Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 339 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #331
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    ....

    @srx6: το Barrett ΔΕΝ θεωρείται από τον ΕΣ όπλο ελευθέρου σκοπευτού παρά Ειδικών Εφαρμογών δηλ καταστροφή στόχων υψηλής στρατηγηκής σημασίας, καταστροφή υλικού, οχημάτων μεταφοράς προσωπικού ελαφράς/μέσης θωράκισης (αυτοκινητοπομπών, σταθμών διοικήσεως, κλπ)

    ....

    Και πολύ σωστά.... έτσι είναι.... υπάρχουν άλλα ΠΟΛΥ καλύτερα και πολύ παλιότερα σε τεχνολογία τυφέκια (sic) που κάνουν τρομαχτικές σε ακρίβεια βολές.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #332
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

    2. για τις καταγεγραμμένες κι επιβεβαιωμένες βολές επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου...
    Για την βολή που λες στα 1150μ με 50ρι..... τέσπα... δεν την ανοίγω την κουβέντα.....
    καλά ααααυτό το είδες ή όχι?

    http://www.youtube.com/watch?v=MxYpV...eature=related

    (έγινε με διαμέτρημα των .50'' αλλά όχι μάρκας barrett) 3shots-1kill στα...πόσα μέτρα είπανε...???

  3. #333
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    καλά ααααυτό το είδες ή όχι?

    http://www.youtube.com/watch?v=MxYpV...eature=related

    (έγινε με διαμέτρημα των .50'' αλλά όχι μάρκας barrett) 3shots-1kill στα...πόσα μέτρα είπανε...???

    Χμμμμ με κουράζεις..... Επαναλαμβάνομαι και δεν μου αρέσει.... 1.5mile βολή... ΟΚ είναι δυνατό αλλά και πολύ κωλόφαρδο.... Για τέτοιες βολές πρέπει να μηδενίσεις στα πόσα μ; για τι όπλο μιλάμε, σε τι στηρίζεται, ο αέρας στα 2.400 μέτρα είναι τόσο μεταβλητός που για να πιάσεις τον στόχο πρέπει να έχεις την σφαίρα που χτύπησε τον Κέννεντυ και να υπολογίσεις το πιθανό ζικ-ζικ απο τον ή την έλλειψη του αέρα, και ειδικά στο Αφγανιστάν το parallax απο την ζέστη σε γαμάει (αν και οι νέου τύπου διόπτρες το διορθώνουν λιγο αυτό) κλπ κλπ κλπ.....


    Όσο για το βιντεάκι..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: να σου φτιάξω εγώ ένα για τους δικούς μας; Sniper rifle 50.cal με σιγαστήρα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    κι αν χτυπάνε στα 2km+ τα gillie suits τι τα θέλουν; Πολύ Hollywood..... (μην ξεχνάμε ότι κάνουν και στρατολόγηση μέσω τέτοιων video)


    Δεν λέω ότι δεν γίνονται.... αλλά είναι κάτι σαν τον Ροσσι.... Όλοι μπορούμε να κάνουμε πολλά αλλά ελάχιστα όσα ένας-δύο στον πλανήτη..... :smilea:

    Edit : Εκτός από το όπλο ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στην επιτυχία (ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ) είναι τα πυρομαχικά.... μην μιλάμε για διαμετρήματα έτσι στον αέρα.... και 50 .cal match ακόμα (εγώ προσωπικά δεν ξέρω δλδ - και δεν ασχολούμαι πλέον με το σπορ) δεν πρέπει να υπάρχει....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Και πολύ σωστά.... έτσι είναι.... υπάρχουν άλλα ΠΟΛΥ καλύτερα και πολύ παλιότερα σε τεχνολογία τυφέκια (sic) που κάνουν τρομαχτικές σε ακρίβεια βολές.....
    Ο ΕΣ έτσι χαρακτηρίζει το Barret (Νέμεσις). Σαφως και δεν είναι όπλο Ελ. Σκοπευτή, αλλά ο στρατός το χρησιμοποιεί και ως τέτοιο, πέραν της ορθής χρήσης του ως όπλου «ειδικών στόχων». Νομίζω ότι μόλις πέρυσι ανακοίνωσε την προμήθεια εξειδικευμένων όπλων σε διαμ. 7.62

    Ο καναδικός στρατός έχει πετύχει στόχο σε απόσταση μεγαλύτερη των 2.000 μέτρων με MacMillan Tac-50, αλλά όπως λεει και ο ειδικός, μάλλον θέμα κωλοφαρδίας παίζει. Αλλωστε υπάρχουν πολύ πιο κατάλληλα όπλα και πυρομαχικά (match) για μακρινές βολές.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #335
    RSV Tuono 1000RRRRR.... Το avatar του/της elmariacci
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    78

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    Βρε THEOD δεν πρόσεξες τι σου έγραψα... Είπα!!Αυτοί που περιγράφεις είναι μειοψηφία!!!
    και το είπες και μόνος σου!!! υπάρχουν πολλοί ασυνέιδητοι!!!
    Κρίμα για τα παιδιά δεν τους άξιζε κάτι τέτοιο.... βγήκαμε εκτός θέματος.... τεσπα!!

    φιλικά!!

    Και αυτοι που σκοτωσαν τους 5 ειναι μειοψηφια,παρολλα αυτα φτασαμε να λεμε οτι οποιος εχει οπλο,ψαροντουφεκο,και μαχαιρι ειναι εν δυναμει δολοφονος...
    I'm a mean machine drinking gasoline...

  6. #336
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Χμμμμ με κουράζεις..... Επαναλαμβάνομαι και δεν μου αρέσει.... 1.5mile βολή... ΟΚ είναι δυνατό αλλά και πολύ κωλόφαρδο.... Για τέτοιες βολές πρέπει να μηδενίσεις στα πόσα μ; για τι όπλο μιλάμε, σε τι στηρίζεται, ο αέρας στα 2.400 μέτρα είναι τόσο μεταβλητός που για να πιάσεις τον στόχο πρέπει να έχεις την σφαίρα που χτύπησε τον Κέννεντυ και να υπολογίσεις το πιθανό ζικ-ζικ απο τον ή την έλλειψη του αέρα, και ειδικά στο Αφγανιστάν το parallax απο την ζέστη σε γαμάει (αν και οι νέου τύπου διόπτρες το διορθώνουν λιγο αυτό) κλπ κλπ κλπ.....


    Όσο για το βιντεάκι..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: να σου φτιάξω εγώ ένα για τους δικούς μας; Sniper rifle 50.cal με σιγαστήρα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    κι αν χτυπάνε στα 2km+ τα gillie suits τι τα θέλουν; Πολύ Hollywood..... (μην ξεχνάμε ότι κάνουν και στρατολόγηση μέσω τέτοιων video)


    Δεν λέω ότι δεν γίνονται.... αλλά είναι κάτι σαν τον Ροσσι.... Όλοι μπορούμε να κάνουμε πολλά αλλά ελάχιστα όσα ένας-δύο στον πλανήτη..... :smilea:

    Edit : Εκτός από το όπλο ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στην επιτυχία (ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ) είναι τα πυρομαχικά.... μην μιλάμε για διαμετρήματα έτσι στον αέρα.... και 50 .cal match ακόμα (εγώ προσωπικά δεν ξέρω δλδ - και δεν ασχολούμαι πλέον με το σπορ) δεν πρέπει να υπάρχει....

    να τα πάρουμε λίγο με την σειρά...

    --αν σε κουράζω μπορεις να μην απαντάς.

    --η βολή που έγινε από αμερικάνους στο κόσσοβο στο 1+ χλμ είναι ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΗ (δεν μπορώ να πω περισσότερα).

    --για την βολή του καναδού στα 2+χλμ -δεν διαφωνούμε- κ εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

    --ΟΛΑ τα τυφέκια .50'' ΔΕΝ ρίχνουν φυσίγγια ευρείας παραγωγής (από ταινία που ρίχνει το BMG HBM2, ας πούμε), παρά ρίχνουν match grade ammo με 3-4 διαφορετικές bullet tips/jacketing για διαφορετική χρήση...σε συσκευασία των 5 φυσιγγίων σε ειδική ζελατίνα.

    --αυτό που είδες ΔΕΝ είναι σιγαστήρας αλλά είναι φλογοκρύπτης (ο σιγαστήρας για να αποδώσει θέλει βλήμα με ταχύτητα υποηχητική). Και το .50'' δεν είναι, ακόμη και το πιο βαρύ σε grains...

    --gillie suits: είναι προφανές ότι η εχθρική παρατήρηση ΔΕΝ σταματά στον ''τοίχο'' του 1χλμ. Άρα λοιπόν λαμβάνουν μέτρα κάλυψης/απόκρυψης/παραλλαγής με τον περιβάλλον μιας και φαντάζομαι ξέρεις το βεληνεκές όλμων των 81mm...και ξέρεις πως μισούν τους snipers....



  7. #337
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    να τα πάρουμε λίγο με την σειρά...

    --αν σε κουράζω μπορεις να μην απαντάς.
    δεν βαριέσαι.... κουβέντα να γίνεται....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

    --η βολή που έγινε από αμερικάνους στο κόσσοβο στο 1+ χλμ είναι ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΗ (δεν μπορώ να πω περισσότερα).
    Στο 1+χλμ είναι δυνατή η βολή... ακόμα και με Μ1Α1 Ούτε εγώ μπορώ να πω περισσότερα όμως

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


    --για την βολή του καναδού στα 2+χλμ -δεν διαφωνούμε- κ εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
    Πολύ ωραία.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


    --ΟΛΑ τα τυφέκια .50'' ΔΕΝ ρίχνουν φυσίγγια ευρείας παραγωγής (από ταινία που ρίχνει το BMG HBM2, ας πούμε), παρά ρίχνουν match grade ammo με 3-4 διαφορετικές bullet tips/jacketing για διαφορετική χρήση...σε συσκευασία των 5 φυσιγγίων σε ειδική ζελατίνα.

    Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το βλήμα (που ζυγίζεται και λιμάρεται και και και....) αλλά και η πυρίτιδα, η ποσότητά της, ο κάλυκας κλπ κλπ κλπ
    Το tip του βλήματος έχει να κάνει με το αποτέλεσμα που θέλουμε να φέρουμε... τα τυφέκια (sic) των 50 .cal αντιλαμβάνεσαι ότι ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ για πολιτική χρήση και χρησιμοποιούνται συνήθως από άτομα με πιστοποιητικά τελικού χρήστη και οι βολές που κάνουν με αυτά είναι ελάχιστες και άρα τα πυρομαχικά που καταναλώνουν είναι ελάχιστα έτσι ώστε να βγουν μαζικά τετοιου είδους πυροχαμικά όπως τα 7.62 ή τα .30

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


    --αυτό που είδες ΔΕΝ είναι σιγαστήρας αλλά είναι φλογοκρύπτης (ο σιγαστήρας για να αποδώσει θέλει βλήμα με ταχύτητα υποηχητική). Και το .50'' δεν είναι, ακόμη και το πιο βαρύ σε grains...
    50 χωρίς Muzzle brake? ΘΕΕ ΜΟΥ!!!! τίποτα άλλο επ' αυτού κι όποιος έχει ρίξει με κάτι παραπάνω από 7.62 με κανένα συστημα αδρανείας θα καταλάβει τι λέω.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


    --gillie suits: είναι προφανές ότι η εχθρική παρατήρηση ΔΕΝ σταματά στον ''τοίχο'' του 1χλμ. Άρα λοιπόν λαμβάνουν μέτρα κάλυψης/απόκρυψης/παραλλαγής με τον περιβάλλον μιας και φαντάζομαι ξέρεις το βεληνεκές όλμων των 81mm...και ξέρεις πως μισούν τους snipers....
    Μάλλον δεν ξέρεις την χρησιμότητα του συγκεκριμένου τύπου παραλλαγής.... εξού και η ένστασή μου για το συγκεκριμένο βίντεο....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #338
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Σας βλεπω εσας να σας πατανε κανα τρυφυλλι και να κανετε πραξη την θεωρια σας.

    Κανα τριφυλλο παιζει?

  9. #339
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Σας βλεπω εσας να σας πατανε κανα τρυφυλλι και να κανετε πραξη την θεωρια σας.

    ......
    Το μοναδικό πράγμα που πυροβολάει πλέον είναι η εξάτμιση.....

    (πλήν ημερών αγώνα οπότε..... μιλάνε οι μΠιστολιές )
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 15:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 23:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 15:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF