Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Λάθος λαδια... Τώρα?

  1. #1
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    Unhappy Λάθος λαδια... Τώρα?

    Γεια σας παιδια..
    Πριν λίγο συνειδητοποίησα ότι έκανα μια μεγάλη μ@λ@κί@ αλλάζοντας λάδια στο μηχανάκι μου πριν 2.000 χλμ. (xtz tenere 660 του 93 με 62.000χλμ)..
    Ενώ χρησιμοποιούσα ημισυνθεντικα VALVOLINE 20/50, αγόρασα απο το parctiker (παρασυρόμενος και από την προσφορά σπρέι αλυσιίδας με κάθε δύο λίτρα) συνθετικά λάδια της ίδιας εταιρίας.
    Η αλήθεια είναι πως οι συσκευασίες τους μοιάζουν πάρα πολύ και δεν το κατάλαβα ότι ήταν τα συνθετικά στο πακέτο της προσφοράς.
    Κάθησα λοιπόν, τα άλλαξα μαζί με το φίλτρο και... άρχισαν να εξαφανίζονται!
    Είδα και δάκρυα λαδιού στον κορμό του κινητήρα!
    Αρχισαν να με ζώνουν τα φίδια!
    Σε λιγότερο από 2000 χλμ, είχα συμπληρώσει ένα λιτρο! (κατά κανόνα, ποτέ δεν συμπλήρωνα πανω από μισο λίτρο κάθε 4.000 χλμ που έκανα αλλαγή, μονοκύλινδρο γαρ).
    Όταν πήγα στο practiker να αγοράσω επιπλέον λαδι ( ανα λογιζόμενος ότι μάλον έφτασε η ώρα για ανοιγμα του μοτερ , και είδα τις συσκευασίες διπλα δίπλα, καταλαβα...
    Πήρα ένα λίτρο ημισυνθετικό λοιποόν και συμπλήρωσα άλλα 250 ml που χρειαζόταν.
    Το θέμα είνα, μήπως δημιοθργηθεί πρόβλημα με την ανάμιξη των δύο τύπων λαδιών?
    Να τα αφήσω έτσι οπως είναι, μέχρι την ώρα της επόμενης αλλαγής, συμπληρώνοντας από το ημισυνθετικό όταν χρειιαστει, ή, να τα αλλάξω εχ ολοκλήρου?
    Ο τρόπος που δουλέυω το μηχανάκι είναι γενικά ήπιος, σπάνια το τσιτώνω.
    Ζητώ τα φώτα σας επι του θέματος...


  2. #2
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Λάθος λαδια... Τώρα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
    εξ' ολοκλήρου?

    το πες μόνος σου...

  3. #3
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    Ναι, ξέρω...

    ... ότι το σωστό είναι να αλλαχθούν μαζί με το φίλτρο.
    (άντε πάλι 40 ?!!!)
    Αυτό που δεν ξέρω είναι όμως αν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στον κινητήρα δουλεύοντας με δύο ανάμικτους τύπους λαδιών..
    Και τι είδους πρόβλημα?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Αλλαξε τα να παει στον δ***λο!!! Μην χαλασεις τη μηχανη!!!!!
    mustili

  5. #5
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Άλλαξέ τα. Τουλάχιστον θα ξέρεις την επόμενη φορά.
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δεν πρόκειται να πάει τίποτε ο (συγκεκριμένος) κινητήρας !!

    Επίσης, δεν χρειάζεται να αλλαχτεί το φίλτρο !!

    Το πρόβλημα είναι ότι προσθέτοντας σιγά σιγά ημισυνθετικό, θα ελαττώνεται ο ρυθμός "καψίματος' των συνθετικών οπότε πρακτικά θα είσαι αναγκασμένος να παρατηρείς και να συμπληρώνεις λάδια μέχρι την επόμενη αλλαγή τους !!

    (το ίδιο κάναν οι κινέζοι πρεζάκηδες με διάλυμα οπίου...)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    Πρεζάκιας οπιου εεεε, λαδιών λοιπόν...



    όντως, αγαπητέ Oldman, o συγκεκριμένος κινητήρας δεν πρέπει να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους υπερευαισθησίες.
    Κάπου διαβάζοντας το sticky σου περι λαδιών, βγαίνει από τα συμφραζόμενα αυτο.
    (ορισμός συν8ετικού λαδιού και τα ποικίλα "standards" των λαδοπαραγωγών.
    Θα τα αφήσω λοιπόν μέχρι την επόμενη αλλαγή.
    Το παρήγορο είναι ότι θεωρητικά τουλάχιστον, θα θέλει όλο και λιγότερο συμπλήρωμα. :smilea:
    Φαντάζομαι βέβαια ότι σε εξελιγμένα σύγχρονα μοτέρ, η ανάμιξη θα ήταν ίσως εγκληματική..
    Μερικά από τα οφέλη του ότι είμαι αρχαιολάγνος!:

  8. #8
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΙΞΗ ΤΩΝ 2 ΤΥΠΩΝ ΛΑΔΙΟΥ

    Άλλαξέ τα όταν έρθει η ώρα τους σύμφωνα με τα ημισυνθετικά (κι όχι με τα φουλ συνθετικά). Μέχρι τότε συμπλήρωνε όταν χρειαζεται. Μην ετάτε τα λεφτά σας άσκοπα.

  9. #9
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Κάτι γράφεις για δάκρυα λαδιού στον κινητήρα. Δηλαδή χάνει από κάποια φλάντζα?
    Υπάρχει μία βρώμα ότι κάποια συνθετικά λιπαντικά διαλύουν τις φλάντζες και μπορούν να προκαλέσουν διαροές. Αν είναι έτσι εγώ θα τα άλλαζα αμέσως ακόμα και αν είναι απλά μία φήμη.

    Κανονικά τα συνθετικά θα έπρεπε να αντέχουν (αν δεν μας δουλεύουν πολύ χοντρά οι λαδάδες) σε μεγαλύτερες καταπονήσεις χωρίς να καίγονται. Η εξήγηση λοιπόν που δίνουν οι οπαδοί των συνθετικών για την αυξημένη κατανάλωση λαδιού είναι ότι τα συνθετικά λάδια έχουν μεγαλύτερη καθαριστική ικανότητα οπότε αφαιρούν κατάλοιπα που εμπόδιζαν την απώλεια λαδιού στον χώρο καύσης και έτσι προκύπτει η μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού. Αν είναι έτσι τότε μπορεί το συνθετικό να σου κάνει ένα καθαρισματάκι το οποίο ακούγεται θετικό. Μάλιστα αν ισχύει αυτό ίσως να συνεχίσει να καίει λίγο παραπάνω λάδι για λίγο ακόμα και αν το γυρίσεις σε μη συνθετικό λάδι.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  10. #10
    Ναι αλλά να αναμιχθούν λάδια όπως φουλ συνθετικά με απλά ορυκτέλαια δεν νομίζω πως πρέπει να είναι σωστό . Επιπλέον σε τέτοια αλλαγή καλό θα είναι να αλλάξει φίλτρο λαδιού μιας και κρατάει κάποια ποσότητα και αυτό .:smilea:

  11. #11
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    Καλο ακουγεται...

    ...το σκεπτικο οτι μπορει να κα8αρίσουν τα συνθετικα σε ενα βαθμο καταλοιπα απο τον κινητήρα.
    Βεβαια, δεν προσθεσα απλο ορυκτελαιο, προσθεσα το ημισυνθετικο της ιδιας εταιρίας που χρησιμοποιούσα και πιο πριν.
    Ο κινητήρας παντως, δουλεύει μια χαρα.
    Απο κει και περα χμμ... τι να πω?
    Η νεκροψία θα δείξει!
    :smilea:

  12. #12
    θα συμπλήρωνα πως και τα λάδια του πρακτικερ δεν φημίζονται ας είναι και μάρκας
    Στο ΧΤ μου έβαλα λάδια που αναφέρονταν σε μηχανές με αποτέλεσμα να πατινάρουν οι δίσκοι του συμπλέκτη .

  13. #13
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Παιδία υπάρχει και η οικονομία(θα βάλω βενζίνη στην γειτονιά μου που έχει 85 λεπτά αντι να βάλω στην Αλεξάνδρας που έχει 98) και η χαζοοικονομία(θα βάλω λάδι δεν με ξέρει η μάνα μου με 5 ευρώ αντί να βάλω λάδι γνωστό στα 15).Η διαφορά είναι το λάδι το κρατάς ΠΟΛΥ καιρό και αν είναι καλό ησυχάζεις.Σε αυτά δεν χωράνε οικονομίες.Παλιά είχα ένα διχρονάκι rv 50 της suzuki.Ο ξάδερφος πριν απο εμένα που το είχε έβαζε λάδι από βενζινάδικα.Κάπνα παλαβή,βρώμα,το έπινε σαν να νεροφίδα και σε κάθε σερβις το κυλινδράκι έβγαζε 700 κιλά μάκα.Εγώ έβαζα castrol TTS(κορυφαίο διχρονόλαδο κατά την γνώμη μου).Όλα κόπηκαν.Αξίζει για ένα χιλιάρικο παρακάτω(3 ευρώ για τα μικρά του φόρουμ ) τέτοια ταλαιπωρία?Καλά λαδάκια και ησυχάζουμε παιδιά Και για δίχρονα και για τετράχρονα.Ειδικά για τα τελευταία ακόμα πιο πολύ.Κάθε πότε βάζουμε ώστε να κάνουμε οικονομία?
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  14. #14
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274
    Παιδιά, πέρα από τα διπλομηνύματα, γράφτηκε οτι τα λάδια του πράκτικερ μπορει να ειναι Β ποιότητα.
    Στα επώνυμα προιόντα, δεν συμβαίνει αυτό.
    Το πρακτικερ κάνει μεν δικές του εισαγωγές, προμηθεύεται όμως και από την ελληνική αγορά απο τους εκάστοτε αντιπροσώπους.
    Ειναι δυνατόν να έχει γκάμα λαδιων απο motul, valvoline, mobil, shell, castrol, elf, agip και να είναι....μαιμού?
    Ίδιες συσκευασίες είναι, σφραγισμένες.
    Σε κάποια οι τιμές είναι σφώς καλύτερες.
    Στην περίπτωση μου που με κάθε 2 λιτρα valvoline είχε δώρο on pack συνθετικό λιπαντικό αλυσίδας 4000ml της valvoline, its a veeery good deal, νομίζω.
    (άσχετο με τη δική μου μ@μ@κία που δεν είδα ότι ήταν συνθετικά)

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
    Ειναι δυνατόν να έχει γκάμα λαδιων απο motul, valvoline, mobil, shell, castrol, elf, agip και να είναι....μαιμού?
    Μαϊμού όχι ....!!!

    "Ειδικών" προδιαγραφών (φασοντζίδικα), ναι !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάδια...
    από Electra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2009, 17:07
  2. μαλακίες - λάθος εκτιμήσεις - απλούστατη λύση
    από cityfly στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 10:48
  3. Λοιπόν..Τέρμα τα ψέματα: Χειμερινή Πανελλήνια τώρα.
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2003, 17:24
  4. Mocafe --- Τωρα !!!!
    από 888 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 18:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF