Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Το μεγάλο come back του αθλητή και πατέρα Κώστα Κεντέρη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GeorgeFZR
    Εγγραφή
    08/06/2005
    Μηνύματα
    175

    Το μεγάλο come back του αθλητή και πατέρα Κώστα Κεντέρη

    Ο πιο πολυσυζητημένος Ελληνας δρομέας, ο Κώστας Κεντέρης, επιστρέφει δυναμικά και με μια άκρως ενδιαφέρουσα συνέντευξη στο περιοδικό STATUS και τον Κίμωνα Φραγκάκη, μιλά για τις δύο μεγαλύτερες προκλήσεις της ζωής του. Την πατρότητα και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

    Στην ερώτηση σχετικά με το πώς αισθάνεται απέναντι στην απόφαση της IAAF να αποσύρει τις κατηγορίες της εις βάρος του, ο Κώστας Κεντέρης απαντά: "Η δικαίωση είναι πάνω απ’όλα ηθική. Νομικά ισχύουν τα εξής: Μετά την εκδίκαση της υπόθεσης από την Ελληνική Ομοσπονδία, η οποία έβγαλε αθωωτική απόφαση, η Παγκόσμια Ομοσπονδία εφεσίβαλε αυτή την απόφαση και πήγε την υπόθεση στη Λοζάνη. Λίγο πριν βγει η ετυμηγορία, η Παγκόσμια Ομοσπονδία απέσυρε την έφεσή της. Είναι η πρώτη φορά που η IAAF, αποσύρει έφεση σε πρωτόδικη απόφαση. Στις 20 Νοεμβρίου, το CAS (τo αθλητικό δικαστήριο της Λοζάνης), έβαλε και τυπικά τη σφραγίδα του επικυρώνοντας την απόφαση με όλα τα δικαστικά έξοδα σε βάρος της IAAF".

    Ο γνωστός αθλητής δίνει την δική του απάντηση σχετικά με όλο αυτό που ζήσαμε πριν από δύο χρόνια στην Αθήνα: "Ο Θεός επέτρεψε να γίνει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι χαμένος βγήκα εγώ που δεν αγωνίστηκα. Βρέθηκα στην πυρά μιας μιντιακής ιεράς εξέτασης. Δεν αναφέρομαι στο πώς και το γιατί. Εγιναν λάθη από όλες τις πλευρές. Το μόνο που έχω να προσθέσω για το 2004 είναι το συμπέρασμα πως εάν οι Ολυμπιακοί Αγώνες γίνονταν σε άλλη χώρα, δεν θα είχε δημιουργηθεί καν αυτό το θέμα. Αποδείχθηκε πως έγιναν λάθος χειρισμοί από κάποιους".


    Ο Κώστας Κεντέρης δηλώνει ότι όλο αυτό το διάστημα δεν έχει σταματήσει να προπονείται δύο με τρεις φορές την εβδομάδα και στόχος του είναι το πώς την επόμενη ημέρα, θα κερδίσει τον Κώστα της προηγούμενης. Δεν θα ξεχάσει ποτέ τις ιαχές του κόσμου στον τελικό των 200 μέτρων, ενώ σκοπεύει να προετοιμαστεί για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου σε δύο χρόνια από σήμερα. Μπροστά μάλιστα σε αυτή την πρόκληση, ίσως και να μην μπει καθόλου σε αγώνες καθ’όλη τη διάρκεια του 2007.

    "Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος είναι ότι εάν εγώ έμπαινα στη λογική των διαρκών μίτινγκ, τα χρηματικά ποσά που θα αποκόμιζα θα ήταν πολύ μεγαλύτερα απ’ό,τι παίρνοντας μέρος μόνον σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ή μια Ολυμπιάδα. Γιατί λοιπόν δεν το έκανα αφού με συνέφερε οικονομικά; Διότι καλώς ή κακώς, η πρώτη μου μεγάλη επιτυχία ήλθε σε ώριμη αθλητική ηλικία, στα 28 μου. Για εμένα μεγάλος αθλητής είναι ο αθλητής που έχει διάρκεια. Επρεπε λοιπόν να φανώ προσεκτικός, να μην ‘’καώ’’, ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά, να μην ‘’την ψωνίσω’’ δηλαδή. Από αυτή την άποψη, ήμουν τυχερός που διακρίθηκα στα 28 μου, ύστερα από πολλά προβλήματα που με είχαν μάθει ήδη να εκτιμώ τις νίκες".

    Μετά τις νίκες και τα μετάλλια που κέρδισε με τον ιδρώτα του, όπως λέει, η μεγαλύτερη νίκη του θα είναι να γονατίσει και πάλι στο ταρτάν στο σημείο της εκκίνησης. Πιο ώριμος, πιο συνειδητοποιημένος από ποτέ και εντελώς ανιδιοτελής απέναντι στο στίβο, θέλει να κερδίσει το προσωπικό του στοίχημα και να προσπαθήσει και πάλι, ακόμη πιο σκληρά.

    "Εχω κάνει πάρα πολλά λάθη. Για παράδειγμα εμπιστεύθηκα ανθρώπους και τους έδωσα δύναμη, ενώ δεν θα έπρεπε. Τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου τα έχω ζήσει μέσα σε ένα στάδιο, χειμώνα-καλοκαίρι, με δύο-τρία άτομα. Αυτό αναπόφευκτα σε σκληραίνει. Πολλές φορές αυτή τη σκληρότητα τη βγάζω σε ανθρώπους αγαπημένους. Εχω πληγώσει αγαπημένα μου πρόσωπα και δεν σου κρύβω ότι έχουν δημιουργηθεί προβλήματα. Διότι ασκώ στους αγαπημένους μου, την ίδια σκληρή κριτική που ασκώ στον εαυτό μου".



    http://www.contra.gr/TrackandField/Hellas/135761.html
    Έμαθα Να Αγαπώ Τον Εαυτό Μου,Να Τον Σέβομαι,Και Να Τον Καρφώνω Σε Οποιο Ντουβάρι θέλω....

    ------------------------------------------------------

  2. #2
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Άιντε καλή επάνοδο
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  3. #3
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    ακριβώς

    καλή επιστροφή

    να δούμε όλοι αυτοί που πανηγύριζαν και μετά πρώτοι έθαβαν θα ξαναπανηγυρίζουν όταν ξαναέχει επιτυχίες;



  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    να δούμε όλοι αυτοί που πανηγύριζαν και μετά πρώτοι έθαβαν θα ξαναπανηγυρίζουν όταν ξαναέχει επιτυχίες;



    Μα δε ξερεις οτι ετσι ειναι???

    Πρωτοι μουρη στα μπραβο, και απο πισω το φτιαρυ!!!!!


    Αντε, καλη επανοδο!!!!!
    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  5. #5
    βρουουουουουμμ Το avatar του/της h_m_akis
    Εγγραφή
    05/05/2003
    Μηνύματα
    617
    ποιος θα κερασει αυτη τη φορα???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    "Δυστηχώς μονο όποιος έχει δοκιμάσει την οδήγηση στο χώμα καταλαβαινει τις συγκινήσεις, την μαγεία , την δυσκολία και την τεχνική που σε βοηθά να αναπτύξεις !" KaTaNaS!!!


    ...και να σε κοινηγαει ο μπατσος σαν τρελος.......................αυτο ρε μαγκα ειν'αθλητισμος!!!


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    από την πτώση με τη μοτοσυκλέτα συνήλθε???

    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  7. #7
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    ακριβώς

    καλή επιστροφή

    να δούμε όλοι αυτοί που πανηγύριζαν και μετά πρώτοι έθαβαν θα ξαναπανηγυρίζουν όταν ξαναέχει επιτυχίες;



    Δυστυχώς πρώτοι θα είναι πάλι. Όλα τα λαμόγια μπροστά.

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    από την πτώση με τη μοτοσυκλέτα συνήλθε???


    (κατσε να θυμηθει πρωτα απο ποια πλευρα επεσε και μετα μας λεει... )

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  9. #9
    βρουουουουουμμ Το avatar του/της h_m_akis
    Εγγραφή
    05/05/2003
    Μηνύματα
    617
    μετα απο 2 χρονια λες να θυμαται???
    "Δυστηχώς μονο όποιος έχει δοκιμάσει την οδήγηση στο χώμα καταλαβαινει τις συγκινήσεις, την μαγεία , την δυσκολία και την τεχνική που σε βοηθά να αναπτύξεις !" KaTaNaS!!!


    ...και να σε κοινηγαει ο μπατσος σαν τρελος.......................αυτο ρε μαγκα ειν'αθλητισμος!!!


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
    μετα απο 2 χρονια λες να θυμαται???
    Ναι ειναι και αυτο το ειχα ξεχασει!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  11. #11
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Καλα να δω ρε εσας τι θυμαστε καθε φορα που σαβουρδιαζεστε !




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forum2.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	41,3 KB 
ID:	70949

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    Καλα να δω ρε εσας τι θυμαστε καθε φορα που σαβουρδιαζεστε !



    Αυτοι υποτιθετε οτι επεσαν μια και καλη!!!! :o

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  13. #13
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Γερά και δυνατα!!
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  14. #14
    μου τη δινει πραγματικα παντως που μερικοι ακομα και τωρα, συνεχιζουν να εκτοξευουν πικροχολα σχολια.....λες και ηταν ο μοναδικος και ολοι οι υπολοιποι ηταν οι καθαροι!
    δυστυχως, ο επαγγελματισμος στον αθλητισμο φερνει και ολα αυτα τα κατακριτεα φαινομενα, αλλα ας μην ειμαστε τοσο σκληροι με καποιον, ο οποιος στο κατω κατω δεν ειχε και την αποκλειστικη ευθυνη....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Πολύ ευχάριστη είδηση αυτή.Πάντως κατά την δική μου άποψη δεν υπάρχει αθλητής αυτού του επιπέδου που να μην χρησιμοποιεί "βοηθήματα".Δεν σημαίνει ότι αν εγώ ή ο οποιοσδήποτε κάνει χρήση "βοηθημάτων" θα γίνει Κεντέρης ή Θανου ή δεν ξέρω τι...Παντως μην ανυσηχείτε έρχετε το "Γεννετικό Ντόπιν" που απλά θα είναι πολύ δύσκολο,έως αδύνατο να ανιχνευθεί.Θα δούμε πραγματικά νέους "θαύματα" στο Πεκίνο που απλά δεν θα το πιστεύουμε .

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο Συνήγορος του Πολίτη και το αστικό οδικό δίκτυο.
    από golis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2010, 19:00
  2. Το CBF στα χνάρια του V-Strom και του TDM..
    από OldMan στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2010, 22:41
  3. Οι 300 του Λεωνίδα και το κράνος
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF