο να οπλοφορούν νόμιμα.

    Το πόσο επικίνδυνος μπορεί να γίνει κάποιος μαλάκας με όπλο στην ζώνη το ξέρεις καλύτερα απ΄όλους μας. Έιχες αναφέρει σε καποιο πόστ παλιά, πόσο βαρύς νοιώθει κάποιος.

    Στο συγκεκριμένο περιστατικό ΔΕΝ φταίει παιδιά το κυνηγετικό όπλο. Ένας άνθρωπος με τόσο μίσος, που σκοτώνει 5 με χαριστική βολή εξ΄επαφής και πάει σπίτι και κοιμάται, και με νυχοκόφτη θα τους σκότωνε.

    Λογικό είναι να τα κάνουμε αχταρμά εμείς οι απ΄έξω. Εδώ κοτζάμ ΕΣ θεωρεί το Barrett τυφέκιο ελεύθερου σκοπευτού......

  14. #29
    Για να το ξεκαθαρίσω.

    Εγω δεν είπα πουθενά οτι φταίει το όπλο.

    Αλλα η εύκολη και ανεξέλεκγτη απόκτησή του από τον οποιονδήποτε.

    Όπως λέει κι ο Νίκος. για να πάρεις ένα σκοπευτικό σου βγαίνει η πίστη με προϋποθέσεις κλπ (και καλως σου βγαίνει)

    Αλλά την ίδια ώρα πάει κάποιος σε ένα οπλοπωλείο στο Αγρίνιο και φεύγει με ότι θέλει...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #30
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Χρήστο ,

    Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, να σου υπενθυμίσω οτι και το ψάρεμα και το ψαροντούφεκο είναι μη απαραίτητα στην κοινωνία μας, αλλά παρόλα αυτά , πολλοί επιδίδονται σε αυτό.
    Και αυτό χόμπυ είναι βέβαια και έχει και απολαύσεις της κοιλίας.... αλλά επειδή το ψαροντούφεκο είναι άκρως επικίνδυνο, όπως και το μαχαίρι του δύτη, θα πρέπει να τα απαγορεύσουμε;

    Είναι επικίνδυνο να μπαίνουμε σε αυτή την λογική.

    Gandalf

    Δεν ειναι ακριβως το ιδιο και γι' αυτο με αφηνει και πιο "αδιαφορο" το θεμα, μιας και μεσα στην θαλασσα δεν "κυκλοφορει" και πολυς κοσμος ... :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 14:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 22:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF