Την παρθενική του νίκη στους τέσσερις τροχούς πέτυχε ο Valentino Rossi, στο ράλι της Μonza που διεξάγεται σε άσφαλτο. Ο Doctor οδηγώντας ένα Ford Focus WRC έχτισε μια μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους, παίρνοντας την πρώτη θέση και στις 5 ειδικές του Σαββάτου (25/11) και την δεύτερη μέρα οδήγησε προσεκτικά για να φτάσει με άνεση στο πρώτο σκαλί του βάθρου, 25" μπροστά από τον δεύτερο, Dino Capello.

"Ηταν η ώρα να κερδίσω αυτόν τον αγώνα, κάτι που προσπαθούσα να κάνω τα τελευταία 10 χρόνια. Σε αυτό το σπορ, ακόμα και αν δεν πρόκειται για ράλι επιπέδου παγκοσμίου πρωταθλήματος, κανείς δεν έχει το μαγικό ραβδάκι. Απέκτησα πείρα με τον καιρό και τώρα απολαμβάνω τους καρπούς της δουλειάς μου", είπε ο Rossi στην Gazzetta dello Sport.

Εχοντας συμμετάσχει στο χωμάτινο Ράλι N. Ζηλανδίας του WRC πριν λίγες εβδομάδες, ο Rossi θέλει να αποκτήσει κι άλλες εμπειρίες, τρέχοντας και σε άλλες επιφάνειες: "Μετά τους αγώνες σε άσφαλτο (Μόντσα) και χώμα (Ν. Ζηλανδία), θα ήθελα να πάρω μέρος και σε κάποιο ράλι σε χιόνι. Υπάρχει το Ράλι Νορβηγίας τον Φεβρουάριο και παρότι δεν θα έχω τον χρόνο να προετοιμαστώ σωστά, αφού είναι κοντά στην έναρξη των MotoGP, θα ήθελα να είμαι εκεί".