Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 339

Θέμα: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

  1. #76
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Φυσικα και ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

    Ειναι εντελως διαφορετικα θεματα!

    Αλλα "πιαστηκαμε" απο 'κει για να παμε στα οπλα που ελευθερα κυκλοφορανε στα χερια καθε .............. (Συμπληρωστε ελευθερα, για να μην γινω κι αλλο κακος)



    Ειπαμε οτι οταν θελουμε να "αποφυγουμε" ενα θεμα το "πολυπλοκευουμε" ...
    Χμμμμ δλδ ρε Χρήστε είναι απλά τα πράγματα; Δλδ τα εκατοντάδες χιλιάδες γουρουνια που εκτρέφονται ανα τον κόσμο και σφαγιάζονται (χωρίς την δυνατότητα διαφυγής που έχει ο αγριόχοιρος στο βουνό) είναι πράγματα κι όχι ζώα; Ασε με ρε συ....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    Αυτό που λές sorry αλλά ακούγεται λίγο propagandιστικο !!!!!

    Επειδή έχω φίλους που ασχολούνται με το κυνήγι , ξέρεις τι βλέπω στα σπίτια τους ????
    Γεράκια, Αετούς,Κουκουβάγιες... βαλσαμωμένα δλδ αυτοί είναι κυνηγοί με οικολογικη συνείδηση?????????

    ή αυτοί οι κυνηγοί που σκοτώνουν κύκνους και γλάρους????? Όπως έγινε πριν μερικά χρόνια στο βιοτοπο στις Αλυκές Αιγίου ... που ξεπαστρέψαν καμιά 10ρια κύκνους..

    Sorry αλλά αυτά που περιγράψες είναι μια μειοψηφία!!! και υπάρχουν 1000δες παραδείγματα.....


    τι διαφέρει αυτός που έχει ένα βαλσαμωμένο-κυνηγημένο ζώο στο σαλόνι του (κακώς κατά την ταπεινή μου γνώμη) από εκείνον που φοράει κυριλέ μπότες από δέρμα κροκοδείλου ???

    τι διαφέρει αυτός που χλαπακιάζει τα θηράματα στις ταβέρνες (και μάλιστα τα πληρώνει ακριβότερα ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην είναι εκτροφείου) από τον κυνηγό τους ???

    Τα δεκάδες εξαφανισμένα είδη του ζωικού βασιλείου έχουν εξαφανιστεί κυνηγημένα από κυνηγούς που τα κυνηγάνε για πλάκα ή έχουν κυνηγηθεί με κίνητρο το κέρδος προκειμένου να καλυφθούν ψευδο-ανάγκες που ο καταναλωτισμός δημιουργεί ???

    Το ότι στις 250.000 - 300.000 άδειες κυνηγιού στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι είναι κάτι που το δέχομαι, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε ομάδα ανθρώπων άσχετα με το επαγγελμά τους ή το χόμπι τους...Πριν λοιπόν βιαστούμε να κατηγορήσουμε συλλήβδην ως ανώμαλους και δολοφόνους αρκετές χιλιάδες ανθρώπους, λίγη σκέψη και αυτοκριτική δεν βλάπτει...

  3. #78
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Δεν λέει ότι καλά έκαναν και τους σκότωσαν αλλά αυτά που γράφονται ρε φίλε κατά τη γνώμη μου εξισώνουν δύο ανόμοια πράγματα. Τα κάνουν να φαίνονται ίδια.
    Λες και το θέμα μας είναι αν οι κυνηγοί σκοτώνουν ή όχι ή είναι ψυχοπαθείς ή όχι.
    Από την στιγμή που δολοφονήθηκαν πέντε κυνηγοί κι εμείς μιλάμε για το ΄πόσο "κακοί" είναι οι κυνηγοί τι κάνουμε;;;
    Δεν δημιουργούμε εντυπώσεις και τελικά εξομοιώνουμε καταστάσεις;;;

    Sniper συμφωνώ με το ποστ σου το τελευταίο...

    δεν έγινε τίποτα παραπάνω από το συνηθισμένο


    απλώς γαμήθηκε το ποστ, από αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε

  4. #79
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    δεν έγινε τίποτα παραπάνω από το συνηθισμένο


    απλώς γαμήθηκε το ποστ, από αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε
    [σπαμ] Τσκ τσκ εσυ ένας καλλιτέχνης... τετοιο λεξιλόγιο; Αιδώς.... [σπαμ τέλος]
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #80
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Χμμμμ δλδ ρε Χρήστε είναι απλά τα πράγματα; Δλδ τα εκατοντάδες χιλιάδες γουρουνια που εκτρέφονται ανα τον κόσμο και σφαγιάζονται (χωρίς την δυνατότητα διαφυγής που έχει ο αγριόχοιρος στο βουνό) είναι πράγματα κι όχι ζώα; Ασε με ρε συ....
    Ρε Νικο, ετσι παμε αλλου ...

    Στην θεση του ανθρωπου στην διατροφικη αλυσιδα κι αλλα τετοια ...

    Μην ξεχναμε οτι ΟΛΟΥΣ τους ζωντανους οργανισμους αυτου του Πλανητη, η ιδια η Φυση μας τρεφει, μεσω αυτης της βαμημενης "αλυσιδας" ...

    Οταν λεω εγω οτι το πολυπλοκευουμε επιτηδες ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #81
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ρε Νικο, ετσι παμε αλλου ...

    Στην θεση του ανθρωπου στην διατροφικη αλυσιδα κι αλλα τετοια ...

    Μην ξεχναμε οτι ΟΛΟΥΣ τους ζωντανους οργανισμους αυτου του Πλανητη, η ιδια η Φυση μας τρεφει, μεσω αυτης της βαμημενης "αλυσιδας" ...

    Οταν λεω εγω οτι το πολυπλοκευουμε επιτηδες ...
    ρε μαστορα... (για να μην το πολυπλοκεύουμε) απο την ημέρα που ο πίθηκας μίλησε.... κυνηγάει...

    για να φάει, να ντυθεί για ότι γουστάρει! Kαι τότε χρησιμοποιουσαν όπλα... δεν έχει σημασία τι... ετσι είναι αυτός ο γαμημένος κόσμος... αλυσίδα διατροφική... είτε το θελετε ορισμένοι είτε όχι! ο ισχυρός πάντα νικά... πως θα γίνει; αν είναι έτσι και αμφισβητουμε τα πάντα ας γίνουμε και gay μπας και ανακαλύψουμε καμμιά καινουργια χαρά...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #82
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ............................
    Πριν λοιπόν βιαστούμε να κατηγορήσουμε συλλήβδην ως ανώμαλους και δολοφόνους αρκετές χιλιάδες ανθρώπους, λίγη σκέψη και αυτοκριτική δεν βλάπτει...

    Δηλαδη ρε Θαναση, εσυ θεωρεις "ψυχολογικα υγειη" εναν "ανθρωπο" που κραταει στα χερια του ενα ζωο-πουλι που ξεψυχαει και τον κοιταει στα ματια?

    Τοτε εγω, που εχω παει ΠΟΛΥ περισσοτερες φορες στο βουνο, απο τους περισσοτερους "κυνηγους" (μιας κι εγω ΔΕΝ εχω περιοδους) και που μου αρεσει να βλεπω τους λαγους να τρεχουν και τα πουλια να πεταν, μαλλον "ανωμαλος" θα ειμαι ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #83
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αυτοί που σκότωσαν τους πέντε, είναι ψυχασθενείς σίγουρα. Τέλεια κτήνη.

    Σχετικά με το κυνήγι τώρα. Εγώ μεγάλωσα μέσα στο κυνήγι. Από μικρός ακολουθούσα τον παππού μου στις εξορμήσεις του. Μάζευα τα φυσίγγια τότε για να τα ξαναγεμίσει, και γενικά μου άρεσε πολύ να πηγαίνω μαζί του. Λατρεύω επίσης την σκοποβολή.
    Ώσπου μια αποφράδα ημέρα, μου έδωσε σε μια βόλτα, ένα φλόμπερ. Πήγαμε για κυνήγι, και χτύπησα μια τσίχλα. Δεν ξέρω ρε παιδιά, από τότε δεν ξαναπήγα μαζί του, αλλά ούτε και ξανακυνήγισα. Απλά δεν μπορούσα να ξανασκοτώσω, χωρίς "ουσιαστικό" λόγο τουλάχιστον. Οπότε το κυνήγι δυστυχώς τελείωσε για μένα.

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  9. #84
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    ρε μαστορα... (για να μην το πολυπλοκεύουμε) απο την ημέρα που ο πίθηκας μίλησε.... κυνηγάει...

    για να φάει, να ντυθεί για ότι γουστάρει! Kαι τότε χρησιμοποιουσαν όπλα... δεν έχει σημασία τι... ετσι είναι αυτός ο γαμημένος κόσμος... αλυσίδα διατροφική... είτε το θελετε ορισμένοι είτε όχι! ο ισχυρός πάντα νικά... πως θα γίνει; αν είναι έτσι και αμφισβητουμε τα πάντα ας γίνουμε και gay μπας και ανακαλύψουμε καμμιά καινουργια χαρά...

    Για μελετησε λιγο καλυτερα τον "πιθηκα" ρε παληκαρι μου ... :smilea:

    Οπως και η Αρκουδα (οσο κι αν σου φαινεται περιεργο αυτο) ηταν Καρποφάγος !!!

    Τα δοντια μας ειναι ΑΔΙΑΨΕΥΣΤΟΣ μαρτυρας!

    Το κρεας (ληψη πρωτεϊνων) το ειχε αναγκη ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ (σχετικα με σημερα) φορες!
    Περιπου μια φορα τον μηνα.

    Απο 'κει και μετα, οταν ο πιθηκας απεκτησε και "πολιτισμο" τα βαμησε ΟΛΑ!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Βαρέθηκα και έχω αηδιάσει πλέον με αυτά που βλέπω και ακούω. Γιατί ρε παιδιά έχει γίνει τόσος ντόρος με αυτό το θέμα. Δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι είναι εξαιρετικά σοκαριστικό το γεγονός, αλλά κατά την γνώμη μου για μιά ακόμη φορά τα ΜΜΕ κάνουν πάρτυ και πίνουν το αίμα που χύθηκε πάνω στα τρυφύλλια. Νομίζω ότι κάθε φορά που βλέπω ειδήσεις πλέον, διακρίνω μια μικρή σταγόνα αίμα στα χείλη των δημοσιογράφων.

    Τι κατάσταση είναι αυτή; Πόση εξάρτηση και χειραγώγηση θα ανεχτούμε ακόμη από τα ΜΜΕ; Να σας πω τι με τρέλανε εντελώς;
    Είδα να δίνουν συνεντεύξεις στα κανάλια οι συγγενείς των θυμάτων (μιλάω για τον πατέρα και την σύζυγο δυο εκ των θυμάτων) και ΦΡΙΚΑΡΑ. Δεν μιλάμε τώρα ότι εκεί που ο άλλος έχει τον πόνο του, να του την πέφτει ο καραγκιόζης με το μικρόφωνο και να του τραβάει με το τσιγκέλι δυο τρεις δηλώσεις. Μιλάμε ότι έδιναν συνεντεύξεις τετ α τετ με τα κοράκια και δεν έβλεπες ούτε ένα δάκρυ στα μάτια τους. Λίγες ώρες μετά τον χαμό των ανθρώπων τους. Φανταστείτε δηλαδή (χτύπα ξύλο) να βρισκόσασταν στην θέση τους. Εγώ πάντως το τελευταίο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να μιλάω με τον Χαρδαβέλα.
    Όμως τόσο πολύ έχει γίνει Θεός στα μάτια μας ο Χαρδαβέλας και ο κάθε Χαρδαβέλας, που σε αυτή την ύστατη στιγμή ο κοινός άνθρωπάκος τον βλέπει σαν τον σωτήρα του, μια θεότητα που ήρθε να του προσφέρει ανακούφηση και να πάρει τον πόνο από την καρδιά του. Αϊ στο δίαολο λεω εγω.

    Όπως είπα και πίο πάνω όντως είναι σοκαριστικό το συμβάν. Και ο λόγος είναι η "πρωτοφανής" θηριωδία. Αλλά για μια στιγμη. Ο καθένας μας θα μπορούσε να είναι στην θέση του βοσκού (αν έτσι εγιναν τα πράγματα τελικα). Η θηριωδία είναι κομμάτι του ανθρώπου, βρίσκεται μέσα μας ο σπόρος και αν κάποιος τον ποτίσει, αυτός θα ανθίσει. Μπορεί να ακούγεται εξωφρενικό το ότι έγινε πενταπλός φόνος για το τρυφύλλι αλλά για κάποιους ανθρώπους όλος ο κόσμος τους είναι ένα χωράφι με τρυφύλλι. Αν πειράξεις το χωράφι διαταράσσεις τον κόσμο τους.
    Ο καθένας μας μπορεί να φτάσει στο έσχατο σημείο της κτηνωδίας αν γκρεμιστεί ο κόσμος του. Απλά για τους περισσότερους σύγχρονους ανθρώπους ο κόσμος είναι περισσότερα πράγματα.

    Και κάτι ακόμα. Ποιός είναι μεγαλύτερος εγκληματίας:
    Α) Ο βοσκός που σκωτώνει 5 άτομα γιατί πατήσαν το χωράφι του
    Β) Ο νευροχειρούργος που ζητάει 1000 ευρώ για να χειρουργήσει τον ετοιμοθάνατο πατέρα σας
    Απάντηση: και οι δύο μόνο που ο δεύτερος έχει πάει στο πανεπιστήμιο και για αυτό, ε πως να το κάνουμε δεν είναι θέμα για τα κανάλια.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  11. #86
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
    Βαρέθηκα και έχω αηδιάσει πλέον με αυτά που βλέπω και ακούω.
    ..........................

    +1000 φιλε μου ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #87
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Τα δοντια μας ειναι ΑΔΙΑΨΕΥΣΤΟΣ μαρτυρας!
    Αν ήθελες "αδιάψευστους" μάρτυρες, για φυτική διατροφή θα επέλεγες το άντερο που είναι κάπου 8 μέτρα, αχρείαστα μακρύ για σαρκοβόρο. Όχι τη μασέλα.

    Εγώ πάντως τόσο σουβλερούς κυνόδοντες αποκλείεται να τους έχω για ζουμπούλια (δεν τρώω ζουμπούλια). Για τ'όνομα, ακόμα και οι μασητήρες μου είναι κοφτεροί.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Δηλαδη ρε Θαναση, εσυ θεωρεις "ψυχολογικα υγειη" εναν "ανθρωπο" που κραταει στα χερια του ενα ζωο-πουλι που ξεψυχαει και τον κοιταει στα ματια?

    Τοτε εγω, που εχω παει ΠΟΛΥ περισσοτερες φορες στο βουνο, απο τους περισσοτερους "κυνηγους" (μιας κι εγω ΔΕΝ εχω περιοδους) και που μου αρεσει να βλεπω τους λαγους να τρεχουν και τα πουλια να πεταν, μαλλον "ανωμαλος" θα ειμαι ...
    Χρήστο... στο έγραψα και πριν ....η μελοδραματοποίηση του θέματος λίγο συνεισφέρει στην κατανόησή του....

    Σε πληροφορώ ότι το ίδιο ακριβώς βλέμμα έχει και το αρνάκι που τρως το Πάσχα καθώς και τα εκατομμύρια ζωντανά που κυνηγιούνται ή ψαρεύονται καθημερινά...
    Όλοι μας έμμεσα συμβάλλουμε πολύ περισσότερο σε θανατώσεις ζώων είτε για να καλύψουμε διατροφικές μας ανάγκες είτε καταναλωτικές πολύ περισσότερο από ότι συμβάλλουν οι κυνηγοί...

    Τώρα για το τι είναι "ψυχολογική υγεία" και τι όχι...Χμμμ χωράει πολύ συζήτηση...
    Ξέρω πολλούς κυνηγούς που θεωρούν ότι το να οδηγείς έναν πύραυλο των 170 αλόγων και με αναλογία κιλών/ίππο στην μονάδα, το θεωρούν "ανωμαλία" και τους αναβάτες "ψυχικά άρρωστους"....Απόψεις είναι αυτές...

  14. #89

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Σε πληροφορώ ότι το ίδιο ακριβώς βλέμμα έχει και το αρνάκι που τρως το Πάσχα
    Τελευταία φορά που είδα αρνάκι να το σφάζουν, δεν είδα ούτε δραματικές σκηνές με συναντήσεις βλεμμάτων ούτε τίποτα. Το ζώο να χτυπιέται είδα και εκεί έληξε το θέμα (και το αρνί).

    Η μαγειρίτσα εκείνη τη χρονιά ήταν η γευστικότερη και νοστιμότερη που έφαγα ποτέ μου.

  15. #90
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: μου πατάς το τριφύλλι θα σε σκοτώσω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ....

    Σε πληροφορώ ότι το ίδιο ακριβώς βλέμμα έχει και το αρνάκι που τρως το Πάσχα καθώς και τα εκατομμύρια ζωντανά που κυνηγιούνται ή ψαρεύονται καθημερινά...
    Όλοι μας έμμεσα συμβάλλουμε πολύ περισσότερο σε θανατώσεις ζώων είτε για να καλύψουμε διατροφικές μας ανάγκες είτε καταναλωτικές πολύ περισσότερο από ότι συμβάλλουν οι κυνηγοί...

    .....
    Aφού τα είπαμε.... αυτά δεν είναι ζώα, φυτρώνουν σε φάρμες στον Πλανήτη Β3972 σε λουκανικιές, μπριζολιές κλπ.... Όποιος δεν εχει πάει σε σφαγειο (απο εκεί που έρχονται τα μεζεκλίκια σου για το τσιπουρο Χρήστε) δεν ξέρει τι σημαίνει εκτέλεση εν ψυχρό..... το κυνήγι σας πείραξε.... το καυμένο το γουρουνάκι που πινει το νεράκι και έρχεται ο ανώμαλος και το σκοτώνει.... ενώ τα 2-3 ΜΗΝΩΝ γορουνάκια που τα ακους να σκουζουν.... να τα τραβάν απο τα ποδια και να τα σκοτώνουν δεν μας πειράζει... ε;

    Ουαί υμίν....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 14:37
  2. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03
  3. Μου πατησαν το μηχανάκι !
    από illuminatios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2004, 22:37
  4. Μην το χάσετε, θα χάσετε...
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:28
  5. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF