Σελίδα 20 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #286
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    ti tous kitate re pirovolate tous:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  2. #287
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    2.Οκ με την λογικη σου οταν κοβεις τα νυχια σου η τα μαλλια σου ακρωτηριαζεσαι!
    Οταν εισαι αρρωστος και παιρνεις αντιβιωσει σκοτωνεις παλι ενα "ζωντανο"αφου εχει ΔΝΑ.
    3.μονοκυτταρος οργανισμως δεν εχει εγκεφαλο ουτε νευρωνες τιποτα εκτος απο την βασικη δομη του κυτταρου και δεν πιανεται για ζωω...
    4,Χλωροφθλλη δεν εχει κανενα θυλαστηκο και γενικα ΖΩΝΤΑΝΟΣ οργανισμος.
    5.Παλι εκτος θεματος βγηκα για να σου κανω μαθηματα ρε Πικατσου...
    Η τρίχα αποτελείται από κύτταρα που έχουν πεθάνει. Όταν κουρεύεσαι δεν σκοτώνεις ζωντανά κύτταρα.

    Τα νύχια αποτελούνται από κερατίνη και ούτε αυτά είναι ζωντανά. Το τμήμα που αφαιρείς όταν τα κόβεις, είναι νεκρό.

    Ακρωτηριασμός είναι μόνο για τα άκρα του σώματος (χέρια πόδια...). Όχι για νύχια, τρίχες.

    Οι μονοκύτταροι οργανισμοί είναι ζώα. Το ότι οι μονοκύτταροι οργανισμοί δεν "πιάνονται" για ζωντανοί οργανισμοί είναι δικό σου, αυθαίρετο, συμπέρασμα που δε συμβαδίζει με την ευρέως αποδεκτή αντίληψη.

    Τα κυανοβακτήρια είναι παράδειγμα ζωντανού οργανισμού (μα όχι φυτού) που έχει χλωροφύλλη. Όπα, κάτσε... τί είπες; "κανένας ζωντανός οργανισμός" ; Και τα φυτά, που έχουν χλωροφύλλη, τί είναι; Δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Ένα μάτσο βιόλες τα έχεις κάνει ρεεε

  3. #288
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
    Εσυ, χωρις να σου πω κατι παραπανω, πως θα τον χαρακτηριζες αυτον που περιγραφω και αυτους που τον αθωωνουν;

    Κατι οντως εχω στο μυαλο μου αλλα περιμενω μια αποψη για ενα αντικειμενικο γεγονος: ενας ανθρωπος με ενεργειες του, σκοτωνει καμια 80αρια περιπου( εκανα λαθος στον αριθμο) για να κερδισει αυτο το ποσο ή τελοσπαντων καποιο ποσο..

    Για παμε..θα εχει ενδιαφερον..
    το ότι ζητάω διευκρινήσεις δε σημαίνει ότι δέχομαι ως σωστή ενέργεια τη δολοφονία 80 ανθρώπων για οποιδήποτε ποσό, αλλά όταν ζητάς σύγκριση ανάμεσα σε δύο καταστάσεις πρέπει να προσδιορίζεις ποιες είναι αυτές, αλλιώς τι να συγκρίνουμε;

  4. #289
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    το ότι ζητάω διευκρινήσεις δε σημαίνει ότι δέχομαι ως σωστή ενέργεια τη δολοφονία 80 ανθρώπων για οποιδήποτε ποσό, αλλά όταν ζητάς σύγκριση ανάμεσα σε δύο καταστάσεις πρέπει να προσδιορίζεις ποιες είναι αυτές, αλλιώς τι να συγκρίνουμε;

    Το περιστατικο ειναι η "αφαιρεση" καποιων στεγανων κομματιων ενος πλοιου για να γινουν χωρος για παραπανω επιβατες ( δηλαδη παραπανω φραγκα ). Μ αυτο τον τροπο, το πλοιο εγινε κυριολεκτικα σουρωτηρι που στην πρωτη συγκρουση μ ενα βραχακι παει στον πατο μεχρι να πεις κυμινο..Κατι που δυστυχως εγινε.

    Θες να πουμε και ονομα; Λοιπον μετα την διευκρινηση πως το χαρακτηριζεται; Αλλαζει κατι σε σχεση με πριν; Αυτοι δεν ειναι "τερατα", "υπανθρωποι" και αλλα τετοια;
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  5. #290
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
    Το περιστατικο ειναι η "αφαιρεση" καποιων στεγανων κομματιων ενος πλοιου για να γινουν χωρος για παραπανω επιβατες ( δηλαδη παραπανω φραγκα ). Μ αυτο τον τροπο, το πλοιο εγινε κυριολεκτικα σουρωτηρι που στην πρωτη συγκρουση μ ενα βραχακι παει στον πατο μεχρι να πεις κυμινο..Κατι που δυστυχως εγινε.

    Θες να πουμε και ονομα; Λοιπον μετα την διευκρινηση πως το χαρακτηριζεται; Αλλαζει κατι σε σχεση με πριν; Αυτοι δεν ειναι "τερατα", "υπανθρωποι" και αλλα τετοια;

    οι ίδιοι χαρακτηρισμοί που αρμόζουν σε κάθε δολοφόνο κατά συρροή αρμόζουν και σε αυτούς που εν γνώση τους εξέθεσαν σε πιθανό θανατηφόρο κίνδυνο κάποιον αριθμό ατόμων.

    πάντως αν το περιστατικό που περιγράφεις είναι αυτό που νομίζω, κατά τη γνώμη αυτός που αυτοκτόνησε έφταιγε λιγότερο ή τουλάχιστον όχι περισσότερο από άλλους

    αν όλοι οι εμπλεκόμενοι τιμωρηθούν (ή τιμωρήθηκαν) για πράξεις που χαρακτηρίστικαν πλημεληματικές τότε κάτι δεν πάει καλά.

    αλλά κατά τη γνώμη μου, πολλές φορές σε περιπτώσεις σημαντικών ατυχημάτων δε φταίει πάντα απόλυτα αυτός που βρίσκεται στην κορυφή.

    μάλλον φταίει ένα ολόκληρο σύστημα, το οποίο όμως δεν το αλλάζει κανείς

  6. #291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    οι ίδιοι χαρακτηρισμοί που αρμόζουν σε κάθε δολοφόνο κατά συρροή αρμόζουν και σε αυτούς που εν γνώση τους εξέθεσαν σε πιθανό θανατηφόρο κίνδυνο κάποιον αριθμό ατόμων.

    πάντως αν το περιστατικό που περιγράφεις είναι αυτό που νομίζω, κατά τη γνώμη αυτός που αυτοκτόνησε έφταιγε λιγότερο ή τουλάχιστον όχι περισσότερο από άλλους

    αν όλοι οι εμπλεκόμενοι τιμωρηθούν (ή τιμωρήθηκαν) για πράξεις που χαρακτηρίστικαν πλημεληματικές τότε κάτι δεν πάει καλά.

    αλλά κατά τη γνώμη μου, πολλές φορές σε περιπτώσεις σημαντικών ατυχημάτων δε φταίει πάντα απόλυτα αυτός που βρίσκεται στην κορυφή.

    μάλλον φταίει ένα ολόκληρο σύστημα, το οποίο όμως δεν το αλλάζει κανείς

    Μιλαμε για το Σαμινα. Η πηγη οσων σου λεω ειναι απο δικηγορο οικογενειας θυματων.

    Δεν ξερω αν το "μεγαλο κεφαλι" το ηξερε. Κατι τετοια ποτε δεν τα διαταζουν αμεσα τα μεγαλα αφεντικα. Αυτοι ειπραττουν εχοντας κατα νου οτι καποιος διευθυντακος εμπιστος εχει κανει "κατι" για το καλο της επιχειρησης.

    Οσο για το τελευταιο....
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  7. #292
    Ο κυνηγος των κυνηγων
    ... ωραιο μου ακουγεται.

    Μαζι με τον πιστο μου σκυλο βγηκα για κυνηγι
    οπλισα το kalasnikof κανενας να μη μεινει, γιατι
    ο κυνηγος των κυνηγων ειναι ο απολυτος άρχων.

  8. #293
    Ακακα ζωακια εγω θα σας γλυτωσω απο τα κακα στρουμφακια,
    δειπνο αποψε δε θα βρουν - μαρτυρας το κοφτερο μου το shogun.

    Θα παραλαβουν χαος τι και αν ειμαι πραος
    γελω διαβολικα, αχαχαχα, θα τους ξεκανω περιτεχνα.

  9. #294
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	no%20trespassing.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	13,7 KB 
ID:	71572
    'Ενα Jameson με πάγο...

  10. #295
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hdbiker
    [B]OPS!TA PSARAKIA DEN EXOYN PSYXH BLEPW ALLA K OYTE K AIMA MALLON.OLOI GIA TO PIATO KALOI K PANTA PRWTOI ETSI!!!
    TA PSARAKIA DEN MILOYN VLEPEIS DEN AKOYGONTE OTAN PETHENOYN APO ASFIKSIA..ALLA K TA FYTA EXOYN PSIXOYLA POU TA TRWTE PALIOFYTOFAGOI!!!!K PONOUN K SFADAZOYN OTAN TA VRAZETE K SPATE TA KOTSANAKIA TOY.ALLA AYTA DEN MILOUN..NA ZHSETE MONO ME NERO AN MPOREITE!!!
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Αυτά να τα πεις στο Χριστό, κύριε συνάδελφε. Οχι σε μας

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Ασφαλώς αποδέχομαι τη φιλοξενία για το μεζεδάκι! I MEZEDES GIA OLOYS KALOI EINAI VLEPW ALLA O KAVOYRAS K H SOUPIA OPWS K H TSIXLA ZOUSE PRIN...ANAIREITE APO MONOI SAS TIS THEWRIES SAS!

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Το να αποδεχθείς μια πρόσκληση, δεν είναι μεμπτό αλλά ευγένεια. Εξάλλου και ο Χριστός έτρωγε ψάρι. Πώς εγώ θα το στηλιτεύσω; Το "γιατί" θα στο απαντήσει ο Χριστός. Αυτός ξέρει. Εγώ πάντως δεν ψαρεύω ούτε κυνηγάω, ούτε αποτελώ ηθικό αυτουργό της δολοφονίας των ζώων.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ALLA STHN PAREA TWN KYNHGWN K PSARADWN XWRATE OLOI!K THELOYME PAREA!!

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ευχαριστώ, πάντως. Αλλά πρόσκληση σε κυνήγι δεν αποδέχομαι, my friend, επειδή ΔΕΝ αναιρώ τις θέσεις μου.
    Αλλά θα ήθελα εδώ να κάνω μια ερώτηση: Η δολοφονία των ζώων υπάγεται στον ανεπτυγμένο πολιτισμό του ανθρώπου; Μία απάντηση;
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Μικρούς μας μαθαίναν παραμύθια αντί να μας μαθαίνουν πάλη.

  11. #296
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    Και μία χθεσινή είδηση του Αντένα:

    Στην χορτοφαγία τείνουν οι ευφυείς
    ΑΝΤ1
    χτές | 10:26

    Τα παιδιά που έχουν υψηλό δείκτη ευφυΐας είναι πιθανότερο να γίνουν χορτοφάγοι ως ενήλικες, σύμφωνα με μελέτη που εκπόνησαν Βρετανοί επιστήμονες.

    Η έρευνα έγινε με δείγμα άνω των 8.000 ανδρών και γυναικών ηλικίας 30 χρόνων, των οποίων των IQ μετρήθηκε όταν ήταν στα δέκα τους χρόνια, και έδειξε ότι όσο υψηλότερος είναι ο δείκτης ευφυΐας τους, τόσο περισσότερες ήταν και οι πιθανότητες να γίνουν χορτοφάγοι καθώς μεγάλωναν.


    Η δρ. Κατρίν Γκέιλ, επιδημιολόγος του Πανεπιστημίου του Σάουθαμπτον, στην Αγγλία τονίζει ότι "οι άνθρωποι που είναι πιο έξυπνοι ως παιδιά, οι οποίοι προφανώς θα διατηρήσουν αυτή την ευφυΐα στα 30 τους, είναι πιο πιθανό να δηλώσουν χορτοφάγοι στην ηλικία αυτή, παρά εκείνοι που είναι λιγότερο έξυπνοι".

    Η ίδια πρόσθεσε ότι οι διαπιστώσεις της έρευνας, που δημοσιεύονται στην ηλεκτρονική έκδοση της British Medical Journal, είναι αντίστοιχες με άλλες μελέτες που έχουν δείξει ότι οι πιο έξυπνοι άνθρωποι τείνουν να ακολουθούν πιο υγιεινή διατροφή και να ασκούνται περισσότερο.

    "Υπάρχουν αρκετά στοιχεία που συνδέουν τη χορτοφαγία με χαμηλότερο ρίσκο για καρδιακά νοσήματα. Οι άνθρωποι που είναι χορτοφάγοι τείνουν να έχουν χαμηλότερη πίεση, χαμηλότερα επίπεδα χοληστερίνης και έχουν μικρότερο κίνδυνο να πεθάνουν από στεφανιαία νόσο", ανέφερε επίσης η δρ Γκέιλ.

    Χαρακτηριστικό των διαπιστώσεων των επιστημόνων είναι ότι για κάθε 15 μονάδες υψηλότερου δείκτη ευφυΐας, η πιθανότητα να γίνει κάποιος χορτοφάγος αυξάνεται κατά 38%.

    Σημειώνεται ότι, πάνω από το 33% των ανδρών και των γυναικών που πήραν μέρος στην έρευνα χαρακτήρισαν τους εαυτούς τους χορτοφάγους, αλλά διευκρίνισαν ότι καταναλώνουν λευκό κρέας και ψάρι. Μόλις το 4% δήλωσε ότι δεν καταναλώνει κανένα είδος κρέατος και το 2,5% δεν καταναλώνει κανένα ζωικό προϊόν.
    Μικρούς μας μαθαίναν παραμύθια αντί να μας μαθαίνουν πάλη.

  12. #297
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    οι ευφυείς άνθρωποι τείνουν να τρώνε από όλα σε φυσιολογικές ποσότητες

  13. #298
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    οι ευφυείς άνθρωποι τείνουν να τρώνε από όλα σε φυσιολογικές ποσότητες

    Αρα, αγαπητέ συνάδελφε, προτείνεις να αδιαφορούμε στις έρευνες των επιστημόνων, αν κατάλαβα καλά. Και όχι μόνο επί του προκειμένου, αλλά όλες τις επιστημονικές έρευνες ανεξαιρέτως! Επειδή δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε πολλαπλά μέτρα και σταθμά κατά το δοκούν, αλλά το ίδιο μέτρο και την ίδια στάθμη, καθώς είναι δίκαιο.
    Προσωπικά βέβαια, δεν πείθομαι ότι όλα είναι κατάλληλα και δόκιμα προς βρώση, εφόσον δεν υπάρχουν θέσεις απόλυτα πειστικές. Οπωσδήποτε, από τις έρευνες επιστημόνων και το αποτέλεσμα, νομίζω ότι θα πρέπει να μάθω ό,τι δεν γνωρίζω με απόλυτη σιγουριά.
    Αλλά και όλα να είναι επιτρεπτά στη κοινωνία μας, αυτό δεν είναι πανάκεια, καθότι και ο κανιβαλισμός είναι επιτρεπτός σε άλλες κοινωνίες.
    Ωστόσο, νομίζω ότι οι πράξεις μας θα έπρεπε να καθοδηγούνται απ'την απάντηση στο ερώτημα που έθεσα στο πριν το προηγούμενο ποστ: "Η δολοφονία των ζώων υπάγεται στον ανεπτυγμένο πολιτισμό του ανθρώπου; " Και νομίζω επίσης ότι ο προβληματισμός είναι καθαρά ηθικός. Και ό,τι στηρίζεται στο ήθος, νομίζω ότι θα έπρεπε να το υιοθετούμε εμείς οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ, που επαγγελλόμαστε τον ανώτερο πολιτισμό, εφόσον η ηθική συνιστά συστατικό του.
    Μικρούς μας μαθαίναν παραμύθια αντί να μας μαθαίνουν πάλη.

  14. #299
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
    Αρα, αγαπητέ συνάδελφε, προτείνεις να αδιαφορούμε στις έρευνες των επιστημόνων, αν κατάλαβα καλά. Και όχι μόνο επί του προκειμένου, αλλά όλες τις επιστημονικές έρευνες ανεξαιρέτως! Επειδή δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε πολλαπλά μέτρα και σταθμά κατά το δοκούν, αλλά το ίδιο μέτρο και την ίδια στάθμη, καθώς είναι δίκαιο.
    πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το κατάλαβα;

    και σε αυτό που έγγραψες λέει

    "Σημειώνεται ότι, πάνω από το 33% των ανδρών και των γυναικών που πήραν μέρος στην έρευνα χαρακτήρισαν τους εαυτούς τους χορτοφάγους, αλλά διευκρίνισαν ότι καταναλώνουν λευκό κρέας και ψάρι. Μόλις το 4% δήλωσε ότι δεν καταναλώνει κανένα είδος κρέατος και το 2,5% δεν καταναλώνει κανένα ζωικό προϊόν"

    άρα;


    ειδικά στο θέμα της διατροφής κάθε μέρα βγαίνει και μια καινούργια έρευνα και λέει άλλα πράγματα

  15. #300
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το κατάλαβα;

    και σε αυτό που έγγραψες λέει

    "Σημειώνεται ότι, πάνω από το 33% των ανδρών και των γυναικών που πήραν μέρος στην έρευνα χαρακτήρισαν τους εαυτούς τους χορτοφάγους, αλλά διευκρίνισαν ότι καταναλώνουν λευκό κρέας και ψάρι. Μόλις το 4% δήλωσε ότι δεν καταναλώνει κανένα είδος κρέατος και το 2,5% δεν καταναλώνει κανένα ζωικό προϊόν"

    άρα;


    ειδικά στο θέμα της διατροφής κάθε μέρα βγαίνει και μια καινούργια έρευνα και λέει άλλα πράγματα

    Δεν κατανοώ τί εννοείς. Από τα συμφραζόμενα στο ποστ σου, δεν εξάγονται οφθαλμοφανή συμπεράσματα;
    Εγώ απλά παρέθεσα μια επιστημονική έρευνα, μήπως και θα έπρεπε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα-αν βγαίνει.Δεν την έκανα εγώ . Τώρα, το αν βγαίνει και μια νέα έρευνα κάθε τόσο, αυτό δεν νομίζω ότι αναιρεί το ότι θα έπρεπε να της δίνουμε τη δέουσα σημασία και να την αξιολογούμε ανάλογα. Σ'αυτό που έδωσα έμφαση όμως, ήταν το υπόλοιπο κείμενο του ποστ μου. Αυτό είναι που μ'ενδιαφέρει. Το οποίο και δεν απαντήθηκε.
    Μικρούς μας μαθαίναν παραμύθια αντί να μας μαθαίνουν πάλη.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 14:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 22:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF