Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ρύθμιση Βαλβίδων στα service... γίνεται από όλους?

  1. #1
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Ρύθμιση Βαλβίδων στα service... γίνεται από όλους?

    διαβάζω συχνά-πυκνά στο φόρουμ αλλά ακούω και συζητήσεις όπου αναφέρεται ότι σε προγραμματισμένα service ο τάδε ή ο δείνα μοτοσυκλετιστής έκανε στο μηχανάκι του (ο μηχανικός βεβαίως, όχι ο ίδιος) και ρύθμιση βαλβίδων.

    Μαζί με λάδια-ξύδια, φίλτρα, μπουζί, γενικό έλεγχο που αφορά τα περισσότερα services δίνοντας π.χ. 100-150 ευρώ εργασία διατείνονται ότι τους κάνανε και ρύθμιση στις βαλβίδες.

    Εγώ είμαι πολύ σκεπτικιστής ως προς το παραπάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας.

    Σε μονοκύλινδρα μηχανάκια είναι σχετικά απλούστερη η διαδικασία άνοιγμα καπακίου κυλινδροκεφαλής, ρύθμιση στα διάκενα κλπ. Οπως π.χ. στην περίπτωση του kaps που με το XTX του έγινε και ρύθμιση βαλβίδων και συμπεριλαμβανόταν στα 120? που έδωσε μαζί με τα ανταλλακτικά.

    Αν πάω όμως εγώ με τον δεκαεξαβάλβιδο κινητήρα που έχω (ή οποιαδήποτε άλλη πολυκύλινδρη μηχανή) που για να μπορέσεις να φτάσεις στα διάκενα πρέπει να λύσεις πολλά μέρη της μηχανής (ξέρετε τι εννοώ, μη το χέσουμε το συγκεκριμένο σημείο) πόσο πρέπει να χρεωθεί η ρύθμιση?

    στα ~150 ευρώ που μπορεί να είναι η εργασία όλου του μεγάλου service (με ό,τι περιλαμβάνει αυτό) υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει και ρύθμιση 16 βαλβίδων..? η άποψή μου είναι πως όχι... όχι πάντα...

    ένας μηχανικός θέλει μισή μέρα δουλειά για να ρυθμίσει ένα πολυβάλβιδο μηχανάκι.

    Πολλοί μηχανικοί λένε ότι έκαναν ρύθμιση και το μόνο που έχουν κάνει είναι να αφουγκραστούν τη λειτουργία του κινητήρα και να υποθέσουν πως οι βαλβίδες είναι εντάξει. Σου λένε ότι έκαναν ρύθμιση, φεύγεις εσύ ευχαριστημένος και όλα εντάξει.

    Βέβαια όταν ένα μηχανάκι έχει συντηρηθεί και χρησιμοποιηθεί σωστά ίσως και να μη χρειαστεί ρύθμιση ακόμα και για 50.000-60.000χλμ. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που βάζω...

    Επίσης ο κάθε κατασκευαστής δίνει ένα εύρος τιμών μέσα στο οποίο λένε να ρυθμιστούν τα διάκενα. Η σωστή ρύθμιση κατ' εμέ είναι η ακριβής ρύθμιση όλων των βαλβίδων ακριβώς στη ίδια τιμή. Πράγμα που ΔΕΝ θα κάτσει να κάνει ίσως κανένας μηχανικός εκτός κι αν είναι πολύ γνωστός σου και πολύ μερακλής. Ε, αυτό το πράγμα δεν πληρώνεται ή εν πάση περίπτωση κοστίζει πολύ παραπάνω από 100 ευρώ η όλη εργασία της ρύθμισης.

    Νομίζω λοιπόν ότι είναι αυταπάτη το να λέμε ότι στα 12.000 χλμ. έγινε ρύθμιση βαλβίδων και η συνολική εργασία όλου του service ήταν 150?. Αρκετοί μηχανικοί δεν την κάνουν. Λένε ότι έκαναν ρύθμιση.

    από την άλλη μπορεί κάποιος αρκετά παρατηρητικός να δει αν έχει ανοιχτεί το καπάκι της κυλινδροκεφαλής κατά την διάρκεια του service. Ειδικά αν υποτεθεί ότι είναι η πρώτη φορά που (θεωρητικά) έγινε ρύθμιση βαλβίδων στο μηχανάκι μπορούμε παρατηρώντας τη σιλικόνη στο περίγραμμα του καπακιού να καταλάβουμε αν ανοίχτηκε. Η εργοστασιακή σιλικόνη έχει υποκίτρινο χρώμα. Ενας άλλος πιο εύκολος τρόπος αφορά την καθαριότητα του καπακιού. Και δε μιλώ για τον πρόχειρο καθαρισμό του εύκολα προσβάσιμου μέρους του ώστε να μπερδευτεί ο χρήστης και να πει ότι ανοίχτηκε. Μιλώ για τα δυσπρόσιτα σημεία του καπακιού όπου μόνο αν όντως έχει ανοιχτεί θα έχει φύγει και η βρώμα στο όριό του.


    Ειμαι πολύ επιφυλακτικός όταν ακούω για ρύθμιση βαλβίδων. Πιστεύω οτι πολλές φορές έχει γίνει ρύθμιση μόνο στον λογαριασμό.

    (αν έγραψα καμιά μηχανολογική μπαρούφα παρακαλώ ναι μεν να διορθωθεί αλλά να κολλήσουμε στο σημαινόμενο του τόπικ και όχι στον τρόπο έκφρασής μου δε, ευχαριστώ)

    Τι λέτε εσείς?

  2. #2
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    εγω λεω οτι:

    α) μαθαινεις και το κανεις μονος σου....

    β) εισαι απο πανω και βλεπεις αν τις ρυθμιζει....

    γ) απλα δεχεσαι την δηλωση του μηχανικου οτι το εκανε....

    απλα πραγματα τασο.....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  3. #3
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    εγω λεω οτι:

    α) μαθαινεις και το κανεις μονος σου....

    β) εισαι απο πανω και βλεπεις αν τις ρυθμιζει....

    γ) απλα δεχεσαι την δηλωση του μηχανικου οτι το εκανε....

    απλα πραγματα τασο.....
    εγώ μιλάω και για την εσφαλμένη ψευδαίσθηση κάποιων ότι τους φαίνεται πολύ φυσιολογικό με 100 ? εργασία, που περιλαμβάνει και ένα σωρό άλλα πράγματα , να νομίζουν ότι έχει γίνει ρύθμιση...

    λέω ότι σε αρκετά μηχανάκια η ρύθμιση είναι τόσο μανούρα δουλειά που είναι αδύνατον να μη χρεωθεί κάμποσο και φαίνεται ότι "θέλουμε" ή μας βολεύει να μας κοροϊδεύουν...


  4. #4
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Εχω την εντυπωση οτι τα μηχανακια 16ν απο το 2000 ειναι με αυτορυθμιζομενες βαλβιδες.
    Αν ειναι παραμυθι οτι ρυθμιστηκαν και μονο απο τα σκασιματα των εξατμησεων (ακομα και αν ειναι ανοιχτες) το καταλαβαινεις οτι δεν εγινε.
    Στο δικο μου (Ducati Monster) δεν ειναι και δυσκολο να ρυθμισεις βαλβιδες....στο τελος ζηταω και τις ρυθμισεις που εκανε.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  5. #5
    Σε ενα κλασικο 16βάλβιδο τετρακυλινδρο σε σειρα που οι βαλβιδες εχουν καπελωτα, η διαδικασια ειναι :
    α. Σκορπας ολο το μηχανακι (πλαστικα -αν εχει- , ρεζερβουαρ, παπας) για να αποκαλυφθει η κεφαλη.
    β. Αφαιρεις το ψευτοκαπακο της κεφαλής για να δεις τους εκκεντροφορους.

    Η παραπάνω εργασια απαιτει γυρω στα τρια τεταρτα της ωρας μονη της...(αναλογος και της μηχανης,πλαστικα κ.α.)
    Παμε παρακάτω:

    Σημάδια στους εκκεντροφορους (στα γραναζια)για το σωστο χρονισμο για να ξαναμπουν σωστα μετα.
    Μετρηση με φιλερ σε καθε μια βαλβιδα εισαγωγης και εξαγωγης και συγκριση με τις επιτρεπομενες τιμες απο το manual του κατασκευαστη.(Εδω συνηθως οι "τσιπηδες" μηχανικοι αν βρουν στις πρωτες δυο -τρεις μετρησεις σωστα τα διακενα σταματουν την διαδικασια ,ξαναδενουν τη μηχανη , χρεωνουν το πελατακο και ο Θεος βοηθός..)


    Παμε ομως παρακατω..

    Αν οι μετρησεις στα διακενα ειναι διαφορετικες απο τις επιτρεπομενες και οι εκκεντροφοροι λειτουργουν με καπελωτα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ !!Ελαχιστοι μηχανικοι κρατουν στοκ καπελωτα σε ολα τα νουμερα...
    Αφαιρεση των καπακιων που κρατουν τους εκκεντροφορους στην κεφαλη του κινητηρα.(Αν υπαρχει ψευτοκαπακο)
    Αφαιρεση των εκκεντροφορων.
    Αφαιρεση των καπελωτων-Αλλαγη με τα σωστα συμφωνα με κατασκευαστη.

    Δεσιμο του κινητηρα-Προσοχη ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟ!! (Αλλα ποιος το δουλευει...)
    Δεσιμο της μηχανης.



    Αν τωρα ολα αυτα γινονται σε μια - δυο ωρες, θελω να μου συστησετε το μαστορα που το κανει αυτο για να του παω το ΧΧ για βαλβιδες- θα ειμαι απο πανω του ομως...









  6. #6
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Για κοιτα εδω ενα αρθρο που εγραψα στο τελος του καλοκαιριου...



    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=27755

  7. #7
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    [B]Σε ενα κλασικο 16βάλβιδο τετρακυλινδρο σε σειρα που οι βαλβιδες εχουν καπελωτα, η διαδικασια ειναι :
    α. Σκορπας ολο το μηχανακι (πλαστικα -αν εχει- , ρεζερβουαρ, παπας) για να αποκαλυφθει η κεφαλη.
    β. Αφαιρεις το ......κλπ
    Παμε παρακάτω: κλπ

    Σημάδια στους εκκεντροφορους
    .................
    Παμε ομως παρακατω..

    Αν οι μετρησεις στα διακενα ειναι διαφορετικες απο τις επιτρεπομενες και οι εκκεντροφοροι λειτουργουν με καπελωτα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ .........κλπ
    Δεσιμο του κινητηρα-Προσοχη ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟ!! (Αλλα ποιος το δουλευει...)
    Δεσιμο της μηχανης.



    Αν τωρα ολα αυτα γινονται σε μια - δυο ωρες, θελω να μου συστησετε το μαστορα που το κανει αυτο για να του παω το ΧΧ για βαλβιδες- θα ειμαι απο πανω του ομως...
    -το οτι οι περισσοτεροι απλα τα "ξεματιαζουν"ειναι γεγονος...
    ετσι ειναι δυστυχως τα πραγματα....

    -τωρα τελευταια λογω καινουργιας μοτο σε εγγυηση(βλεπε Hornet που πλησιαζει τα 24000κμ)θα επισκεφτω τον μηχανικο για το μεγαλο σερβις..κι αν θελει βαλβιδες θα το μαθω.... αν τις ρυθμισει, θα τις δω χεχεχε! ειναι καλο παιδι και με αφηνει να κοιταω
    μη ξεχνατε τα πολυβαλβιδα με καπελοτα και τα V ειναι η πικρα του μαστορα....πολυ δουλεια και ρισκο (για λαθος) οποτε το αποφευγουν με δικαιολογιες τυπου "εχω κοσμο "κλπ..
    -μαστορα που πιανει ΧΧ μιας και εχει ο ιδιος ειναι ο ...δικος μου! αλλα αδερφε,ΕΛΕΟΣ! οχι και σε 2 ωρες βαλβιδες στο ΧΧ!!(ειπαμε ναμαστε λογικοι...εκτος αν το πας απο το πρωι κρυωσει,και κατσεις να το παρεις μεσημερι).. εχει λογικες τιμες,δεν τα ξερει ολα αποξω,ανοιγει και το ρημαδι το μανουαλ του εκαστοτε μοντελου για ναναι σιγουρος,και πανω απ'ολα,φτιαχνει καλο καφε!(ε,τι στεγνος θα περιμενεις; )
    αν θες διευθυνση στειλε πιμι

    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #8
    Επειτα απο συζητηση με ανθρωπους που δουλευανε σε συνεργεια, μου ειπαν οτι οχι μονο βαλβιδες δεν ρυθμιζαν, αλλα ουτε λαδια δεν αλλαζανε, ουτε μπουζι

    Μαλιστα ενας, εβγαζε τα μπουζι, τα ετρωγε στον κυλινδρο για να φαινονται καινουργια, και μετα τα ξαναεβαζε επανω

    Χαλια η κατασταση παιδια

  9. #9
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Επειτα απο συζητηση με ανθρωπους που δουλευανε σε συνεργεια, μου ειπαν οτι οχι μονο βαλβιδες δεν ρυθμιζαν, αλλα ουτε λαδια δεν αλλαζανε, ουτε μπουζι

    Μαλιστα ενας, εβγαζε τα μπουζι, τα ετρωγε στον κυλινδρο για να φαινονται καινουργια, και μετα τα ξαναεβαζε επανω

    Χαλια η κατασταση παιδια
    Με λιγα λογια πλουτιζαν εις βαρος της ασφαλειας και της τσεπης μας!!Ασφαλειας ναι γιατι ολοι ξερουμε οτι μια κακοσυντηρημενη μοτοσυκλετα δεν θεωρειται ασφαλης και μπορει ανα πασα στιγμη να παραδωσει πνευμα και ειδικα σε στιγμη που χρειαζομαστε το γκαζι της(πχ προσπεραση,στροφη).

    Ερε μαμησι που θελουν καποιοι για να χεστουν οι υπολοιποι και να κανουν σωστα την δουλεια τους

    Γι'αυτο λεμε τα σερβις μανιουαλ για να μπορουμε να ξεστραβωθουμε και να κανουμε οτι μπορουμε μονοι μας για να ειμαστε σιγουροι οτι τα εχουμε κανει τα σερβις σωστα και οπως πρεπει!
    Keep spamming!!!:a13:

  10. #10
    Για αυτό το λόγο όταν λέω πάω για συνεργείο έχω κανονίσει να έχω ρεπό από την εργασία μου και να είμαι στο συνεργείο όσες ώρες κρατήσει .Ψυχοφθόρο μεν αλλά από κάτις τέτοιες απλές επισκέψεις στις οποίες είπα δεν θα κάτσω μην και παρεξηθε'ι ο μάστορας "έχασα" ένα ΧR 350 και ένα DT200R . Το πρώτο μου κόλλησε λίγο έξω από την Αθήνα λόγω μη ύπαρξης λαδιών αν και την προηγούμενη ημέρα είχα πάει για σερβις και το δεύτερο από μια απλή ντίζα του YPVS που είχε κοπεί μου κατέβασε ο μάστουρας όλο το κινητήρα . Κοινώς τον π@δ@ξε .

  11. #11
    Η λύση είναι απλή:

    Πρώτα διάβασε και ξαναδιάβασε στο μάνιουαλ όλη τη διαδικασία.

    Μετά κράτα σημειώσεις, (και πάρτες μαζί στο service).

    Μετά πάρε τηλέφωνο και αφού ρωτήσεις πρώτα τιμές, πές στο μάστορα ότι θα είσαι εκεί, και ότι θες να γίνει η δουλειά σωστά, όπως ακριβώς λέει το μάνιουαλ.

    Το επόμενο, κάντο μόνος σου.

  12. #12
    [off topic]
    ποιος καλος ανθρωπας θελει να μου πει τι ειναι τα καπελωτα?
    τα κοκκορακια,τα καβαλετα ή μηπως τα ποτηρακια (υδραυλικα κοκκορακια) ή κατι αλλο τεσπα?
    [/off topic]
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  13. #13
    Λίγο από κοκκοράκια, καπελότα, και καθόλου για Ducati Desmo κόλπα:
    http://acro-archive.bedroomlan.org/r...oto&number=135

    Λίγα παραπάνω με φωτογραφίες:
    http://www.dansmc.com/mc_repaircourse.htm

    Περισσότερα για τη Ducati:
    http://www.ducatitech.com/2v/maint/adjust/index.html

    Διάφορα:
    http://www.motorcyclecruiser.com/tec...ve_adjustment/

    http://ss306.fusionbot.com/cgi-bin/s...lve+adjustment

    http://www.sportrider.com/tech/146_9604_hand/


    Οι λεπτομέρειες για κάθε μηχανή, είναι στο manual...


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Εγώ πάλι λέω καλά να πάθουμε.
    Γιατί ενώ σκάμε ένα κάρο χρήμα και δόσεις για να αγοράσουμε μοτό μετά στο σέρβις και τα ανταλακτικά την ψάχνουμε.
    Και οι καλοί επαγγελματίες πάνε φούντο γιατί ο γείτονας κάνει γενική σε 1 μέρα με τα μισά ευρώ, και με 150 σέρβις σου ρυθμίζει και πλατίνες και βαλβίδες και ότι θέλει ο πελάτης.
    Το καλοκαίρι έκανα φέτες τον κινητήρα μου και πραγματικά και ένα χιλιάρικο να μου δίνατε δεν θα το ξανάκανα.

  15. #15
    ΠΟΛΗ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΑΘΕΣΕ ΑΠΟ ΠΑΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ Κ ΝΑ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ...ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ..ΜΕ ΚΑΛΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΤΟΥ,ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΕΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ Η ΚΑΤΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΚΡΗ!!!ΦΟΒΟΥΝΤΕ ΜΗΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΧΑΣΗ ΛΕΥΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ!!!ΠΑΝΤΟΣ ΟΠΟΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΑΛΑΖΗ ΜΠΟΥΖΗ-ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ Κ ΛΑΔΙΑ Κ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ-ΝΑ ΡΩΤΙΣΗ Κ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΙΡΗΣΗ..ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙ




    Υ.Γ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΝ Κ.... ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΗΣ Κ TIPS...
    O KOΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ!!!:a31:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρύθμιση βαλβίδων/Service manual για Zongshen 125
    από kostaspetrou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2012, 11:55
  2. ρύθμιση βαλβίδων και service
    από giorgosxristou στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2009, 09:46
  3. Ρύθμιση βαλβίδων στο χτ-600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2004, 16:16
  4. Ρύθμιση βαλβίδων στο ΧΤ600.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF