Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: εχω προβλημα στα 300...

  1. #1

    εχω προβλημα στα 300...

    αφορμη του ποστ,περαν του φορου τιμης στον προσφατως θανοντα ernst henne,ειναι το προβλημα που εχω λογω κρανους να παω πανω απο 300 με το μπουσα μου(κοντερισια ε...)...βγαζει ενα εντονο κραδασμο το κρανος κι αρχιζω να βλεπω τα τεκτενομενα μεσα απο την οπτικη του νταλι οταν ζωγραφιζε...θα μου πειτε "αλλαξε κρανος" και θα πω "σωστα", αλλα διαβαζοντας το παρακατω κειμενο , και βλεποντας και μερικες φωτο προβληματιστηκα υπερ το δεον αναφορικα με το ποσο λουγκρα εχω γινει με το περασμα των χρονων και μου φταινε ολα...ακουω και γενικοτερα κουβεντες του στυλ " μου κανει ενα κουνηματακι στα 270-280 και δεν αισθανομαι καλα" και σκεφτομαι τι θα ελεγαν οι κυριοι της περι ης ο λογος εποχης αν με-μας ακουγαν να λεμε τετοιες π@π@ριες...

    τα σεβη μου ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω για τους τοτε οδηγους...

    BMW's first motorcycle, the R 32, and its sports version, the R 37, represent a design concept that has remained unchanged to this very day. A concept that features the flat-twin engine, drive shaft and double-tube frame. The R 37 was launched just two years after BMW started producing motorcycles in 1923. In 1925 and 1926, BMW motorcycles won three German Championships and almost 200 racing prizes.
    An eight-year struggle for the world speed record on two wheels started in 1929. Ernst Henne began his successful series on August 25, 1929 with a speed of 128.7 mph. In September he improved his record to 134.2 mph, with further improvement to 137.3 mph exactly one year later. In the spring of 1931 he achieved 147.7 mph and in autumn, 151.4 mph. Often alternating with British rivals, BMW bettered the world record each year, finally setting up the world speed record of 173.3 mph in 1937.
    Riding BMW motorcycles, Ernst Henne set up to 76 world records in these eight years. In one single year, 1939, the motorcycles from Munich brought home 491 gold medals. In 1935 BMW launched a compressor machine with four overhead camshafts driven by verticle shafts: the pre-war BMW. With this machine, Schorsch Meier from Munich became the first foreigner on a foreign motorcycle to win the Senior Tourist Trophy on the Isle of Man in the half-litre class shortly before the outbreak of World War II. Quite an achievement in the classical country of motorcycling!
    This is BMW's history of motorcycle success in the '30s: eight German championships, three six-day trophies, 13 foreign championships, 762 first prizes in road races and 1,817 gold medals in off-road contests.
    These figures underline BMW's wide range of success in motorsport and the innumerable events in which the works team participated: Franz Bieber (who won the first German Championship in 1924) and Rudi Reich, Hans Soenius and Karl Gall, Toni Bauhofer, Paul Köppen, and Wiggerl Kraus. Together with Scorsch Meier, Josef Forstner and Fritz Linhardt, they formed the group of "three iron men" in the Six Days. With Ernst Henne, BMW's senior test engineer, Rudolf Schleicher, and countless private riders, they successfully tried out a motorcycle concept that excels by its sheer performance - and to which BMW remained loyal when resuming business in 1948, the year of the German currency reform.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ernst_henne.gif 
Προβολές:	461 
Μέγεθος:	23,1 KB 
ID:	125791
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #2
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    αν και δεν μας λες τι κρανος φορας και ποιος ειναι ο νταλι και η τεχνικη του ,


    πιστευω οτι πασχεις απο μια εκγενετης αρρωστια η οποια χτυπα τους ελληνες κατα κορον.

    λεγετε κουλαδιαση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  3. #3
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
    και ποιος ειναι ο νταλι και η τεχνικη του ,


  4. #4
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Άψυνθος vs Νταλί 1-0

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
    αν και δεν μας λες τι κρανος φορας και ποιος ειναι ο νταλι και η τεχνικη του ,


    πιστευω οτι πασχεις απο μια εκγενετης αρρωστια η οποια χτυπα τους ελληνες κατα κορον.

    λεγετε κουλαδιαση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    αστα να παν...και τα ριχνω στο κρανος... που θα παει...θα ξεκουλαθω...μετα τα 40...:rotflmao: :rotflmao:
    frankly my dear, i dont give a damn...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    που θα παει...θα ξεκουλαθω...μετα τα 40...:rotflmao: :rotflmao:

    Αύριο-μεθαύριο δλδ...


    Σοβαρά τώρα... τα ξενύχτια φταίνε. Κάτσε και κανα βράδυ σπίτι βρε αδερφέ!
    safety doesn't happen by accident

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Αύριο-μεθαύριο δλδ...


    Σοβαρά τώρα... τα ξενύχτια φταίνε. Κάτσε και κανα βράδυ σπίτι βρε αδερφέ!
    μελι σταζεις ομως...ντροπη...κοριτσι πραμα...:rotflmao:

    υ.γ.προσπαθησα να επανορθωσω οπως ξερεις...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #8
    καπιο μελος... Το avatar του/της soteas
    Εγγραφή
    31/07/2007
    Μηνύματα
    38
    ΑΑΑΣΕ .......... τα ιδια τραβαω..... :ZZZ:
    γλυκια μικρη μου μανιβελα....

  9. #9
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    αααα! μαλλον ξερω την απαντηση στο ερωτημα σου!

    ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΜΕ 300 ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ??

  10. #10
    Αμα είναι να σε παίρνει από κάτω, , κάτσε να σ΄ανεβάσω λίγο. Τι φιλαράκια είμαστε....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    :smilea:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Διαφάνεια στο Προσωρινό a.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	125950
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  12. #12
    η αληθεια ειναι οτι τον μεγαλυτερο πονο τον εχω νιωσει ,ουχι σε τουμπες με το μοτοσακο αλλα με το wind surfing...εχω σκασει απειρες φορες με πανω απο 50 χλμ. στο νερο και πιστεψτε με ,ειναι χειροτερα απο το να σκας σε τσιμεντο... κανεις και καταπληκτικα γκελ...

    οντως πολυ καλο βιντεο...εχω δει και καποια απο bonneville lake ,οπως και παλια stunds του knievel με το χαρλεϊκο και σκεφτομαι ποσο απλα ειναι πλεον τα πραγματα με τα σημερινα μηχανακια...

    SpineshankD...εχεις απολυτο δικιο...τα 300 ερχονται λιγο μετα την αλλαγη σε 5η...εκει δηλαδη που αρχιζει να φορτωνει το μηχανακι και κανει την διαφορα απο τα λιγο φτιαγμενα...ξεφτιλα...εχω παει 6η κοφτη κανα δυο φορες σε "μετρησεις" αλλα ειλικρινα ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #13
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    οπως και παλια stunds του knievel με το χαρλεϊκο

    Τι μΕ θύμισες τώρα με το χαρλεϊκό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	50_harley.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	125959
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  14. #14
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αδερφε, οταν περασεις την φαση του σουρεαλισμου με τα τετρακυλινδρα, παρε ενα δικυλινδρο για να εντρυφησεις στον ιμπρεσιονισμο και για τελειωμενες καταστασεις χτυπα ενα μονοκυλινδο χωρις αντικραδασμικο αξονα για να ψαχτεις με τον κυβισμο (την τεχνοτροπια, οχι την χωρητικοτητα του κινητηρα)

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Αδερφε, οταν περασεις την φαση του σουρεαλισμου με τα τετρακυλινδρα, παρε ενα δικυλινδρο για να εντρυφησεις στον ιμπρεσιονισμο και για τελειωμενες καταστασεις χτυπα ενα μονοκυλινδο χωρις αντικραδασμικο αξονα για να ψαχτεις με τον κυβισμο (την τεχνοτροπια, οχι την χωρητικοτητα του κινητηρα)
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    εναλλακτικα αλλαξε κεφαλι....
    :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΦΩΤΑ
    από maverick26 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2006, 13:29
  2. Εχω προβλημα με το μοτερ μου.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 22:42
  3. Νέο Ζ ... εχω πρόβλημα σασμάν?
    από vakou στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 16:30
  4. Πρόβλημα στα R1 2004... Κιόλας???
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 12:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF